Úvod > Aktuality > Cyklostezka mechu a perníku: užijte si jarní výlety kolem Pardubic a Hradce Králové
Letní sporty

Cyklostezka mechu a perníku: užijte si jarní výlety kolem Pardubic a Hradce Králové

  • Vydáno31. března 2019
Hradubice nebo Pardec: tak by se mohlo jmenovat město, které by vzniklo spojením odvěkých rivalů, Hradce Králové a Pardubic. K tomu zřejmě nikdy nedojde, ale zato letos na jaře je propojí postupně vznikající Cyklostezka mechu a perníku: slavnostní otevření se chystá v sobotu 6. dubna.
Rivalita obou měst je pověstná a v Pardubicích i Hradci Králové se o ní s oblibou žertuje. Důkazem je jméno Svazku obcí Hradubická labská: právě ten stojí za novou Cyklostezkou mechu a perníku. Jde o zbrusu novou část Labské stezky, mezinárodní cyklotrasy, která vede od pramene Labe po jeho březích přes Česko a Německo až k ústí do Severního moře. Máme pro vás tipy na jarní výlety, spojené se slavnostním otevřením pětikilometrového úseku u Hradce Králové.
 

Z Hradce do Vysoké na kole i na bruslích

V sobotu 6. dubna odpoledne ve sportovním areálu ve Vysoké nad Labem proběhne slavnostní otevření první etapy Cyklostezky mechu a perníku. Stříhání pásky doplní zahajovací jízda historických velocipedů, společná vyjížďka, posezení, diskuze a občerstvení. Přijet můžete na kolech i na in-line bruslích, přímo na místě bude možné půjčit si kola, elektrokola nebo koloběžky.

Právě u tělocvičny ve Vysoké nad Labem zatím první, zhruba pětikilometrový úsek Cyklostezky mechu a perníku končí. Nová stezka bude celkem měřit přibližně dvacet tři kilometrů a povede od soutoku řek Labe a Orlice v Hradci Králové přes Třebeš do Vysoké nad Labem. Asfaltová, tři metry široká trasa, kterou na každé straně lemuje půl metru zpevněné krajnice pro případné vyhýbání cyklistů, odtud bude pokračovat do Opatovic, za elektrárnou překlene Labe do Dřítče a pak zamíří kolem Kunětické hory do Pardubic. Tady, na opačné straně, je zatím hotový úsek z Pardubic do Rábů, kde stezka končí právě pod Kunětickou horou.
 

Hřebčín, hrad nebo hospitál?

Jarní výlet na kole si můžete prodloužit libovolným směrem, na Pardubicku i Královéhradecku objevíte spousty zajímavých míst. Třeba jeden z nejstarších hřebčínů na světě v Kladrubech nad Labem. Založil ho v roce 1579 císař Rudolf II. a novou návštěvnickou sezonu zahájí na začátku dubna; stáje, kočárovna, postrojovna i rozhledna na bývalé vodárenské věži jsou otevřené denně včetně pondělí.

O víkendech má během dubna otevřeno i Kunětická hora aneb hrad, kde se natáčel pohádkový seriál Arabela. Loni v létě se tu rozběhly opravy, které hrad přiblíží jeho prvorepublikové podobě, ale prohlídkových okruhů se nijak nedotknou. Rekonstrukcí prochází i zámek a Východočeské muzeum v Pardubicích, ale i tady zůstávají některé expozice přístupné, a to včetně atraktivního protileteckého krytu.

Od začátku dubna denně kromě pondělí můžete navštívit i oslnivý barokní areál v Kuksu. Z Hradce Králové sem vede pohodlná cyklostezka, vhodná i pro brusle, handbiky a kolečkové vozíky. Trasa začíná v Hradci Králové u Kamenného mostu na Pláckách na levém břehu Labe, odkud to do Kuksu je celkem 26 kilometrů.
 

Výhledy, noční prohlídky a vlnobití

Chcete se podívat na Hradec Králové a jeho okolí pěkně z výšky? Vydejte se k rozhledně Milíř, od sportovního areálu ve Vysoké nad Labem je to 1,5 km daleko. Pokud vám bude přát počasí, uvidíte Krkonoše, Jeseníky, Orlické či Železné hory, výjimečně bývají vidět i Jizerské hory.
Pěkný výhled se otvírá i z Bílé věže, dominanty Hradce Králové. V sobotu 6. dubna ale nabídne docela jiný zážitek: jako obvykle první sobotu každého kalendářního měsíce se tu konají noční prohlídky. Probíhají od 20 do 24 hodin, poslední vstup je umožněn hodinu před zavírací dobou a není nutná rezervace míst.

O tři dny později v úterý 9. dubna oslaví výročí otevření Městské lázně v Hradci Králové. Pravda, nejde o kulatiny, první vodomilové sem zamířili v roce 1933, ale víte, že už tehdy tu kromě parní, vanové a uhličité lázně byla sluneční terasa a také umělé vlnobití, v té době jediné ve střední Evropě? Stroj na umělé vlny instalovala firma Kolben a Daněk už v roce 1932 a dnes je nejenom historicky cennou raritou, ale také funkční ozdobou plaveckého areálu. Stroj s lopatovitým ramenem, které vlnový efekt vytváří posouváním dopředu a dozadu, si prohlédnete přes prosklenou stěnu uvnitř bazénové haly, v chodu je každou půlhodinu. Užijete si tu také tobogan se světelnými efekty, dětský bazén s umělou říčkou a skluzavkou, kruhový bazén s perličkovými lůžky, bazén s podvodními masážemi nebo vířivku.
 
Cyklostezka Hradec Králové – Kuks

Cyklostezka Hradec Králové – Kuks

Od roku 2013 mohou milovníci cyklostezek vyzkoušet novou stezku na trase Hradec Králové-Kuks. Cyklostezka Hradec Králové/Josefov/Kuks je součástí dálkové Labské stezky. Nová trasa je jednou z nejdelších souvislých cyklotras v ČR. Je vhodná i pro bruslaře, handbiky a kolečkové vozíky.

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí sítě evropských cyklotras EuroVelo. Od pramene Labe v Krkonoších (s možnou odbočkou do Prahy) až k Severnímu moři nabízí cca 1300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou.

Cyklostezka Vinice v Pardubicích

Cyklostezka Vinice v Pardubicích

Území Vinice v Pardubicích dříve sloužilo jako vojenská plovárna, obyvatelé jej nyní využívají zejména k rekreaci a volnočasovým aktivitám. Nyní je zde možné využít cyklostezku.

Geopark Železné hory – ráj pro pěší i cyklisty

Geopark Železné hory – ráj pro pěší i cyklisty

Z geologického pohledu je území Železných hor obsáhlou učebnicí geologie. Ve více než 600 milionů let dlouhé historii zde vznikla řada geologických jevů, které je možné spatřit za dva až tři dny. Vznikla zde geologická skládanka, kterou je možné složit za velmi krátkou dobu.

Svatojakubská stezka v České republice – přehled všech tras

Svatojakubská stezka v České republice – přehled všech tras

V českých krajích České republiky vede několik tras Svatojakubských cest, které navazují na trasy Svatojakubských cest v Německu a Rakousku. Trasy vedou přes Prahu, Plzeň, Klatovy, Český Krumlov, Brno, Mikulov, Olomouc a Velehrad.

Trasa pro vozíčkáře v lesích u Hradce Králové

Trasa pro vozíčkáře v lesích u Hradce Králové

V lesích u Hradce Králové se nachází dvě bezbariérové trasy přístupné všem handikepovaným turistům. Trasy celkem měří 14 kilometrů – jedna vede od lesního hřbitova k rybníku Výskyt a druhá z Nového Hradce Králové lesními cestami také k rybníku.

Cyklistický týden na pomezí Čech a Moravy

Cyklistický týden na pomezí Čech a Moravy

V šesti aktivně strávených dnech poznáte historická města i malebnou přírodu turistické oblasti Českomoravské pomezí, která vám jistě přiroste k srdci. Trasy vás zavedou do Litomyšle, Poličky a Svitav, navštívíte zámek v Nových Hradech, Toulovcovy maštale nebo rozhlednu na Kozlovském vrchu.

Za rytířem Toulovcem

Za rytířem Toulovcem

Během cyklovýletu Českomoravským pomezím navštívíte nejen historické město Litomyšl se zámkem zapsaným na seznam UNESCO, ale také rokokový zámek v Nových Hradech nebo Toulovcovy maštale, tvořené pískovcovými skalami, kaňony a soutěskami, ve kterých se dle pověsti ukrýval loupeživý rytíř Toulovec.

Pohádková stezka v lesích u Hradce Králové

Pohádková stezka v lesích u Hradce Králové

Vydejte se s dětmi na pohádkové putování královéhradeckými lesy. Potkáte zde draka Větvičku, borůvkovou vílu a další postavičky vyřezávané ze dřeva. K tomu se dozvíte spoustu zajímavých věcí o stromech, zvěři a lesním hospodářství.

Další aktuality

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Krkonoších

Kouzelné hory, kterým vládne bájný Krakonoš, jsou ostrovem tundry uprostřed Evropy. Oproti evropským velikánům je naše skromné pohoří unikátní mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor osídlují horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Díky své výjimečnosti a krajinnou hodnotu bylo toto horské území o rozloze 385 km² vyhlášeno v roce 1963 národním parkem.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ochutnejte tradiční krkonošské pokrmy

Kyselo, kucmoch, sejkory, houbový kuba nebo zelníky… to jsou tradiční pokrmy Krkonoš. Hospodyňky si ve zdejším kraji musely vystačit se skromnými potravinami, jako je zelí, brambory, houby, čerstvé bylinky a luštěniny. Jestliže se chystáte do našich nejvyšších hor na výlet nebo dovolenou, určitě nějaký ten tradiční pokrm vyzkoušejte. Budete překvapeni, jak nápaditě uměli naši předci zpracovat to málo, co v Krkonoších vyrostlo na poli nebo v lese. Kam se za krajovými specialitami vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
Královéhradecký kraj | Příroda

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, unikátní kostely v okolí Broumova, postavené podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce, třeba dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, Museum bednářství Jaroslava Tománka a krásu nerostů z celého světa v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Vydejte se na výlet zpět do dob císaře Josefa II. při prohlídce podzemních chodeb pevnosti Josefov, navštivte rozhlednu na Feistově kopci anebo Rychnov nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!
Královéhradecký kraj | Kultura

Výlety za duchovním odkazem – poutní cesty a trasy v Čechách a na Moravě

Stejně rozmanité jako Česko, země plná klášterů, kostelů, kapliček a dalších církevních památek, jsou i poutní cesty. Nejsou jen duchovním odkazem na život našich předků, ale připomínají i křesťanskou historii naší země. Při cestování s Kudy z nudy po poutních stezkách můžete poznávat jak významná poutní místa, tak malebná města, další historické památky i kouzelná místa naší přírody. Putování po místech ticha a důstojnosti vám pomůže najít klid, vnitřní mír i prostor, kam uniknout od všedních dnů, naplněných stresem a hektickým životním stylem.
Královéhradecký kraj | Památky

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ve Dvoře Králové se poběží Safari běh na záchranu psů hyenových

V sobotu 13. dubna bude v Safari Parku Dvůr Králové odstartován další ročník Safariběhu. Jako jediný závod v České republice nabídne tratě vedoucí Africkým nebo Lvím safari. Tentokrát bude běh zaměřen na záchranu psů hyenových v Africe.
Královéhradecký kraj | Příroda