!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Divadlo Divadla Spejbla a Hurvínka si připomíná 130 let od narození profesora Josefa Skupy
Divadlo Divadla Spejbla a Hurvínka si připomíná 130 let od narození profesora Josefa Skupy
"> "> "> "> "> ">
Kultura

Divadlo Divadla Spejbla a Hurvínka si připomíná 130 let od narození profesora Josefa Skupy

  • Vydáno15. ledna 2022
Letošní rok nebude pro Divadlo Spejbla a Hurvínka jen tak ledajaký, čekají ho oslavy již 130 let, jež letos uplynou od narození zakladatele a duchovního otce divadla, profesora Josefa Skupy. Ten se narodil dne 16. ledna 1892 ve Strakonicích. Divadlo si toto kulaté výročí bude připomínat po celý letošní rok řadou akcí, které si pro své fanoušky připravilo. První představení tohoto roku, nazvané Pohádky pro Hurvínka, se uskuteční už v sobotu 15. ledna a následovat jej bude výběr řady oblíbených her pro malé i velké diváky. V sobotu 12. února bude v divadle se svým koncertem hostovat Hurvínkova oblíbená kapela Bombarďák a bude to jízda… tu si určitě nenechte ujít!

Spejbl a Hurvínek budou po celý rok slavit významné výročí svého duchovního tatínka

rodinka divadlo spejbla a hurvínkaV minulých letech slavily svá významná životní jubilea obě oblíbené postavy, mladší Hurvínek už 90 let, a starší Spejbl dokonce rovnou stovku! Na začátek letošního roku připadá další mimořádné výročí. Dne 16. ledna uplyne 130 let od narození zakladatele divadla prof. Josefa Skupy. Divadlo si při této příležitosti pro své fanoušky připravilo spoustu speciálních překvapení.

Ti mohou na profesora Skupu zavzpomínat mimo jiné při poslechu pokračujících divadelních podcastů moderovaných přímo Spejblem a Hurvínkem. Pozvali si totiž zajímavého hosta, který má k Josefu Skupovi opravdu osobní vztah. Letos si také připomeneme první a velmi úspěšnou cestu do Paříže, která v roce 1929 odstartovala éru zahraničních zájezdů. V květnu tohoto roku se Divadlo S+H symbolicky vrátí právě do francouzské metropole a hostovat bude v Českém centru.

Kromě již uvedených aktivit čeká na příznivce divadla po celý rok bohatý program, v němž nebudou chybět workshopy, představení pro malé i velké a mnoho dalších překvapení. Pokud vlastníte sociální sítě, pak určitě sledujte Divadlo Spejbla a Hurvínka na Facebooku, aby vám žádná z chystaných akcí a novinek neutekla.
 

Ohlédnutí za životem Josefa Skupy – svým divadlem vytvořil žijící legendu

pan SkupaProf. Josef Skupa se narodil se ve Strakonicích, ale vyrůstal v Plzni a také v Mladějovicích, kde byl jeho strýček řídícím učitelem. Nadaný chlapec, který výborně kreslil, nakonec vystudoval pražskou Umělecko-průmyslovou školu, poté se vrátil do Plzně jako středoškolský profesor. Spolupracoval jako výtvarník s Městským divadlem, a především začal hrát s loutkami v poloprofesionálním divadle Feriálních osad. Tam se v roce 1920 narodil Spejbl a v roce 1926 i Hurvínek.

Díky velké popularitě, kterou si spolu se Spejblem a Hurvínkem vydobyl, se mohl profesor Skupa v roce 1930 osamostatnit. Zrodilo se tak Divadlo Spejbla a Hurvínka. V tomtéž roce se narodil i pejsek Žeryk a také Hurvínkova nerozlučná kamarádka Mánička. Její první podobu vytvořil Skupův žák, přítel a také spolupracovník Jiří Trnka. Divadlo si brzy získalo jméno, a to nejen v českých zemích, ale i v zahraničí. V roce 1933 se Skupa stal prezidentem mezinárodní loutkářské organizace UNIMA. Během druhé světové války divadlo drtila cenzura a sám Skupa byl kvůli odvážným textům, oficiálně však za poslech zahraničního rozhlasu, odsouzen k pěti letům žaláře v drážďanském vězení. Divadlo bylo uzavřeno a loutky Spejbla a Hurvínka skončily v trezoru plzeňského gestapa. V roce 1945 během bombardování Drážďan bylo vězení pobořeno a Skupovi se podařilo utéct.

josef skupaPo válce tedy Divadlo S+H obnovil, tentokrát ale již v Praze, kde měl více příznivců. V roce 1948 byl jmenován národním umělcem. Divadlo však uvádělo především osvědčený repertoár a mnoho nového nevznikalo. Skupa se potýkal se zhoršujícím se zdravotním stavem. Vedly se dokonce debaty o konci divadla. Ty však ukončilo oficiální jmenování Miloše Kirschnera nástupcem profesora Skupy v rolích Spejbla a Hurvínka. O budoucnost divadla bylo tedy postaráno. Krátce před svými 65. narozeninami, 8. ledna 1957, pak jeho duchovní otec zemřel. Po oficiálním rozloučení s Josefem Skupou v pražském Rudolfinu byl pohřben se všemi poctami na hřbitově v Plzni. Prof. Josef Skupa založil divadelní tradici, která trvá dodnes a vychází z ní nejenom Divadlo Spejbla a Hurvínka. Přišel s moderním pojetím loutkového divadla a následovníků má dlouhou řadu po celém světě.
 

Vydejte se po stopách Spejbla a Hurvínka do Plzně

okruh spejbla a hurvínkaDne 16. 11. 2021 se coby připomínka tohoto významného výročí pro veřejnost slavnostně otevřel nový sportovně zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka po okolí Boleveckých rybníků u Plzně. Pokud si budete chtít užít příjemnou zimní procházku a při ní se i s dětmi pobavit, pak se určitě do okolí rybníků vydejte. Na okruhu je rozmístěno deset stanovišť, na nichž se setkáte s dřevěnými sochami Spejbla i Hurvínka. Díky moderní technologii (po použití QR kódu) vás oba hrdinové pobaví krátkým veršovaným rozhovorem. Plnit také můžete různé úkoly a výzvy, nudit se tu rozhodně nebudete. Není divu, když motem celého okruhu je zábava, vzdělávání a pohyb na čerstvém vzduchu, při čemž vám budou dělat společnost dva velcí baviči. Okruh začíná na hrázi Šídloveckého rybníku a je celoročně volně přístupný. Dá se projít pěšky i s kočárkem, anebo projet na kole, odrážedle či koloběžce. Je proto ideálním cílem pro rodinný výlet.
 

Bohatý program v Divadle Spejbla a Hurvínka

spejbl a hurvínekNa rozdíl od předchozích let se divadlo pro diváky znovu otevře už v lednu. První představení roku 2022 nazvané Pohádky pro Hurvínka se odehraje v sobotu 15. ledna. Hurvínek s Máničkou si v něm užijí moře zábavy při své výpravě do pohádkového světa. Osvědčené tituly doplní i loňská novinka Hurvínek a nezvaný host. Chybět nebudou ani oblíbené hry určené dospělému publiku, například veleúspěšný Hotel Spejbl, ale ani speciální představení pro ty úplně nejmenší diváky – Žeryčku, hop!

V sobotu 12. února se na scéně Divadla Spejbla a Hurvínka poprvé představí Hurvínkova veleoblíbená kapela Bombarďák se svým mimořádně úspěšným interaktivním koncertem. Tato show se setkává s velkým ohlasem nejen u dětí, ale i u jejich rodičů. Je plná divokých písní a ztřeštěných tanečků, scének okořeněných aktivním zapojením dětských diváků. Díky mnoha slovním narážkám a fórkům se nebude nudit ani dospělý doprovod.
Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka v Plzni

Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka v Plzni

Do přírody a k pohybu v okolí Plzně láká malé i velké jedinečná stezka vedoucí okolím boleveckých rybníků v oblíbené rekreační oblasti. Jejími průvodci jsou Spejbl a Hurvínek, oblíbené postavičky, jejichž otcem je slavný plzeňský loutkář Josef Skupa (1892–1957). Stezka je dlouhá 5,5 km.

Divadlo Spejbla a Hurvínka v Dejvicích

Divadlo Spejbla a Hurvínka v Dejvicích

Loutkové divadlo na Praze 6 je zaměřené především na představení pro děti, ale středeční večery patří již tradičně dospělým. Ve všech představeních se setkáte se známými loutkami Spejbla, Hurvínka, Máničky, paní Kateřiny i psa Žeryka.