Úvod > Aktuality > Sochařský festival Sculpture Line letos znovu propojí umělce z celého světa
Sochařský festival Sculpture Line letos znovu propojí umělce z celého světa
"> "> "> "> "> ">
Zážitky

Sochařský festival Sculpture Line letos znovu propojí umělce z celého světa

  • Vydáno16. června 2021
Praha, Plzeň, Pardubice, Olomouc či Ostrava, ale také Lucemburk či německý Berlín či italské Benátky – sochařský festival Sculpture Line i v roce 2021 mění ulice, náměstí a další veřejná prostranství v otevřené galerie. Festival začal 15. června a bude pokračovat až do 30. září. Jednotlivé sochy budou na vybraná místa umisťovány postupně.
king kongOd 15. června do 30. září obohacuje pražské ulice, veřejná prostranství a zákoutí již 7. ročník sochařského festivalu Sculpture Line. Festival pravidelně umisťuje současná sochařská díla do veřejného prostoru tak, aby do něj vnesla nové emoce, dala mu novou tvář, naznačila nové příběhy. Volbou lokace či trasy objeví návštěvník další souvislosti místa, času a uměleckého díla. V uplynulých dvou ročnících festivalu zaujala variace na Buddhovu sochu na Letišti Václava Havla, Průzkumníci vznášející se na hladině Vltavy, Modrý King Kong se zlatými varlaty u hotelu Intercontinental, majestátní bronzoví Koně Michala Gabriela „cválající“ po piazzetě Národního divadla nebo Nohy z vody Kurta Gebauera umístěné ve Vojanových sadech.

sculpture line dílo LesLetos na uměleckých trasách Sculpture Line v Česku uvidíte díla sochařů Jaroslavy Róny, Václava Fialy, Alexandry Koláčkové, Stefana Milkova, Kurta Gebauera, Lukáše Rittsteina nebo Jiřího Davida. A nebudou tam jen nové artefakty vytvořené pro letošní akci, ale také ty, které každodenní život již delší dobu zpříjemňují. Kromě Prahy zamíří skulptury, jež mají zpříjemnit veřejný prostor, také do Dolních Břežan, Ostravy, Plzně, Liberce, Olomouce, Pardubic, Broumova, Vratislavic nad Nisou a nově i do Ústí nad Orlicí či Rýmařova. Festival posiluje svoji spolupráci také v zahraničí – mimo jiné na přehlídce Nord Art 2021 v Německu či v italských Benátkách.
 

Sculpture line v Praze

Sculpture line StélaFestival dá letos opět příležitost vzniku soch pro konkrétní místa. Například Jiří David chystá pro prostor náplavky objekt s názvem -273,15 °C, tedy absolutní nula, který by měl inspirovat k úvahám o budoucnosti a smysluplnosti umění. Hravější, barevnější a veselejší polohu pak představují díla Alexandry Koláčkové. Její Stéla již těší kolemjdoucí u Tančícího domu, Sofa na Dětském ostrově v Praze a Dvě ruce si chystá pro Ústí nad Orlicí.

Za mnoha sochami i jejich autory stojí silné příběhy. Ten se váže i k Věži pro Jana Palacha, která bude umístěna na smíchovské straně vltavského nábřeží, jejímž autorem je Václav Fiala. Umělec začal na soše pracovat 19. ledna 2019, v čase padesátého výročí Palachova sebeobětování. Socha se pak stala klíčovým elementem česko-slovenské výstavy Celebrating 30 Years of Freedom, která připomněla výročí naší svobody v rámci projektu Sculpture by the Sea v australském Sydney. Posléze putovala na molo do Perthu.

PalachMístem hned několika děl je Empiria Tower Na Strži, na Praze 4. Zamyslet se zde můžete nad podivuhodnými sochami Jaroslava Róny (Stisk), Stefana Milkova (Jesus Christ Super Stealth) a Jakuba Flejšara (Rozpad – Rozklad). Milovníci Rónových děl mohou zhlédnout také humanoidního Nosorožce na Jungmannově náměstí a Čtenáře - drobnou postavu v obřím křesle na náměstí Franze Kafky u Kaprovy ulice.

Příznivci sochaře Kurta Gebauera by neměli vynechat Klecohlavy ve Vojanových sadech a Housenku raného kapitalismu na Vítězném náměstí v Dejvicích.
Sculpture Line – Alexandra Koláčková – Sedící postava

1.7.
31.12.
Sculpture Line – Alexandra Koláčková – Sedící postava

Socha je zhotovena z vysokopálené šamotové hlíny, jde o lavičku v podobě stylizované ženy, které se můžete uvelebit v náručí s knížkou, nebo usednout tváří v tvář blízké osobě v důvěrném hovoru.