Úvod > Aktuality > Den architektury se blíží: nabídne v 90 městech nový pohled na architekturu
Den architektury se blíží: nabídne v 90 městech nový pohled na architekturu
"> "> "> "> "> "> ">

Den architektury se blíží: nabídne v 90 městech nový pohled na architekturu

Vydáno 28. září 2019 Památky
Víte, jaké příběhy ukrývají domy, kolem nichž denně chodíte? Lákají vás prohlídky jindy nepřístupných interiérů, například smuteční síně? Vydejte na Den architektury, který se letos koná na přelomu září a října, přesněji řečeno od 1. 10. až do 7. 10. 2019. Hlavním tématem je letos tzv. Svobodná architektura, tj. stavby vzniklé v České republice po roce 1989.
Den architekturyObjevte netradiční místa a unikátní stavby! Letošního festival Den architektury nabídne velmi bohatý program. Od úterý 1. do pondělí 7. října zamíří do více než osmdesáti měst po celé České republice a také na Slovensku, a nabídne např. běh za architekturou, horské túry, plavbu parníkem, cyklovyjížďky, filmové projekce, workshopy, přednášky a především pečlivě připravené procházky vedené architekty, urbanisty či historiky a příležitost dostat se do jindy nepřístupných staveb.

Celým letošním programem se jako hlavní linie vine téma Svobodná architektura, které je zaměřeno na stavby vzniklé u nás po roce 1989. Hlavní část programu se odehraje tradičně o víkendu 5. a 6. října 2019.


Svobodná architektura v Praze

ČSOB kampusCentrem dění bude již tradičně Praha se svou dvacítkou procházek reflektujících rozmanitá témata. Ty ukáží pozitivní směřování porevoluční architektury, ale i opakování tehdy přežitých vzorů ze západní společnosti jako např. výstavbu satelitních předměstí. Součástí svobodného stavění, které ovlivnilo charakter města, byly bezesporu i stavby obchodních center, z nichž některá bude možno prozkoumat v rámci komentovaných prohlídek, a opomenuty nebudou ani stavby nových bankovních domů. Navštívítee i nově otevřený ČSOB Kampus.

zoo prahaPo revoluci vznikalo velké množství pomníků a památníků, i jim budou věnovány tematické procházky a několik se jich zaměří také na samotnou architekturu okolí Národní třídy, dějiště událostí v roce 1989. Těšit se můžeme i výlety do historie první republiky a zjištění, kolik na velmi malém úseku centra vznikalo pasáží, průchodů nebo kin. Pro porevoluční generaci a zájemce o hudební kulturu budou určeny například procházky po zaniklých klubech. Současnou kvalitní architekturu reprezentují i stavby pro zvířata a součástí programu bude procházka po stavbách v areálu trojské zoo.

skleňák praha 6V Praze bude zpřístupněno na dvacet staveb, mezi nimi - tematicky k oslavám Bauhausu – i Skleněný palác na Praze 6 a jeho původní schodiště, atrium, ale i střecha s výhledem na Hrad, kde se původně nacházely sluneční lázně s barem. Projít si bude možné Dům Radost neboli Dům odborových svazů - významnou funkcionalistickou stavbu postavenou ve třicátých letech podle návrhu architektů Honzíka a Havlíčka, Hotel Josef na Starém městě – významné dílo světově proslulé architektky Evy Jiřičné. Na Žižkově se mohou návštěvníci vydat i do polyfunkčního domu Eucon od architekta Zdeňka Fránka. Typický žižkovský činžovní dům ve dvoře ukrývá překvapení ve formě “Sputniku” - netradiční přístavby pro krátkodobý pronájem s výhledem na Vítkov. Otevřen bude i žižkovský palác Akropolis, jehož interiéry vznikly podle návrhu arch. Davida Vávry a výtvarného umělce Františka Skály v roce 1996.
 

Den architektury v Brně

Dny architektury BrnoV Brně vás čeká celá řada komentovaných procházek městem, workshopů, prohlídek, filmových projekcí a dalších akcí. V moravské metropoli se totiž potkává historická, funkcionalistická i novodobá kvalitní architektura. Kromě procházek o mohutné asanaci historického centra na počátku 20. století, o architektuře po 1989 a jejímu vztahu k architektuře meziválečného období budou zpřístupněny knihovna a hlavní budova Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a administrativní výšková budova Trinity centrum z roku 2009.

Brno LesnáMimo to můžet přijít na lektorskou prohlídku historie a nepřístupných míst Místodržitelského paláce, který byl postaven coby augustiniánský klášter, poté sloužil jako sídlo zemského úřadu nebo Muzeum dělnického hnutí. Zajímavá bude také výprava na sídliště Lesná s Martinem Malečkem. Projdete se lesoparkem s přírodním amfiteátrem a kolem výtvarných děl v plenéru po stopách původních areálů občanského vybavení. Sportovně založené příznivce architektury čeká cyklovyjížďka s architekty Romanem Čerbákem a Martinem Klenovským s názvem "Kolama novýma Brnama". Dále je na programu také velmi zajímavé setkání v právě dokončeném kostelu blahoslavené Restituty s autorem, architektem Markem Janem Štěpánem. Naopak členové spolku Kulturní centrum Josefa Arnolda vám představí Arnoldovu vilu a rozsáhlé dílo architekta Josefa Arnolda před chystanou rekonstrukcí. Komentovaná prohlídka Barbory Benčíkové a Daniely Křižanové (BAM) vás zavede do  „Bílého domu“ postaveného v polovině 70. let jako sídlo Městského výboru KSČ, jehož osud je v současnosti nejistý.
 

Svobodná architektura kolem nás

galerie lounyTéma svobodné architektury bude rozebíráno a zkoumáno například ve Frýdku Místku, Řevnicích, Jaroměři, Litoměřicích, Táboře, Žatci, Košicích či v Partyzánskem. Ve Frýdku Místku se uskuteční pocházka na téma „divoký fasádní rej“ a kultivované město před touto katastrofou. V Řevnicích provedeme zájemce místní architekturou totality i svobody.

V Lounech bude středem zájmu galerie Benedikta Rejta. Ve dnech prvního říjnového víkendu a následujícího pondělí (4. – 7. října) proběhne již tradiční ArchiMyšl. Program plný architektury se připojí ke Světovému dni architektury a zároveň pokračuje v připomínce 20. výročí, kdy byl zámecký areál Litomyšl zapsán na Seznam UNESCO. V Ústí nad Labem se v sobotu 5. října koná od 10.00  procházka s názvem Krásným Březnem proti proudu času se zastávkami u nejzajímavějších staveb zdejší lokality. Městské muzeum v Ústí nad Orlicí zve 2. 10. do Hernychovy vily. Pracovníci muzea provedou návštěvníky prostory, do kterých se běžně nedostanou. Den architektury na hradě Landštejně bude o víkendu 5. a  6. 10. zaměřený na architekturu 16. století.

Gong OstravaV Ostravě zavede v neděli 6. 10. průvodce milovníky architektury do ocelového města Dolních Vítkovic. Půjde s nimi do míst, která jsou ponechána ve stavu tzv. posledního dne, do nově postaveného science centra a hlavně do Multifunkční auly Gong.

Když v první polovině 20. století v Olomouci někdo něco znamenal, uměl to také dát najevo. Známkou prestiže byla honosná a na tehdejší dobu moderní vila od renomovaného architekta. Jednou z nich je velkoryse koncipovaná vila olomouckého obhájce ve věcech trestních JUDr. Eduarda Šrota. Prohlídka vily od pražského architekta Ladislava Skřivánka z 20. let s autory rekonstrukce se uskuteční v sobotu 5. 10. 2019. Kapacita na prohlídku je však omezena a nutností je rezervace na b.skacelova@atelier-r.cz.

Hradec KrálovéObecní a družstevní bytovou výstavbu v Hradci Králové v letech 1908 – 1948 představí v sobotu 5. 10. královéhradecký historik Lukáš Nozar se zaměří na politický, sociální a ekonomický pohled při výstavbě bytových domů obecních, družstevních, státních a dalších veřejně prospěšných investorů. Představí okolnosti investování do bytové výstavby, kdo reprezentoval tyto stavebníky a jak tato výstavba v Hradci probíhala. V neděli 6. 10. můžete v Hradci vyrazit po Pražském předměstí a Kuklenách s historikem umění Ladislavem Zikmundem Lenderem. Součástí programu budou vybrané buržoazní vily, radnice Pražského předměstí, bývalé industriální areály jako Pekařské družstvo, Kratschnerk a Jitřenka, dělnické domy, dopravní centrum kolem nádraží (s poštou a činžovní výstavbou), stavby poválečné (Don, Prior, Černigov) i stavby z 90. let (Česká národní banka a Česká pojišťovna).

Podrobný seznam všech zapojených měst a detailní výčet akcí pořádaných v rámci Dne architektury 2019 naleznete na webu denarchitektury.cz.
Den architektury 2020

1.10.
7.10.
Den architektury 2020

Týden architektury se uskuteční od 1. do 7. října, a především o víkendu 3. až 4. října 2020. Mezinárodní den architektury jako takový je oficiálně stanoven na první říjnové pondělí.

ArchiMyšl - Světový den architektury v Litomyšli 2020

2.10.
4.10.
ArchiMyšl - Světový den architektury v Litomyšli 2020

Program plný architektury se připojí ke Světovému dni architektury.

Věž Jana Kaplického před Salmovským palácem

3.9.
31.8.
Věž Jana Kaplického před Salmovským palácem

Národní galerie Praha připomíná 10 let od náhlé smrti architekta Jana Kaplického. Před Salmovským palácem byla instalována Věž Bienále, která vznikla v roce 2002 jako ideový projekt pro benátské bienále architektury.

Den architektury na hradě Landštejně

3.10.
4.10.
Den architektury na hradě Landštejně

Prohlídka začíná ve 14 hodin na nádvoří hradu.