ÚvodAktualityDětský den ve Vojenském technickém muzeu Lešany a další místa, která můžete navštívit na podzim i v zimě
Památky

Dětský den ve Vojenském technickém muzeu Lešany a další místa, která můžete navštívit na podzim i v zimě

  • 25. září 2019
Více než 700 historických tanků, kanonů, motocyklů, obrněných, nákladních a osobních vojenských vozidel a spousty dalších lákadel pro zájemce o vojenskou techniku a historii: to je Vojenské technické muzeum v Lešanech. Vezměte děti a přijeďte sem v sobotu 28. září na Dětský den – anebo si vyberete jiné vojenské muzeum?
Na stránkách pražského Vojenského historického ústavu, který o Vojenské technické muzeum v Lešanech pečuje, najdete podrobný popis, jak se dostat na místo. Rozhodně to není zbytečnost, nad níž byste měli mávnout rukou: muzeum totiž sídlí v bývalých dělostřeleckých kasárnách mezi obcemi Krhanice a Lešany, nejbližší větší městečko je Týnec nad Sázavou. Na Dětském dni v sobotu 28. září  budou moci děti vyzkoušet své schopnosti a znalosti. Po absolvování soutěží si mohou vybrat nejrůznější odměny a dárky.
 

Dětský den a rozloučení s létem

Vstup zdarma, bohatý soutěžní program včetně ukázek moderní vojenské techniky a nakonec nákup zajímavých cen za vyhrané lešanské kačky: to všechno nabídne Dětský den v sobotu 28. září. Na děti čeká například lezecká dráha, airsoftová střelnice a řada stanovišť, kde budou podle věku plnit sportovní úkoly a vědomostní soutěže. Některé úkoly se inspirovaly vojenskou tematikou, třeba rozebírání a skládání zbraní, hod granátem na cíl nebo překonávání zamořeného území.

Za úspěšně splněné úkoly každý dostane lešanské kačky a za ty si pak může koupit pěkné ceny anebo něco dobrého na zub. Soutěže skončí až odpoledne a kdo si dokáže našetřit dostatečný obnos, může vyhrané body utratit za jízdy vojenskými vozidly v lešanské aréně, třeba obrněným transportérem nebo bojovým vozidlem pěchoty. Nudit se nebudou ani ti, kteří se nevejdou do žádné z věkových dětských kategorií: uvidíte bojovou techniku, moderní i historické zbraně, polní ošetřovnu a polní kuchyni s možností ochutnání pravého vojenského čaje anebo ukázky výcviku psů.

Pro Vojenské technické muzeum je Dětský den loučením s letošní sezonou; v září tu už bývá otevřeno jen o víkendech a posledním návštěvním dnem bude neděle 29. září. Pak se brány muzea na dlouho zavřou a otevřou se až koncem května 2020.
 

Jízdy na vojenských transportérech a další atraktivní expozice

Svezení na vojenském transportéru: před lety nevídaná věc, dnes zábava, která sice není úplně běžná, ale když víte, kam se vydat, můžete si ji užít třeba opakovaně. Kde? Například v dětském zábavním parku Mirakulum a na TankodromuMilovicích. Jízdy probíhají vždy během víkendů v září a říjnu za hezkého počasí od 13 do 15 hodin a jsou přizpůsobené rodinám s dětmi.

Ve Vojenském muzeuKrálíkách se na transportéru svezete sice jen v létě, ale zato tu mají otevřeno celý rok. Nejrůznější vojenské dopravní prostředky včetně tanků, vojenských transportérů a dalších kousků těžké techniky, používaných armádou od první republiky až po současnost, si pohodlně prohlédnete v obrovské hale a na okolních plochách. Na okraji Králík navíc objevíte celoročně otevřenou dělostřeleckou tvrz Hůrka, a pokud si pospíšíte a výlet podniknete ještě během října, o víkendech mívá otevřeno i dělostřelecká tvrz Bouda.

Dalším místem, kam se můžete vydat po stopách válečné historie denně celý rok, je Air Park ve Zruči u Plzně. Výstroj a výzbroj armád, které se koncem druhé světové války setkaly na demarkační linii, doplňuje přehlídka desítek letadel, vrtulníků, tanků, děl, obrněných transportérů a další vojenské techniky.
 
Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice Kultura

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Navštivte celoročně přístupné vojensko-historické expozice věnované armádě, obraně státu a československým opevněním. Muzeum představuje zároveň zázemí pro každoročně pořádané vzpomínkové akce Cihelna.

Jízdy transportérem ve vojenském muzeu v Králíkách Památky

Jízdy transportérem ve vojenském muzeu v Králíkách

Oblast kolem městečka Králíky, ležícího na hranicích s Polskem, byla ve 30. letech nejsilněji opevněným územím tehdejšího Československa. Dodnes tu najdete malé pevnosti, pěchotní sruby, mohutné dělostřelecké tvrze a také Vojenské muzeum s předváděcími jízdami v obrněném transportéru.

Vojenské technické muzeum v Lešanech – Vojenský historický ústav Praha Kultura

Vojenské technické muzeum v Lešanech – Vojenský historický ústav Praha

Mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou se v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren nachází od roku 1996 expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha.

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka Památky

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Tvrz Hůrka je nejlépe dostupnou velkou moderní pevností v České republice (přístupná celoročně). Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Hůrka, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935–38.

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění Památky

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění

Tvrz Bouda je největším muzeem čs. opevnění na území České republiky. Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Bouda, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935-38. Raritou je objekt K-S22 Horymír pro výsuvnou otočnou dělovou věž.

Mezinárodní vojenský hřbitov v Milovicích Kultura

Mezinárodní vojenský hřbitov v Milovicích

Vojenský hřbitov v Milovicích na Nymbursku se nachází na jihu místní části Mladá v ulici Italská. Má rozlohu přibližně 7500 m².

Vojenský historický ústav v Praze Kultura

Vojenský historický ústav v Praze

Vojenský historický ústav je vědecko výzkumné, muzejní a knihovní zařízení resortu Ministerstva obrany. Jeho posláním je soustavně a cílevědomě shromažďovat písemné a hmotné památky k dějinám našeho vojenství a armády, odborně o tyto fondy a sbírky pečovat, vědecky je zkoumat a zpracovávat.

Posázavský pacifik – legendární železniční trať podél Sázavy Zážitky

Posázavský pacifik – legendární železniční trať podél Sázavy

Posázavský Pacifik je vyhlášenou železniční tratí z Prahy do Čerčan (č. 210) a z Čerčan do Světlé nad Sázavou (č. 212), která se vine cca 130 km podél řeky Sázavy. Jezdí po ní jak pravidelná osobní doprava, tak nostalgické vláčky a parní lokomotivy nebo víkendové turistické linky.

Tankodrom Milovice – centrum adrenalinové zábavy Zážitky

Tankodrom Milovice – centrum adrenalinové zábavy

Tankodrom Milovice je multifunkční areál, nabízející široké využití. Na ploše 200 ha si můžete vyzkoušet jízdu vojenskou technikou, exotickým Hummerem anebo adrenalinovou zábavu ve formě paintballu, airsoftu či lasershotu.

Válečná expozice v Air parku ve Zruči u Plzně Kultura

Válečná expozice v Air parku ve Zruči u Plzně

Vydejte se po stopách válečné historie do Air parku ve Zruči u Plzně. Seznámíte se zde s historií, výstrojí a výzbrojí armád, které se koncem druhé světové války setkaly na demarkační linii u Plzně. Soukromá sbírka techniky Air Park je určena všem příznivcům letadel a vojenské techniky.

Naučná stezka vojenské historie Králíky Příroda

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka Vojenské historie Králíky je situována ve východní polovině Králické pevnostní oblasti, na severním okraji města Králíky. Trasa měří 6,5 km a spojuje Vojenské muzeum v Králíkách, dělostřeleckou pevnost Hůrka a pěchotní srub U Cihelny.

Pěchotní srub K–S 14 U cihelny v Králíkách Památky

Pěchotní srub K–S 14 U cihelny v Králíkách

Muzeum čs. opevnění z let 1935-1938 – Pěchotní srub K-S 14 "U cihelny" v Králíkách je významnou památkou i pietním místem Pardubického kraje! Přijeďte se podívat do legendární pevnosti, kterou kráčela historie našeho státu.

Další aktuality

Za českou královnou Johankou se vydejte do Rožmitálu pod Třemšínem

Do Rožmitálu pod Třemšínem se v sobotu 22. června opět po roce vrací královna Johanka – oficiálně tedy Johana z Rožmitálu, druhá manželka krále Jiřího z Poděbrad. Na Den s královnou, pořádaný každoročně koncem června na její počest, vás zve portál Kudy z nudy.
20. červen 2024 18:38
Zážitky, Středočeský kraj

Rekonstrukce sedlecké Kostnice pokračuje, odborníci složili pyramidu z kostí

Kostnice v Kutné Hoře prochází již 10 let rekonstrukcí, která bude pokračovat až do roku 2030. Zatímco se v monulých letech podařilo opravit štuky a omítky, letos se kostnice dočkala návratu rozebrané kosterní pyramidy – odborníkům se podařilo dokončit stavbu severozápadní pyramidy, a to vše az provozu, před očima přihlížejících návštěvníků.
19. červen 2024 10:00
Památky, Středočeský kraj

V Kutné Hoře se bude konat jubilejní Královské stříbření

Předposlední červnový víkend 22. a 23. 6. 2024 opět ožije Kutná Hora oslavami a příjezdem krále Václava IV., který královské horní město navštíví již po třicáté, bude se tady jednat o významné jubileum. Přivítejte krále s chotí Žofií a jeho doprovodem spolu s hrdými horníky, přihlížejte napínavým rytířským soubojům a disciplínám na koních, veselte se při dobové hudbě a tanci. Svůj um předvedou středověcí řemeslníci, děti nadchnou žongléři a komedianti, rytířské ležení nebo kolotoč a dech všem se zatají při sobotním ohňostroji i nedělní „stříbrné“ mši.
17. červen 2024 14:00
Zážitky, Středočeský kraj

Den Postřižinského piva 2024 se blíží

Pivovar Nymburk pořádá v sobotu 15. června tradiční slavnost Den Postřižinského piva. Kromě dobrého piva (včetně pivního speciálu pana sládka) je pro všechny návštěvníky připraven také bohatý doprovodný program. Brány Pivovaru Nymburk se slavnostně otevřou všem milovníkům piva a dobré zábavy od 10:30 hodin.
14. červen 2024 12:00
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Prozkoumejte Průhonický park – zelenou oázu na seznamu UNESCO

Průhonický park založil hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca roku 1885 a budoval jej prakticky až do své smrti roku 1936. Svou rozlohou téměř 250 hektarů patří park k největším přírodně krajinářským parkům v Evropě. Od roku 2010 je také na seznamu chráněných památek UNESCO, jako součást pražské památkové rezervace.
11. červen 2024 16:00
Příroda, Středočeský kraj

Věda a historie není nuda: nacistický zločin z června 1942 a vyhlazení Lidic

Odstranění zastupujícího říšského protektora a prominentního nacisty Reinharda Heydricha vyvolalo obrovskou vlnu represí. Na celém území protektorátu byl vyhlášen výjimečný stav a lidem, kteří cokoliv věděli o pachatelích anebo jim pomáhali, hrozila poprava s celou rodinou. Nejdrsnější ukázkou rázného postupu nacistických okupantů bylo vyhlazení středočeské obce Lidice a smrt nejméně 340 nevinných lidí. Výročí masakru si připomínáme každoročně 10. června.
10. červen 2024 12:00
Památky, Středočeský kraj

Cyklistika s Járou Cimrmanem: spanilá jízda do Tanvaldu vyrazí už v sobotu

Pokud patříte k obdivovatelům legendárního českého génia Járy Cimrmana, pak si nesmíte nechat ujít slavnosti a spanilou jízdu 8. června 2024 v Tanvaldu a okolí, která je mu věnována. V sobotu jste zváni do muzea ve Velkých Hamrech a v neděli se koná velká sláva v Tanvaldu, kam přijede peleton historických bicyklů, včetně vysokých kol.
7. červen 2024 6:00
Letní sporty, Středočeský kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Středočeského kraje: aquapark Čestlice, Mirakulum a areál Příbram

Milovníci vodních radovánek se postarali o to, že nejnavštěvovanějším místem Středočeského kraje je aquapark AquaPalace v Čestlicích. Zemi plnou her, zábavy, stromů, zvířat a dětské fantazie objeví rodiny s dětmi v Mirakulu v Milovicích nad Labem a na zámku Loučeň. Pozornost obdivovatelů historie patří Kutné Hoře a jejím významným památkám.
6. červen 2024 10:44
Památky, Středočeský kraj