Úvod > Aktuality > Technické muzeum v Brně připravilo na sobotu Dětský den
Zážitky

Technické muzeum v Brně připravilo na sobotu Dětský den

  • Vydáno13. června 2018
Co se vám vybaví, když se řekne fyzika a chemie? Pokud odpovíte, že úžasné vědecké obory, jste tuto sobotu 16. 6. 2018 od 10:00 do 18:00 srdečně zváni na Dětský den v Technickém muzeu v Brně. A pokud vás napadlo, že to jsou nudné a těžké školní předměty, určitě přijďte také. Akce je určena pro děti všech věkových kategorií.

technické muzeumTechnické muzeum v Brně je muzeum, které se intenzivně věnuje také dětem. Celoročně přístupná Technická herna i programy ve Výtvarné\technické dílně jsou hojně navštěvovány školami i rodinami s dětmi. Kromě toho připravuje muzeum řadu akcí se speciálním programem pro děti. Na konci školního roku nabízí již tradičně Dětský den, který si můžete užít v sobotu 16. června 2018 v hlavní budově v Brně – Králově Poli. Přesvědčí vás, že i fyzika a chemie mohou být atraktivní a zábavné, nudit se rozhodně nebudete.

TMBÚžasné divadlo fyziky ÚDiF je společnost, která v popularizaci vědy patří k naší špičce. Možná jste se s nimi už setkali při jiných akcích. Pro Dětský den v TMB si připravili létající show v kulisách zavěšených letadel a vrtulníků muzejní expozice. Neméně atraktivní bude i laserové bludiště a další aktivity.

Nejedno překvapení pro vás mají i chemici – studenti pod vedením odborných učitelů ze Střední průmyslové školy chemická a Fakulty chemické VUT. Možná se budete divit, kolik chemických sloučenin vás obklopuje a co se s nimi dá dělat. Některé pokusy si můžete vyzkoušet i doma, do jiných se raději sami nepouštějte a vychutnejte si je v podání profesionálů. Uvidíte, že tyhle studenty chemie opravdu baví. Fyzika a chemie hýbe i světem zvířat. Nevěříte? Pak navštivte stanoviště ZOO Brno.
 

Roboti, hasiči a restaurátoři

Technické muzeum BrnoMáte rádi roboty? Na stanovišti společnosti Technické kurzy s.r.o – Kurzy stavby a programování robotů ve spolupráci s katedrou technické a informační výchovy PdF MU vás naučí různé způsoby jejich programování.

Pokud by se některé pokusy nepovedly, jsou připraveni hasiči. Ale nebojte se, žádný jejich zásah určitě nebude potřeba. Zajímavá stanoviště pro vás chystá i samotné muzeum. Seznámíte se zde s  Metodickým centrem konzervace. Toto konzervátorsko-restaurátorského pracoviště se zabývá ochranou movitého kulturního dědictví v ČR, především sbírek muzejní povahy, a poskytuje i metodickou podporu v této oblasti. Možná jste o něm už slyšeli v souvislosti se záchranou vzácných předmětů z vyhořelého slovenského hradu Krásna Hôrka. Kolegové z MCK vám představí některé metody, které ve své praxi používají, např. termokameru nebo elektrolýzu.

Technická herna v Technickém muzeu v Brně – experimentárium pro každého

Technická herna v Technickém muzeu v Brně – experimentárium pro každého

Technická herna není expozicí v obvyklém slova smyslu. Je to zařízení, které návštěvníkovi umožňuje seznamovat se zábavnou formou s různými zákony fyziky a jejich technickými aplikacemi.

Technické muzeum v Brně

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.

Další aktuality

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodnová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Kalendář akcí 2024: Cyklovlaky a speciální vlaky nejen na Pálavu, do Brd anebo do Českého Švýcarska

Rádi jezdíte na kole a lákají vás výlety do míst, která jsou trochu z ruky? Není nic jednoduššího než využít speciální vlaky s přepravou bicyklů. České dráhy jich letos nabízejí téměř sedm tisíc! Drtivá většina "obyčejných" vlaků sice nabízí úložný prostor pro větší množství kol, avšak jen některé z nich se dají označit za skutečné cyklovlaky – a my víme, které to jsou!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Arnoldova vila v Brně zve na prohlídku: poprvé se otevírá veřejnosti v pravidelném provozu

Jedním z nejočekávanějších lákadel Muzea města Brna na sezónu 2024 bylo zahájení pravidelného provozu Arnoldovy vily. Milovníkům architektury se dveře vily otevírají od 5. dubna, přijít na prohlídku je možné vždy od pátku do neděle v čase od 10:00 do 18:00 hodin. Od 16. května bude otevírací doba prodloužena od úterý do neděle. Nově zrekonstruovaná sousedka vily Tugendhat má návštěvníkům co nabídnout – prohlídky vily s průvodcem i bez něj, propojení zahrad s okolními vilami, nový provoz kavárny, a především nejrůznější kulturní a vzdělávací akce.
Jihomoravský kraj | Památky

Okoštujte oskorušu ve všech jejích podobách ve Tvarožné Lhotě

Romantici sází růže, správní chlapi oskoruše! To je motto již 20. ročníku Slavnosti oskeruší, která proběhne v sobotu 6. dubna 2024 tradičně v sále obecního domu ve Tvarožné Lhotě. Těšit se můžete na oskoruši v tekutém i pevném skupenství a samozřejmě také cimbálovou muziku! Dozvíte se, co je dřínka, moruše, mišpule, jak šmakuje Karpatský verbuň, Vojšická duha nebo Oskorušový sen.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Lužní lesy na jihu Moravy se naplnily vodou

Lužní lesy v Kančí oboře na Břeclavsku od 15. do 31. března 2024 záměrně zaplavila voda ze Staré Dyje. To vysychajícím luhům svědčí. Lesy ČR proto dělají podobná opatření v oblasti i několikrát ročně v rámci programu Vracíme vodu lesu. Voda ve vyprahlé půdě nemizí, naopak se zaplňují i zaniklé tůně. Nyní se již situace vrací do normálu a oblast je přístupná.
Jihomoravský kraj | Příroda