Úvod > Aktuality > Den s T. G. M. v Lánech připomene narozeniny Masaryka

Den s T. G. M. v Lánech připomene narozeniny Masaryka

Vydáno 4. března 2020 Kultura
Den s T. G. M. se každoročně koná nejbližší víkend ke dni výročí narození prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Letos se akce uskuteční dne 7. března 2020 v Muzeu T. G. Masaryka v Lánech. Po celý den pak bude probíhat tzv. oživená prohlídka muzea s legionáři, četníky i samotným T. G. M.
Socha MasarykV rámci Dne s T. G. M., který se letos koná u příležitosti 170. narození prvního prezidenta Československa, budete od 10:00 do 15:00 hodin v lánském lánském muzeu potkávat prvorepublikové četníky, legionáře a můžete se setkat i s T. G. Masarykem. K příjemné atmosféře slavnostního dne určitě přispěje ochutnávka oblíbených jídel T. G. Masaryka a ostatních členů rodiny, ochutnávat se budou i vína z Moravy. Prozradíme, že Masarykovým nejoblíbenějším jídlem byly švestkové knedlíky.

TGMVe 13 hodin se uskuteční Pietní akt u jezdecké sochy T. G. Masaryka T. G. Masaryka před muzeem, kde vystoupí pěvecký sbor Chorus Laneum. Po pietním aktu bude ve výstavní síni muzea zahájena výstava TGM to nikdy nebude mít lehké, připravená Ústavem pro studium totalitních režimů. Po zahájení výstavy se můžete těšit na pěvecký sbor Mužáků z Mutěnic a na závěr slavnostního dne od 16 hodin proběhne v Muzeu T. G. Masaryka koncert klasické hudby.
Masarykova jezdecká socha v Lánech

Masarykova jezdecká socha v Lánech

U příležitosti 160. výročí narození prvního prezidenta samostatného československého státu T. G. Masaryka byla v Lánech odhalena jeho jezdecká socha. Socha je dílem sochaře Petra Nováka a je umístěna před Muzeem TGM v Lánech.

Zámecký park Lány a palmový skleník

Zámecký park Lány a palmový skleník

Francouzská květinová zahrada v těsné blízkosti zámku plynule přechází v lesopark v anglickém stylu o rozloze 110 ha s pohodlnými promenádami. Přístup pro veřejnost je hlavní zámeckou bránou ze Zámecké ulice. V zahradě vás určitě upoutá krásně opravený litinový skleník, upravený J. Plečniekm.

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Barokní zámek v obci Lány uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Prahy je oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Zámek Lány je veřejnosti nepřístupný, otevřen bývá ve výroční dny narození a úmrtí T.G.M. Navštívit však můžete zámecký park.

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech - seznamte se s osobností prvního československého prezidenta, státní

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech - seznamte se s osobností prvního československého prezidenta, státní

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech sídlí ve zrekonstruovaném tereziánském špýcharu. Je zcela bezbariérové a kromě výstav a expozic nabízí i možnost občerstvení ve stylové kavárně.