Úvod > Aktuality > Den veteránů uctí hrdinství našich vojáků
Den veteránů uctí hrdinství našich vojáků
"> "> ">

Den veteránů uctí hrdinství našich vojáků

Vydáno 5. listopadu 2019 Památky
Dne 11. listopadu slavíme Den válečných veteránů. Lidé si v tento den lidé připínají na klopy kvítek vlčího máku. Vyjadřují tím úctu těm, kteří bojovali za svobodu za první a druhé světové války nebo vojákům působícím v zahraničních vojenských misích. Paměť národa vysílá stovky dobrovolníků do ulic měst prodávat kvítky, pokladničky s máky umístí na 330 místech republiky. Koupí vlčího máku lidé přispějí Paměti národa na další nahrávání vzpomínek účastníků druhého a třetího odboje.
Veterán medaileDen veteránů se ve světě – především v anglosaských zemích – slaví 11. listopadu, protože tehdy v roce 1918 skončila první světová válka.

Jeho symbolem je květ vlčího máku, jenž vetknutý do klopy vyjadřuje úctu a vzpomínku na bývalé vojáky a bojovníky. Sdružení Post Bellum by rádo tuto tradici připomnělo i v České republice. Pro Paměť národa vyprávělo už více než 800 veteránů. V České republice žije ještě asi 600 bývalých vojáků a odbojářů z období 2. světové války, jejichž jedinečné osudy zůstávají skryty. Díky sbírce ke Dni válečných veteránů bude možné zdokumentovat jejich další vyprávění.

den válečných veteránůSpolečnost Post Bellum se k tradici Dne válečných veteránů připojí už popáté sbírkou s vlčími máky. Dobrovolníci s kasičkami se objeví 1. až 14. listopadu 2019 nejen v ulicích Prahy, ale i ve všech krajských městech. Přispět do pokladničky je možné libovolnou částkou. Letos Paměť národa distribuuje přes 50 tisíc květů. Výtěžek ze sbírky jde na další natáčení a uchovávání příběhů veteránů a účastníků druhého a třetího odboje pro sbírku Paměť národa.
Paměť národa - aplikace pro chytré telefony

Paměť národa - aplikace pro chytré telefony

Aplikace Paměť národa je interaktivním průvodcem po místech, která jsou spojena s událostmi a příběhy 20. století. Určí vaši polohu a ukáže vám na mapě místa paměti ve vašem okolí.