Úvod > Aktuality > 10 výletů za kočkami: sochy, hrady, vyhlídky a kameny
10 výletů za kočkami: sochy, hrady, vyhlídky a kameny
"> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

10 výletů za kočkami: sochy, hrady, vyhlídky a kameny

  • Vydáno6. srpna 2022
Tentokrát potěšíme všechny kočkomily: zavedeme vás totiž na místa pojmenovaná podle čtyřnohých mňoukajících krasavicích. Dokonce vám představíme i originální kočičí hrad, kočičí skály a neobyčejné kočičí sochy. A máte-li doma chlupatého člena rodiny, nezapomeňte mu pogratulovat 8. srpna na Mezinárodní den koček! Slaví se po celém světě od roku 2002 a jeho cílem je zdůraznit význam koček v životě lidí. Radost si navíc můžete udělat výletem na "kočičí" místa, která vám představí Kudy z nudy.

Trucující kočka v Karlových Varech

socha kočkyKarlových Varech u Stezky Jeana De Carro ve svahu návrší Tři kříže pod ulicí Na Vyhlídce sedí na vysokém sloupu kočka. Plastiku sem nechal umístit baron August von Lützow, známý karlovarský mecenáš, autorem je berlínský sochař August Kiss. Jejich společným dílem jsou i jiné kovové sochy – kamzík na Jelením skoku, socha jelena v parku sanatoria Richmond a další, původně umístěné v zahradě vily Lützov. To je i případ kočky: původně se totiž dívala směrem ke staré gotické radnici, která stávala poblíž dnešní Mlýnské kolonády. Baron ji prý později nechal otočit zády k radnici, aby tak místním radním na dálku sdělil, že jejich práce je tak leda pro kočku.
 

Kočičí hrad na Ostaši

Stolová hora Ostaš poblíž Police nad Metují nabízí celou řadu zajímavých skalních útvarů. Kolem vrcholu vás modrá značka provede takzvaným Horním labyrintem, ovšem kdo hledá Kočičí hrad, musí zamířit jinam: na severovýchodní úpatí, ke Sluji českých bratří. Ta slouží jako dobrý orientační bod, protože kolem ní vede zelená značka Kočičími skalami přímo na Kočičí hrad. Pozor, stezka sice není dlouhá, ale díky kamenným schodištím je poměrně náročná. Na trase vás čekají také spousty úzkých průlezů: kočka se jimi protáhne pohodlně, ale co vy?           
 

Kočičí hrádek u Slatiňan

Když se od zámku Slatiňany vydáte k jihu a projdete přes zámecký park, dojdete do lesů Podhůra. Na výletníky tu čeká množství vycházkových cest, cyklostezek i singltrek, vyhlídková věž, rozhledna Bára, venkovní tělocvična, lezecká stěna a lanový park. Cestou objevíte malou romantickou budovu, postavenou ve stylu švýcarských horských salaší, která slouží jako muzeum starokladrubských koní. Kousek od ní pak stojí romantický Kočičí hrádek, kuriózní dětské hřiště, které pro své děti nechala vybudovat kněžna Auerspergová.
 

Kamenná kočka u Litoměřic

vrch kočkaSkalní útvar pojmenovaný příznačně Kočka najdete nedaleko silnice mezi Litoměřicemi a Žitenicemi. Modrá turistická značka vás dovede až na vrchol, kde vás překvapí pozoruhodně dokonalý rozhled. V minulosti se zde těžil čedič na štěrk, celé návrší je tedy mírně narušeno předchozí těžbou kamene. Vrchol Sovice měl původně zcela odlišný vzhled, údajně byl špičatě kuželovitý. Navzdory snahám o ochranu vzala jeho původní podoba za své a nynější skalní torzo v podobě kočky je výsledkem posledního odstřelu v roce 1901. Jistě by bylo zajímavé zjistit, zda tato skalní kočka vznikla zcela náhodou, anebo se někdejší lamači na výsledku záměrně podíleli...
 

Vrchol Kočka v Brdech a pravěký členovec

vrchol kočka brdyNad padrťskými pláněmi, asi 3 km jihovýchodně od známých Padrťských rybníků, vystupuje vrchol, odedávna zvaný Kočka (789 m). Z vrchlou Kočky se odkrývá nádherný výhled do okolí. Zajímavá je i skutečnost, že na vrcholu kopce můžete stát jednou nohou ve Středočeském a druhou v Plzeňském kraji. Podle vrchu Kočka je pojmenován členovec Kockurus grandis – právě tady byly v paseckých břidlicích nalezeny jeho polokruhovitě hlavové šíty. Tento živočich obýval dna sladkých vod spolu s dvěma dalšími tvory: Kodymirus vagans (jméno na počest českého geologa Kodyma) a Vladicaris subtilis (jméno po objeviteli Vladimíru Havlíčkovi). Tito nejstarší obyvatelé Čech zde žili zhruba před 550 miliony let. Pasecké břidlice (podle obce Dominikální paseky) zde tvoří vrstvu 8-10 m mocnou, složenou z velmi jemných břidlic.
 

Kočičí rodina v Liberci

Bkočky liberecarevná kočičí rodinka, která pochází od známé české sochařky Martiny Niubó – Klouzové se nachází přímo v ulici 5. května před budovou NG Plaza. Hlavní myšlenkou sochařky bylo vytvořit sochu pro děti, inspirací jí byl seriál Teletubbies, který vznikl na základě odborných studií dětské psychiky. Původní návrh sousoší dotvořila se svým synem Brunem, a proto autorka věří, že Kočky přinesou radost nejen rodičům a dětem, ale i ostatním obyvatelům a návštěvníkům města Liberce. Při procházkách městem zjistíte, že zdejší street art má často kočičí téma: kočky tu objevíte také namalované i jako graffiti nebo v mozaikách.
 

Čtyřikrát Kočičí kameny, skály a rokle

kočičí kamenyLidská fantazie nezná mezí, a tak místo, kterému jedni říkají Kočičí kameny, zase druzí nazývají… třeba Tulení, protože prý skála, která má připomínat kočičí hlavu, vypadá spíš jako tuleň. To je případ Kočičích kamenůJizerských horách u Lázní Libverda; přímo na nich se nachází nenáročná ferrata.

To na Kočičí skále u Mikulova kočky nepřipomíná vůbec nic a po kočkách, skutečných i kamenných, budete marně pátrat i na vyhlídce Kočičí skálaKrušných horách nebo v rokli KočičinaKokořínském dole.
Vyhlídka Kočičí skála v Krušných horách

Vyhlídka Kočičí skála v Krušných horách

U Boleboře nedaleko Jirkova se nachází přírodní vyhlídka Kočičí skála s výhledem na Krušné hory.

Kočičí hrádek v Kočičích skalách

Kočičí hrádek v Kočičích skalách

Menší skalní město vytvořené kvádrovými pískovci tvoří tzv. Dolní labyrint vrchu Ostaš. V 18. století se zde hojně vyskytovaly kočky divoké, podle nichž dostal celý komplex skalních útvarů své pojmenování.

Kočičí skála u Mikulova

Kočičí skála u Mikulova

Přírodní památka Kočičí skála leží asi 2 km severně od Mikulova a 2 km jihovýchodně od Bavor. Jedná se o malou vápencovou skálu s výskytem charakteristické flóry Pavlovských vrchů, například s kosatcem nízkým, lnem chlupatým a sápou hlíznatou.

Rokle Kočičina u Kokořína

Rokle Kočičina u Kokořína

Údolí v CHKO Kokořínsko, které se nachází 3 km jihozápadně od Mšena, je lemováno velkým množstvím skalních výchozů a stěn.

Kamenná kočka na vrchu Sovice u Litoměřic

Kamenná kočka na vrchu Sovice u Litoměřic

Skalní útvar pojmenovaný příznačně Kočka najdete nedaleko silnice mezi Litoměřicemi a Žitenicemi. Modrá turistická značka vás dovede až na vrchol, kde vás překvapí pozoruhodně dokonalý rozhled.

Kočicí kameny u Lázní Libverda

Kočicí kameny u Lázní Libverda

Kočičí kameny jsou skupinou žulových skal nacházející se jižně od turistické chaty Hubertka nedaleko Lázní Libverda, severně od obce Bílý Potok.

Kočičí hrádek v zámeckém lesoparku Slatiňany

Kočičí hrádek v zámeckém lesoparku Slatiňany

V jihozápadní části zámeckého lesoparku se nachází dětmi oblíbený Kočičí hrádek. Je to miniatura hradu, kterou koncem devatenáctého století nechala v lese za slatiňanským parkem postavit kněžna Vilemína Auerspergová.

Sousoší Kočky v Liberci

Sousoší Kočky v Liberci

Barevná kočičí rodinka, která pochází od známé české sochařky Martiny Niubó – Klouzové se nachází přímo v ulici 5. května před budovou OC Plaza. Svou roztomilostí láká k dovádění děti všeho věku.

Socha kočky u Stezky Jeana De Carro v Karlových Varech

Socha kočky u Stezky Jeana De Carro v Karlových Varech

Socha kočky stojí na vrcholu kamenného rondelu na pozemku vily Lützow u Stezky Jeana De Carro pod Sady Jeana De Carro ve svahu návrší Tři kříže pod ulicí Na Vyhlídce. K jejímu umístění se váží legendy.

Vrchol Kočka v Brdech

Vrchol Kočka v Brdech

Nad padrťskými pláněmi, asi 3 km jihovýchodně od známých Padrťských rybníků, vystupuje vrchol, odedávna zvaný Kočka (789 m). Jedná se o výrazný vrch v Brdech mezi Milešovem a Rožmitálem pod Třemšínem.