Úvod > Aktuality > Rozlučte se v Děčíně s výstavou kočárků a kolébek
Výstava historických kocárku a kolébek na zámku v Decíne
"> Výstava historických kocárku a kolébek na zámku v Decíne "> Kocáry a kocárky v Decíne "> Kocáry a kocárky na zámku v Decíne
Kultura

Rozlučte se v Děčíně s výstavou kočárků a kolébek

  • Vydáno15. ledna 2014
V prostorách děčínského zámku jsou zpřístupněny dvě výstavy historických vozů značně rozdílných velikostí. Výstava Historické kočáry bude k vidění v barokní konírně až do konce dubna 2015. Druhá výstava Kočárky a kolébky 1880–1980 se s návštěvníky rozloučí v neděli 19. ledna 2014. K této příležitosti je připravena na zámku dernisáž.
Zámek DěčínDíky spolupráci Zámku Děčín a Poštovního muzea v Praze je v impozantním prostoru barokní konírny instalována expozice historických vozů Kočáry a kočárky. Expozici tvoří desítka kočárů nejrůznějších tvarů a typů zhruba z let 1850 až 1900. K vidění jsou jak kočáry výletní, tak vozy používané pro městský provoz a dokonce i sportovní, určené k vozatajským závodům. Pestrá je i velikost vystavených kusů – od krátkých a lehkých sportovních vozů až k výletnímu kočáru. Možná nejzajímavějším exponátem je mohutný městský dvouspřežní kočár vyrobený okolo roku 1850, který údajně pochází přímo z majetku císařského dvora.

Výstava nejmenších vozítek zahrnuje kočárky a kolíbky pro děti i pro panenky. Ze sbírky paní Miloslavy Šormové je v pokojích jižního křídla představeno celkem 55 kočárků dětských i loutkových a 16 kolíbek. Najdeme mezi nimi jak dávné „princesky“ z vrbového proutí či pedigu vyráběné na přelomu 19. a 20. století, tak zajímavá vozítka ze 30. let reflektující tvary tehdejších automobilů a mnohé další. Všechny exponáty si návštěvníci budou moci prohlédnout s kompletním vybavením, peřinkami, polštářky.

Expozice historických kočárů ze sbírek Poštovního muzea v Praze se až do roku 2015 se stane součástí druhého prohlídkového okruhu děčínského zámku. Výstava historických kočárků a kolébek bude pro návštěvníky otevřena do 19. ledna roku 2014. Na rozloučení s touto výstavou bude v 15 hodin připravena komentovaná prohlídka, kterou provede sama sběratelka Miloslava Šormová.
Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín, ležící nad soutokem Labe a Ploučnice, patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Zámek okouzlí návštěvníky především tehdejší nejznámější rosarií v habsburské monarchii Růžovou zahradou a monumentální barokní konírnou. Otevřené je také revitalizované jižní křídlo.