Úvod > Aktuality > Den s T. G. M. v Lánech připomene narozeniny Masaryka

Den s T. G. M. v Lánech připomene narozeniny Masaryka

Vydáno 8. března 2019 Kultura
Den s T. G. M. se každoročně koná nejbližší víkend ke dni výročí narození prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Letos se akce uskuteční dne 9. března 2019 v Muzeu T. G. Masaryka v Lánech. Po celý den pak bude probíhat tzv. oživená prohlídka muzea s legionáři, četníky i Masarykovou sekretářkou.
Socha MasarykV rámci Dne s T. G. M. budete od 10:00 do 15:00 hodin v lánském lánském muzeu potkávat prvorepublikové četníky, legionáře a můžete se setkat i s T. G. Masarykem a jeho sekretářkou. K příjemné atmosféře slavnostního dne určitě přispěje ochutnávka oblíbených jídel T. G. Masaryka a ostatních členů rodiny. Ochutnávku oblíbených jídel připraví Integrovaná střední škola Rakovník. I letos si budete moci i vy odnést recepty jídel, která vás zaujmou. Prozradíme, že Masarykovým nejoblíbenějším jídlem byly švestkové knedlíky.

Ve 13:00 hodin se uskuteční Pietní akt u jezdecké sochy T. G. Masaryka, kde vystoupí pěvecký sbor Chorus Laneum. Ve 13:20 hodin se slavnostně otevře výstava Národního hřebčína Kladruby n. Labem "Tož budeme sedlat…". Závěrem slavnostního dne bude od 16:00 hodin komponovaný pořad: Carlotta Garrigue Masaryková, Američkanka, která se stala Češkou.


Nostalgický vlak Stříbrný šíp a procházky s KČT

Stříbrný šípSlavnostní Den s T. G. M. zahájí nostalgická jízda Praha – Stochov vlakem Stříbrný šíp. Ten bude v sobotu 9. března odjíždět z Prahy Hlavního nádraží v 9:09 a do Stochova přijede v 10:31. Zpět se můžete svézt v 16:23 ze Stochova, v Praze budete v 17:28 hodin. Jak se dostat ze Stochova do Lán? Nemusíte mít obavy. Kyvadlová doprava Stochov-Lány-Stochov bude zajištěna.

Letošní akci podpoří také Klub českých turistů, do Lán tak bude možné vyrazit i pěšky z různých startů. Starty pěších tras a vycházek:
Na nádraží ve Stochově bude otevřen salonek T. G. M. od 10 do 16 hodin.
Muzeum T. G. Masaryka v Lánech - seznamte se s osobností prvního československého prezidenta, státní

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech - seznamte se s osobností prvního československého prezidenta, státní

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech sídlí ve zrekonstruovaném tereziánském špýcharu. Je zcela bezbariérové a kromě výstav a expozic nabízí i možnost občerstvení ve stylové kavárně.

Masarykova jezdecká socha v Lánech

Masarykova jezdecká socha v Lánech

U příležitosti 160. výročí narození prvního prezidenta samostatného československého státu T. G. Masaryka byla v Lánech odhalena jeho jezdecká socha. Socha je dílem sochaře Petra Nováka a je umístěna před Muzeem TGM v Lánech.

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Barokní zámek v obci Lány uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Prahy je oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Zámek Lány je veřejnosti nepřístupný, otevřen bývá ve výroční dny narození a úmrtí T.G.M. Navštívit však můžete zámecký park.

Zámecký park Lány a palmový skleník

Zámecký park Lány a palmový skleník

Francouzská květinová zahrada v těsné blízkosti zámku plynule přechází v lesopark v anglickém stylu o rozloze 110 ha s pohodlnými promenádami. Přístup pro veřejnost je hlavní zámeckou bránou ze Zámecké ulice. V zahradě vás určitě upoutá krásně opravený litinový skleník, upravený J. Plečniekm.