Úvod > Aktuality > Depozitáře hradů a zámků se otevírají – díky Velké hradozámecké inventuře
Památky

Depozitáře hradů a zámků se otevírají – díky Velké hradozámecké inventuře

  • Vydáno6. září 2015
Jak vypadají depozitáře hradů a zámků, co ukrývají, jak se o jejich poklady kasteláni starají a jak s nimi pracují, uvidí návštěvníci hradů a zámků díky další vlně speciálních akcí pořádaných v souvislosti s projektem Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů: Velká hradozámecká inventura. Exkluzivní prohlídky připravuji památky s nejbohatšími sbírkami.
Vybavení, tedy mobiliární fondy hradů a zámků ve správě Národního památkového ústavu, tvoří přes milion předmětů z různých časových období – obrazů, soch, nábytku, světel, oděvů, zbraní a každodenních potřeb našich předků těžko vyčíslitelné historické, kulturní a umělecké hodnoty. Veřejnost se s těmito předměty setkává na prohlídkových trasách hradů a zámků, nyní však bude moci poznat i zákulisní prostory, v nichž získávají starožitnosti jinou tvář.
 
Státní zámek Litomyšl zpřístupní studijní depozitáře unikátních hudebních nástrojů, konkrétně klávesových nástrojů ze sbírky Českého muzea hudby, a unikátních kulis zámeckého divadla od Josefa Platzera. Nahlédnout do nich bude možné po celé září vždy v úterý až neděli po domluvě na pokladně zámku.
 
Návštěvu nově vzniklých depozitářů v tzv. úřednickém domě umožní státní hrad a zámek Bečov. Nově lidé uvidí místnosti konzervátorů, tzv. karanténu, i uložení obrazů a grafik. Od září zde navíc bude unikátní příležitost nahlédnout do depotu vzácných vín.
 
Na státním hradě a zámku Horšovský Týn, kde je od letošního července zpřístupněna nová expozice zámecké kuchyně, se kromě pekárny či úřednické jídelny mohou lidé podívat do tzv. magacínu, tedy skladu porcelánu, skleněných servisů a dalšího nádobí a do příručního skladu, kde jsou kromě ubrusů, povlaků a ubrousků vystavené také betlémy a další zajímavosti, které se na zámku dochovaly.
 
Na státním zámku Slatiňany mohou návštěvníci nahlédnout v doprovodu kastelána do depozitářů v chodbě a v tzv. mezipatře, kde se dříve nacházely pokoje starších dětí a hostů. Uschován je zde mobiliář před restaurováním a zatím nevystavená umělecká díla. Prohlídky se budou konat 29. srpna a 28. září v půlhodinových intervalech.
 
Na státním zámku Sychrov mohou návštěvníci příležitostně sledovat, jak se depozitáře v druhém patře východního křídla proměňují postupně v nový prohlídkový okruh. Interiéry jsou na základě průzkumů archiválií a dobových fotografií instalovány v podobě, která odpovídá jejich dřívější funkci.
Při návratu na své původní místo musejí však všechny předměty projít restaurátorským zásahem. Prohlídky se budou konat 12. a 13. září vždy v 10 a 15 hodin, je nutné si je rezervovat na e-mailu: namestek.jaromir@npu.cz.
 
Státní zámek Jaroměřice nad Rokytnou představí během speciálních prohlídek s názvem Zapomenutý zámek depozitář, v němž jsou uložené předměty ze zámku Budkov na Třebíčsku, které na přelomu 19. a 20. století nasbírala hraběnka Elizabeth Salmová, rozená Fürstenbergová. Kromě obrazů, keramiky či porcelánu ukáže jaroměřická správkyně depozitáře kapesní sluneční hodiny z 16. století a další zajímavé drobnosti. Prohlídky vycházejí v sobotu 13. září v 11, 13 a 15 hodin.
 
Odlišný zážitek si odnesou návštěvníci Hradního muzea na státním hradě a zámku Český Krumlov, kde je jedinečná muzejní expozice svým charakterem zavede zpět do  19. století. Vybavena je historickými svítidly, zrestaurovanými kachlovými kamny a replikami starých muzejních vitrín. Součástí expozice je byt a kancelář ředitele schwarzenberského panství z 19. století, zbrojnice, mincovna, klenotnice s ojedinělými církevními památkami včetně relikviáře s ostatky sv. Reparáta, kinematograf promítající schwarzenberské filmy či rozměrný model hradu zachycující jeho podobu v polovině 16. století. Od června do října je muzeum otevřeno denně, od listopadu do března mimo pondělí.

Další aktuality

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnoha zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Kromě střípků historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?
Památky

Kastelánské křídlo na Frýdlantu a nový ochoz na Troskách – Mezinárodní den památek zve na neobvyklé prohlídky

Na hradě a zámku Frýdlant byla po dvou letech dokončena kompletní reinstalace prohlídkových okruhů – hradu, zámku a nyní kastelánského křídla. Na hradě Trosky začne v pondělí 15. dubna budování nového ochozu na věži Baba – hrad zůstane otevřen, ale v omezeném režimu se sníženým vstupným. Mezinárodní den památek, který letos připadá na čtvrtek 18. 4. připomenou kasteláni zajímavým programem už tento i příští víkend.
Památky

Nad hlavou jen nebe: 10 tipů na nejzajímavější stavby se skleněnými střechami

Mít nad hlavou jen nebe, a přesto být v bezpečí a v teple. Tak by se stručně dal popsat pobyt v originálně navržených stavbách, které mají místo klasické krytiny neobyčejnou skleněnou střechu. Staveb takového druhu není mnoho, většinou se jedná o církevní budovy anebo o drobné architektonické počiny, které byly vystavěny v souladu s přírodou. V některých případech se jedná o prestižní přístavby související se sklářskou tradicí a není od věci nahlédnout také do elegantních exotických skleníků. Většina těchto míst je otevřená návštěvníkům po celý rok, takže se může jednat o zajímavý výletní cíl i mimo sezónu.
Památky

Pohádkové památky: 50 starobylých mlýnů, které najdete u nás v Česku

Víte, jak se v minulosti mlela mouka? A že slavné větrné mlýny nejsou jen v Holandsku, ale můžete je vidět i u nás? Využijte našich tipů a vydejte se poznávat krásné technické památky, které přibližují život v minulosti. Na některých místech vám nabídnou i doprovodný program, třeba ukázky mlynářského řemesla či komentované prohlídky, interaktivní hry pro děti i dospělé.
Památky