Úvod > Aktuality > Deset nejočekávanějších výletních novinek roku 2018

Deset nejočekávanějších výletních novinek roku 2018

Vydáno 19. března 2018 Životní styl
Přibude letos další stezka v korunách stromů? Kde se budou letos otevírat nové expozice a který hrad či zámek pozve návštěvníky na novou prohlídkovou trasu? A jaké novinky chystají zoologické zahrady, národní parky? Prozradíme vám deset nejžhavějších novinek roku 2018.

Praha: Staroměstský orloj, Národní muzeum a Salmovský palác

Na začátku roku zmizel z pražské Staroměstské radnice slavný orloj. Složitý mechanismus stráví půl roku v restaurátorské dílně, už na začátku března se ale na věž vrátily hodiny. Restaurátoři je pozlatili a vrátili jim původní vzhled z barokních časů. V Salmovském paláci na Hradčanském náměstí, výstavním prostoru Národní galerie, budou od června po dobu pěti let vystavena nejvýznamnější díla z proslulé sbírky nadace TBA21. Velkou událostí bude pro hlavní město znovuotevření historické budovy Národního muzea na Václavském náměstí. Slavnostní otevření 28. října bude spojené se zahájením Česko-Slovenské výstavy k 100. výročí založení Československé republiky a oslavou 200 let od založení Národního muzea. Další stálé expozice se budou postupně otvírat během následujících dvou let.
 

Hrady a zámky: Černínové, zahradní muzeum a svatba

Podobně jako většina návštěvníků portálu Kudy z nudy, i vy milujete hrady a zámky a vítáte každou novinku a nově otevřenou prohlídkovou trasu? Ani letos nebudete zklamaní: vyvrcholením letošního Roku šlechty českých zemí v evropské diplomacii bude otevření nové expozice na zámku v Jindřichově Hradci s názvem Dokonalý diplomat: Černínové – vyslanci, cestovatelé a sběratelé. Otevření expozice věnované diplomatickým aktivitám Černínů od raného novověku až do první poloviny 20. století v návaznosti na stoleté výročí naší republiky se chystá na červenec. Nabídku prohlídkových tras na hradě a zámku v Českém Krumlově rozšíří zahradní muzeum, které vzniká v prostoru kuchyňské zahrady u Paraplíčka. Na zámku Březnice můžete od 12. května navštívit speciální prohlídkový okruh Dvě svatby a jedna grafika, zaměřený na osudy arcivévody Ferdinanda II. Tyrolského a Filipíny Welserové.
 

Zlín: Památník Tomáše Bati

Bývalý Dům umění ve Zlíně, postavený v roce 1933 po tragické smrti Tomáše Bati podle návrhu architekta Františka Lydie Gahury, dostává původní podobu a mění se opět v Památník Tomáše Bati. V 50. letech byl objekt přestavěn a přes půl století v něm sídlila filharmonie společně s krajskou galerií. Nyní vstupní část a přístavba z druhé strany zmizí, zůstane jen architektonický klenot: velkorysý prostor, průhledný ze všech stran, bez zbytečných kombinací stavebních materiálů a s krásným výhledem na město. Otevření je naplánováno na letošní podzim, příští rok pak expozici doplní model letadla Junkers F 13, s nímž se v červenci 1932 Baťa zřítil v Otrokovicích.
 

Národní park České Švýcarsko: 120 let Divoké soutěsky

Národní park České Švýcarsko si oblíbili a nejednou využili filmaři a mezi jedenáct kouzelných míst Česka, která by prý měl navštívit každý řádný cestovatel, je zařadila i americká zpravodajská stanice CNN. K největším výletním zážitkům patří romantická plavba soutěskami říčky Kamenice. V Divoké soutěsce, která představuje nejcennější a nejzachovalejší část národního parku, bude na jaře slavnostně zahájena už 120. plavební sezona.
 

Pustevny: v Beskydech roste nová stezka v oblacích

Nejpohodlnější cesta na Pustevny vede lanovkou z Trojanovic. Čeká ji modernizace, ovšem spodní a horní stanice už proměnou prošly. Od loňského léta nahoře najdete moderní budovu s pokladnou, toaletami, půjčovnou koloběžek a také s restaurací, odkud můžete přes prosklenou stěnu pozorovat úchvatné panorama Beskyd. Z Pusteven se můžete vydat po trase naučné stezky Radegast ke známé soše pohanského boha a dál na Radhošť; jedna z našich nejoblíbenějších horských tras s nádhernými výhledy měří necelé čtyři kilometry. Každý rok v zimě tu vyrůstají ledové a sněhové sochy, letošní letní novinkou má být nová stezka v korunách stromů. Bude stát asi 250 metrů od lanovky směrem k vrcholu Tanečnice, její součástí bude přes dvacet metrů vysoká věž, zhruba 600 metrů dlouhá stezka a také nejdelší zavěšený lanový chodník v Česku; ten má měřit 150 metrů. Otevření se plánuje na léto 2018.
 

Novinky v zoologických zahradách

Jedinečný zážitek vás čeká při návštěvě Safari Parku – zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem. K Safari se stády zeber, pakoňů, antilop a žiraf a ke Lvímu safari přibyl nový krytý výběh pro žirafy, poblíž Safari Kempu pak vzniká nové zázemí pro gepardy, v jejichž chovu zoo patří k evropské špičce. Vstupní část pavilonu Ptačí svět se mění v expozici imitující Madagaskar, v africké restauraci U Lemura pak ochutnáte pivo z nového minipivovaru. Rozrůstá se také zoo na Svatém KopečkuOlomouci; do nového pavilonu Kalahari, kde budou pod jednou střechou surikaty, damani, hrabáči a medojedi, nahlédnete již během letošní hlavní sezony.
 

Modrá u Velehradu: terárium a nový domov praturů

V Modré u Velehradu v areálu Skanzen objevíte zbrusu nové, nedávno otevřené největší terárium na Moravě. Leží v těsné blízkosti populárního Archeoskanzenu z doby Velké Moravy. K návštěvě láká rovněž expozice o životě ve vodě a okolí vodních toků Živá voda, kde je největší atrakcí osm metrů dlouhý podvodní tunel, vedoucí 3,5 metru pod vodní hladinou. V areálu najdete kromě koupacího přírodního biotopu také pastvinu, kde našli nový domov pratuři z Milovic, a Centrum Slováckých tradic s muzeem vinařství.
 

Klíny: nová bobová dráha

Ve Sport areálu Klíny nad Litvínovem vyrůstá nová bobová dráha, jediná na české straně Krušných hor, první boby mají na 900 metrů dlouhou trať s převýšením 130 metrů vyjet v červnu 2018. Dráha křižuje sjezdovku, proto bude v provozu celý rok kromě zimních měsíců. Klíny i Krušné hory ovšem kromě toho nabízejí nepřeberné množství letních a zimních outdoorových i indoorových aktivit, například lanovku, lezeckou stěnu či bikepark. Ve stejné době jako bobová dráha by měla vzniknout také nová stezka; historii Klínů na ní připomenou staré stříbrné štoly, chybět nebude ani zábavná část s malými ferratami a lávkami po skalkách. Součástí by také měla být stezka pro chůzi naboso, kde si vyzkoušíte chůzi bosky po různém povrchu – například po šiškách, kamíncích, písku či ve vodě. Milovníci piva se mohou těšit na vlastní pivovar; ten by měl stát hned vedle restaurace hotelu Emeran.
 

Luková: kostel s duchy se znovu otevírá

Zchátralý kostel sv. Jiří v Lukové proslavily sochy duchů někdejších věřících od mladého výtvarníka Jakuba Hadravy. Právě popularita kostela a jeho němých obyvatel pomohla získat peníze na opravu střechy. Kostel na Plzeňsku se po rekonstrukci střechy znovu otevírá na konci března.
 

Brno: nové Muzeum tortury

V Brně ve sklepních prostorách paláce Padowetz se v dubnu otevře unikátní Muzeum tortury. K vidění bude zhruba 250 exponátů včetně proslulé železné panny a dalších rozměrných kousků, údajně největší sbírka mučicích nástrojů na světě. Kdo bude mít chuť a odvahu, ten může přenocovat v muzejní hladomorně: samozřejmě stylově na slámě a připoutaný řetězem, přesně jako někdejší vězni.
 
Staroměstská radnice v Praze - prohlídka historických prostor i orloje

Staroměstská radnice v Praze - prohlídka historických prostor i orloje

Historické sály s cennými malbami, gotická kaple s pohledem na figury apoštolů, gotická věž s vyhlídkou, orloj i románsko-gotické podzemí radnice s náznakovou historickou expozicí, to vše se skrývá ve Staroměstské radnici.

Zámek Plumlov

Zámek Plumlov

Zámek se nachází v rekreační oblasti Plumovská přehrada, nad kempem Žralok. Pořádá řadu akcí - prohlídky zámku, výstavy, koncerty hudebních skupin a jiné kulturní akce. V zámku je také pohádkové sklepení a dokonce fitness centrum.

Hrad a zámek Český Krumlov - prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov - prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Naučná stezka Okolím Hřenska - to nejlepší z Českého Švýcarska

Naučná stezka Okolím Hřenska - to nejlepší z Českého Švýcarska

Naučná stezka vznikla již během sedmdesátých let dvacátého století a prochází po nejzajímavějších místech Českého Švýcarska. Tvoří okruh, který začíná v obci Hřensko, pokračuje k Pravčické bráně a do obcí Mezní Louka a Mezná, dále k Edmundově soutěsce a zpět do Hřenska.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Lanovka z Ráztoky na Pustevny - první sedačková lanovka v Evropě

Lanovka z Ráztoky na Pustevny - první sedačková lanovka v Evropě

V roce 1940 byla zprovozněna lanová dráha z Ráztoky na Pustevny, první svého druhu nejen v naší republice, ale též v Evropě. V roce 2017 proběhla rekonstrukce horní stanice lanovky, která nyní nabízí zázemí pro turisty, půjčovu sportovního vybavení, samoobslužné bistro a mnoho dalšího.

Velehradské muzeum ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje

Velehradské muzeum ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje

Velehradský dům vznikl rekonstrukcí historických hospodářských objektů někdejšího velehradského předklášteří. V přebudované konírně se stájí ze 16. století, vzniklo Velehradské muzeum, v prvním podlaží nad ním pak Muzeum bible.

Živá voda - prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu

Živá voda - prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu

V Modré u Velehradu se můžete projít proskleným tunelem, který vás povede pod hladinou rybníka. Kolem sebe tak prosklenou stěnu uvidíte život v potoce, ve velké tůni s chladnomilnými rybami nebo pod hladinu mokřadu.

Terárium Modrá – džungle na dosah

Terárium Modrá – džungle na dosah

Největší terárium na Moravě, najdete v Modré, v těsné blízkosti Archeoskanzenu. Terárium ukazuje především ještěrky, hady, pavouky, želvy, žáby, štíry, ale také kajmana. Někteří živočichové žijí v pralesním prostředí, jiní pocházejí z pouští a polopouští.

Centrum slováckých tradic v Modré u Velehradu

Centrum slováckých tradic v Modré u Velehradu

Centrum Slováckých tradic se nachází v obci Modrá u Velehradu. Návštěvníci se mohou nejen seznámit s procesem pálení ovoce a historií vinařství, ale zároveň mohou ochutnat produkty typické pro místní kraj – ovocné destiláty a víno. Centrum dále doplňuje prodejna regionálních produktů a kavárna.

Historický kolotoč na pražské Letné

Historický kolotoč na pražské Letné

Na hraně Letenských sadů před Národním technickým muzeem stojí nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě zhotovený roku 1892. V roce 2004 tuto památku v kritickém stavu zakoupilo NTM, které tehdy provedlo nejnutnější záchranné práce. V současné době probíhá jeho kompletní rekonstrukce.

Národní Geopark Broumovsko

Národní Geopark Broumovsko

Národní geoparky jsou území, která představují výjimečné geologické bohatství a další přírodní a kulturní dědictví naší země. Tuto charakteristiku splňuje i Geopark Broumovsko, který je již 9. takovým územím v České republice.

Hrad a zámek Jindřichův Hradec - okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek Jindřichův Hradec - okouzlující gotické malby a renesanční arkády

K nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice patří bezpochyby hrad a zámek v Jindřichově Hradci. Na třetím nádvoří vás přivítají vznosné arkády a zahrada, v níž stojí Rondel, jedna z nejpůvabnějších renesančních staveb v Česku. V Rondelu se pořádají koncertní vystoupení.

Museum mučicích nástrojů a útrpného práva v Brně

Museum mučicích nástrojů a útrpného práva v Brně

V nově zpřístupněném brněnském podzemí, pod palácem Padowetz, naleznete nevšední expozici mučení a útrpného práva. Rozličných mučicích nástrojů, které používala inkvizice a hrdelní soudy po celém světě. Naleznete zde přes 200 exponátů ze všech koutů světa, z nichž většina jsou dochované originály.

Safari park zoo Dvůr Králové - Afrika na dlani

Safari park zoo Dvůr Králové - Afrika na dlani

Rádi vzpomínáte na své dětství a výlety do zoo? Ukažte i svým dětem svět plný vzrušujících zážitků. Nebo vyrazte sami a užijte si Safari park! Nechte se unést iluzí Afriky při pohledu na velká stáda zvířat. Můžete se dokonce stát ošetřovatelem v zoo nebo bydlet ve stylovém hotelu či kempu.

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce

CHKO Labské pískovce je tvořena řadou soutěsek a kaňonů, které jsou obklopené věžemi a masivy místy tvořícími skalní města. Vznikla v roce 1972 na ploše 324 km² s cílem ochrany pískovcové krajiny, rozsáhlých přirozených lesů i kulturních památek, zejména lidové architektury.

Expozice Národní galerie v Praze - největší sbírka výtvarného umění

Expozice Národní galerie v Praze - největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie v Praze je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Salmovský palác - jedna z budov Národní galerie

Salmovský palác - jedna z budov Národní galerie

Klasicistní trojkřídlá budova palácového typu byla původně postavena jako luxusní bytový dům knížetem Salm-Salmem podle návrhu Františka Pávíčka (Pawitschka). V současnosti patří Salmovský palác Národní galerii v Praze. V říjnu 2017 NG expozici uzavřela a postupně ji přesune jinam.

Sport areál Klíny - zábava a rekreace pro vás

Sport areál Klíny - zábava a rekreace pro vás

Rodinné středisko Sport areál Klíny v Krušných horách se rozkládá východně od centra obce Klíny v nadmořské výšce 720 m n. m. nedaleko přechodu Mníšek (Deutscheinsiedel). Sjezdovky v areálu jsou situovány severovýchodním směrem, což zaručuje na místní nadmořskou výšku dobré a stálé sněhové podmínky.

Zoologická zahrada Olomouc - Svatý Kopeček

Zoologická zahrada Olomouc - Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.

Zoologická zahrada Hodonín

Zoologická zahrada Hodonín

Zoologická zahrada Hodonín se nachází v severozápadní části města. Rozkládá se na sedmi a půl hektaru rovinné plochy, což předznamenává příjemnou a pohodlnou procházku. Zoologická zahrada v Hodoníně má chovný pár vzácných lvů jihoafrických, kterým se pro jejich srst přezdívá bílí.

Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Pratuři v expozici Živá voda v Modré

Pratuři v expozici Živá voda v Modré

Pratuři, původem ze středočeských Milovic, osídlili pastvinu, která je součástí unikátní expozice Živá voda. Na Moravu se tak tito původní kopytníci vrátili po mnoha staletích.

Stezka mezi korunami stromů Pustevny - ve výstavbě

Stezka mezi korunami stromů Pustevny - ve výstavbě

Na Pustevnách v Beskydech vzniká nová stezka v korunách stromů, která bude zhruba šest set metrů dlouhá. Součástí stezky bude lanový chodník, jenž překoná rekord a stane se nejdelším zavěšeným lanovým chodníkem v České republice.

Zoopark Vyškov - setkání s domácími zvířaty celého světa

Zoopark Vyškov - setkání s domácími zvířaty celého světa

Velkou atrakcí zooparku je "Dvoreček naší babičky" - imitace selského dvora s možností kontaktu návštěvníků se zvířaty. V zoo naleznete jedinečné expozice slepic, králíků a koček sibiřských, které neuvidíte v žádné jiné zoo. Unikátní je také chov skotu cachena, osla poitouského a malp plačtivých.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Poprvé v historii je přístupná také zahrada muzea.

Památník Tomáše Bati v bývalém Domě Umění ve Zlíně

Památník Tomáše Bati v bývalém Domě Umění ve Zlíně

Památník Tomáše Bati patří k vrcholným dílům zlínského funkcionalismu. V současnosti je uzavřen – probíhá zde rekonstrukce a připravuje se zde nová expozice, která připomene zakladatele obuvnického impéria, který zahynul při letecké havárii v roce 1932. Otevřít by se měl na podzim 2018.

Pražský orloj - jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Pražský orloj - jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.

Národní muzeum v Praze

Národní muzeum v Praze

Sbírky hmotných dokladů české i zahraniční provenience týkající se vývoje přírody i historie, zejména v oborech mineralogie, geologie, petrologie, paleontologie, zoologie, antropologie, prehistorie a dalších oborů si můžete prohlédnout v největším muzeu ČR Národním muzeu nejenom v Praze.

Soutěsky Kamenice - Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku

Soutěsky Kamenice - Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku

V srdci Národní parku České Švýcarsko zažijete projížďku na pramici, a to v Edmundově nebo Divoké soutěsce. Nad soutěskami vystupuje řada skal se zajímavými útvary. Divoká soutěska představuje nejcennější a nejzachovalejší část NP České Švýcarsko.

Kostel sv. Jiří v Lukové se sádrovými duchy věřících

Kostel sv. Jiří v Lukové se sádrovými duchy věřících

V dřevěných lavicích chátrajícího kostela tiše sedí desítky bíle oděných postav. Nemluví. Se skloněnými hlavami se tiše modlí k Bohu. Nedýchají. Ani vzduch se nepohne. Jedná se o sochy připomínající duchy sudetských Němců, kteří ve vesnici dřív žili.