Úvod > Aktuality > Den učitelů: Děkujeme vám aneb škola hrou pro malé i velké
Den učitelů: Děkujeme vám aneb škola hrou pro malé i velké
"> "> "> "> "> "> ">

Den učitelů: Děkujeme vám aneb škola hrou pro malé i velké

Vydáno 26. března 2020 Životní styl
Děkujeme všem učitelům, kteří navzdory složité situaci učí ostošest a snaží se pro své žáky připravit hodiny se zábavným a hravým obsahem. Znovu se tak vrací Komenského zásada „škola hrou“ – funguje i po stovkách let a díky moderním technologiím dostává nový obsah. Školu i volnočasové radovánky si do sytosti užijte online společně s dětmi.
Koronavirus rozboural školní rok v době, kdy přípravy k maturitám a přijímačkám byly v plném proudu. Naruší i oslavy Dne učitelů, který se každoročně odehrává 28. března, v den výročí narození Jana Amose Komenského. Poprvé se v kalendářích objevil v roce 1955 jako morální ocenění práce učitelů, zároveň se ten den každoročně vyhlašují výsledky ankety Zlatý Ámos. Letos ale slovo každoročně neplatí a všechno je jinak. Veřejné finále ankety Zlatý Ámos se stejně jako tisíce jiných akcí ruší a vyhlášení Zlatého Ámose, Ámose sympaťáka, Ámose matikáře a Ámose fyzikáře bude zveřejněno online formou tiskové zprávy a videa. Určitě se dozvíme i to, jak letošní kandidáti zvládají výuku svých žáků na dálku.
 

Vyučovat bude i plzeňská Techmania

Většina škol se nové situaci rychle přizpůsobila. Učebny se proměnily v improvizovaná televizní studia a učitelé učí před nezvykle prázdnými třídami. Jejich žáci, kteří během nouzového stavu kvůli koronaviru musí zůstávat doma, sledují výklad v reálném čase doma na svých počítačích.

Například Gymnázium Františka KřižíkaPlzni zahájilo vysílání TV Křižík. Studenti si mohou vyhledat výklad jednotlivých předmětů podle svého ročníku, na cokoli se zeptat prostřednictvím chatu a případně se k probírané látce vrátit: nahrávky se totiž ukládají do archivu. Příští týden by mělo začít vysílání pro všechny středoškoláky Plzeňského kraje, do kterého se postupně zapojí i další místa – například plzeňská Techmania anebo Divadlo Alfa, které chystá zábavný sitcom.
 

Škola hrou aneb jak to vlastně Komenský myslel?

Kromě probírání nové látky učitelé často zařazují něco pro pobavení a povzbuzení. Kdekoho v té souvislosti napadne „škola hrou“, myšlenka zakladatele moderní pedagogiky Jana Amose Komenského, jednoho z největších českých myslitelů, filozofů a spisovatelů, přezdívaného Učitel národů. Možná to ale myslel trochu jinak: spis Schola ludus / Škola hrou, vznikl roku 1651 v uherském městě Sárospatak, kam Komenského pozvali, aby reformoval tamní školu. Nešlo však o vyučování hravou metodou, ale o divadelní zpracování učebnice Janua linguarum reserata / Brána jazyků otevřená, tedy o náročné vyučování na jevišti, vedené navíc v latině.

Právě jazykové příručky Brána jazyků otevřená a Orbis sensualium pictus / Svět v obrazech, patří k nejznámějším Komenského dílům. A i když to jejich autor v polovině 17. století možná myslel jinak a chtěl „pouze“ usnadnit žákům výuku latinského jazyka, leccos z jeho pravidel využívají učitelé v dnešních online lekcích. Hlavně je to zajímavější metoda vyučování a názornost, která nevede k mechanickému učení látky, ale především k jejímu pochopení.
 

Šest druhů studentů a tipy pro jednotlivé předměty

Až budete s dětmi sledovat nějaké školní video, vzpomeňte si ještě na jednu Komenského poučku. Razil totiž také zásada přiměřenosti, tedy že učitel by měl vycházet z věkových a individuálních schopností dětí, a žáky pak dělil podle nadání. Jak? Do šesti kategorií, a to na bystré, dělají radost / bystré, líné / bystré, vzpurné / s nedostatkem bystré mysli / s nedostatkem bystré mysli, líné / s nedostatkem bystré mysli, vzpurné.
I vzpurné a líné děti si ale zaslouží malou odměnu. V době, kdy je všude zavřeno v souvislosti s mimořádnou situací týkající se koronaviru, jim nabídněte třeba následující povyražení a užijte si ho společně celá rodina:
Očekávané novinky roku 2020 a zajímavé tipy, které musíte vidět a zažít

Očekávané novinky roku 2020 a zajímavé tipy, které musíte vidět a zažít

Vypůjčili jsme si dvacítku v letošním letopočtu a nachystali symbolických dvacet výletů za novinkami roku 2020. Na některé si zatím musíte počkat, jinde ale už je otevřeno anebo se slavnostní zahájení právě připravuje. Připomeňte si s portálem Kudy z nudy zajímavá výročí, novinky UNESCO, husitské bitvy, očekávané výstavy i nové rozhledny.

Kalendář nejlepších výstav roku 2020: Rembrandt, Frida Kahlo, Banksy a desítky dalších akcí

Kalendář nejlepších výstav roku 2020: Rembrandt, Frida Kahlo, Banksy a desítky dalších akcí

Co čeká příznivce výtvarného umění v roce 2020? Vybrali jsme pro vás to nejlepší z výstavních plánů Pražského hradu i galerií a muzeí z celé republiky. Už teď se můžete těšit třeba na přehlídku fotografií Fridy Kahlo, street art světově proslulého umělce Banksyho anebo známé i neznámé Rembrandtovy obrazy.

Jan Amos Komenský - učitel národů

Jan Amos Komenský - učitel národů

Nejznámějším a nejvýznamnějším pedagogem pocházejícím z našich zemí je Jan Amos Komenský (1592-1670). Poslední biskup Jednoty bratrské a učitel Jan Ámos Komenský byl jedním z českých protestantů, kteří museli roku 1628 opustit vlast, protože nechtěli přestoupit na katolickou víru.

Památník Jana Amose Komenského Bílá Třemešná

Památník Jana Amose Komenského Bílá Třemešná

Památník v Bílé Třemešné připomíná pobyt "učitele národů" J. A. Komenského před odchodem do exilu. Prezentuje dokumenty, fotografie a mapy pocházející z této doby, včetně modelu bývalého zámku, kde se Komenský s českými bratry ukrýval.

Památník J. A. Komenského ve Fulneku

Památník J. A. Komenského ve Fulneku

Ve Fulneku najdete expozici věnovanou jednotlivým etapám života učitele národů Jana Amose Komenského. Expozice je umístěna v areálu bývalého bratrského sboru s modlitebnou, bratrskou školou a zahradou z konce 15. století. Památník je v rekonstrukci (otevření nové expozice květen 2021).

Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě

Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě

Muzeum podrobně dokumentuje život a dílo tohoto slavného místního rodáka i historii a tradice Uherskobrodska.

Památník Jana Ámose Komenského v Žeravicích

Památník Jana Ámose Komenského v Žeravicích

V Žeravicích již kolem roku 1538 sídlili čeští bratři, z nichž řada sem přišla z Čech.

Poznejte královská města Moravy a Slezska

Poznejte královská města Moravy a Slezska

Čeští králové rozšiřovali svou moc nejen na území Čech, ale i přidružených území Moravy a Slezska, kde se středobody panovníkovi vlády stávala královská města. Poznejte opěrné body moci panovníků českého středověku.