Úvod > Aktuality > Devět důvodů, proč jet na jarní prázdniny do Písku

Devět důvodů, proč jet na jarní prázdniny do Písku

Vydáno 13. února 2018 Zážitky
Do Písku můžete jet na výlet s dětmi kdykoliv, ale právě teď o jarních prázdninách máte ještě o pár důvodů víc. Hlavním tahákem je Sladovna, prostor, kde si společně hrají a tvoří děti i dospělí. Od 2. února do 18. března má prodlouženou otvírací dobu a navíc jsou otevřené všechny interaktivní výstavy. Kromě toho vás zavedeme mezi akvária, na starobylý most nebo do záchranné stanice zvířat.

Sladovna: vstupte do světa dětské ilustrace

V posledních letech se stala báječným místem pro rodiny s dětmi písecká Sladovna; loni oslavila deset let od svého otevření. Vedle bohatého programu akcí jsou hlavními lákadly interaktivní výstavy. V jejich čele stojí obří dřevěné Mraveniště s desítkami metrů chodeb, komůrkami a mosty, se skluzavkou a audiovizuálními efekty. Celé patro je věnované dětské knižní ilustraci, pro nejmenší děti je připraven fantastický herní prostor Pilařiště. Návštěvu Sladovny si můžete naplánovat libovolně, otevřeno je totiž denně kromě pondělí od 9 do 18 hodin, v neděli do 17 hodin.
 

Laboratoř: objevujte a tvořte

Ze Sladovny zatím neodcházíme, ještě je tu kouzelná sklepní Laboratoř! Výtvarný ateliér Sladovny ji nabízí až do konce března a i tentokrát si děti vyzkoušejí věci, které nejsou docela běžné. Současný program se zaměřil na techniku ve francouzštině zvanou papier maché, česky papírmaš neboli kašírování. Pokud chcete vidět a třeb na vlastní pěst vyzkoušet, jak z kousků papíru či starých novin vznikají nové překrásné věci, musíte sem zajít. Laboratoř má otevřeno ve středu, v pátek a o víkendech, počítejte ale s přestávkou od 13 do 14 hodin.
 

Pradědeček most

Byla by škoda navštívit Písek a neprojít se alespoň jednou po kamenném mostě, který vede přes Otavu. Je to totiž nejstarší dochovaný kamenný most v Čechách; pochází dokonce ze 13. století. Ačkoli nepatří mezi památky UNESCO a na délku měří jen něco málo přes sto metrů, jde o velmi významnou a cennou architektonickou památku.
 

Do muzea za rybami

V části královského hradu ze 13. století sídlí Prácheňské muzeum. Ze stálých expozic je pro děti nejlákavější část nazvaná Ryby a rybářství: její součástí totiž jsou akvária a nádrže s mnoha druhy ryb českých řek, rybníků a přehradních nádrží. Občas se mezi sumci, kapry a štikami objeví opravdoví obři!
 

Děti Lví srdce: dobrodružství na jevišti

Ještě jedna pozvánka ze Sladovny: až do 18. března můžete navštívit divadelní představení Děti lví srdce. Mluví se o něm jako o představení dobrodružném, a to proto, že do děje vstupují dětští diváci (většinou) a pomáhají dvojici lektorů-herců dovyprávět příběh plný hry, zábavy a nástrah. Příběh je psaný přímo na míru pro píseckou Galerii hrou a provází jej efektní animace kombinovaná s pohybovými senzory. Představení se konají o víkendech odpoledne, se vstupenkou do Sladovny nebo roční kartou máte vstup zdarma, ale protože počet míst je omezený, rezervujte si raději lístky předem!
 

Svíčkárna Rodas: radostné tvoření

Ve Sladovně objevíte ještě jedno báječné místo: Svíčkárnu a mydlárnu Rodas. Ve výrobních dílnách si děti mohou vyzkoušet vyrábět a zdobit klasické i plovoucí svíčky, voskové ozdoby, mýdla a koupelové soli s přírodními esenciálními oleji sedmi druhů a barev. Otevřeno je ve středu a pátek od 14 do 17 hodin a o víkendech od 10 do 17 hodin.
 

Dětská hřiště: hrajte si

Na horách jsou hřiště pod sněhem, v Písku na nich děti mohou řádit celý rok. Skluzavky, prolézačky, balanční prvky, houpačky a další atrakce na malé návštěvníky čekají třeba na Mírovém náměstí a v Palackého sadech. Na hřišti u výletní restaurace na Městském ostrově zakotvila velká dřevěná loď a na Jiráskově nábřeží objevíte unikátní hřiště z živého vrbového proutí s kameny, mosty, vrbovými loděmi, tunely a tee-pee.
 

LezeTop: protáhněte se

Více než 150 lezeckých cest, 1 400 metrů čtverečních boulderingových ploch a 6 až 15 metrů vysoké stěny, to je základní představení lezeckého centra LezeTop. Patří k největším lezeckým centrům u nás, pro menší návštěvníky tu mají dětskou stěnu. Vybavení nemusíte brát do Písku s sebou, je tu i půjčovna s kompletním lezeckým vybavením.
 

Za zvířátky do záchranné stanice živočichů Makov

Zoologickou zahradu v Písku sice nemají, ale můžete se vypravit do záchranné stanice živočichů Makov; leží v areálu hájenky u rybníka Makov u obce Čížová a z Písku se sem dá pohodlně dojet na kole. Stanice přijímá veškeré poraněné, nemocné či jinak handicapované volně žijící živočichy a pečuje o opuštěná mláďata. Podívat se sem můžete v pondělí, středu, pátek a sobotu od 9 do 17 hodin.
 
Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku byl postaven jako součást Zlaté stezky na pokyn Přemysla Otakara II. královskou písecko-zvíkovskou stavební hutí. Je národní kulturní památkou a klenotem města. Výstavba mostu byla nepochybně zahájena ve druhé polovině 13. století.

Prácheňské muzeum v Písku

Prácheňské muzeum v Písku

Písecké muzeum vzniklo již v roce 1884 v období celkového vzestupu české národní společnosti. Zprvu bylo umístěno v různých prostorách ve městě a po roce 1902, kdy objekt bývalého královského hradu opustilo vojsko, přestěhovalo své sbírky do budovy, která byla součástí královského hradu.

Přírodní park Písecké hory

Přírodní park Písecké hory

Písecké hory představují zalesněný hřeben, který se rozléhá v délce asi 20 km na jihovýchod od města Písku až k údolím řeky Vltavy. Samotné označení "hory" nesouvisí s výškou zdejších vrchů, ale s hornickou minulostí, která je s Píseckými horami spjata.

Sladovna Písek – galerie hrou

Sladovna Písek – galerie hrou

V historické části města Písek a v bezprostřední návaznosti na někdejší královský hrad (dnes Prácheňské muzeum) se nachází zrekonstruovaná sladovna pivovaru v Písku. Dřevem vonící prostory objektu Sladovny s úžasnou akustikou slouží k pořádání různých divadelních, hudebních pořadů a výstav.

Stálá interaktivní expozice Mraveniště

Stálá interaktivní expozice Mraveniště

Největší dětská galerie musí mít to největší Mraveniště. Sladovna ho má. Chcete ho vidět? Písecká Sladovna pro vás připravila třetí pokračování nejoblíbenější a nejúspěšnější pro děti.

Svíčkárna a mýdlárna Rodas Písek

Svíčkárna a mýdlárna Rodas Písek

Chcete strávit nezapomenutelný den v příjemném a voňavém prostředí? Přijďte se podívat do Svíčkárny Rodas v Písku ve Sladovně. Můžete si zde vlastnoručně ozdobit svíčky, vykrojit a odlévat glycerinová mýdla, nasypat koupelové soli či odlévat voskové pastelky dle svých představ a fantazie.

Elektrárna královského města Písku

Elektrárna královského města Písku

Elektrárna královského města Písku vznikla na místě bývalého Podskalského mlýna na doporučení vynálezce Františka Křižíka.

Další aktuality

12.2.
2019
Užijte si svátek zamilovaných v Českém Krumlově

Užijte si svátek zamilovaných v Českém Krumlově

Jižní Čechy | Zážitky
4.2.
2019
Vyfoťte se se svou láskou v Fotoateliéru Seidel

Vyfoťte se se svou láskou v Fotoateliéru Seidel

Jižní Čechy | Zážitky
29.1.
2019
Textilka Jitex v Písku slaví letos 70 let existence

Textilka Jitex v Písku slaví letos 70 let existence

Jižní Čechy | Zážitky
19.1.
2019
Za vládci druhohor se vydejte do Českých Budějovic

Za vládci druhohor se vydejte do Českých Budějovic

Jižní Čechy | Zážitky