Úvod > Aktuality > Den české historie v Křivsoudově bude věnován demarkační linii
Den české historie v Křivsoudově bude věnován demarkační linii
"> "> "> "> ">
Památky

Den české historie v Křivsoudově bude věnován demarkační linii

  • Vydáno7. září 2020
Centrum české historie pořádá 12. září 2020 od 10 do 19 hodin v Křivsoudově další ročník Dne české historie. Vojenské historické kluby z Čech, Moravy a Slovenska vám v akčních bojových ukázkách předvedou střípky z naší historie. Uvidíte, co se dělo na demarkační linii – v každém táboře představí kluby vojenské historie dobovou techniku, motocykly a různé typy vozidel. Můžete se těšit také na "klasiku" – jeepy US Army.
auto válka američanéAkce se skvělou atmosférou, bojovými scénami, nenadálými překvapeními, historickou i současnou technikou je opět zde. Přijeďte i vy a zúčastněte se bohatého programu Dne české historie plného zábavy, setkávání se zajímavými lidmi, osobnostmi z oblasti vojenství, historie, s vlastenci a členy klubů vojenské historie.

Vše se odehraje v sobotu 12. září, kdy se v Křivosudově představí se kluby vojenské historie prezentující ozbrojené síly USA, Velké Británie, Německa a 1. čs. armádní sbor. Po obci projdete pásem táborů a demarkačních linií. A to od amerického campu, přes checkpoint britské armády až po německý zajatecký tábor.
 

Na demarkační linii po vás budou chtít dobové doklady

britský táborNávštěvníci, pozor! Připravte si doklady! Budete procházet demarkačními liniemi a příslušníci vojenských campů po vás mohou chtít osobní doklady, aby zjistili, zda máte právo projít do další zóny! Dobové průkazy pro vstup do jednotlivých zón budou zároveň slosovatelnou vstupenkou, kterou získáte u stánku pořadatele.

Zhlédnete dobové oživlé dioráma, v němž se vám představí zajatecký tábor Wehrmachtu, SS a Luftwaffe. K vidění budou uniformy, výstroj a výzbroj těchto jednotek.

voják NěmecBěhem dne budou probíhat komentované prohlídky výzbroje, výstroje a kolové techniky všech klubů před podiem. Budete moci sledovat dobový život v táboře různých armád tak, jak probíhal v roce 1945 (úprava výstroje, oprava techniky, hlídková činnost a podobně). V každém táboře představí kluby dobovou techniku, motocykly a různé typy vozidel. Můžete se těšit také na "klasiku" – jeepy US Army. Konec války připomene hraná akční ukázka "Checkpoint Charlie".
 

Rok svobody, moderní technika i dokumentární filmy

vojenský táborV bohatém programu, který pořadatelé na Den české historie připravili, si najdou zajímavou aktivitu i milovníci současného vojenství. Po celý den budou přítomni příslušníci AČR s moderní technikou. Návštěvníci budou mít možnost prohlédnout si 152 mm samohybnou kanónovou houfnici, průzkumný komplet LOS-M a ruční zbraně 13. dělostřeleckého pluku Jince.

Z 24. základny dopravního letectva AČR Praha-Kbely přiletí vrtulník. Nejen že budete svědky přistání, ale budete mít možnost jej zblízka prozkoumat.

Akce připomene také naše hrdiny – v premiéře bude ke zhlédnutí výstava "1945 – Rok svobody". Těšit se můžete na promítání dokumentárních filmů a další doprovodný program. Pro děti je připraven program v dětském koutku. Celý den pro ně budou přichystány hry, soutěže a tvůrčí aktivity. U stánků budete mít možnost zakoupit knihy, audioknihy, odznaky, oblečení, militarie a další zboží s tématem české historie.
Vojenské technické muzeum v Lešanech

Vojenské technické muzeum v Lešanech

Mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou se v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren nachází od roku 1996 expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha.

Další aktuality