Úvod > Aktuality > Dělostřelecké tvrze, pevnostní muzea a novinky v roce 2018
Památky

Dělostřelecké tvrze, pevnostní muzea a novinky v roce 2018

  • Vydáno8. května 2018
Plánujete návštěvy dělostřeleckých tvrzí, jejichž stavby před osmdesáti lety stopla mnichovská dohoda? Právě teď otvírají pro novou sezonu. Na portálu Kudy z nudy vám poradíme, na jaké novinky se můžete těšit a také kam byste si měli pospíšit. Dobrošov, Hanička, Bouda, Hůrka a Stachelberg se vás už nemohou dočkat!
Pospíšit byste si ale měli především na pevnost v Dobrošově na Náchodsku: v červnu totiž začne generální rekonstrukce, která tvrz uzavře na další tři roky. Letošní návštěvnická sezona tak bude velmi krátká, ovšem zavřeno tu bude poprvé od roku 1968, kdy armáda tvrz zpřístupnila veřejnosti.
 

Dobrošov chystá rekonstrukci

Na tvrzi Dobrošov se chystá památková obnova pěchotního srubu a přestavba návštěvnického centra. Pevnost a její části, rozeseté po širokém okolí, si dlouho bude možné prohlížet jen zvenčí, ovšem po dokončení rekonstrukce vás od jara 2021 čeká návštěvnické centrum s novou interaktivní expozicí a také výtah, který do podzemí dopraví hendikepované turisty. V několika podzemních sálech uvidíte, jak by Dobrošov vypadal, kdyby k mnichovské dohodě nedošlo, stavitelé by pevnost dokončili a ta by se užívala podle původních plánů.

Prohlídky Dobrošova probíhají v pátek, sobotu, neděli, začínají vždy v 9.45, 11.10, 12.30, 14.00 a poslední v 15:15. Ve všedních dnech je otevřeno pouze na objednání předem. Počítejte také s tím, že do podzemí vede 171 schodů a z podzemí 262.
 

Směr Hanička

Součástí hraničního opevnění mezi Krkonošemi a Ostravou je i dělostřelecká tvrz Hanička, skrytá v lesích nad Rokytnicí v Orlických horách. Byla pojmenována podle zdejší trampské osady a na rozdíl od Dobrošova prošla v 80. letech minulého století rozsáhlou přestavbou, kdy se proměnila na kryt odolný proti zbraním hromadného ničení. Koncem loňského roku byly dokončeny úpravy kompletně zrenovovaného sociálního zázemí, další změny se chystají: Dotknou se zejména částí, které vznikly před a za 2. světové války, kromě toho vznikne nové parkoviště na Panském Poli. Revitalizace se dočká také interiér dělostřeleckého srubu Na mýtině, vůbec největší z opevňovacích objektů, na jehož stavbu bylo potřeba více než pět a půl tisíce kubíků betonu. Jeho vnitřní stavební dispozice se vrátí do podoby z roku 1938. Expozice, kterou si můžete projít před samotnou prohlídkou, se letos věnuje především bývalému veliteli tvrze J. M. Novákovi a firmě Zbrojovka Janeček.

Haničku si můžete prohlédnout během května o víkendech, prohlídky začínají každou celou hodinu, od začátku června bude otevřeno i ve všedních dnech kromě pondělí.  
 

Stachelberg: návrat do podzemí

Největší atraktivitou Stachelbergu jsou rozestavěné podzemní prostory. Názornou ukázku starých technologických postupů při výlomech velkých kasárenských sálů ale viděli návštěvníci naposled před několika lety, kvůli problémům se statikou byly tyto části už dlouho zavřené. Nyní došlo na rekonstrukci přístupových chodeb, stržení starých dřevěných výztuží a zajištění několika desítkami metrů nových ocelových výztuží, takže v nové sezoně byste vše mohli opět vidět na vlastní oči. Kromě toho na Stachelbergu dokončili systém zákopů a systém chodníků a stezek, dokončuje se nový orientační a informační systém. Novinkou je také upravené pietní místo u řopíku těsně u silnice vedle kamenného morového sloupu ze 17. století. V květnu je otevřeno o víkendech, v červnu denně od čtvrtka do neděle.
 

Další zajímavosti pevnostních muzeí

  • Rekonstrukce tvrze Dobrošov se zhruba o rok protáhne kvůli netopýrům, kteří podzemí využívají jako zimoviště. Od října do konce března se tak práce zastaví, aby netopýři měli klid.
  • Tvrz Bouda se skládá z pěti nadzemních objektů, vzájemně propojených podzemními chodbami. V době jejího vzniku neexistovala zbraň, která by ji dokázala zničit, naopak tvrz mohla po dokončení bránit prostor o rozloze neuvěřitelných 448 kilometrů čtvrtečních. Od začátku května je otevřeno denně, prohlídky podzemí začínají v 11, 13 a v 15 hodin. Pro opravdové fajnšmekry jsou určené šestihodinové speciály s detailní prohlídkou pevnosti a dalších zajímavostí v terénu, například pozůstatku polní dráhy z doby stavby tvrze, samostatného pěchotního srubu K – S 25 Na sedle či prohlídka „převráceného“ řopíku.
  • Zatímco k tvrzi Bouda budete muset jít několik kilometrů pěšky, nejjednodušší přístup je k tvrzi Hůrka: stojí na okraji města Králíky a od parkoviště je to ke vchodu jen pár metrů. Obě tvrze, Bouda i Hůrka, navíc nabízejí miniprohlídky, kdy v podzemí strávíte jen půl hodiny. Nic pro nadšence, zato dobré řešení pro rodiny s malými dětmi nebo turisty, kteří si zapomněli přibalit teplé oblečení. V nejhlubších prostorách dělostřeleckých tvrzí totiž teplota obvykle nepřekročí 4 až 6 °C.
Pěchotní srub MO S-5 Na trati

Pěchotní srub MO S-5 Na trati

Pěchotní srub je jeden z prvních postavených v ČSR, patří do systému stálého pohraničního opevnění stavěného v letech 1935-1938.

Stezka železné opony – evropská dálková cyklotrasa Eurovelo 13

Stezka železné opony – evropská dálková cyklotrasa Eurovelo 13

Téměř půlku století rozdělovala Železná opona Evropu na východ a západ. V současnosti se všech 20 evropských států podél této linie podílí na budování jedinečné trasy pro cyklisty i pěší. Česká část vede od Aše jižní hranicí s Německem a Rakouskem až k soutoku Dyje a Moravy pod obcí Lanžhot.

Armádní bunkr pod sv. Antonínkem

Armádní bunkr pod sv. Antonínkem

Nedaleko známého poutního místa na sv. Antonínku nedaleko Uherského Hradiště objevíte armádní bunkr, který v 50. letech minulého století sloužil nedaleké posádce. Armáda ho ale později opustila a nyní jej zpřístupnili místní turisté.

Válečné muzeum Sudety

Válečné muzeum Sudety

Muzeum v originálním krytu civilní obrany je zaměřené na první a druhou světovou válku, koncentrační tábory, 50. a 60. léta obav před atomovou válkou a rok 1968. Velká výstava Zmizelé Sudety mapuje devastaci obcí v Sudetech komunisty.

Muzeum Československého opevnění 1938 ve Slupi u Znojma

Muzeum Československého opevnění 1938 ve Slupi u Znojma

Pevnůstka v obci Slup typu A-160 je druhosledovým objektem vzor 37. Tento řopík byl s velkým citem pro detail uveden do původní podoby z roku 1938. Nachází se zde ukázka polního postavení těžkého kulometu proti letadlům, výstava modelů opevnění a zbraní Pohraniční stráže.

Muzeum lehkého opěvnění Chotěbuz

Muzeum lehkého opěvnění Chotěbuz

Klub vojenské historie Chotěbuz se pokouší zrekonstruovat 3 lehké objekty vz. 37. Záměrem je vybudovat muzeum, které by ukázalo každý objekt v jiném historickém období.

Pěchotní srub T-S 19 Turov u Červeného Kostelce

Pěchotní srub T-S 19 Turov u Červeného Kostelce

Chcete-li se vrátit zpět do roku 1938,a připomenout si, tehdejší vypjatou atmosféru v československém pohraničí, navštivte pěchotní srub T-S 19 Turov, nacházející se v zatáčce u silnice Červený Kostelec-Stárkov. Srub rekonstruuje sdružení Klub vojenské historie T-S 19 Turov z.s.

Řopíky vz. 37 v Kotelském sedle v Krkonoších

Řopíky vz. 37 v Kotelském sedle v Krkonoších

Mezi krkonošskou Lysou horou a Kotlem prochází linie prvorepublikového pohraničního opevnění tvořená řopíky, malými betonovými pevnostmi. Dnes se veškeré památky na obranu Československa nacházejí v I. zóně národního parku a proto je zde zakázán vstup mimo značené cesty.

Minimuzeum obrany hranic v Dyjákovičkách

Minimuzeum obrany hranic v Dyjákovičkách

V budově obecního úřadu je umístěna malá expozice, která vás provede historií budování pohraničních pevností (řopíků) na jihu Moravy. Uvidíte zde modely opevnění, vybavení, zbraně a uniformy obránců hranic od doby první republiky až do roku 1999.

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech

V břežanském památníku naleznete multimediální expozici protifašistického odboje, který tvoří spolu s Lidicemi a Terezínem jakýsi trojúhelník paměti národa daného období. Mimo informací o životě za protektorátu a odboji obsahuje i část věnovanou historii zámku.

Pěchotní srub R-S-87 Průsek v Říčkách v Orlických horách

Pěchotní srub R-S-87 Průsek v Říčkách v Orlických horách

Objekt patří ke klasickým dvoupatrovým betonovým bunkrům, jejichž největší množství se nachází právě na severní hranici naší země. Tento srub je zajímavý tím, že měl být vybaven téměř všemi druhy zbraní použitelných v pevnostní linii.

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Navštivte celoročně přístupné vojensko-historické expozice věnované armádě, obraně státu a československým opevněním. Muzeum představuje zároveň zázemí pro každoročně pořádané vzpomínkové akce Cihelna.

Dělostřelecká tvrz Hanička – předválečné opevnění ze 30. let

Dělostřelecká tvrz Hanička – předválečné opevnění ze 30. let

Dělostřelecká pevnost Hanička patří do systému předválečného opevnění budovaného ve 30. letech především proti Německu. Své dívčí jméno pevnost dostala podle osady nacházející se v okolí.

Pevnost Dobrošov u Náchoda

Pevnost Dobrošov u Náchoda

Rozestavěná dělostřelecká tvrz Dobrošov nedaleko Náchoda ve východních Čechách byla součástí Československého pohraničního opevnění z let 1935-1938. Tvrz měla palbou krýt náchodské údolí. Od roku 2019 do 2022 byla v rekonstrukci.

Další aktuality

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ve Dvoře Králové se poběží Safari běh na záchranu psů hyenových

V sobotu 13. dubna bude v Safari Parku Dvůr Králové odstartován další ročník Safariběhu. Jako jediný závod v České republice nabídne tratě vedoucí Africkým nebo Lvím safari. Tentokrát bude běh zaměřen na záchranu psů hyenových v Africe.
Královéhradecký kraj | Příroda

Krása jarních Krkonoš: burácející vodopády a dravé řeky

Věděli jste, že v Krkonoších je bezkonkurenčně nejvíc vodopádů ze všech českých pohoří? Nebo že tu najdete ten nejvyšší i nejvodnatější? Objevte krásu jarních Krkonoš – naplánujte si báječný výlet k právě hučícím vodopádům, které mají právě teď, díky tání sněhových zásob, tu největší sílu! Zaposlouchejte se do zvuků padajících vod, burácejících potoků a šumících řek. Berte však v úvahu, že v podhůří sice nastalo jaro, ale na hřebenech stále vládne pevnou rukou zima. Kvalitní obuv a teplé oblečení se tak bude určitě hodit.
Královéhradecký kraj | Příroda

Farmářské trhy opět lákají na zámek Doudleby

Jaro je letos s předstihem již tu a seriál letošních zámeckých trhů začíná! V neděli 14. 4. 2024 se můžete na zámku Doudleby nad Orlicí těšit na letošní první Farmářské zámecké trhy, v dubnu tradičně na jarní téma. Šikovné farmáře a pěstitele doplní řemeslné stánky, v nabídce budou mimo jiné i jarní sadby a květiny, občerstvení je zajištěno a sortiment pro celou rodinu bude tradičně k dispozici. A samozřejmě bude také otevřen i samotný zámek!
Královéhradecký kraj | Památky

Dřevěné mosty: oceněné i zapomenuté, vedoucí do pekla i do zahrad

Betonové mosty se drolí a padají, dřevěné přežívají často i celá staletí. Navíc dřevo se dá snadno vyměnit: když některý most či lávku poničí povodeň, vichřice anebo zub času, celkem snadno se dá nahradit. Kde najdete ty nejkrásnější či nejstarší dřevěné mosty u nás?
Královéhradecký kraj | Památky

Do Krkonošského národního parku se vracejí bobři

Milovníci přírody mají důvod k radosti – podle očitých pozorování se do Krknošský národní park opět stává, po velmi dlouhé době, domovem bobra evropského. Horské, rychle tekoucí bystřiny však nejsou pro tohoto hlodavce, s šupinami pokrytým ocasem, vhodným biotopem. Odborníci proto očekávají, že se krkonošská populace na české straně hor usídlí spíše na lučních potocích v podhůří.
Královéhradecký kraj | Příroda

Do Adršpašských skal se od dubna vydejte vždy s on-line rezervací

Adršpašské skály čeká čtvrtá sezóna s rezervačním systémem. Jestliže se do skalního města chystáte, je nejlepším řešením nákup vstupenky a místa k zaparkování online. Rezervační systém, který ve skalách platí, zaručuje v národní přírodní rezervaci omezený počet zájemců, který nezatěžuje přírodu. Vstupenky se sice dají koupit i na místě, ale riskujete dlouhé stání ve frontě i beznadějně plná parkoviště. S online vstupenkami máte zkrátka jistotu, že své výletní plány nebudete muset na poslední chvíli měnit.
Královéhradecký kraj | Příroda