Úvod > Aktuality > Čertí brko, Broučci nebo Titanic: šest tipů kam s dětmi na výstavu
Čertí brko, Broučci nebo Titanic: šest tipů kam s dětmi na výstavu
"> "> ">
Kultura

Čertí brko, Broučci nebo Titanic: šest tipů kam s dětmi na výstavu

  • Vydáno14. prosince 2018
Vánoce sice klepou na dveře, ale neznamená to, že v prosinci se nedá dělat nic jiného než procházet vánočně vyzdobenými ulicemi a od stánku ke stánku na adventních trzích. Zkuste se s dětmi vypravit na některou z výstav, na portálu Kudy z nudy jich objevíte celou řadu!

Čertí brko u Kampy

Čertí brkoAž do neděle 6. ledna 2019 je v poslední místnosti expozice Muzea Karla Zemana na rozhraní Kampy a Malé Strany k vidění unikátní výstava kostýmů a rekvizit z nové české pohádky Čertí brko! Umožní vám nahlédnout do zákulisí natáčení, z blízka si prohlédnout originální filmové rekvizity a kostýmy a vyfotografovat se ve filmové stojně s hlavními postavami filmu.

Konečně si budete moct v klidu prohlédnout legendární fofrnec, rukcuk nebo čertivizor a přijít na kloub jejich čarovným silám. Muzeum je otevřeno denně od 10 do 19 hodin, zavřeno je 24. až 25. 12. a 31. 12. až 1. 1. Vstupné stojí 250 korun pro dospělé a 160 Kč pro děti.
 

Do Zlína na výstavu Orbis Pictus Play

Orbis Pictus PlayUnikátní výstava Orbis Pictus Play ve Zlíně nabízí dětem i dospělým soubor více než 60 interaktivních objektů, které rozvíjejí imaginaci a fantazii. Inspirací pro putovní výstavu, která v různých obměnách projela už celý svět, se stala kniha Labyrint světa a ráj srdce Jana Amose Komenského, autorem umělecké koncepce je zlínský rodák a výtvarník Petr Nikl s dalšími autory.

Výstava je až do konce prosince 2018 k vidění v prostorách zlínského zámku; otevřeno je denně kromě pondělí, základní vstupné stojí 119 Kč, snížené 59 Kč a rodinné 199 Kč.
 

Broučci v zámeckém areálu Ctěnice

Broučci CtěniceVýstava milých, půvabných loutek z večerníčků Broučci, Neználkovy příhody a Dobrodružství Čokoládového panáčka, kresby, náčrty, kalendářové loutky, pracovní fotografie a textové informace připomínají genialitu kreslíře a výtvarníka Zdeňka Podhůrského. Vystaveny jsou i loutky z posledního nedokončeného animovaného seriálu na motivy Řeckých bájí a pověstí, nechybí Hanibal, obr Goliáš a jeho nepatrný přemožitel David a další bájné postavičky. Výstavu doplňuje výtvarná a loutkářská dílna.

Broučky a další loutkové postavičky si prohlédnete od 10 do 18 hodin v Zámeckém areálu Ctěnice. Otevřeno je denně mimo pondělí a vstupné stojí 100 korun, děti platí polovic. Broučci budou na zámku až do 3. března 2019.
 

Na Titanic do Brna

TitanicVýstava Titanic na brněnském výstavišti představuje několik stovek originálních exponátů, které byly vytaženy ze dna oceánu. Dále se pak projdete skutečnými kajutami, salonky i částí strojovny lodi. Zajímavý bude také dotek ledovce či možnost vyfotografování se na přídi lodi. Pro děti je připravena „Dobrodružná cesta za pokladem oceánu“. Navíc děti dostanou hrací kartu plnou zábavných obrázků, omalovánek a tajenek. Hravou formou se tak dovědí spoustu informací nejen o Titaniku.

Atmosféru Titaniku dokonale přiblíží nejen věrné rekonstrukce kajut i francouzské kavárny, ale také bezpečnostní dveře, telegraf a část kotelny. Život na Titaniku poznáte z originálních artefaktů jako je porcelán, nábytek a osobní předměty cestujících - šperky, kabelky, parfémy a oblečení. Na palubu Titanicu můžete přijít denně (mimo 24, 25 a 1.1.) od 9 do 20 hodin, vstupné stojí 350 korun, pro děti 300 Kč. Za vidění rozhodně stojí i model Titanicu z ledu, která je od pátku 14. prosince k vidění na Moravském náměstí.


Technické hračky v Ivančicích

Technické hračkyMuzeum Brněnska v Ivančicích zve na krásnou výstavu s názvem "Technické hračky 1880–1980".  Uvidíte zde nejen hračky pro chlapce – autíčka, vláčky, lodičky, vesmírná vozidla, ale i pro děvčata – šicí stroje, pračky, vysavače a jiné. Nechybí zde ani telefony, hrací mlýnky a skříňky, gramofon, kolotoče či větší hračky, které jsou zastoupeny šlapacím autíčkem a drezínou. Prostor je věnován také optickým hračkám, parním strojům a stavebnicím, mezi nimiž nechybí ani legendární Merkur.

Výstava zajisté zaujme nejen děti, které mohou zjistit, s jakými hračkami si hrávali jejich rodiče a prarodiče, ale určitě i dospělé návštěvníky, kteří zde mohou objevit hračky, jež jsou jim důvěrně známé z jejich vlastního dětství. Muzeum je otevřené denně mimo pondělí od 9 do 16 (v neděli 13 – 17, ve středu od 9 do 17), vstupné stojí 20 korun.
 

Josef Lada a jeho svět v Kolíně

Kostýmy LadaRegionální muzeum v Kolíně srdečně zve na výstavu Josef Lada jak ho neznáte, jež představí tohoto oblíbeného autora v jiných souvislostech, než bylo doposud běžné. Josef Lada byl známý spisovatel, malíř, ilustrátor a mimo to i proslulý karikaturista a divadelní výtvarník. Vedle toho je jeho výtvarné a literární dílo nerozlučně spjato s českým animovaným filmem, hranými pohádkami, které rozpohybovávají Ladovy hrdiny dodnes. 

Návštěvníci se tak mohou těšit na původní kostýmy z pohádky Hrátky s čertem zapůjčené Filmovými ateliéry Barrandov či na videoprojekci zapomenuté animované pohádky Čert a Káča, kde byl Lada výtvarníkem. Vystaveny budou oblíbené ilustrace Ladových hrdinů, které se staly předlohou pro ploškovou animaci. Pozornost přitáhnou i humorné karikatury a satiry či návrhy divadelních scén a kostýmů. Instalace oživují interaktivní prvky, stylizované filmové kulisy a rekvizity, které přiblíží ladovský svět malým návštěvníkům.