Úvod > Aktuality > Deset zábavných akcí a tipů, kam na podzimní prázdniny s dětmi
Zážitky

Deset zábavných akcí a tipů, kam na podzimní prázdniny s dětmi

  • Vydáno18. října 2023
Konec října znamená pro řadu oblíbených výletních míst poslední otvírací den nebo loučení s hlavní sezonou; využijte příležitost a vydejte se třeba do železničního muzea nebo do skanzenu! Tam, kde mají otevřeno i v zimě, zase nachystali zajímavé a zábavné programy k oslavám 105. výročí vzniku republiky nebo Halloweenu. Rozhodně byste u nich neměli chybět. Vy ani děti! Podívejte se na výběr tipů proti nudě s portálem Kudy z nudy.

Do Příbrami na Havířské šprýmování

V pátek 28. října neslaví střední Čechy „jenom“ státní svátek a výročí vzniku republiky, ale také Den Středočeského kraje. Hornické muzeum v Příbrami ten den otvírá své expozice za symbolickou 1 Kč, navíc v areálu Ševčinského dolu na Březových Horách bude od 10:00 do 16:00 hodin připraveno tradiční Havířské šprýmování, zábavný program, který hravou formou přiblíží práci i každodenní život horníků v minulosti. Návštěvníci se mohou těšit na oblíbenou havířskou štreku, díky níž se vžijí do role horníků, kteří vyrubanou stříbrnou a olověnou rudu dopravovali na povrch. Vyzkoušejí si, jak náročné bylo prolézat úzkou štolou za světla kahanu, a při kutání na odvalu zkusí své štěstí při hledání vzorků minerálů – zájemci nechť si přinesou kladívka s sebou.

Pokud vy či vaši ratolesti rádi tvoříte z dýní, můžete 28. října vyrazit do Nového Knína do Restaurace na Merendě, kde se koná Novoknínské dýňování, i zde je vstup 1 Kč. 

Nezapomeňte, že v sobotu 28. října se téměř zadarmo můžete projít jednotlivé trasy Hornického muzeum, ale podíváte i do dalších muzejních poboček, například do Památníku Vojna, který je stejně jako Hornické muzeum otevřený celoročně. Pro Skanzen Vysoký Chlumec, Muzeum Špýchar v Prostřední Lhotě a Muzeum zlata v Novém Kníně sezona na konci října končí.
 

Na výlet do skanzenu s úzkokolejkou

V sobotu 28. října 2023 končí letošní sezona i pro Skanzen Solvayovy lomy – Muzeum těžby a dopravy vápence v Českém krasu. A právě v sobotu se zde koná den s dráhou s několika spanilými jízdami všeho, co má kola a je schopno pohybu, a to včetně důlních vláčků na úzkorozchodné železnici v povrchové části lomu. Stejně jako v minulých letech bude k vidění i další nekolejová technika, prohlédnout si můžete také expozice v hlavní budově muzea a podzemní štolu. 
 

Oslavy republiky v Plzni

Plzeňské oslavy vzniku republikyKaždoročně 28. října se v Plzni konají oslavy výročí vzniku republiky, kdy se místním i turistům otevřou zajímavá místa a turistické atrakce, a to buď zcela zdarma anebo za symbolickou cenu 28 korun. Celodenní program nabízí komentované prohlídky, exkurze, návštěvy zahrad, okružní jízdy historickými vozy městské dopravy, festival pouličního jídla DEPO Street Food Market i sportovní aktivity. Akce tradičně v podvečer vyvrcholí slavnostním ohňostrojem na náměstí Republiky. Letos bude možné navštívit například plzeňskou radnici, Měšťanskou besedu, Loosovy interiéry, Divadlo J. K. Tyla, katedrálu sv. Bartoloměje, Patton Memorial Pilsen, Západočeské muzeum, Muzeum loutek, Muzeum církevního umění Plzeňské diecéze, Muzeum strašidel, Techmanii, plzeňskou zoo a DinoPark, hrad Radyně a rotundu sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci i řadu dalších míst.

Novinkou v letošním roce budou prohlídky technologického parku TechTower, prohlídky reprezentačních prostor Plzeňského Prazdroje a zcela výjimečně se 28. října můžete podívat i do reaktorské haly firmy Škoda J.S., kde se vyrábí velké díly pro jaderné elektrárny.
 

Halloween v Šiklandu

Od 27. do 28. října můžete oslavit Halloween na Šiklandu, těšit se můžete na lampionový průvod, halloweenskou tvořivou dílnu, dlabání dýní, drakiádu, stezku odvahy, karneval, vyjížďky na koních a na dětskou diskotéku. V pátek se začíná v 15:30, v sobotu v 10 hodin. 
 

Den lemurů v Zoo Jihlava

V pátek 27. října bude Zoo Jihlava slavit Den lemurů. Každý kdo v tento den přijde pruhovaný jako lemuří ocas, dostane na pokladně drobný dárek. Čekají nás procházky kolem lemuřích ostrovů, fotokoutek „s králem Jelimánem“., lemuří tvoření a v podvečer povídání o všem, co nevíte o lemurech. Světový den lemurů se slaví vždy poslední pátek v říjnu. Má za cíl upozornit na ohrožení těchto poloopic.
 

Za draky na Staré Hrady

Podzimní prázdniny na Starých Hradech budou ve znamení Dračího království, kde uvidíte až padesát draků a dráčků. Pohádkové prohlídky se konají od 26. do 29. října. Provede vás udatný rytíř, krásná princezna, veselá čarodějnice nebo rozpustilá čertice, čertenice nebo čarocezna. Pohádkové sklepení si procházíte sami jako pohádkovou stezku. Vítejte ve Starohradském pohádkovém království čaroděje Archibalda I.  a zažijete s námi spoustu zábavy, soutěží, her a překvapení pro děti i dospělé. 
 

Strašidelná cesta povede parkem na Krásném Dvoře

strašidelná cesta krásný dvůrKdo se rád bojí, ať dorazí 27. a 28. října 2023 na zámek Krásný Dvůr a vyrazí na stezku potemnělým parkem. Na zážitkovou hru temným zámeckým parkem bude možné vstoupit pouze za svitu loučí či lampionů. Jednotlivé skupiny se budou na cestu vydávat v intervalech 10 minut od 18:00 do 21:00 hodin. Strašidla už se moc těší na všechny odvážlivce, kteří dokáží splnit jejich poťouchlé úkoly. Vstupenky je možné koupit pouze přes on-line prodej, a to pro všechny účastníky.
 

Keltské strašení v Nasavrkách

Samhain – keltský svátek se bude slavit od 28. října od 10 do 22 hodin v archeoskanzenu Nasavrky. Živí se mají spojit s dušemi mrtvých, ve smyslu dnešních Dušiček, při nichž vzpomínáme památky zesnulých. Těšit se můžete na výrobu lampiónů a strašidelných škrabošek, bude obřad s druidem a strašení ve skanzenu.
 

Strašidla na zámku Horní Libchava

Hrůza bude v sobotu 28. října obcházet zámek Horní Libchava, kam dorazí strašidla na 11. ročníku úspěšné akce. Těšit se můžete na dvě hrané pohádky, akční show a další bohatý program, který letos poprvé bude začínat již v dopoledních hodinách. Rodiny se mohou těšit na stezku odvahy, pohádkové prohlídky zámku, animační programy a večerní strašení. 
 

Ukončení sezony v Muzeu ČD v Lužné

Dorazte poslední říjnový víkend do Lužné u Rakovníka, kde se v železničním muzeu koná tradiční akce pojatá jako stylové rozloučení s letošními nostalgickými zážitky na kolejích – Poslední parní víkend. Projet se jednak budete moci vlakem taženým parní lokomotivou, tak historickým motoráčkem. 
Poslední parní víkend v Lužné u Rakovníka

26.10.
27.10.
Poslední parní víkend v Lužné u Rakovníka

Dorazte poslední říjnový víkend do Lužné u Rakovníka, kde se v železničním muzeu koná tradiční akce pojatá jako stylové rozloučení s letošními nostalgickými zážitky na kolejích – Poslední parní víkend.

Další aktuality

Předjaří v Průhonickém parku překvapí množstvím kvetoucích rostlin

S přicházejícím jarem se budí spousta drobných rostlinek a kvést začaly i některé keře. Přijedete-li do Průhonického parku čeká vás i v březnu zajímavá procházka. Celoročně otevřený okruh prochází Alpinem, dále vede na Hlavní vyhlídku, rozsáhlými loukami podél potoka Botiče a po hrázi rybníka. V březnu můžete přijít od 7:00 do 18:00, vstupné je 100 korun.
Středočeský kraj | Příroda

V Pečkách uvidíte o víkendu stovky modelů mašinek

První březnový víkend 2. až 3. 3. 2024 se ve středočeských Pečkách otevírá oblíbená výstava mašinek Spolku železničních modelářů. V jejich klubovně se dají do pohybu stovky svítících a houkajících mašinek. V provozu uvidíte více než desítku modelových kolejišť a představí se muzeum modelové železnice od šedesátých let do současnosti.
Středočeský kraj | Zážitky

Hrad Karlštejn zahajuje hlavní turistickou sezónu – přístupný je denně mimo pondělí

Od 1. března 2024 je hrad Karlštejn opět otevřen denně kromě pondělků od 9:30 do 16:00 hodin, v červenci a srpnu pak bude otevřeno každý den. Navštívit můžete základní okruh s historickými interiéry Císařského paláce, kde byly soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV. V klenotnici zhlédnete repliky české svatováclavské a říšské císařské koruny a uvidíte také karlštejnský poklad představující kolem 40 exponátů.
Středočeský kraj | Památky

Zámek Konopiště chystá speciální prohlídku na počest vévodkyně Žofie

Na výročí narozenin vévodkyně Žofie z Hohenbergu, rozené Chotkové je připravena mimořádná prohlídka západního křídla zámku Konopiště, kde se nalézaly její soukromé pokoje. Tato část zámku není jindy přístupná pro veřejnost. Návštěvníci si během prohlídky poslechnou krásný příběh lásky arcivévody a následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este k české hraběnce. Prohlídka proběhne 1. března 2024 od 18:00 hodin a je na ni nutná předchozí rezervace.
Středočeský kraj | Památky

U Jankova na Benešovsku se bude bojovat – bitva připomene nejkrvavější střetnutí třicetileté války

V sobotu 2. března 2024 si na Benešovsku připomenou 379. výročí bitvy u Jankova, nejkrvavější střetnutí třicetileté války, kdy proti sobě 6. března 1645 stály švédská s císařskou armádou. Bitva skončila porážkou císařských, na 4000 mužů v boji zemřelo a stejný počet byl zajat.
Středočeský kraj | Památky

Zámek Dobříš otevře na Velikonoce novou multimediální expozici

Impozantní budova zámku Dobříš je nepřehlédnutelnou dominantou a láká k návštěvě všechny milovníky historie. Interiéry krásného zámku v držení rodu Colloredo-Mannsfeld nebyly čtyři roky přístupné, od letošních Velikonoc však opět přivítají všechny milovníky historie. Vstříc nové turistické sezoně vykročí zámek Dobříš před velikonočními svátky, na Velký pátek 29. března 2024. Moderním způsobem zájemce seznámí s různými historickými obdobími a ruku v ruce s tím s historií rodu Colloredo-Mannsfeld.
Středočeský kraj | Památky

Zoopark Zájezd láká na výhodné vstupné

Zoopark Zájezd mezi obcemi Buštěhrad a Libochovičky láká až do konce února na výhodné vstupné 1+1 zdarma. Při koupi vstupenky pro dospělé dostanete dětskou vstupenku zdarma. Akce platí ve všední dny, což se může skvěle hodin o jarních prázdninách.
Středočeský kraj | Příroda

Prohlédněte si národní kulturní památky Středočeského kraje

Středočeský kraj se, vzhledem k rozloze svého území, své historii a geografické poloze, vyznačuje kulturním dědictvím vyjímečné kvality. Jeho nedílnou součástí je velké množství památek všeho druhu. Seznam národních kulturních památek Středočeského kraje, tedy těch, které tvoří nejvýznamnější součást kulturního bohatství českého národa, čítá přes dvacet položek a jsou na něm nejen honosné zámky, hrady, kostely a poutní místa, ale také zajímavé průmyslové stavby či rudné doly. Prohlédněte si je spolu s Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Památky