Úvod > Aktuality > Další úsek Labské stezky letos propojí Hradec a Kuks
Na Labské stezce se letos otevre nový úsek
"> Na Labské stezce se letos otevre nový úsek "> Celá trasa z Hradce na Kuks bude merit 26 km "> Celá trasa bude hotová v roce 2014 v délce 97 km
Letní sporty

Další úsek Labské stezky letos propojí Hradec a Kuks

  • Vydáno29. ledna 2013
Na Labské stezce se letos všem milovníkům cyklistiky i in-line bruslí otevře další zbrusu nový úsek, a to z Hradce Králové do Kuksu. Jedná se o dosud nejdelší souvislý úsek této dálkové cyklotrasy, který bude celkově měřit celých 26 km.
Na Labské stezce se 21. června slavnostně otevře dosud nejdelší souvislý úsek této dálkové cyklotrasy. Na kole bude možné podle Labe dojet z Hradce Králové proti proudu až do Kuksu – celý úsek měří 26 km. Trasa vede kolem Smiřického zámku z barokní kaplí, přes Jaroměř s pevností Josefov až do barokně komponované krajiny s hospitalem a protější obcí Kuks nad údolím Labe. Lázeňský areál vystavěl F.A. Špork a proslavily jej barokní sochy Matyáše Bernarda Brauna a také jeho přírodní sochařsko-krajinářský areál Betlém. Při práci na stavbě nových úseků se používá hlavně asfalt, a to zejména kvůli případným povodním. Na některých místech však použít asfalt nelze, například na Kuksu musela být z důvodu památkové péče položena zámková dlažba.

V posledních letech se mohutně staví také v Ústeckém kraji. Původně měla být stezka letos hotová a sjízdná v délce celých 97 kilometrů na území kraje až po německou hranici, nyní se ale počítá až s příštím rokem. Jarní termín otevření posledního úseku Ústeckých stezek Velké Žernoseky – Děčín dosud nebyl stanoven, zbývají ještě betonáže a dokončovací práce mezi Těchlovicemi a Děčíněm.

Nového úseku Labské stezky využije letos třídenní závod s názvem Tour de Labe, na kterém se závodníci 21. až 23. června projedou z Hradce Králové až k Labské boudě.


 
Naučná stezka Betlém – procházka barokem na Kuksu

Naučná stezka Betlém – procházka barokem na Kuksu

7 km dlouhá okružní naučná stezka Betlém – Kuks. Na trase naučné stezky jsou umístěny informační panely, které vás seznámí s historií jednotlivých památek.

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí sítě evropských cyklotras EuroVelo. Od pramene Labe v Krkonoších (s možnou odbočkou do Prahy) až k Severnímu moři nabízí cca 1300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou.

Labská bouda v Krkonoších

Labská bouda v Krkonoších

Horský hotel Labská bouda u Špindlerova Mlýna v Krkonoších je po rekonstrukci znovu v provozu. Můžete se zde ubytovat nebo navštívit bufet či restauraci.

Pevnost Josefov – Bastion I a podzemí

Pevnost Josefov – Bastion I a podzemí

Nechte se unést zpět do doby císaře Josefa II. při prohlídce tajuplných podzemních prostor.

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.