Úvod > Aktuality > Divadlo S+H slaví narozeniny - Máničce a Žerykovi bude v neděli již 90 let
Divadlo S+H slaví narozeniny - Máničce a Žerykovi bude v neděli již 90 let
"> "> "> ">

Divadlo S+H slaví narozeniny - Máničce a Žerykovi bude v neděli již 90 let

Vydáno 18. dubna 2020 Kultura
Divadlo Spejbla a Hurvínka si připomíná významné jubileum – legendární Mánička a Žeryk oslaví tuto neděli 19. 4. 2020 již 90 narozeniny! Letošní rok je pro divadlo vůbec ve znamení velkých výročí: slaví se 100 let pana Spejbla, 90 let profesionální činnosti a již zmíněné narozeniny Máničky a Žeryka. Pro zajímavost uveďme, že Hurvínkovi je letos 94 let, poprvé spatřil světlo světa roku 1926.
Mánička a ŽerykV srpnu roku 1930 se soubor Divadla Spejbla a Hurvínka profesionalizoval (jednalo se o první českou profesionální loutkovou scénu), na svém repertoáru měl i představení pro dospělé „Hurvínkova jarní reuve“, ve kterém debutovali jak Mánička, tak i pejsek Žeryk. Stalo se tak 19.4.1930. Při premiéře hry jarní revue si Hurvínek s Máničkou ještě onikali a od té chvíle jejich přátelství prošlo řadou proměn a přečkalo i 2. světovou válku, rok 1948 a 1968, dočkalo se revoluce v roce 1989 a pod rouškou dnešních dní trvá dodnes.

rodinka v rouškáchMáničku podle návrhu prof. Josef Skupy a za přispění Jiřího Trnky vyřezal Gustav Nosek. Její první podoba snad byla údajně inspirována tanečnicí Josephine Bakerovou. Za 90 let prošla Mánička řadou proměn a ustálila se její podoba od Zdeňka Juřeny z přelomu 70. a 80. let 20. století. Máničku dnes interpretuje rovněž „Mánička“ - Marie Šimsová, a to do roku 2017. Jejími předchůdkyněmi byly Anna Kreuzmannová, Božena Weleková, Helena Štáchová, díky které se Mánička proměnila v moderní holčičku a také získala v roce 1971 svou bábinku – paní Kateřinu Hovorkovou.

Také postavu pejska Žeryka, čtyřnohého Hurvínkova kamaráda, vytvořil loutkář Gustav Nosek a prvních 8 let ho také „štěkal“. Co se týče jména Žeryk, je možné, že bylo inspirováno ve 20. - 30. letech populárním hrdinou Foxíkem Jerrym z Ostrovů“ z románu Jacka Londona.
 

Jak se poprvé Hurvínek s Máničkou setkali a co si řekli

Mánička a Hurvínek - 30.létaPokud by vás zajímalo, jak se poprvé legendární dvojice Hurvínek a Mánička setkali, máme pro vás přepis prvních třech vět představení Hurvínkova jarní reuve:

Mánička: Copak se mu stalo chlapečku, že je tak smutnej?
Hurvínek: Prominula, ale vona je docela impertinentní, ani mi neřekla své ctěné jméno!
Mánička: Já jsem přece Mánička!


spejbl a hurvínek v rouškáchNa počest Žeryčka v Divadle S+H aktuálně připravují „miminí“ představení Žeryčku, hop! autorky a režisérky Janky Ryšánek Schmiedtové a výtvarníka Davida Janoška. Jak se zdá, toto interaktivní představení bude divadlo schopno na přelomu května a června 2020 nazkoušet a v nové sezóně jej pak uvést. Jedná se o představení pro děti od 1 do 3 let, i když klasická marionetová představení se uvádí pro děti až od 4 let.
Divadlo Spejbla a Hurvínka v Dejvicích

Divadlo Spejbla a Hurvínka v Dejvicích

Loutkové divadlo na Praze 6 je zaměřené především na představení pro děti, ale středeční večery patří již tradičně dospělým. Ve všech představeních se setkáte se známými loutkami Spejbla, Hurvínka, Máničky, paní Kateřiny i psa Žeryka.

Lavička Spejbla a Hurvínka

Lavička Spejbla a Hurvínka

Na lavičku k bronzovým Spejblovi a Hurvínkovi si můžete přisednout v pražských Dejvicích před Divadlem Spejbla a Hurvínka. Autorem postaviček je výtvarník Dušan Soták.