!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Zimní stezky v korunách stromů – užijte si výlety nad zemí a v oblacích
Zimní stezky v korunách stromů – užijte si výlety nad zemí a v oblacích
"> "> "> "> Zdroj foto: Olomoucký kraj "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Zimní stezky v korunách stromů – užijte si výlety nad zemí a v oblacích

  • Vydáno14. listopadu 2021
Báječné výhledy do okolí, zábava, poučení, adrenalinové a interaktivní prvky, tobogány i unikátní vyhlídku Skywalk – to všechno nabízejí stezky v korunách stromů, na které vás zve portál Kudy z nudy. Zima jim vůbec nevadí, otevřeno mají totiž i během zimní sezóny. Navíc v tomto období nabízejí zcela unikátní výhledy na sněhem pocukrovanou krajinu.

Stezka Valaška v korunách beskydských stromů

skywalkNejmladším přírůstkem do rodiny "stezek v korunách stromů" je Stezka Valaška v Beskydech, která se pro návštěvníky otevřela během ledna 2019. Najdete ji u horní stanice lanové dráhy na Pustevnách, hned kousek od běžeckého areálu, přibližně 250 metrů od lanovky směrem k vrcholu Tanečnica. Nadzemní část stezky je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí stezky je skleněná vyhlídková plošina Skywalk – 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník.

Při výstupu na vrchol jsou odpočívárny s lavičkami. Po výstupu na nejvyšší bod ve výšce 1099 metrů nad mořem vás čeká nádherný výhled do dalekého okolí. Uvidíte Štramberskou trúbu, letiště, Ostravu, Havířov, Lysou horu a v dohledu je i Polsko. Za dobrého počasí je možné dohlédnout i na Jeseníky či Velkou Fatru. Otevřeno je zde denně od 9:00 do 16:00 hodin, vstupné na Valašku vyjde na 260 Kč.


Stezka Korunami stromů v Krkonoších

stezka kronošeStezka korunami stromů na okraji Janských Lázní v Krkonoších vznikla v roce 2018. Vyhlídková věž, která nabízí rozhledy do okolního stromoví i na Janské Lázně, je vysoká 45 metrů, vodorovná část stezky se nachází ve výšce 24 metrů. Po trase mezi korunami stromů ujdete 1 511 metrů, dolů se lze dostat tobogánem.

Krkonošská Stezka korunami stromů má své kouzlo v tom, že návštěvníky zavede i do podzemní části. Tam mají možnost studovat mikrosvět půdy od kořenů po nejmenší živočichy. Dozví se tu vše o životě pod povrchem, o vlastnostech půdy a na vlastní oči tu také uvidí spletitý kořenový systém krkonošského lesa. Naopak nad zemí budou stoupat do výšky až 23 metrů. Asi ve dvou třetinách stezky pak bude k výstupu lákat vyhlídková věž, která je vysoká 45 metrů. Dolů se pak návštěvníci mohou svézt na suchém tobogánu, který má přes padesát metrů. Jedna jízda stojí padesát korun.  Stezka korunami stromů v Janských Lázních je otevřená po celý rok denně, v listopadu a prosinci od 9:30 do 16:00 hodin. Vstupné stojí 280 korun.
 

Stezka v oblacích nad Dolní Moravou

Stezka v oblacíchDolní Morava už dávno není jen zimní lyžařské středisko pod Králickým Sněžníkem. Postupně tu vyrůstá rozsáhlý areál, který nabízí řadu zajímavostí, často jinde nevídaných. K těm celoročním patří bobová dráhu U Slona nebo žhavá novinka – Mamutí horská dráha.

Hlavním lákadlem ale zůstává Stezka v oblacích. Unikátní 55 metrů vysoká stavba vyrostla poblíž chaty Slaměnka nedaleko horní stanice lanovky Sněžník v nadmořské výšce 1 116 metrů v roce 2015 a svým tvarem má připomínat let nočního motýla. Na vrchol Stezky v oblacích se dostanete po dřevěných cestách, které se různě proplétají a míjejí; po té nejširší ale pohodlně vyjedete i s kočárky a invalidními vozíky. Kdo má rád zábavu a dobrodružství, ten si užije odpočinkovou síť, průlez síťovým rukávem jednoho patra lávky do druhého. 

stezka dolní moravaTi odvážnější mohou k cestě dolů použít tobogán s okýnky, který je bezpečně přivede až k samotnému úpatí rozhledny. Z vrcholku stezky se otevře výhled na Králický Sněžník s údolím řeky Moravy, v dálce zahlédnete i hlavní hřeben Jeseníků nebo Krkonoš. Z informačních tabulí se dozvíte zajímavosti o okolí, historii zdejšího údolí a o mracích jako meteorologickém jevu. Mají zde otevřeno denně od 10:00 do 15:30 hodin, v provozu je také Mamutí horská dráha. Za vstup zaplatíte 650 Kč, včetně jízdy lanovkou tam i zpět.
 

Stezka korunami stromů na Lipně

stezka korunami stromů LipnoČím se může pochlubit Stezka korunami stromů na Lipně? Především tím, že vznikla jako úplně první taková atrakce v České republice, a to již v roce 2012. Hlavní devizou lipenské lipenské Stezky jsou skvělé výhledy na Šumavu a na Lipenské jezero, a když se poštěstí, tak i na vzdálené vrcholky rakouských Alp. Součástí Stezky jsou naučné didaktické prvky, které obohatí a rozšíří znalosti v oblasti přírody, její ochrany a funkce lesa. Nejen pro malé návštěvníky, ale i pro ty, kteří zůstali stále mladí, a neopustila je chuť po dobrodružství, jsou určeny tři zážitkové stanice s lanovými prvky. Jsou umístěny ve výšce 24 metrů.

lipno stezkaStezka je zakončena 40metrovou devítihrannou vyhlídkovou věží, která je unikátní svým vzhledem, a to nejen díky vzdušné architektonické formě, ale také bezbariérovým přístupem, typem a metodou výstavby. Ke stezce, která je součástí Active Parku Lipno, se dostanete samozřejmě pěšky nebo na kole, ale můžete využít také lanovku nebo speciální autobus; obousměrná jízdenka pro dospělé stojí 200 Kč, vstupné na stezku pak 320 Kč. Otevřeno je celý rok, v listopadu a prosinci od 10:00 do 16:00 hodin.
Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Nadzemní panoramatická Stezka Valaška je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník.

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích na Dolní Moravě návštěvníkům umožní projít se v korunách stromů s jedinečným výhledem na horské masivy v okolí. Svým tvarem má připomínat let nočního motýla. Stezku najdete poblíž horní stanice lanovky Sněžník ve výšce 1 116 metrů.

Stezka korunami stromů Krkonoše

Stezka korunami stromů Krkonoše

Stezka korunami stromů vznikla na okraji Janských Lázní v Krkonoších. Vyhlídková věž, která nabízí rozhledy do okolního stromoví i na Janské Lázně, je vysoká 45 metrů, vodorovná část stezky se nachází ve výšce 24 metrů. Po trase mezi korunami stromů ujdete 1 511 metrů, dolů se lze dostat tobogánem.

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

První stezka korunami stromů v České republice je otevřená celoročně. Stezka v délce 372 m z dřevěné konstrukce je citlivě zasazena do smíšeného lesa a při maximálním stoupání 2 – 6% se dostanete až do 24 metrové výšky. Stezka je zakončena 40metrovou vyhlídkovou věží.