Úvod > Aktuality > Dnes se otvírají návštěvníkům betlémy v domácnostech v Třešti
Dnes se otvírají návštevníkum betlémy v domácnostech v Trešti
"> Dnes se otvírají návštevníkum betlémy v domácnostech v Trešti "> "> "> Celorocne je ke zhlédnutí také stálá expozice betlému v prostorách Schumpeterova domu v Trešti
Kultura

Dnes se otvírají návštěvníkům betlémy v domácnostech v Třešti

  • Vydáno26. prosince 2019
Ode dneška, 26. 12. 2019, můžete využít příležitost užít si vánoční atmosféru v Třešti na Vysočině. Na Betlémské cestě můžete až do 2. února 2020 zavítat do čtrnácti domácností, kde lidé po několik generací staví betlémy. Tradice betlémářství v Třešti je zde živá už více než 200 let. Jeden z třešťských betlémů je vystaven také v Jindřišské věži v Praze. Celoročně je ke zhlédnutí také stálá expozice betlémů v prostorách Schumpeterova domu v Třešti.
Projděte se zimní Třeští a navštivte dvě desítky
domácností, které vám ukážou svůj betlém. Plánek
betlémské cesty
je možné vyzvednout v Turistickém informačním centru nebo stáhnou z webových stránek města.

Během Betlémské cesty si v třešťských rodinách můžete prohlédnout betlémy. Stejně jako jejich předci, budují dnes místní obyvatelé překrásné jesličky v komorách, dílnách i garážích a rádi je ukazují každému, kdo je chce vidět.

betlémŘada betlémů je k vidění i na několika dalších místech ve městě. Najdete je například v Zámeckém hotelu, v kostele svaté Kateřiny či ve stálé expozici v Schumpeterově domě.
 
Raritou této akce je betlém, do něhož vyrábějí figurky účastníci každoroční třešťské akce Dřevořezání. Najdete jej umístěný ve stálé expozici Muzea třešťských betlémů, v Schumpeterově domě. Vedle stromů a domů obsahuje už sedm stovek dřevěných postaviček. Od 6. ledna přibudou tradičně v betlémech tři bibličtí králové.
Betlémy v Třešti v muzeu i domácnostech

Betlémy v Třešti v muzeu i domácnostech

Hlavní zvláštností třešťských betlémů je více než 200 let stará tradice stavění betlémů v místních rodinách. Každoročně v období od 26. prosince do 2. února je v domácnostech přístupno více než patnáct betlémů.

Stálá expozice betlémů v Třešti

Stálá expozice betlémů v Třešti

V dnešní době si vánoční čas nedokážeme představit bez rozzářeného stromečku. Daleko před tím, než se začaly zdobit stromečky, se stavěly v rodinách betlémy. V Třešti má stavění betlémů tradici více než 200 let.