Úvod > Aktuality > Říjen návštěvníky ústecké zoo baví
Říjen návštěvníky ústecké zoo baví
"> "> ">
Příroda

Říjen návštěvníky ústecké zoo baví

  • Vydáno9. října 2020
Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří tzv. přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo? Mění se vstupné, které se snižuje na 110 Kč pro dospělou osobu, 55 Kč pro děti, studenty a důchodce. Rodina (dva dospělí a dvě děti) zaplatí za prohlídku zoo 290 Kč, takže ušetří 40 Kč oproti běžnému vstupnému. V této souvislosti se mění i otevírací doba zoo, která je stanovena od 9:00 do 17:00 hodin a návštěvníci mohou stále využít oba vchody, spodní z Drážďanské ulice i horní z ulice Výstupní.
TuleniNěkteré změny se týkají i další nabídky pro návštěvníky Zoo Ústí nad Labem. Ubylo několik předváděcích akcí se zvířaty, např. komentované krmení lemurů kata v průchozím výběhu či jízda na ponících, kterou využívaly hlavně malé děti. I tak se ale návštěvníci v říjnu mohou podívat na cvičení slonů (denně ve 14:30), krmení orangutanů (denně 10:15), piraní (sobota 12:15) nebo krmení tuleňů (denně mimo út a st v 10:00; 15:30 hodin a v so + ne i v 17:30 hodin). V provozu zatím zůstává i zoovláček - i když jen během víkendů a za příznivého počasí. Přepravuje zájemce od vstupní pokladny z Drážďanské ulice k hornímu vstupu, v případě zájmu i naopak.

procházka slonůUrčitě nepropásněte také sloní procházku, která je pro mnohé návštěvníky velice překvapující záležitostí. Jít na výlet do zoo a najednou na cestě proti sobě potkat třítunovou slonici, to je nezapomenutelný zážitek. Delhi se v doprovodu chovatelů vydává na pravidelnou procházku každý den. Výjimkou mohou být zimní měsíce, kdy teplota klesá hluboko pod bod mrazu nebo je zde nebezpečí, že by mohla na sněhu a ledovce uklouznout a zranit se. Na "špacír" se slonice vydává denně od pondělí do pátku v 11:30 (s tolerancí 1/2 hodiny).

V zoo se letos narodil vzácný oslík

oslík horský_Po šestileté přestávce se v úterý 8. září 2020 narodilo mládě osla somálského. V historii chovu těchto lichokopytníků se jedná již o 29. přírůstek. Malý hřebec je spolu se svou matkou k vidění ve velkém travnatém výběhu v horní části zoo. Rozmnožení tohoto kritického druhu je velkým úspěchem pro ústeckou zoologickou zahradu.

Osel somálský je vyšší než nubijský a v kohoutku dosahuje výšky až 140 cm. Jeho srst má základní zbarvení červenošedé, nohy výrazně příčně pruhovány. Žije na severu Somálska, v písčitých a kamenitých nížinách Etiopie, při pobřeží Adenského zálivu a v Eritrei. Jedná se o přímého předka osla domácího – zdomácnění a ochočení tohoto druhu je staršího data než zdomácnění koně. Jejich počet ve volné přírodě je kritický, blízký vyhynutí. Jedná se o neuvěřitelně odolné a skromné zvíře, v místě výskytu je schopné přežít v místech, kterému se vyhýbají i velbloudi. Zajímavé je, že hříbata v prvních měsících života nepřijímají žádnou vodu – je pro ně vysloveně škodlivá. Přecházejí na ni z mateřského mléka pomalu, teprve ve stáří půl roku. Chladné evropské počasí somálským oslům nevadí, zato velmi strádají při dešti a vlhku.
Zoo Ústí nad Labem – vstupte do říše zvířat

Zoo Ústí nad Labem – vstupte do říše zvířat

Pro návštěvníky zoo je připraveno velké množství předváděcích akcí, jako je procházka a cvičení slonů, "medový strom" pro malajské medvědy, krmení tuleňů, lemurů, orangutanů, surikat, piraň a další lákadla.