Úvod > Aktuality > Den plný humoru přinese Haškova Lipnice
Hrad Lipnice - obestrený záhadami a povestmi
"> Hrad Lipnice - obestrený záhadami a povestmi "> Festival satiry a humoru "> Haškova Lipnice 2014
Kultura

Den plný humoru přinese Haškova Lipnice

  • Vydáno19. července 2014
Festival satiry a humoru má svoji tradici od roku 1958. Koná se v sobotu 19. července v malebném podhradním amfiteátru Lipnice nad Sázavou. Užijete si také otevřený památník a hrad Lipnice.

Letní amfiteátr se otevře v 10:00 a nabídne během dne pestrý a hlavně humorný program.  Program začne v 11:00 pohádkovým divadlem pro děti. Užijete si divadelní představení Osudy dobrého vojáka Švejka, koncerty (Rebelka Dechovka & Franta Uher z Lanžhota, Eva a Hašek bigbít, Samson Lenk, JZD – all star revival), přednášku Švejk na severní pól, Komediograf nabídne nekorektní skeče Troys Boys. Program zakončí o půlnoci noční pochod k hrobu Jaroslava Haška s divadelním představením Haškových povídek.

Hlava XXII – pomník Jaroslava Haška v Lipnici nad Sázavou

Hlava XXII – pomník Jaroslava Haška v Lipnici nad Sázavou

Na louce těsně vedle silnice mezi Lipnicí a Dolním Městem stojí pomník Jaroslava Haška. Jedná se o osmnáctitunovou hlavu z lipnické žuly, kterou sem umístil sochař Radomír Dvořák. Monument dostal název Hlava XXII, podle slavného protiválečného románu amerického spisovatele Josepha Hellera.

Památník Jaroslava Haška v Lipnici nad Sázavou

Památník Jaroslava Haška v Lipnici nad Sázavou

Expozice věnovaná českému spisovateli, publicistovi a novináři, zapůjčená ze sbírek Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod, je umístěna v domku v podhradí, v němž prožil Jaroslav Hašek poslední léta svého života a napsal své nejslavnější dílo. Dokumentuje satirikův život a jeho mezinárodní význam.

Národní památník odposlechu v zatopených žulových lomech u Lipnice nad Sázavou

Národní památník odposlechu v zatopených žulových lomech u Lipnice nad Sázavou

V žulových lomech nedaleko hradu Lipnice objevíte uměleckou galerii v přírodě – Národní památník odposlechu. Tvoří jej Bretschneiderovo ucho, Zlaté oči a Ústa pravdy. Cestou se můžete zastavit v hospodě U České koruny v podhradí Lipnice, kde Jaroslav Hašek psal Osudy dobrého vojáka Švejka.

Hrad Lipnice – obestřený záhadami a pověstmi

Hrad Lipnice – obestřený záhadami a pověstmi

Přijeďte se podívat na jeden z nejmohutnějších českých šlechtických hradů – na Lipnici na Vysočině. Součástí prohlídky jsou jedinečné výhledy do okolní krajiny, zejména z ochozu věže Samson.