Úvod > Aktuality > Deset zábavných akcí a tipů, kam na podzimní prázdniny s dětmi
Zážitky

Deset zábavných akcí a tipů, kam na podzimní prázdniny s dětmi

  • Vydáno19. října 2022
Konec října znamená pro řadu oblíbených výletních míst poslední otvírací den nebo loučení s hlavní sezonou; využijte příležitost a vydejte se třeba do železničního muzea nebo do skanzenu! Tam, kde mají otevřeno i v zimě, zase nachystali zajímavé a zábavné programy k oslavám 104. výročí vzniku republiky nebo Halloweenu. Rozhodně byste u nich neměli chybět. Vy ani děti!

Do Příbrami na Havířské šprýmování

V pátek 28. října neslaví střední Čechy „jenom“ státní svátek a sté výročí vzniku republiky, ale také Den Středočeského kraje. Hornické muzeum v Příbrami ten den otvírá své expozice za symbolickou 1 Kč, navíc v areálu Ševčinského dolu na Březových Horách bude od 10:00 do 16:00 hodin připraveno tradiční Havířské šprýmování, zábavný program, který hravou formou přiblíží práci i každodenní život horníků v minulosti. Návštěvníci se mohou těšit na oblíbenou havířskou štreku, díky níž se vžijí do role horníků, kteří vyrubanou stříbrnou a olověnou rudu dopravovali na povrch. Vyzkoušejí si, jak náročné bylo prolézat úzkou štolou za světla kahanu, a při kutání na odvalu zkusí své štěstí při hledání vzorků minerálů – zájemci nechť si přinesou kladívka s sebou. Nezapomeňte, že v pátek 28. října se zadarmo podíváte i do dalších muzejních poboček, například do Památníku Vojna, který je stejně jako Hornické muzeum otevřený celoročně. Pro Skanzen Vysoký Chlumec, Muzeum Špýchar v Prostřední Lhotě a Muzeum zlata v Novém Kníně sezona na konci října končí.
 

Výlet na hrad Křivoklát

hrad KřivoklátNa státní svátek můžete navštívit třeba hrad Křivoklát, pro který sezona rozhodně nekončí; kromě ledna je tu otevřeno celý rok. Státní svátek 28. října se ponese v duchu výročí vzniku Československa. Od 10:00 do 12:00 hodin vás čeká prohlídka Hradní a gotické paláce, odpoledne od 13:00 do 16:00 hodin pak slavnostní scénická prohlídka Český stát a jeho osobnosti aneb od Přemysla k Masarykovi, se začátky ve 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00 hodin. Jednotná cena vstupenek byla stanovena na 250 Kč. Pro velký zájem doporučujeme včasnou rezervaci – rezervované vstupenky je pak nutné si vyzvednout nejpozději 15minut před začátkem vybrané prohlídky.
 

Na výlet do skanzenu s úzkokolejkou

V sobotu 29. října 2022 končí letošní sezona i pro Skanzen Solvayovy lomy – Muzeum těžby a dopravy vápence v Českém krasu. A právě v sobotu se zde koná den s dráhou s několika spanilými jízdami všeho, co má kola a je schopno pohybu, a to včetně důlních vláčků na úzkorozchodné železnici v povrchové části lomu. Stejně jako v minulých letech bude k vidění i další nekolejová technika, prohlédnout si můžete také expozice v hlavní budově muzea a podzemní štolu. Pozor, v neděli 30. října bude důlní technika a vozidla opět zaparkovaná na svých místech a v provozu bude pouze důlní vláček! Muzeum a podzemí už bude zavřeno.
 

Oslavy republiky v Plzni

Plzeňské oslavy vzniku republikyKaždoročně 28. října se v Plzni konají oslavy výročí vzniku republiky, kdy se místním i turistům otevřou zajímavá místa a turistické atrakce, a to buď zcela zdarma anebo za symbolickou cenu 28 korun. Celodenní program nabízí komentované prohlídky, exkurze, návštěvy zahrad, okružní jízdy historickými vozy městské dopravy, festival pouličního jídla DEPO Street Food Market i sportovní aktivity. Akce tradičně v podvečer vyvrcholí slavnostním ohňostrojem na náměstí Republiky. Letos bude možné navštívit například plzeňskou radnici, Měšťanskou besedu, Loosovy interiéry, Divadlo J. K. Tyla, katedrálu sv. Bartoloměje, Velkou synagogu, Starou synagogu, Patton Memorial Pilsen, Západočeské muzeum, Muzeum loutek, Muzeum církevního umění Plzeňské diecéze, Muzeum strašidel, historické podzemí a pivovarské muzeum, pivovar Gambrinus, Techmanii, plzeňskou zoo a DinoPark, rozhlednu Chlum, hrad Radyně a rotundu sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci i řadu dalších míst.
 

Za čokoládou i vínem na Staré Hrady

Staré HradyPodzim je tady a na Starých Hradech jej od 15. do 30. října 2022 vítají ve znamení čokolády, vína a pohádek. I dospěláci se mají na co těšit, z hradních sklepů pro ně připravili bohatou nabídku těch nejlepších vín, vyhlášenou Starohradskou medovinu a pro všechny pak Drakuládu, kvalitní dračí čokoládu. Generálním partnerem je Carla, český výrobce čokolády. Navíc zámecké pohádkové sklepení ožívá zvukovými a světelnými efekty. Mluveným slovem vás a vaše děti provede sám Archibald I., starohradský nejvyšší pohádkový čaroděj. Uslyšíte a uvidíte i vodníky, obry, čertíky, draky, víly a další pohádkové bytosti. Vstupte do starohradského pohádkového světa draků, obrů, vodníků, čertů, kouzelných víl a skřítků. Navštivte laskavou pohádku – originální dobrodružnou stezku Zámeckým pohádkovým sklepením, kterou si procházíte sami vlastním tempem.
 

Strašidelná cesta povede parkem na Krásném Dvoře

strašidelná cesta krásný dvůrKdo se rád bojí, ať dorazí 27. a 28. října 2022 na zámek Krásný Dvůr a vyrazí na stezku potemnělým parkem. Na zážitkovou hru temným zámeckým parkem bude možné vstoupit pouze za svitu loučí či lampionů. Jednotlivé skupiny se budou na cestu vydávat v intervalech 10 minut od 18:00 do 21:00 hodin. Vstupné je jednotné za 90 Kč. Strašidla už se moc těší na všechny odvážlivce, kteří dokáží splnit jejich poťouchlé úkoly.. Vstupenky je možné koupit pouze přes on-line prodej, a to pro všechny účastníky.
 

Večer plný svíček a halloweenských dýní v Zooparku Chomutov

Strašidelná atmosféra plná podzimní poezie, dlabání dýní, pitoreskní masky, veselá muzika, malování na obličej, lampionový průvod – to všechno a ještě mnohem více slibuje letošní Strašidelná zoo, která se koná v sobotu 29. října. Dýně vydlabaná s největší dávkou fantazie a nejoriginálnější maska obdrží hodnotné ceny. Vrcholem programu bude závěrečná ohňová show. Program je tradičně soustředěný do areálu dětské zoo, začíná v 16 hodin. Na místě budou k prodeji dýně různých velikosti, příchozí si je budou moci na místě vydlabat a vyřezat dle svých představ. Pomůcky na úpravy dýní, tedy nožíky, lžíce a další, byste si ale měli přinést vlastní. Nejhezčí dýně, stejně jako třeba nejlepší masku, pak Zoo Park samozřejmě odmění v rámci jedné ze soutěží, které se chystají.
 

Další tři výlety za legendami, pohádkami a strašidly

  • HalloweenSamhain – keltský svátek se bude slavit od 28. do 30. října 2022 v archeoskanzenu Nasavrky. Živí se mají spojit s dušemi mrtvých, ve smyslu dnešních Dušiček, při nichž vzpomínáme památky zesnulých. Těšit se můžete na výrobu lampiónů a strašidelných škrabošek. Vystoupí kapela, bude obřad s druidem a strašení ve skanzenu.
  • Pohádkové prohlídky na zámku Sychrově mají již mnohaletou tradici. Tentokrát pro vás bude připravena klasická pohádka Sůl nad zlato. Jestli opravdu zvítězí dobro nad zlem, jak to má ve správné pohádce být, se dozvíte vždy v 10, 11, 13, 14 a 15 hodin.
  • Hrůza bude v sobotu 29. října obcházet zámek Horní Libchava. Od 13:00 až do 17:00 hodin budou prohlídky uzpůsobeny pro malé děti, které provede zámkem Bílá paní. Avšak v podvečer od 18:00 do 20:30 začnou hrůzostrašné prohlídky sklepení. Na první prohlídce se bude strašit jen zlehka a postupně se dospěje až k prohlídkám, ze kterých budou mít i rodiče noční můry!

Další aktuality

Vánočně vyzdobený zámek Kačina zahájí období adventu

Druhou adventní neděli 4. prosince 2022 od 10:00 do 16:30 hodin zámek Kačina – muzeum českého venkova – slavnostně zahájí období adventu a zcela mimořádně, mimo návštěvnickou sezónu, otevře pro veřejnost. Návštěvníky čeká představení adventních zvyků a tradičních řemesel. V bývalé kočárovně ochutnáte tradiční staročeskou zabíjačku. Nebudou chybět ani oživené prohlídky vyzdobených Chotkovských interiérů, vánočně naladěný duch Rudolf nebo Mikuláš s čertem a anděli.
Středočeský kraj | Památky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

20 tipů na skvělého Mikuláše ve středních Čechách

Krásné a oblíbené adventní trhy ve středních Čechách a Svatý Mikuláš s anděly i čerty lákají k prosincovým výletům. S dětmi si můžete užít ve Středočeském kraji velké průvody i komornější akce s přátelskou atmosférou. Vydejte se třeba na Čertovské jízdy na Kolínské řepařské drážce, na adventní program do zooparku Zájezd, za tradicemi do Hornického domku v Příbrami anebo si počkejte na mikulášskou nadílku ve skanzenu v Kouřimi. Kam vyrazit za Mikulášem vám poradí Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Zážitky

Zámek Loučeň vstoupí do adventu křestem největšího adventního věnce

Již deset let je loučeňský zámek místem, kde se nachází největší adventní věnec v Čechách, zdobící kašnu na nádvoří. Každoročně se zde zahajuje advent krásným rituálem, při kterém čtyři andělé v doprovodu Bílé paní loučeňské slavnostně rozsvěcí svíce na loučeňském věnci a žehnají klid a lásku pro celé předvánoční období. Advent bude na středočeském zámku zahájen křtem největšího adventního věnce v Česku i tento rok, a to v sobotu 26. listopadu.
Středočeský kraj | Zážitky