Úvod > Aktuality > Dejte nudě sbohem a užijte si tak trochu jiné prohlídky...
Dejte nudě sbohem a užijte si tak trochu jiné prohlídky...
"> "> Staré Hrady zabaví deti i dospelé "> Pokud se nechcete na hrade ci zámku nudit, zkuste kostýmované prohlídky "> Mnoho hradu a zámku porádá kostýmované prohlídky

Dejte nudě sbohem a užijte si tak trochu jiné prohlídky...

Vydáno 31. května 2020 Zážitky
Rádi s celou rodinou cestujete po českých hradech a zámcích, ale při zdlouhavých a nezáživných výkladech usínáte? Pak je čas vyrazit na originální prohlídky, které vás zapojí přímo do děje! Některé hrady a zámky připravily speciální prohlídky pro dětské návštěvníky na nichž se nebudou nudit ani dospělí.

Prohlídky hradu Trosky s robotem Čendou

Hrad TroskyNa hradě Trosky se můžete svěřit do "rukou" robota Čendy, který vás pozve ke hře Čertova mřížka. Ta navazuje na fenomén únikových her, avšak týmy nepátrají po tajemstvích a kódech uvnitř místnosti, ale objevují je po celém hradě. Hra je unikátní použitím různých technických vychytávek umístěných na hradě, které “komunikují” s lidmi a s robotem.

Robot Čenda ve hře zastává roli průvodce po šifrovaných stezkách a místech. Čenda mluví, hraje, směje se, mrká a svítí očima, pozná kde a v jaké situaci se nachází. Ví, co má v dané situaci udělat a jakou od lidí očekávat reakci. Reaguje na chycení za ruce, na poklepání, na svou vlastní polohu, na pozici na mapě. Umí ovládat další zařízení, které je možno připojit na jeho končetiny.

robot ČendaRezervace probíhá na webu playady.cz/trosky.php, telefonu 725 560 538 nebo 725 585 456 nebo pomocí e-mailu tictrosky@wdagency.cz. Pozor! Hra začíná v turistickém informačním centru Trosky, nikoli přímo na hradě. Infocentrum se nachází 250 metrů pod centrálním parkovištěm hradu. Cena se za hru bude pohybovat mezi 1000 Kč a 1400 Kč, je možné si ji zahrát minimálně ve dvou, maximálně v šesti lidech. Hra trvá 90 minut, po ukončení se Čenda musí vrátit do IC.
 

Tajemství a záhady, při nichž vás zamrazí v zádech

KostniceStylový večerní program pro skupiny s názvem Večer v sedleckém opatství můžete prožít v Kutné Hoře. Jeho hlavní součástí je noční prohlídka opraveného a na seznam UNESCO zapsaného chrámu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele - nejstarší katedrály střední Evropy a světoznámé kostnice hřbitovního kostelíka Všech svatých v Sedlci u Kutné Hory. V létě (od července do srpna) pak obvykle probíhají pravidelné noční prohlídky: kostnice v pondělí a sedlecká katedrála každé úterý. Termíny pro letošní rok ještě nebyly stanoveny.

Muzeum kryt JaltaNevšední překvapení čeká návštěvníky pardubického zámku, který skrývá jedno velké tajemství - protiletecký kryt z 50. let schovaný v zámeckých valech. Koluje o něm mnoho fantastických historek – hovoří se například o propojení do jakési nemocnice skryté v podzemí zámku. Nejbližší možnost prozkoumat neznámý prostor mají návštěvníci pardubického zámku v neděli 14. 6. od 13 hodin. Vstupenku je však nutné s předstihem rezervovat pomocí telefonu 607 034 110 nebo e-mailu rezervace@vcm.cz.
 
Další zajímavý kryt se nachází pod hotelem Jalta na pražském Václavském náměstí. Málokdo ví, že hotel stojí na protiatomovém krytu pro zhruba 150 osob. Odtajněn byl teprve před 16 lety a i dnes to po otevření pancéřových dveří vypadá, jakoby odtud agenti StB odešli teprve včera. Muzeum studené války je otevřeno v sudé týdny v úterý a čtvrtek a v liché týdny v pondělí a ve středu, vždy od 17:00 do 20:00 hodin. Každou sobotu a neděli se koná komentovaná prohlídka, přesné časy se dozvíte a rezervaci provedete na webu muzeum-studene-valky.cz. Vstupné 130 korun se platí na recepci hotelu.

Továrna RabštejnDalším místem, kde vám naskočí husí kůže je Muzeum koncentračního tábora podzemní letecké továrny Rabštejn u České Kamenice. Poté, co byl 3. 12. 1941 vydán Hitlerův výnos "O zefektivnění zbrojní výroby", stalo se Rabštejnské údolí předmětem zájmu fašistické válečné mašinerie. V současné době zde existuje expozice dokumentující historii tajemného Rabštejna.

Návštěvu je však nutné domluvit alespoň den předem s panem Hunčovským (tel. 775 862 485). Prohlídky probíhají ve skupinách za účasti nejméně osmi osob.
 

S dětmi na skok do pohádky

čarodějnice ŽizeldaKdo má pro strach uděláno, může navštívit dětenický zámek – každou sobotu se zde konají prohlídky v doprovodu strašidelných bytostí. Strašidelné prohlídky rozesmějí nejen děti, ale pobaví také dospělé. Nedělní prohlídky s programem se konají od 10:00 do 17:00. Čeká vás další netradiční prohlídka zámku s pohádkovým příběhem pro celou rodinu. Chcete vědět, kdo napraví nezbednou princeznu? Staňte se součástí pohádky a prohlédněte si zámek.
 
Drak Staré HradyKouzelné bytosti čekají na malé návštěvníky také na hradě a zámku Staré Hrady. V Dračí královské komnatě se zabydlelo na třicet druhů draků a dráčků a dokonce i Dračí královská rodina. V pohádkovém sklepení se na děti těší draci, obři, vodníci, víly i skřítkové. Navštívíte palác plný skřítků, lesní a ledové království, čertovskou školu a Pekelnou direkci, potkáte se s tříhlavým drakem Třífrňákem a uvidíte i Obří Smaragdové draky, kteří se do sklepení probourali z pěti pater starohradských katakomb.

Staré HradySpousta zábavy i pohádkového dobrodružství vás čeká i na okruhu Hradní pohádková půda, kde přebývají čarodějnice a kouzlobabky různých kategorií. Ty mají na půdě svoji prádelnu, mydlírnu, čarodějnou hospůdku i garderóbnu. Skrývá se tu i pohádkový časostroj a spousta neposedných skřítků. Bydlí tu i mocní čarodraci Mocjeďáci, kteří tu připravují své lektvary a elixíry. Novinkou jsou Obří rubínoví draci Rubijáni, jenž tu hlídají poklad samotného dračího krále. Spousta živých zvířátek, havěti a potvůrek zdejších čarodějnic pak na vás čeká v Čarodějné Bestyjole, kde se o ně čarodějnice a čarodějové s láskou starají. Bydlí tu i dědek Hnojbabák, pavouk Kaditlačka, čarodějnice Kolohnáta a mnoho dalších. Hrad je otevřen denně mimo pondělí od 10:00 do 17:00 hod.
Sedlecké večerní zážitkové programy

Sedlecké večerní zážitkové programy

... za svitu svíček, s kostýmovanými průvodci, varhanní hudbou a zpěvy... Zážitkové programy dávají možnost navštívit sedlecké památky mimo běžnou otevírací dobu.

Hra Čertova mřížka s robotem Čendou na Troskách

25.5.
31.10.
Hra Čertova mřížka s robotem Čendou na Troskách

Zahrajte si šifrovanou hru Čertova mřížka s robotem Čendou. Nejde o akci pro děti jako takovou. Hra navazuje na fenomén únikových her, kde se luští kódy a šifry. Hra je určena pro dospělé návštěvníky, děti jsou vítány, ale rozhodně v doprovodu dospělých.

Muzeum studené války v protiatomovém bunkru hotelu Jalta v Praze

Muzeum studené války v protiatomovém bunkru hotelu Jalta v Praze

Hotel Jalta je už 55 let symbolem luxusu. Málokdo ale ví, že stojí na protiatomovém krytu pro zhruba 150 osob. Odtajněn byl teprve před 16 lety a i dnes to po otevření pancéřových dveří vypadá, jakoby odtud agenti StB odešli teprve včera.

Protiletecký kryt na pardubickém zámku

Protiletecký kryt na pardubickém zámku

Pardubický zámek skrývá jedno velké tajemství - protiletecký kryt z 50. let o němž koluje mnoho fantastických historek. Kryt je schovaný v zámeckých valech a zřejmě byl budován jako přísně tajné velitelské stanoviště civilní ochrany s kapacitou až 120 lidí.

Hrad Trosky - symbol Českého ráje

Hrad Trosky - symbol Českého ráje

Kdo by neznal monumentální siluetu Trosek, jednu z dominant Českého ráje. A přesto - věděli jste, že pod Pannou a Babou existují dosud neprobádané tajemné chodby ukrývající ve svém nitru ještě záhadnější obsah?

Muzeum koncentračního tábora podzemní letecké továrny Rabštejn

Muzeum koncentračního tábora podzemní letecké továrny Rabštejn

Poté, co byl 3. 12. 1941 vydán Hitlerův výnos "O zefektivnění zbrojní výroby", stalo se Rabštejnské údolí předmětem zájmu fašistické válečné mašinerie.