Úvod > Aktuality > Czech Architecture Week ocení cenou Patria Nostra příkladný počin k rozvoji venkova
Kultura

Czech Architecture Week ocení cenou Patria Nostra příkladný počin k rozvoji venkova

  • Vydáno17. září 2020
V letošním roce připravila společnost Czech Architecture Week projekt „Náš venkov 1990–2020“, jehož součástí je udělení prestižní ceny Patria Nostra a Cena Jože Plečnika. Cena Patria Nostra je udělována za příkladný investiční a architektonický počin přispívající k rozvoji venkova ČR, uspokojování potřeb jeho obyvatel a návštěvníků jednotlivých krajů, realizovaný v průběhu let 1990– 2020. Součástmi hodnocení jsou nově vybudovaná společenská, sociální, kulturní a sportovní zařízení, sakrální stavby, stavby občanské vybavenosti, stavby sloužící k obnově a ochraně kulturní krajiny či přírodního a životního prostředí současného venkova. Cena se bude udílet 8. 10. 2020 ve Španělském sálu Pražského hradu.
Smyslem republikového projektu Náš venkov 2020 je seznámit veřejnost s autentickými hodnotami hmotné i duchovní kultury našeho venkova představované dědictvím lidových a vesnických staveb, řemeslnými díly mistrů a také živými vystoupeními sólistů, skupin a souborů. Jeho cílem je také prezentovat současnou přeměnu venkovských sídel a krajiny. Významnou součástí programu je ocenění těch, kteří se mimořádným způsobem podílejí na zachování hodnot minulosti a vytváření nových hodnot pro život venkova.

Hlasovat v ankětě můžete od 1. do 31. října 2020.
 

Středočeský kraj

Včelí svět HuliceVčelí svět Hulice, včelařské interaktivní muzeum vzniklo v roce 2012 citlivou rekonstrukcí bývalé obecné školy postavené v roce 1901. Oživujícím motivem domu je vložení vnitřní dvorany, která navazuje na hlavní vstup a odkrývá téměř celý prostor muzea a  vytváří jeden plynoucí prostor.

Proměna na unikátní expozici, která představuje atraktivní život včelstev přináší neopakovatelné zážitky a zároveň propaguje ochranu včelstev, která jsou nezbytnou součástí přírodního koloběhu.
 

Plzeňský kraj

Most PňovanyRekonstrukce mostu Pňovany – Bezdružice přes údolí Mže u Nového Dvora  nahradila stávající ocelovou nýtovanou konstrukci z let 1900-01. Výměna konstrukce byla provedena unikátní technologií výměny mostních polí, kdy konstrukce se otáčela kolem své podélné osy. 

Součástí stavby je lávka pro cyklisty, která lemuje dolní zakřivený pás a odděluje pěší a cyklisty od provozované koleje. Na lávku  navazuje cyklostezka.
 

Karlovarský kraj

Hrad Vitštejn a revitalizace jeho podhradí. Hrad Vidštejn pochází z poloviny 13. století a spolu se zámkem byl  od 50. let značně devastován. Jako zázrakem nedošlo v 80. letech k jeho demolici a dnes je díky soukromému majiteli restaurován a spolu se svým podhradím revitalizovaným zásluhou města Skalná postupně navracen do své krásy.
 

Liberecký kraj

Liščí boudaRekonstrukce sklářského domku Kristiánov čp. 52, tzv. „Liščí bouda“. Poblíž Bedřichova působila po dobu téměř sto let nejvýznamnější z lesních skláren v Jizerských horách Jediné zachované stavení, postavené spolu se sklárnou kolem roku 1775 tzv. „Liščí bouda“, se po rekonstrukci opět otevřelo veřejnosti.

Vedle obnovy celé budovy byla výrazně obměněna také stálá expozice provozovatele tohoto malého muzea a investota rekonstrukce Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou přibližující návštěvníkům sklářskou osadu Kristiánov. 
 

Ústecký kraj

fara nové sedloRekonstrukci fary na sídlo obecního úřadu se rozhodla provést obec Nové Sedlo. Dokončením celkové rekonstrukce v roce 2015 se podařilo nejen zachránit cennou památku, ale obecní úřad získal v budově bývalé fary navíc prostory pro podatelnu, zázemí pro starostu a účetní a reprezentativní zasedací místnosti, kde se pravidelně konají zasedání zastupitelstva a vítání občánků. 

Pro potřeby římsko-katolické církve byly také vybudovíny potřebné prostory.
 

Královéhradecký kraj

kostel neratovBarokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově byl vystavěn v letech 1723 – 1733.  Zajímavým je jeho půdorys ve tvaru kříže. Kostel vyhořel v závěru  druhé světové války po dělostřeleckém zásahu Rudé armády.

Od roku 1992, kdy byl zapsán na seznam kulturních památek byl postupně obnovován, opatřen unikátní skleněnou střechou a vrácením původního barokního průčení a barokních bání, v nichž v roce 2018  se opět rozezněly zvony.
 

Kraj Vysočina

Nová mateřská škola v Sedlejově se nachází na návsi obce. Z herny a jídelny je výstup na zastřešenou terasu a dále do zahrady. Velkým oknem vidí děti na náves, rybník i přicházející rodiče či prarodiče. Kontakt s přírodou a funkční, nízkonákladový a technicky vyspělý prostor jsou cennou devizou nové stavby.
 

Jihomoravský kraj

KuželovSanací a rekonstrukcí větrného mlýna v Kuželově byl výrazně zlepšen technický stav této národní kulturní památky památky, která je velmi ceněným unikátem jako jeden z mála dochovaných větrných mlýnů tzv. holandského typu v České republice.

Sanace a rekonstrukce představovala „sešití“ thlin obvodového zdiva, opravy vnitřních vápenných omítek a byla doprovázena také obnovou tesařských prvků mlýna, včetně hlavní hřídele a čtyř lopat. A také novou šindelovou střechu. Renovovaný skvost s expozicí mlynářství a života na Horňácku vítá nové návštěvy.
 

Olomoucký kraj

SluňákovSluňákov nazvaný podle celistvých křemenců – sluňáků  je centrum environmentální výchovy. Samotná budova centra, nízkoenergetický dům v Horce nad Moravou, je vystavěna z dřeva, betonu, skla, kamene a nepálených cihel. Využívá principů solární architektury, velké tloušťky izolací a větrání s rekuperací tepla.

Za domem se nachází zásobník na dešťovou vodu, která je používána jako užitková v rámci provozu. Sluňákov nabízí všem typům školských zařízení denní či vícedenní pobytové programy a pro širokou veřejnost samostatné tematické akce jako například Dny Země, soutěže a kampaně.
 

Zlínský kraj

kostel sazoviceKostel sv. Václava v Sazovicích vybral prestižní časopis Azure mezi deset nejlepších staveb roku 2017. Autor projektu sazovický kostel navrhnul tak, aby svým tvarem odkazoval na půdorys původní svatováclavské svatyně. Půlmetrové zdi rotundy se zužují do několika centimetrů a sbíhají do jednoho bodu jako papírový svitek.

Odrážené světlo proniká přes zářezy ve stěnách do jednoduchého a čistého interiéru po měkkých křivkách. Kostel, který místní tak dlouho postrádali se stal srdcem obce. Objekt slouží hlavně duchovním účelům, ale ve spodní části suterénu má sál s celým zázemím, který  je využíván k různým besedám a kulturním akcím obce.
 

Moravskoslezský kraj

Hať u Hlučína křížová cestaNovou křížovou cestu u kostela sv. Matouše mohou nejen věřící obdivovat v obci Hať u Hlučína. U barokního farního kostel sv. Matouše z roku 1731 vznikla symbolická  pouť, která nás provází čtrnácti zastaveními, znázorňujícími události spojené s ukřižováním Ježíše Krista.

Autor reliéfů jednotlivých zastavení nejdříve vytvořil sádrový model podle návrhu, poté odlil lukoprénovou formu a do ní byl nalit speciální beton. Jednotlivá díla vytvářejí kruh. A altánek s posezením je v jeho středu. Nový pietní areíál je místem  pro rozjímání nejen pro věřící.
 

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Novostavba výrobní haly firmy Cecho – Bohumil Cempírek s.r.o. v Polničce slouží pro výrobu a servis forem na vstřikování plastů a administrativní část pro přípravu konstrukčních návrhů forem.

Je umístěna na mírném návrší v členité obci Polnička proti obytné zástavbě ve středu obce na protějším svahu.  Průmyslová stavba výrobního objektu, tak vítaný a potřebný vklad pro rozvoj našeho venkova,  respektuje krajinu a svým umístěním a provedením  citlivě reaguje na okolí obce.
 

Ministerstvo kultury

tančírna Račí údolíTančírna v Račím údolí je unikátní secesní dřevěná stavba postavená v letech 1906 – 1907 v romantickém Račím údolí nedaleko JavorníkaRychlebských horách.

Na pokraji zkázy se podařilo obci Bernartice během let 2014 a 2015 obnovit tančírnu v původní kráse a dnes slouží k pořádání četných kulturních akcí a je v ní umístěno také infocentrum, kavárna a expozice o historii Rychlebských hor.
 

Ministerstvo pro místní rozvoj

bernardCentrum tradičních řemesel statek Bernard v Královském Poříčí – dřívější statek byl zajímavě vybudován roku 1922 v tradičním chebském stylu hrázděných staveb v sousedství zrušeného dolu Bernard.

Obec ho získala do vlastnictví se záměrem jeho rekonstrukce, která jej v letech 2005 – 2006 proměnila k nepoznání ve významnou vyhledávanou regionální pamětihodnost a centrum tradičních řemesel, které návštěvníkům nabízí živé ukázky řemeslého umění.
 

Arcibiskupství pražské

Kostel sv. Václava v Sazovicích – objekt slouží hlavně duchovním účelům, ale ve spodní části suterénu má sál s celým zázemím, který  je využíván k různým besedám a kulturním akcím obce.
Muzeum Včelí svět v Hulicích

Muzeum Včelí svět v Hulicích

Unikátní včelařská expozice, která umožní návštěvníkům stát se na chvíli včelou. Lidé se mohou projít velkým včelím úlem s obřími plástvemi, na dotykových monitorech si prohlédnout anatomii včely, zahrát si kvíz ze života včel anebo si pustit zvuky úlu.

Kostel sv. Václava v Sazovicích

Kostel sv. Václava v Sazovicích

V obci, kde kostel nikdy nebyl, vyrostla během dvou let velice moderní stavba, která slouží především náboženským účelům, ale své místo zde našel i kulturní život a komunitní centrum. Má moderní, nevšední tvar a jako každá podobná stavba v sobě ukrývá spoustu symbolů.

Tančírna v Račím údolí – perla Rychlebských hor

Tančírna v Račím údolí – perla Rychlebských hor

Přímo pod Čertovými kazatelnami stojí nově zrekonstruovaná tančírna s názvem Georgshalle, v minulosti velice oblíbené místo pro nejrůznější oslavy, plesy či bály. Nyní Tančírna slouží jako zázemí pro turisty a prezentuje Rychlebské hory jako celek.

Větrný mlýn v Kuželově

Větrný mlýn v Kuželově

Expozici mlynářství a života na Horňácku můžete zhlédnout v areálu u větrného mlýna v Kuželově. Samotný mlýn je jedním z mála dodnes zachovalých větrných mlýnů tzv. holandského typu. Větrný mlýn se nachází na nezalesněném hřbetu Bílých Karpat nad obcí Kuželov, jihozápadně od Velké nad Veličkou.

Statek Bernard

Statek Bernard

Statek Bernard v Královském Poříčí leží uprostřed světoznámého lázeňského trojúhelníku, pouhých 10 minut autem od Karlových Varů. Najdete zde mini zookoutek, herničku kostičku pro děti, muzeum řemesel, masážní studio a samozřejmě restauraci a penzion.

Sklářská osada Kristiánov

Sklářská osada Kristiánov

Vydejte se do bývalé sklářské osady Kristiánov a navštivte malé muzeum, jedno z nejvýše položených v České republice. Muzeum v bývalé sklářské chalupě připomíná kdysi nejvýznamnější sklářskou huť, jež byla v roce 1775 v Kristiánově založena.

Pňovanský most přes řeku Mži

Pňovanský most přes řeku Mži

Most přes údolí Mže u Nového Dvora (Pňovan) je impozantní památkou budování železniční sítě u nás. Svou velikostí je i netypickou ukázkou staveb budovaných na železničních tratích, které vznikly na základě zemského zákona o podpoře výstavby místních drah z roku 1892.

Dům přírody Litovelského Pomoraví – Sluňákov

Dům přírody Litovelského Pomoraví – Sluňákov

Unikátní expozice o přírodě Litovelského Pomoraví pod širým nebem. V rozlehlém 15 ha parku můžete objevit malebná zákoutí, netradiční herní prvky a odpočinková posezení. Areál je místem, kde se dá vnímat přírodní dění všemi smysly, je volně přístupný, vhodný pro kočárky, cyklisty i vozíčkáře.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově – unikát se skleněnou střechou

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově – unikát se skleněnou střechou

V Neratově v Orlických horách najdete unikátní kostel se skleněnou střechou. Víska Neratov byla založena koncem 15. století jako osada sklářů. Zanedlouho poté zde vyrostl jednoduchý dřevěný kostelík. V kostele probíhá v roce 2022 rekonstrukce.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte o… knihách a knihovnách

O březnu už bezmála 70 let mluvíme jako o Měsíci knihy. Jak taková tradice vznikla? A jak vlastně vypadá svět krásných knih, chytrých knihoven, knihovních rarit a kuriozit? Společně se podíváme také do nejkrásnější knihovny na světě, odhalíme tajemství knih držených na řetězech a vydáme se po stopách posledního knižního objevu.
Kultura

I piana mají svůj den – na 29. březen připadá Světový den klavíru

Také se vám líbí hra na klavír? Ať už jste aktivními pianisty, koncertními mistry anebo si klavírní hudbu jen rádi poslechnete, určitě vás potěší skutečnost, že na 29. březen připadá Světový den klavíru! Nástroj fungující díky kladívkové mechanice má více než třísetletou tradici. Právě na konec března byl ustanoven svátek všech klavírů a pian, jelikož osmaosmdesátý den v roce připomíná osmdesát osm kláves těchto hudebních nástrojů.
Kultura

Rok české hudby 2024: slavíme 200 let od narození Bedřicha Smetany

Slavíme Rok české hudby a společně s ním dvojité výročí hudebního skladatele Bedřicha Smetany: 2. března uplyne 200 let od skladatelova narození a 12. května 140 let od jeho úmrtí. V rámci projektu Smetana 200 se můžete těšit na spousty koncertů, festivalů, divadelních představení a dalších kulturních akcí, Smetanu ale připomíná také řada zajímavých míst, spojená s jeho životními osudy.
Kultura

20 nápadů na tvůrčí a zábavné Velikonoce: trhy, prohlídky a programy pro děti

Malování vajíček, vystoupení folklorních souborů, stánky s občerstvením, barevné kraslice, stuhy a pentle a rašící jarní břízky – to všechno slibují velikonoční jarmarky a trhy, které se budou konat v období Velikonoc, které letos připadají na 29. března až 1. dubna 2024. Na portálu Kudy z nudy objevíte bezpočet akcí, dvacet z nich vám představíme podrobněji.
Kultura

Studium samotné nestačí, poznávejte – levně nebo zadarmo!

Podobně jako ke studentskému životu patří zkoušky, písemky, referáty, semináře a další ohavnosti, (…pardon, povinnosti…), patří k němu i tipy, jak ušetřit – na bydlení, na dopravě, na jídle, zkrátka všude. Kudy z nudy pro vás má množství nápadů a tipů, kam se podíváte za pár drobných anebo zcela zdarma. Takže hurá za kulturou bez koruny v kapse!
Kultura

7 věcí, které nevíte… o filharmoniích, orchestrech a kapelách

V rámci oslav Roku české hudby 2024 kolem našich uší neproplouvá jen hudba. Občas slyšíme výrazy z hudební terminologie, které sice známe, ale ne příliš důvěrně. Pojď s Kudy z nudy otevřít vrátka do světa hudby a zjistit, co se skrývá za slovem filharmonie.
Kultura

Kalendář 2024: Tipy na největší hrnčířské slavnosti, keramické trhy a přehlídky řemeslníků

Kdo má rád malované i obyčejné hrnce, hrnky, mísy, džbány a další hrnčířské zboží, ten by se měl alespoň jednou za rok vypravit na pořádný hrnčířský trh. Na portálu Kudy z nudy jich objevíte celou řadu a dokonce s námi můžete za hrnčíři a jejich zbožím vyrazit téměř každý měsíc.
Kultura

Cesty za uměním: inspirace Itálií a studijní cesty českých sochařů, architektů a spisovatelů

Tisíciletá historie, fascinující architektura a umění na každém kroku: to byly hlavní důvody, které vedly české umělce do Itálie. Vydejte se v jejich stopách s Kudy z nudy a podívejte se, kam vedly jejich italské cesty, která díla obdivovali a kde hledali inspiraci pro vlastní práci.
Kultura