Úvod > Aktuality > Soutěsky v Hřensku lákají na pěkný výlet
Soutěsky v Hřensku lákají na pěkný výlet
"> "> "> "> "> "> ">
Letní sporty

Soutěsky v Hřensku lákají na pěkný výlet

  • Vydáno4. května 2022
Po zimní pauze se na začátku dubna opět otevřely oblíbené soutěsky nedaleko Hřenska na říčce Kamenici: Edmundova (Tichá) a Divoká. Soutěsky představují spolu s Pravčickou bránou největší turistické lákadlo v Národním parku České Švýcarsko. Plavba na lodičkách bude letos možná do začátku listopadu 2022.
HřenskoVýletníci v Českém Švýcarsku se mohou opět svézt na lodičkách soutěskami Kamenice do Hřenska. Plavby byly zahájeny již na Velikonce, ovšem chladné počasí nebylo k výletům do přírody zrovna příznivé. Nyní se ale začíná oteplovat a sluneční jarní dny přímo lákají k výletům v národním parku. Jízda soutěskami je možná v obou směrech – z Hřenska nebo z Mezní louky, odkud k řece Kamenici sestoupíte. Jedinou vadou na kráse je fakt, že pěším zůstává Divoká soutěska uzavřená kvůli extrémnímu riziku pádu suchých stromů. Lodičky v Divoké soutěsce jezdí pouze tam a zpět, bez zastávky.

V Edmundově (Tiché) soutěsce jede poslední loď směr Hřensko v 18:00 hodin a směr Mezná v 17:30 hodin. Do Divoké soutěsky vplouvají lodičky denně od 09:00 do 17:00 hodin. Lístek na projížďku v Tiché soutěsce stojí 120 Kč, v Divoké pak 80 Kč. Platba je možná pouze v hotovosti! Kočárky vám vezmou zdarma, jízdní kola se ale nepřepravují.

soutěsky KameniceBěhem plavby uslyšíte mnoho zábavných a zajímavých historek od místních gondonierů, kteří pohání lodičku bidlem, stejně jako tomu bylo v době vzniku této atrakce. Soutěska má podobu skalnatého kaňonu s kolmými stěnami, vysokými 50 – 150 metrů. Mnohým zajímavě tvarovaným skalním věžím dali lidé v období romantismu originální názvy – najdete tu třeba Vodníkovo křeslo, Lva, Sloní rodinu, Opici či Španělské balkónky, Strážce...atp. Převozník bidlem loď nejen pohání, ale také kormidluje. Během projížďky vás na neobyčejné skalní útvary upozorní. Největší zdejší atrakcí je zde "provázkový vodopád", umělá kaskáda, kterou obsluhuje a spouští sám převozník.
 

Pravčická brána je také otevřena

Pravčická bránaPravčická brána je největší přirozená skalní brána na našem kontinentu, národní přírodní památka. Je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska a tvoří symbol celé oblasti. Od dubna je areál Pravčické brány a zámečku Sokolí hnízdo přístupný každý den od 10:00 do 18:00 hodin. Vstupné na vyhlídku stojí 95 Kč.

Výlet na Pravčickou bránu můžete spojit právě s plavbou na lodičkách. Z Hřenska se vydejte po červené značce, která vás ke skalní bráně dovede. Pokračujte pak po Gabrielině cestě na Mezní louku, odtud po zelené do Mezné a z obce dolů k Tiché (Edmundově) soutěsce.
Soutěsky Kamenice – Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku

Soutěsky Kamenice – Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku

V srdci Národní parku České Švýcarsko zažijete projížďku na pramici, a to v Edmundově nebo Divoké soutěsce. Nad soutěskami vystupuje řada skal se zajímavými útvary. Divoká soutěska představuje nejcennější a nejzachovalejší část NP České Švýcarsko.

Říčka Chřibská Kamenice v Lužických horách

Říčka Chřibská Kamenice v Lužických horách

Říčka Chřibská Kamenice vyvěrá v Lužických horách v nadmořské výšce 552 m na svahu Jelení skály. Jedná se o pravostranný přítok řeky Kmenice (Srbské Kamenice), se kterou se spojuje pod obcí Srbská kamenice. Společně pak tvoří jednu řeku Kamenici, která tvoří známé soutěsky. Za nimi vtéká do Labe.

Hřensko – nejníže položené sídlo v České republice

Hřensko – nejníže položené sídlo v České republice

Hřensko, vstupní brána do národního parku České Švýcarsko, je malebná obec. S 115 m n. m. je nejníže položenou obcí v ČR.

Výletní zámeček Sokolí hnízdo u Pravčické brány

Výletní zámeček Sokolí hnízdo u Pravčické brány

K Pravčické bráně patří neodmyslitelně výletní zámeček Sokolí hnízdo. Začátkem 19. století stával u Pravčické brány malý kůrou pobitý domek, sloužící jako výčep. Teprve roku 1881 zde nechal majitel panství kníže Edmund Clary-Aldringen vystavět výletní zámeček nazvaný trefně Sokolí hnízdo.

Gabrielina stezka – nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska

Gabrielina stezka – nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska

Tradiční promenádní cesta spojuje Pravčickou bránu s Mezní Loukou. Byla pojmenována podle sestry knížete Edmunda Claryho-Aldringena, průkopníka zdejší turistiky. Stezka vede po úpatí Křídelních stěn nejkrásnějšími partiemi Českého Švýcarska.

Naučná stezka Okolím Hřenska – to nejlepší z Českého Švýcarska

Naučná stezka Okolím Hřenska – to nejlepší z Českého Švýcarska

Naučná stezka vznikla již během sedmdesátých let dvacátého století a prochází po nejzajímavějších místech Českého Švýcarska. Tvoří okruh, který začíná v obci Hřensko, pokračuje k Pravčické bráně a do obcí Mezní Louka a Mezná, dále k Edmundově soutěsce a zpět do Hřenska.