!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Edmundova soutěska v Hřensku je opět v provozu
Edmundova soutěska v Hřensku je opět v provozu
"> "> "> "> "> ">
Letní sporty

Edmundova soutěska v Hřensku je opět v provozu

Vydáno 16. dubna 2021
Po zimní pauze se na začátku dubna opět otevřela oblíbená Edmundova (Tichá) soutěska v Hřensku. Navazující Divoká soutěska, která leží výš proti proudu, je nyní bohužel nepřístupná, otevřít by se měla v průběhu května. Soutěsky představují spolu s Pravčickou bránou největší turistické lákadlo v Českém Švýcarsku. Plavba na lodičkách bude letos možná do začátku listopadu 2021.
HřenskoVýletníci v Českém Švýcarsku se mohou opět svézt na lodičkách Edmundovou (Tichou) soutěskou do Hřenska. Plavby byly zahájeny již na Velikonce, ovšem kvůli lockdownu turisté museli zůstat doma. Nyní se ale do národního parku mohou vypravit bez omezení. Jízda soutěskami je možná v obou směrech - z Hřenska nebo z Mezní louky, odkud k řece Kamenici sestoupíte. V Edmundově soutěsce jede poslední loď směr Hřensko v 18:00 hodin a směr Mezná v 17:30 hod. Od 4.10. 2021 jsou pak poslední odjezdové časy o jednu hodinu kratší, směr Hřensko 17:00 hod, směr Mezná 16:30 hod.

Během plavby uslyšíte mnoho zábavných a zajímavých historek od místních gondonierů, kteří pohání lodičku bidlem, stejně jako tomu bylo v době vzniku této atrakce. Soutěska má podobu skalnatého kaňonu s kolmými stěnami, vysokými 50 – 150 metrů. Mnohým zajímavě tvarovaným skalním věžím dali lidé v období romantismu originální názvy - najdete tu třeba Vodníkovo křeslo, Lva, Sloní rodinu, Opici či Španělské balkónky, Strážce...atp.

Převozník pohání a kormidluje loď bidlem a během projížďky vás na neobyčejné skalní útvary upozorní. Největší zdejší atrakcí jsou zde "provázkový vodopád", umělá kaskáda, kterou obsluhuje a spouští sám převozník.
 

Tichá soutěska nyní, Divoká až od května

soutěska HřenskoEdmundova soutěska je otevřena denně, od 2. 4. do 3.10. 2021, vždy od 9:00 do 18:00 hodin. Od 4.10. do 7.11. se bude plavba konat od 9:00 do 17:00 hodin. Plavbu není možné objednat dopředu, stačí přijít a nasednout. I když lodičky ve Hřensku dostaly na lodní přepravu výjimku ministerstva zdravotnictví, plavba musí probíhat podle jistých omezení - počet lidí na lodi byl snížen z 26 na 8, každý cestující musí mít nasazený respirátor a sedět 2 m od dalšího cestujícího.

Zahájení letošní sezony zkomplikoval ale nejen koronavirus, ale také kůrovcová kalamita. Kácení odumřelých stromů je v této oblasti vzhledem ke skalnatému terénu velmi náročné, lesníkům se proto podařilo zpřístupnit nejprve Tichou soutěsku, nyní dokončují práce i v Divoké soutěsce, která by se měla otevřít v průběhu května. Edmundova (Tichá) soutěska měří 960 m, Divoká 450 m. Jízda trvá v Tiché (Edmundově) soutěsce asi 20 minut, v Divoké pak 15 minut. Lístek vyjde na 120 korun pro dospělého a 50 korun pro děti.
 

Pravčická brána je také otevřena

Pravčická bránaPravčická brána je největší přirozená skalní brána na našem kontinentu, národní přírodní památka.
Je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska a tvoří symbol celé oblasti. Od 1. dubna 2021 je areál Pravčické brány a zámečku Sokolí hnízdo přístupný každý den od 10:00 do 18:00 hodin. Prozatím pouze s výdejným okénkem.

Výlet na Pravčickou bránu můžete spojit právě s plavbou na lodičkách. Z Hřenska se vydejte po červené značce, která vás ke skalní bráně dovede. Pokračujte pak po Gabrielině cestě na Mezní louku, odtud po zelené do Mezné a z obce dolů k Tiché (Edmundově) soutěsce.
Soutěsky Kamenice - Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku

Soutěsky Kamenice - Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku

V srdci Národní parku České Švýcarsko zažijete projížďku na pramici, a to v Edmundově nebo Divoké soutěsce. Nad soutěskami vystupuje řada skal se zajímavými útvary. Divoká soutěska představuje nejcennější a nejzachovalejší část NP České Švýcarsko.

Hřensko - nejníže položené sídlo v České republice

Hřensko - nejníže položené sídlo v České republice

Hřensko, vstupní brána do národního parku České Švýcarsko, je malebná obec. S 115 m n. m. je nejníže položenou obcí v ČR.

Řeka hřenská Kamenice

Řeka hřenská Kamenice

Hřenská Kamenice pramení v Lužických horách, teče Kytlickou vrchovinou a u České Kamenice přitéká do Krušnohorské soustavy. Právě nedaleko Hřenska protéká nádhernými soutěskami, za Hřenskem ústí do Labe. Vodákům je díky národnímu parku plavba po řece zakázána.

Říčka Chřibská Kamenice v Lužických horách

Říčka Chřibská Kamenice v Lužických horách

Říčka Chřibská Kamenice vyvěrá v Lužických horách v nadmořské výšce 552 m na svahu Jelení skály. Jedná se o pravostranný přítok řeky Kmenice (Srbské Kamenice), se kterou se spojuje pod obcí Srbská kamenice. Společně pak tvoří jednu řeku Kamenici, která tvoří známé soutěsky. Za nimi vtéká do Labe.

Naučná stezka Okolím Hřenska - to nejlepší z Českého Švýcarska

Naučná stezka Okolím Hřenska - to nejlepší z Českého Švýcarska

Naučná stezka vznikla již během sedmdesátých let dvacátého století a prochází po nejzajímavějších místech Českého Švýcarska. Tvoří okruh, který začíná v obci Hřensko, pokračuje k Pravčické bráně a do obcí Mezní Louka a Mezná, dále k Edmundově soutěsce a zpět do Hřenska.

Gabrielina stezka - nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska

Gabrielina stezka - nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska

Tradiční promenádní cesta spojuje Pravčickou bránu s Mezní Loukou. Byla pojmenována podle sestry knížete Edmunda Claryho-Aldringena, průkopníka zdejší turistiky. Stezka vede po úpatí Křídelních stěn nejkrásnějšími partiemi Českého Švýcarska.

Výletní zámeček Sokolí hnízdo u Pravčické brány

Výletní zámeček Sokolí hnízdo u Pravčické brány

K Pravčické bráně patří neodmyslitelně výletní zámeček Sokolí hnízdo. Začátkem 19. století stával u Pravčické brány malý kůrou pobitý domek, sloužící jako výčep. Teprve roku 1881 zde nechal majitel panství kníže Edmund Clary-Aldringen vystavět výletní zámeček nazvaný trefně Sokolí hnízdo.