Úvod > Aktuality > Den venkova ukáže život na žďárském panství, pokusy s vodou i hru na skleněnou harfu
Den venkova ukáže život na žďárském panství, pokusy s vodou i hru na skleněnou harfu
"> "> "> "> ">
Památky

Den venkova ukáže život na žďárském panství, pokusy s vodou i hru na skleněnou harfu

  • Vydáno20. září 2021
Zámek ve Žďáru nad Sázavou není pouze oblíbeným turistickým cílem, ale také místem, kde se už od 13. století kontinuálně věnují udržitelnému hospodaření v okolních lesích nebo rybnících. Zámečtí organizátoři zde již počtvrté připravili den, který patří přírodě, celospolečensky diskutovaným ekologickým tématům i lidské tvořivosti. Vodní ateliéry, pokusy s vodou, hra na skleněnou harfu nebo odborná konference pro veřejnost. To je jen stručný výčet z „vodního“ programu Dne venkova, který se zde uskuteční v sobotu 25. září.
Den venkova nabídne také jarmark, folklor a další aktivity pro dospělé i děti. Podzim nabízí mnoho plodů a barev. Kdo by rád vypnul mysl, může zámku pomoci hrabat listí.

Celodenní program se bude odehrávat v zámeckém jabloňovém sadu, kterému na zámku nikdo neřekne jinak než Forota. Organizátoři slibují pohodovou atmosféru v nádherném prostředí zámku a spoustu zážitků. Ani letos nebudou na Forotě chybět oblíbené stálice – komentované ukázky lesní techniky, jízda na koních, střelba z posedu nebo ukázka výcviku loveckých psů. Připravena je ale také celá řada novinek na téma spojené s vodou.

Ve spolupráci s rakouským Naturpark Heidenreichsteiner Moor uvedou organizátoři premiéru nového interaktivního programu pro školy i širokou veřejnost zaměřenou na koloběh vody v přírodě. Nenechte si ujít vystoupení a následný workshop profesionálního hráče na skleněnou harfu, tedy na skleničky naplněné vodou, Petra Špatiny. Nevěříte, že lze najít vodu za pomocí proutku? O tom, že je to opravdu možné, vás přesvědčí studenti a učitelé Střední průmyslové školy chemické Pardubice. Nebudou chybět ani vodní hudební i výtvarné ateliéry a pokusy s vodou, zábavné představení Led nad zlato VIDA! science centra Brno, relaxační hudební koutek, workshop pro rybáře nebo řemeslné ateliéry projektu Chytrá ruka. Atmosféru dotvoří swingové trio Hot Sisters, Zelenohorští muzikanti nebo folklorní soubor Kamínek. Během Dne venkova proběhne také odborná konference pro veřejnost moderovaná Martinou Kociánovou a následné panelové diskuse s návštěvníky na aktuální témata týkající se vody.

Pokud při návštěvě Muzea nové generace předložíte vstupenku na Den venkova, automaticky získáte slevu ve výši vstupného na Den venkova  (dospělí sleva 100 Kč, senioři, děti, studenti a ZTP/P sleva 60 Kč, rodinné vstupné sleva 280 Kč). Jinak řečeno návštěvníci Muzea nové generace mají vstup na Den venkova zdarma. Tento bonus platí do 31. 12. 2021.
Naučná stezka kolem Zelené hory

Naučná stezka kolem Zelené hory

Naučnou stezku kolem Zelené hory u Žďáru nad Sázavou tvoří dva okruhy, které jsou vybaveny odpočinkovými místy s příslušným mobiliářem, vyhlídkovými místy a informačními tabulemi.

Galerie Kinských na žďárském zámku

Galerie Kinských na žďárském zámku

Rodinná galerie mapující historii rodu Kinských, současných majitelů zámku, v obrazech a dobových fotografiích. Výstava se nachází v prostoru vystavěném geniálním architektem J. B. Santinim.

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace nabízí unikátní spojení nejmodernější audio a videotechniky s klíčovými momenty historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku Žďár nad Sázavou. S virtuálními průvodci prožijete příběhy osobností, které významně ovlivnili tento unikátní areál.

Zámek Žďár nad Sázavou

Zámek Žďár nad Sázavou

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských. Hledáte místo, které propojuje živou historii s živou přírodou a moderními prvky? Chcete podniknout výlet na jeden nebo více dní, který si užije úplně celá rodina?