Úvod > Aktuality > Seriál závodů Rock Point - Horská výzva startuje v Beskydech

Seriál závodů Rock Point - Horská výzva startuje v Beskydech

Vydáno 24. května 2019 Letní sporty
Rock Point – Horská výzva startuje už tento víkend. Devátý ročník oblíbené „tour“ horských běhů a trekingu začíná prvním závodem v Beskydech Trojanovicích. Milovníci zdravého pohybu v horách se stále mohou přihlásit na místě a vybrat si tradičně ze tří tras nebo z nesoutěžního benefičního Pochodu s Mixitkou.
Účastníci závodu si mohou vybrat ze tří připravených tras - Long (62 km), Half (43 km) a Short (13,5 km). Také letos se v Beskydech půjde nesoutěžní pochod, který ocení především rodiny s dětmi - pětikilometrový Pochod s Mixitkou, který má benefiční charakter. Polovina symbolického startovného je věnována na dobročinné účely. Letos poputuje jeho výtěžek za Verunkou Fojtíkovou, která si jako mladá nadějná lyžařka po pádu poranila míchu. Vybraná částka má opět přispět k léčbě a rehabilitacím.

V Beskydech (i na ostatních místech) se k závodu i k pochodu stále může na místě přihlásit naprosto každý. Jednotlivé trasy se jdou až v pěti soutěžních kategoriích - Muži, Ženy (závod long pouze ve dvojicích), Mix (muž se ženou) – pouze dvojice, Dogtrekking Muži – jednotlivec + pes, Dogtrekking Ženy – jednotlivec + pes. Závodníci na tratích Half a Short mohou startovat buď ve dvojici nebo jako jednotlivci. V rámci nadcházejícího podniku se běžci sejdou v amfiteátru v Horečkách u Trojanovicích u Skokanského areálu Jiřího Rašky nedaleko Frenštátu pod Radhoštěm. Právě zde bude v pátek od 17 do 22:30 hodin otevřena kancelář závodu s možností registrace, dále pak v sobotu od 6 do 8 hodin.
 

Trasa Long startuje před půlnocí

První vlna běžců, tedy trasa Long, se na trať vydá pět minut před páteční (24. 5. 2019) půlnocí. Trasa královského závodu vyvede běžce z Trojanovic na Velký Javorník, Černou horu k Dolní Bečvě, Na Kamenném, ke Skalíkově louce na Pustevny a přes Maňáky a chatu Martiňák do Bukovin. Následně přes Skalíkovu louku znovu na Pustevny a kolem sochy Radegasta na Radhošť, odkud už následuje jen Velká Polana, Černá hora, sedlo Pindula, Velký Javorník a cíl v Trojanovicích. Na trati Long je kvartet občerstvovacích stanic na Dolní Bečvě, v Pustevnách, Kněhyně a znovu v Pustevnách. Časový limit je stanoven na dvacet čtyři hodin, nicméně ti nejrychlejší dobíhají už při sobotním svítání. To už se na svůj závod budou chystat běžci dalších kategorií.

Podobná trasa je nachystána i v sobotu na účastníky střední délky. Ti se vyhnou vložené smyčce Pustevny - ch. Martiňák - Bukovina a Skalíkova louka. Společné mají dvě občerstvovací stanice.

Střední trať vybíhá v sobotu v 9 hodin, krátká v 10 a Pochod s Mixitkou ve čtvrt na jedenáct.

Pochod s Mixitkou pak startuje ve čtvrt na jedenáct. K povinné výbavě pochodníků patří nabitý telefon, očkovací průkaz pejska, náhubek (na start), vodítko (připnutí pejska je nutné po celou dobu závodu). Borci na trati Long musí být vybaveni čelovkou a náhradní baterii.
Pustevny - útulny Libušín a Maměnka

Pustevny - útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, nyní (2019) pokračuje jeho rekonstrukce. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.

Socha Radegasta na hoře Radhošť

Socha Radegasta na hoře Radhošť

Radegastovým domovem byla odedávna hora Radhošť v Moravskoslezských Beskydech (1129 m n.m.). Podle legendy stávala na vrcholu hory jeho modla, kterou nechali zbořit soluňští misionáři Konstantin a Metoděj, kteří po svém příchodu na Velkou Moravu údajně na Radhošť zavítali.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Hora Radhošť - tajemná hora s pohanskou minulostí

Hora Radhošť - tajemná hora s pohanskou minulostí

Pověstmi opředená bájná hora Radhošť (1129 m n. m.) se nachází nedaleko Pusteven v Moravskoslezských Beskydech a tvoří nejzápadnější vrchol Radhošťské hornatiny. Nabízí krásné výhledy na celé Beskydy, Valašsko, Jeseníky - Praděd, Malou a Velkou Fatru.

Rock Point 2020 - Horská výzva: Beskydy (Trojanovice - Horečky)

Rock Point 2020 - Horská výzva: Beskydy (Trojanovice - Horečky)

10. ročník oblíbeného seriálu horských běhů a trekingu už zná data všech svých zastávek. Bude jich sedm, budou v různých koutech republiky a rozhodně bude stát za to.

Další aktuality

20.9.
2019
Vodáci v Bohumíně zamknou o víkendu řeku Odru

Vodáci v Bohumíně zamknou o víkendu řeku Odru

Severní Morava a Slezsko | Letní sporty
17.9.
2019
Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Severní Morava a Slezsko | Letní sporty
24.7.
2019
Do pralesa Mionší se podíváte s průvodcem

Do pralesa Mionší se podíváte s průvodcem

Severní Morava a Slezsko | Letní sporty