Úvod > Aktuality > Děti z Prahy 6 objevily zapomenuté pamětníky a připravily o nich unikatní výstavu
Deti z Prahy 6 objevily zapomenuté pametníky a pripravily o nich unikatní výstavu
"> Deti z Prahy 6 objevily zapomenuté pametníky a pripravily o nich unikatní výstavu "> Príbehy dvou desítek pametníku by možná zustaly zapomenuty, nebýt žáku osmých a devátých tríd "> Jejich životy drasticky zmenila nacistická nebo komunistická totalita a doted zustávaly verejnosti skryté
Zážitky

Děti z Prahy 6 objevily zapomenuté pamětníky a připravily o nich unikatní výstavu

  • Vydáno3. června 2014
Přesně 60 žáků z osmých a devátých tříd z 10 základních škol Prahy 6 objevilo 21 osudových příběhů lidí, kteří zlomové okamžiky dějin prožily jako děti. Jejich životy drasticky změnila nacistická nebo komunistická totalita a doteď zůstávaly veřejnosti skryté. Teď ale vůbec poprvé vycházejí najevo prostřednictvím výstavy "Nepromlčeno!", která je k vidění v Praze 6 před Národní technickou knihovnou až do konce června.

ostnatý drátVůbec největší a nejrozsáhlejší výstavu v historii tříletého projektu Příběhy našich sousedů pořádá Městská část Praha 6 a sdružení Post Bellum pod názvem "Nepromlčeno!". V Praze 6 je k vidění před Národní technickou knihovnou až do konce června.

Zaznamenávání životních příběhů pamětníků je ohromně inspirativní a záslužný počin a také výborná inovace ve výuce historie. Otřesná, autentická a hlavně unikátní svědectví všech pamětníků měla zůstat zapomenuta, právě v Praze 6 se ale podařilo poskládat zatím vůbec největší a nejobsáhlejší svědectví pamětníků v historii tohoto projektu.

Příběhy dvou desítek pamětníků, mezi nimiž nechybí odbojáři, váleční veteráni, političtí vězni, disidenti z Prahy 6 nebo jedné z posledních přeživších tzv. rodinného koncentračního tábora v Osvětimi – Anny Hyndrákové, by možná zůstaly zapomenuty, nebýt žáků osmých a devátých tříd, kteří jejich příběhy od začátku letošního roku objevili a zdokumentovali.

Osvětim"Až na tebe zítra padne saze, budu to já," řekla šestnáctileté Anně Hyndrákové v Osvětimi její kamarádka před odchodem plynové komory, kde předtím zemřeli Anniny rodiče a sestra s manželem. "Nejhorší bylo, že jsme viděly do vedlejšího tábora, kde byli naši. A oni viděli nás. Jednoho dne byl tábor prázdný. Komíny kouřily a tábor byl prázdný. Od té doby skoro nebrečím".

"Když byla maminka u výslechu, nesměla jsem dovnitř, jen jsem slyšela, jak brečela. Hlídala mě taková ženská v uniformě s pistolí na zadku. A ta mě, tříletý dítě, vyslýchala, jestli rozumím rádiu, které rodiče doma pouští a já tehdy už tehdy věděla, že musím přemýšlet co říct a neříct a neublížit mamince…", vzpomíná Anna Pánková, která prožila dětství v padesátých letech jako "dcera třídního nepřítele". Její příběh objevili osmáci ze ZŠ E. Destinové.

Žáky zpracované nahrávky a příběhy se ukládají do sbírky Paměť národa a na webovou aplikaci My jsme to nevzdali, která představuje učební pomůcku, široce využívanou pedagogy základních a středních škol pro obohacení výuky historie o autentická svědectví pamětníků (ve formě nahrávek, videí a animovaných prezentací).

Paměť národa – aplikace pro chytré telefony

Paměť národa – aplikace pro chytré telefony

Aplikace Paměť národa je interaktivním průvodcem po místech, která jsou spojena s událostmi a příběhy 20. století. Určí vaši polohu a ukáže vám na mapě místa paměti ve vašem okolí.

Národní technická knihovna v Praze 6 – Dejvicích

Národní technická knihovna v Praze 6 – Dejvicích

Národní technická knihovna představuje s více než jedním milionem svazků nejobsáhlejší pramen technické literatury v České republice. Architektonické řešení budovy se snoubí se soudobými trendy moderní architektury, designu, výtvarného umění a knihovnictví.