Úvod > Aktuality > Na zámku v Děčíně zažijete další z oblíbených komentovaných prohlídek
Památky

Na zámku v Děčíně zažijete další z oblíbených komentovaných prohlídek

  • Vydáno20. listopadu 2014
Tentokrát vám na zámku Děčín přiblíží exponáty nových prohlídkových tras, které běžný návštěvník jen tak neuvidí. Z blízka si budete moci prohlédnout některé kusy nábytku, soubor závěsků ze starověkého Egypta, prolistujete s námi zajímavé svazky zámecké knihovny, nahlédneme do bohatě zdobených pamětních listů... Na výlet se vypravte již tuto sobotu 22. listopadu v 10:00 hodin.
Jak je všeobecně známo, jednou z největších pozoruhodností děčínského zámku bývala někdejší thunovská knihovna. Ve své době patřila mezi nejbohatší soukromé sbírky knih v Čechách. Proto pro ni musela být také vyhrazena největší místnost celého zámku, která byla původně zamýšlena jako slavnostní společenský sál. Rozsah knihovny byl vskutku ohromný, dokonce natolik, že je dodnes velmi obtížné přesně stanovit počet svazků v okamžiku prodeje. Knih bylo minimálně 65 tisíc, ale pravděpodobně ještě více. Nejvyšší údaj hovoří dokonce o 90 tisících svazků. Právě enormní velikost knihovny byla důvodem, proč se spolu s ostatním vybavením děčínského zámku nepřestěhovala do Jílového, nýbrž byla nabídnuta k prodeji. Poslední majitel děčínského zámku, František Antonín Thun-Hohenstein, sice trval na jejím prodeji vcelku, ovšem bohužel vzhledem k těžkým časům tehdy panující hospodářské krize se jediným zájemcem stal pražský antikvář Hořejš, který knihovnu postupně rozprodal.

Vzhledem k historicky daným skutečnostem je návrat původní sbírky knih na zámek vyloučen. Přesto pro účely prezentace v nové expozici vzniká menší sbírka historických knih, která by měla alespoň připomenout bohatství bývalé thunovské sbírky. Velkým přínosem nové zámecké knihovny se nedávno stala dlouhodobá zápůjčka 21 zajímavých titulů z knihovny krajanského spolku Heimatverband Kreis Tetschen-Bodenbach. Jedná se především o knihy, které se přímo týkají Děčína a zámku jako například dílko Franze Klutschaka Schloss Tetschen z roku 1855 a několik dalších popisů Děčína z 19. století. Jiné tituly mají přímý vztah k rodině Thunů, například cestopis hraběte Franze Thuna s názvem Eine Orientreise či sedmisvazková historie rodiny ve středověku, kterou na počátku 20. století sepsal zámecký knihovník Edmund Langer. Nejcennější svazky pocházejí z 18. století – popis léčivých pramenů v Horním Žlebu z roku 1777 a především publikace M. Vogta s popisem děčínského panství k roku 1712. Vůbec nejstarším zapůjčeným exemplářem je rodokmen saského rodu Salhausenů z roku 1661.

Podrobnější prohlídka těchto zajímavých titulů se uskuteční v rámci zvláštní komentované prohlídky nové expozice děčínského zámku, kterou povede přímo její autor, kurátor děčínského zámku František Šuman. Návštěvníci se budou moci dozvědět mnoho zajímavostí o jednotlivých exponátech a také si prohlédnout některé drobnosti, které bývají během normálních prohlídek uloženy ve vitrínách na hůře dostupných místech či právě v knihovně. Kromě knižní zápůjčky z fondu Heimatverbandu si bude možné si zblízka prohlédnout například různé diplomy, blahopřání či čestná členství v nádherných umělecky zpracovaných deskách či staroegyptské závěsky staré zhruba tři tisíce let.

Komentovaná prohlídka nové expozice děčínského zámku se koná 22. listopadu 2014 od 10 hodin.
Ubytování na děčínském zámku

Ubytování na děčínském zámku

Chcete okusit neopakovatelnou atmosféru noci na zámku? Nyní máte možnost ubytovat se přímo v jeho areálu. V prostorách bývalého hlediště barokní jízdárny se nachází útulný apartmán pro čtyři osoby a jeden dvojlůžkový pokoj.

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín, ležící nad soutokem Labe a Ploučnice, patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Zámek okouzlí návštěvníky především tehdejší nejznámější rosarií v habsburské monarchii Růžovou zahradou a monumentální barokní konírnou. Otevřené je také revitalizované jižní křídlo.

Růžová zahrada na zámku v Děčíně – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Růžová zahrada na zámku v Děčíně – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Růžová, kdysi Lóžová, zahrada byla založena na konci 17. století během velké barokní přestavby děčínského zámku za hraběte Maxmiliána Thuna. Je jedním z nejkrásnějších míst na Děčínském zámku. V letech 2023-25 zde probíhá rekonstrukce.

Via ferrata v Děčíně na Pastýřské stěně

Via ferrata v Děčíně na Pastýřské stěně

Na Pastýřské stěně v Děčíně vznikla první česká via ferrata v centru města. Tras zajištěných ocelovými lany a stupačkami je na skále celkem 15, mají převýšení 90 metrů a jsou dlouhé od 150 do 170 metrů.

Další aktuality

Kam v Ústí na výlet do přírody? Projděte se od Větruše k Vrkoči Labskými vrchy

Vysoko nad městem Ústí nad Labem se vypíná vrchol s krásnými výhledy do tří stran na labské údolí a prstenec okolních kopců. Jeho ozdobou je výletní zámeček Větruše, kde najdete restauraci s terasou, vyhlídkovou věž a několik sportovišť. Je to ideální cíl výletů s dětmi, které zde potěší prolézačky a pískoviště, ale také skvělý začátek pěšího výletu podél Labských vrchů ke skalnímu útvaru Vrkoč. Značená stezka vás od Větruše dovede na další zajímavá místa v okolí, například k Vaňovskému vodopádu na Podlešínském potoce.
Ústecký kraj | Letní sporty

Zoo Děčín připravila na sobotu levnější vstup pro rodiny

Děčínská zoologická zahrada připravila na sobotu 24. února 2024 speciální akci nazvanou Family day. Jedná se o speciální slevu na rodinné vstupné. Lze ji ale uplatnit pouze v kombinaci dva dospělí a jedno až tři děti. Přijďte do zoo za poloviční cenu a užijte si rodinný den!
Ústecký kraj | Příroda

Učarovala vám tajemná a nespoutaná krajina Českého Švýcarska? Vypravte se na výlet i v zimě!

Do Českého Švýcarska můžete vyrazit i v zimním období! Jeden z nejznámějších morfologických útvarů českých skalních měst, který se nachází 3 km od Hřenska, se stal symbolem Národního parku České Švýcarsko. Svými rozměry (výška klenby 16 m a šířka téměř 27 m, šíře oblouku 7–8 m) je Pravčická brána největší pískovcovou skalní bránou v Evropě. Zavítal sem i nejslavnější světový pohádkář, spisovatel Hans Christian Andersen. Ani on neodolal její kráse a zakomponoval tuto přírodní zajímavost do svých zápisků z cest. Až do března má Pravčická brána otevřeno v sobotu a neděli vždy od 10:00 do 16:00 hodin.
Ústecký kraj | Příroda

V Kadani se chystá oblíbený C. K. Masopust

Každý region mívá svoji vlastní verzi masopustních oslav. Výjimkou není ani královské město Kadaň, jehož specifikum spočívá v tom, že má celý C.K. Masopust prvorepublikový ráz a koná se pod vedením Josefa Švejka. Navíc zde namísto obvyklé basy pochovávají Moranu. Letos masopustní veselí nastane už v sobotu 10. února 2024, kdy se sejde na Mírovém náměstí obrovské množství lidí z celého regionu, protože kadaňský Masopust nemá široko daleko obdoby.
Ústecký kraj | Zážitky

7 věcí, které nevíte o… památné hoře Říp

Říp, nepřehlédnutelnou dominantu rovin mezi Mělníkem a Roudnicí nad Labem, zná každý, počínaje pověstí o praotci Čechovi přes rotundu sv. Jiří a sv. Vojtěcha na vrcholku až po poučku, že alespoň jednou za život by měl na tuto horu vystoupit každý pravověrný Čech. Možná ještě víc je ale toho, co o Řípu zatím nevíte.
Ústecký kraj | Příroda

Po stopách Ulriky von Levetzow krajem českého granátu

Baronka Ulrika von Levetzow (4. února 1804 Lipsko – 13. listopadu 1899 Třebívlice) světově proslula jako poslední láska a múza Johanna Wolfganga Goetha. Příběh nenaplněné a neopětované lásky stárnoucího básníka patří mezi největší milostné příběhy evropské historie. Ulrika von Levetzow byla fascinující osobností, představující doslova to nejlepší z celého 19. století. Zanechala po sobě jedinečný soubor šperků z českých granátů, jehož součástí je také největší broušený kus na světě . Spolu s nevlastním otcem Františkem Josefem z Klebelsbergu patřila mezi první podporovatele a členy společnosti Vlasteneckého, později Národního muzea. Byla známá svým sociálním cítěním a byla velkorysou mecenáškou řady sociálních projektů. Záhadný příběh neuzavřeného vztahu dodnes nejen do Třebívlic, Lokte a Mariánských Lázní přitahuje umělce, spisovatele, básníky a všechny romantické duše. Příběh velké lásky totiž skončil náhle a neodvratně.
Ústecký kraj | Zážitky

Masopust v zoo Děčín se blíží! Zapojíte se do soutěže O nej koblihu?

Taškařice veselé pro děti i dospělé… Tak to je slogan, který každoročně provází velmi oblíbenou akci, jež se koná v sobotu 3. února v Děčíně. Jde o oblíbený masopustní průvod městem, kterému předchází bohatý program v děčínské zoo a který ukončí veselice na náměstí. Návštěvníky čeká rozjařené odpoledne plné zajímavých aktivit. Program odstartuje ve 14:00 hodin v areálu zoo.
Ústecký kraj | Zážitky

Dechberoucí turistické oblasti: 50 známých i neznámých míst Českého středohoří, která musíte navštívit alespoň jednou za život

Chráněná krajinná oblast České středohoří je svou rozlohou druhou největší CHKO v České republice. Pro zdejší krajinu typické kuželovité tvary kopců jsou výsledkem třetihorní vulkanické činnosti, která vytlačila vyvřeliny většinou čedičového typu a znělce do tvaru kup a příkrovů. Na území se nachází spousta přírodních rezervací, jako je Lovoš, Milešovka, Oblík, Raná a Sedlo nebo přírodních památek, k nimž se řadí např. Borečský vrch, Bořeň či Kamenná slunce. Dále tu naleznete 12 přírodních rezervací, 18 přírodních památek, více než 120 památných stromů a bezpočet hradů, hrádků a zřícenin, které lákají nejen k poznání historie, ale také k unikátním výhledům do krajiny.
Ústecký kraj | Příroda