Úvod > Aktuality > Den české historie v Křivsoudově bude věnován demarkační linii
Památky

Den české historie v Křivsoudově bude věnován demarkační linii

  • Vydáno7. září 2020
Centrum české historie pořádá 12. září 2020 od 10 do 19 hodin v Křivsoudově další ročník Dne české historie. Vojenské historické kluby z Čech, Moravy a Slovenska vám v akčních bojových ukázkách předvedou střípky z naší historie. Uvidíte, co se dělo na demarkační linii – v každém táboře představí kluby vojenské historie dobovou techniku, motocykly a různé typy vozidel. Můžete se těšit také na "klasiku" – jeepy US Army.
auto válka američanéAkce se skvělou atmosférou, bojovými scénami, nenadálými překvapeními, historickou i současnou technikou je opět zde. Přijeďte i vy a zúčastněte se bohatého programu Dne české historie plného zábavy, setkávání se zajímavými lidmi, osobnostmi z oblasti vojenství, historie, s vlastenci a členy klubů vojenské historie.

Vše se odehraje v sobotu 12. září, kdy se v Křivosudově představí se kluby vojenské historie prezentující ozbrojené síly USA, Velké Británie, Německa a 1. čs. armádní sbor. Po obci projdete pásem táborů a demarkačních linií. A to od amerického campu, přes checkpoint britské armády až po německý zajatecký tábor.
 

Na demarkační linii po vás budou chtít dobové doklady

britský táborNávštěvníci, pozor! Připravte si doklady! Budete procházet demarkačními liniemi a příslušníci vojenských campů po vás mohou chtít osobní doklady, aby zjistili, zda máte právo projít do další zóny! Dobové průkazy pro vstup do jednotlivých zón budou zároveň slosovatelnou vstupenkou, kterou získáte u stánku pořadatele.

Zhlédnete dobové oživlé dioráma, v němž se vám představí zajatecký tábor Wehrmachtu, SS a Luftwaffe. K vidění budou uniformy, výstroj a výzbroj těchto jednotek.

voják NěmecBěhem dne budou probíhat komentované prohlídky výzbroje, výstroje a kolové techniky všech klubů před podiem. Budete moci sledovat dobový život v táboře různých armád tak, jak probíhal v roce 1945 (úprava výstroje, oprava techniky, hlídková činnost a podobně). V každém táboře představí kluby dobovou techniku, motocykly a různé typy vozidel. Můžete se těšit také na "klasiku" – jeepy US Army. Konec války připomene hraná akční ukázka "Checkpoint Charlie".
 

Rok svobody, moderní technika i dokumentární filmy

vojenský táborV bohatém programu, který pořadatelé na Den české historie připravili, si najdou zajímavou aktivitu i milovníci současného vojenství. Po celý den budou přítomni příslušníci AČR s moderní technikou. Návštěvníci budou mít možnost prohlédnout si 152 mm samohybnou kanónovou houfnici, průzkumný komplet LOS-M a ruční zbraně 13. dělostřeleckého pluku Jince.

Z 24. základny dopravního letectva AČR Praha-Kbely přiletí vrtulník. Nejen že budete svědky přistání, ale budete mít možnost jej zblízka prozkoumat.

Akce připomene také naše hrdiny – v premiéře bude ke zhlédnutí výstava "1945 – Rok svobody". Těšit se můžete na promítání dokumentárních filmů a další doprovodný program. Pro děti je připraven program v dětském koutku. Celý den pro ně budou přichystány hry, soutěže a tvůrčí aktivity. U stánků budete mít možnost zakoupit knihy, audioknihy, odznaky, oblečení, militarie a další zboží s tématem české historie.
Vojenské technické muzeum v Lešanech – Vojenský historický ústav Praha

Vojenské technické muzeum v Lešanech – Vojenský historický ústav Praha

Mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou se v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren nachází od roku 1996 expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha.

Další aktuality

Prohlédněte si národní kulturní památky Středočeského kraje

Středočeský kraj se, vzhledem k rozloze svého území, své historii a geografické poloze, vyznačuje kulturním dědictvím vyjímečné kvality. Jeho nedílnou součástí je velké množství památek všeho druhu. Seznam národních kulturních památek Středočeského kraje, tedy těch, které tvoří nejvýznamnější součást kulturního bohatství českého národa, čítá přes dvacet položek a jsou na něm nejen honosné zámky, hrady, kostely a poutní místa, ale také zajímavé průmyslové stavby či rudné doly. Prohlédněte si je spolu s Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Památky

V Neumětelích zahájí jezdeckou sezónu Horymírova jízda

V sobotu 24. února 2024 se v Neumětelích a Radotíně chystá Horymírova sváteční jízda. Přijďte se podívat na koně i jezdce, kteří touto svou jízdou otevřou letošní jezdeckou sezónu. Horymírova družina se sejde okolo 8:00 v Radotíně, odkud vyrazí na dlouhou cestu, až do Neumětel.
Středočeský kraj | Letní sporty

Jarní poutě 2024: Matějská, Sedlecká, Dobrovodská či Řípská

Jaro je na spadnutí a s ním i oblíbené jarní poutě. Pražská Matějská začíná již poslední únorovou sobotu, dlouho na sebe nenechají čekat ani velikonoční poutě Sedlecká v Kutné Hoře a jihočeská v Dobré Vodě. Dubnový výlet na Říp spojte s Řípskou poutí a za květnového sluníčka si užijete pouť ve Žďáru nad Sázavou.
Středočeský kraj | Zážitky

Objevte zimní Křivoklát: jeden z nejstarších a nejvýznamnějších hradů je otevřen i v únoru

Již patnáctým rokem se na hradu Křivoklát konají prohlídky v zimních měsících. Po celý únor a březen je hrad Křivoklát otevřený během víkendu od 11:00 do 15:00 hodin.
Středočeský kraj | Památky

Sbírka slánek ve Slaném je jednou z největších na světě

Je vidět, že bez soli to zkrátka opravdu nejde. A zvlášť ve Slaném, kde vznikla roku 2011 originální velká sbírka slánek. Díky ochotným dárcům z Česka i zahraničí se sbírka rychle rozrůstá a v současné době čítá zhruba již 4200 exponátů. Darované skvosty jsou vystaveny v prostorách slánského Infocentra Pod Velvarskou bránou.
Středočeský kraj | Kultura

10 tipů, kam na výlet v Kolíně a okolí

Kolínu se díky místním židovským památkám přezdívá „Jeruzalém na Labi“. Z výšky si královské město lze prohlédnout z rozhledny Vodárna, vzniklé z bývalé vodárenské věže, anebo ze středověké věže Práchovna. V blízkém parku jsou k vidění sochy medvědů ze známé pohádky Potkali se u Kolína. Dominantou města je honosný chrám sv. Bartoloměje od Petra Parléře. Unikátní zákoutí v historickém centru města představuje Bartolomějské návrší, které nabízí neobvyklé pohledy na nejcennější kolínské památky. K návštěvě láká zdejší kostnice s bohatou ornamentální výzdobou i budova bývalé farní školy s interaktivní expozicí. Z místní zvonice se naskýtají krásné výhledy do daleka.
Středočeský kraj | Památky

V Příbrami v sobotu nastane masopustní veselí

Hornické muzeum Příbram pořádá v sobotu 17. února 2024 tradiční masopustní průvod a lidovou veselici v prostředí historických báňských objektů. Přijďte si užít masopustní průvod, rej masek a žertovné masopustní scénky v prostředí hornických Březových Hor! Na přípravě této lidové veselice muzeum již 21. rokem spolupracuje se Sborem dobrovolných hasičů z Bohutína, kteří masopust pořádají 98 let.
Středočeský kraj | Kultura

Církevní řády: noční vigilie, práce a latinské mše s cisterciáky

Silentium, tedy přísné noční mlčení, vstávání ve tři čtvrtě na tři ráno a vzápětí ve tři hodiny noční vigilie, to je jen část denního řádu, který se už dlouhá staletí udržuje v cisterciáckém opatství Naší milé Paní ve Vyšším Brodě. Z celé řady cisterciáckých klášterů v Česku dnes zbyl jako jediný fungující mužský klášter.
Středočeský kraj | Památky