Úvod > Aktuality > Devět mimopražských galerií moderního umění
Kultura

Devět mimopražských galerií moderního umění

  • Vydáno25. listopadu 2018
Nedávno jsme vás pozvali do pražských galerií moderního umění, ale zdaleka nejsou jen v hlavním městě. S díly současných domácích i světových tvůrců se seznámíte také v Ostravě, Benešově, Hradci Králové, Mikulově, Liberci, Olomouci, Opavě, Říčanech nebo Roudnici nad Labem!

Galerie Závodný v Mikulově

Představa velkých budov a rozlehlých výstavních sálů zmizí jako mávnutím kouzelného proutku třeba při zastávce v Galerii Závodný v historickém centru Mikulova. Přestože její zakladatel Eduard Závodný dostal několik nabídek na galerie v Praze a Brně, zůstal věrný Mikulovu, kde prožil více než šedesát let. Centrum pro milovníky umění, které vyrostlo v centru bývalého židovského ghetta, září bíle: vápenec z chorvatského lomu na ostrově Brač se podobá bílým útesům nedaleké Pálavy. Najdete tu kavárnu, kde jsou k dispozici výpravné monografie i architektonické příručky, místo pro besedy i komorní koncerty mladých talentů. Výstavní program tvoří autorské výstavy špičkových českých i zahraničních umělců, v popředí zájmu stojí geometrické a minimalistické umění a tvorba českých autorů, kteří odešli do exilu. Výstavním exponátem je trochu i samotná budova galerie, která získala ocenění na Grand Prix architektů. Otevřeno je denně kromě pondělí, vstupné je zdarma.
 

Muzeum umění Olomouc

Kombinace starého a nového a pestrá směsice uměleckých děl, například restaurovaný barokní biskupský kočár a ryze moderní interiéry: to všechno nabízí Muzeum uměníOlomouci. Pod jedním názvem se skrývá několik míst, od Arcidiecézního muzea až po Muzeum moderního umění. To nabízí krátkodobé výstavy výtvarné kultury převážně 20. a 21. století; téměř až do konce ledna například můžete navštívit výstavu Rozlomená doba 1908–1928, zaměřenou na avantgardní umění ve střední Evropě.

Děti do šesti let a držitelé Olomouc Region Card neplatí nic, pro dospělé, starší děti a studenty je volný vstup do všech objektů zdarma každou neděli a také během různých svátků během celého roku. Kompletní seznam volných dnů si můžete prohlédnout na webových stránkách. Běžně je otevřeno denně kromě pondělí a základní vstupné stojí 100 Kč.
 

Muzeum umění a designu v Benešově

Za secesní fasádou Muzea umění a designuBenešově probíhají zajímavé výstavy českého umění 20. století; k vidění jsou grafiky, fotografie, grafický design, plastiky i malby. Například až do začátku února 2019 můžete vidět kolekci šesti desítek výtvarných děl, které shromáždil historik umění a sběratel Jiří Šetlík, v polovině února končí výstava děl sochaře Miloslava Chlupáče a autorská instalace Kamily Ženaté s názvem U stolu. Benešov, je jedním z míst, kam můžete přijet s dětmi: určitě se vám společně zalíbí prostor nazvaný Experimenta v podzemí pod radnicí, kde si můžete hrát s interaktivními instalacemi, světlem a zvukem. Jejích autorem je Jiří Suchánek, který vytvořil například díla pro Moravský kras či Hvězdárnu a planetárium města Brna. Muzeum je otevřené denně kromě pondělí, základní vstupné stojí 60 Kč.
 

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem

Jedinečnou kolekci šedesáti obrazů Antonína Slavíčka a více než tři tisíce obrazů, kreseb, grafických listů, soch a předmětů užitého umění nabízí Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem. V roce 2010 oslavila sté výročí založení a najdete ji v areálu roudnického zámku, v budově bývalé lobkowiczké jízdárny, postavené italským barokním architektem Antoniem Portou. Bohatou výstavní činnost, kde se kombinují různé výtvarné disciplíny, moderní umění se starým i klasické s experimentálním, doplňují doprovodné programy, rozvíjející témata jednotlivých výstav, koncerty, divadelní představení, literární programy, přednášky, besedy i filmové večery.
 

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Další pozvánka láká do historického centra Hradce Králové, do pozdně secesní budovy bývalého Záložního úvěrového ústavu, postavené podle návrhu významného českého architekta Osvalda Polívky v letech 1911–1912. Od roku 1990 v ní sídlí Galerie moderního umění, kde si kromě stálé expozice sledující vývoj českého moderního umění od přelomu 19. a 20. století až po tvorbu současných umělců prohlédnete Galerii Vladimíra Preclíka a krátkodobé výstavy současných autorů. Galerie má i část pod širým nebem: pečuje totiž o cyklus sochařských děl Příběh utrpení a nadějí člověka, umístěný ve volné přírodě na loukách mezi Stanovicemi a Žirčí nedaleko od Kuksu.
 

Kam dál za moderním uměním?

  • Zdarma můžete navštívit také galerii Prostor 228Liberci. Otevřeno tu je sice jen dva dny v týdnu, v úterý a ve středu, ale díky spolupráci se současnými umělci a modernímu výstavnímu konceptu jde o zajímavé místo pro milovníky současného umění.
  • Prostě dobré obrazy, co nepotřebují příběh, ale samy ho vyprávějí: to tvrdí o vystavených dílech Galerie Kotelna v Říčanech, prodejní galerie moderního současného umění situovaná v bývalé kotelně. Otevřeno je denně kromě neděle a pondělí.
  • Na české a evropské výtvarné umění a architekturu 19. a 20. století se specializuje také Galerie výtvarného umění v Ostravě; do Domu umění, vystavěném žáky Jana Kotěry ve funkcionalistickém stylu, se do 6. ledna 2019 můžete vypravit na výstavu Černá země? Mýtus a realita.
  • Jedinečným místem je Galerie Kupe, kulturně-umělecký prostor, kde se potkává současná kultura a umění napříč žánry. Najdete ji v útrobách zrekonstruované vodárenské věže u východního nádraží v Opavě, kromě stálé expozice děl Kurta Gebauera je k vidění také výstava Jiřího Štencka. Konají se tu filmová představení, koncerty, besedy, přednášky a další akce, je tu rovněž příjemná kavárna.
GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře

Galerie Středočeského kraje je galerie moderního a současného umění, která sídlí v jedinečných prostorách bývalé Jezuitské koleje, v těsné blízkosti klenotu gotické architektury, chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.

Galerie Sladovna Žatec

Galerie Sladovna Žatec

Galerie moderního umění nacházející se v unikátní historické budově bývalé Sladovny, která je nejstarší v Evropě.

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění sídlí v budově bývalého Záložního úvěrního ústavu, postavené podle návrhu významného českého architekta Osvalda Polívky v letech 1911-12. Svými sbírkami děl českého výtvarného umění přelomu 19. a 20. století patří mezi nejvýznamnější v České republice.

Galerie výtvarného umění v Chebu

Galerie výtvarného umění v Chebu

Galerie výtvarného umění v Chebu je orientovaná na české umění 19. a 20. století a na gotické umění z historického regionu Chebska. Nejkvalitnější díla ze sbírkových fondů si můžete prohlédnout v několika expozicích, které galerie neustále doplňuje.

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem

Pokud se vydáte do Roudnice nad Labem, neměli byste vynechat návštěvu Galerie moderního umění. Za její "rodinné stříbro" lze považovat soubor 60 obrazů Antonína Slavíčka. Jádro expozice tvoří reprezentativní obrazy Mikuláše Medka, Jiřího Johna, Václava Boštíka či Františka Ronovského.

Galerie výtvarného umění v Náchodě

Galerie výtvarného umění v Náchodě

Galerie v Náchodě se může pyšnit sbírkami umění z 19. a 20. století, kde můžeme vidět výrazné zastoupení děl z první republiky. Tímto ale zdaleka nekončí, netradiční specializace na ruské kresby činí z galerie třetí největší sbírku ruského malířství u nás.

Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO – Dům umění

Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO – Dům umění

Galerie výtvarného umění v Ostravě je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje, jedná se o největší sbírkotvornou galerii v kraji. Sbírky GVUO jsou neustále rozšiřovány a svou kvalitou instituci řadí k pětici nejvýznamnějších sbírkotvorných institucí v České republice.

Dům umění města Brna

Dům umění města Brna

Dům umění města Brna je součástí brněnské kultury již téměř sto let. Dnes se výrazně orientuje na současné umění. Jedná se o moderní instituce, která zprostředkovává a podněcuje kontakt mezi umělci a veřejností.

Muzeum umění a designu Benešov

Muzeum umění a designu Benešov

Muzeum umění a designu Benešov (MUD*) sídlí v prostorách citlivě zrekonstruované secesní budovy bývalé Okresní hospodářské záložny v Benešově. MUD* se zaměřuje především na výtvarné umění a design 20. a 21. století.

Galerie umění Karlovy Vary

Galerie umění Karlovy Vary

Galerie od roku 1953 uchovává, zhodnocuje a přibližuje české umění 20. století ve stálých expozicích, krátkodobých výstavách, publikační činnosti a kulturně vzdělávacích programech. Stálá expozice prezentuje bohaté sbírky českého umění 20. století a představuje díla klasiků českého moderního umění.

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně se věnuje především českému a slovenskému výtvarnému umění a architektuře 19. až 21. století. Spravuje a dále buduje sbírku uměleckých děl, pořádá výstavy, vzdělávací programy a spektrum své činnosti doplňuje o akce propojující různé obory kultury.

Galerie Václava Chada ve Zlínském zámku

Galerie Václava Chada ve Zlínském zámku

Galerie Václava Chada si klade za cíl vyplnit mezeru mezi státními galeriemi v regionu, a soukromými komerčními galeristy, nejen ve Zlíně. Ctitelé výtvarného umění se zde mohou seznámit s moderním uměním V. Chada i dalšími zajímavými tvůrci.

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce – Městské muzeum a galerie Polička

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce – Městské muzeum a galerie Polička

Nové interaktivní expozice pro všechny generace. Pojďte se s námi bavit a vyzkoušet sebe sama v Poličce. Poznejte život a dílo poličského rodáka v nové moderní expozici, některé osobní předměty a dokumenty rodiny Martinů jsou uveřejněny vůbec poprvé, navštivte i jeho školní třídu.

Galerie Závodný v Mikulově – dům plný bílé krásy

Galerie Závodný v Mikulově – dům plný bílé krásy

Galerie Závodný je soukromá galerie, která byla otevřena v roce 2011 v historickém jádru města Mikulova. Jejímu zrodu předcházela dlouholetá sběratelská činnost v oblasti výtvarného umění.

Galerie Klatovy – Klenová

Galerie Klatovy – Klenová

Výstavní síň Galerie Klatovy / Klenová sídlí v samém centru Klatov a nabízí k shlédnutí výstavy současného moderního českého i zahraničního umění.

Další aktuality

Výstava Motosalon 2024 láká do Brna nejen milovníky rychlých kol

Tradiční motoristická výstava Motosalon 2024 se lotos koná v Brně na brněnském výstavišti BVV. Letošní 24. ročník veletrhu motocyklů, čtyřkolek, příslušenství a oblečení pro motorkáře se koná ve dnech 29. 2. až 3. 3. 2024, kdy zde zaplní čtyři haly nabitými expozicemi. Patrony letošního ročníku jsou herci, oba milovníci motorek, známí ze seriálu Polda – David Matásek a Vladimír Polívka. Nenechte si ujít skutečně to nejlepší z českého motocyklového trhu!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Papouščí zoo v Bošovicích zahajuje novou sezónu

Ojedinělou expozici nabízí Bošovice na Vyškovsku. Najdete zde první papouščí zoologickou zahradu v České republice. Zoo po zimě se znovu otevře už v pátek 1. března 2024 a otevřeno zůstane až do poloviny listopadu, každý den od 10:00 do 17:00 hodin.
Jihomoravský kraj | Příroda

Užijte si netradiční prohlídku Punkevních jeskyní s pohádkovými bytostmi

Na netopýra, vodníka, průvodce v kostýmech pohádkových bytostí natrefíte tuto sobotu 2. března 2024 v Punkevních jeskyních. Chystají zde prohlídky, kde se pobaví jak malí, tak velcí návštěvníci. Trasa prohlídky povede stejnými místy jako klasická, která se tento den nekoná.
Jihomoravský kraj | Příroda

Slavnosti moravského uzeného provoní hrad Veveří

Gastronomická akce Slavnosti moravského uzeného a vína, která je největší oslavou moravského uzeného na světě, se opět uskuteční v areálu brněnského hradu Veveří. Bude jí patřit poslední únorový víkend od 24. a 25. února 2024. Milovníky masa čeká jako již tradičně pravé moravské uzené, zabijačkové pochoutky, doprovodný program pro celou rodinu, ale i nabídka moravských vín nebo uzenářské workshopy.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Věda a historie není nuda: po stopách starých Římanů Českem

Chcete se projít po cestách, kudy chodili Římané, objevovat staré vojenské tábory a vrátit se zpět o dva tisíce let? Zblízka poznat život římských legionářů, ochutnat římskou kuchyni a vyzkoušet si vojenskou zbroj? Pak se vypravte s Kudy z nudy po stopách starých Římanů. Památky na jejich pobyt objevíte i tam, kde byste je nečekali!
Jihomoravský kraj | Památky

Vinaři se utkají o titul mistra ČR v řezu révy vinné

Už tento pátek 23. února 2023 se v areálu Vinařství Vladimír Tetur ve Velkých Bílovicích uskuteční již 19. ročník soutěže v řezu révy vinné. V soutěži o hlavní trofej "zlaté nůžky" a řadu dalších praktických cen se utkají ženy a muži. Během dne bude připravený pro přítomné vinaře i diváky bohatý doprovodný program.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Brno pro mladé: 30 tipů na zábavná místa moravské metropole

V Brně je spousta velmi zajímavých míst, která se těší oblibě u kolemjdoucích. Zejména mladá generace ocení často bizarní turistické cíle, které se dají dobře sdílet na sociálních sítích. Například různé brněnské sochy spatřené ze zvláštních úhlů, získávají zcela jiný rozměr... Kromě památek v Brně objevíte ale také řadu skvělých kaváren, barů a míst, kde se určitě nebudete nudit.
Jihomoravský kraj | Památky

Oslavte Mezinárodní den průvodců zajímavými prohlídkami v Brně

Mezinárodní den průvodců můžete oslavit i vy! Samotní oslavenci totiž ani letos nezahálejí a na víkend 24. a 25. února 2024 připravují řadu zajímavých akcí. Město si zájemci projdou s profesionálními průvodci až na jednu výjimku za symbolické vstupné 30 korun.
Jihomoravský kraj | Zážitky