Úvod > Aktuality > Zimní stezky v korunách stromů – užijte si výlety nad zemí a v oblacích
Příroda

Zimní stezky v korunách stromů – užijte si výlety nad zemí a v oblacích

  • Vydáno23. listopadu 2022
Báječné výhledy do okolí, zábava, poučení, adrenalinové a interaktivní prvky, tobogány i unikátní vyhlídku Skywalk – to všechno nabízejí stezky v korunách stromů, na které vás zve portál Kudy z nudy. Zima jim vůbec nevadí, otevřeno mají totiž i během zimní sezóny. Navíc v tomto období nabízejí zcela unikátní výhledy na sněhem pocukrovanou krajinu.

Stezka v oblacích a visutý most Sky Bridge 721 nad Dolní Moravou

sky bridgeDolní Morava už dávno není jen zimní lyžařské středisko pod Králickým Sněžníkem. Postupně tu vyrůstá rozsáhlý areál, který nabízí řadu zajímavostí, často jinde nevídaných. K těm celoročním patří bobová dráhu U Slona, Mamutí horská dráha a letošní novinka - nejdelší visutý most pro pěší na světě pojmenovaný Sky Bridge 721. Unikátní 95 metrů vysoký most vede od chaty Slaměnka přes údolí až k úbočí kopce Chlum. Číslo v jeho názvu odkazuje na to, kolik metrů lávka měří. Na letošní zimu je Sky Bridge 721 dobře připraven. Se vstupenkou Ski & Sky si můžete zpestřit celodenní lyžovačkujeho návštěvou. Navíc bude v zimě fungovat obousměrně. Na jeho začátku si tak odložíte lyže a v lyžácích se vydáte prohlédnout si zasněženou krajinu. Vstupné na most stojí 665 Kč s jízdou lanovkou nahoru.

Stezka v oblacíchMezi hlavní dominanty se stále počítá také oblíbená Stezka v oblacích, postavená v roce 2015. Unikátní 55 metrů vysokou stavbu naleznete poblíž chaty Slaměnka nedaleko horní stanice lanovky Sněžník v nadmořské výšce 1 116 metrů. Svým tvarem má připomínat let nočního motýla. Na vrchol Stezky v oblacích se dostanete po dřevěných cestách, které se různě proplétají a míjejí; po té nejširší ale pohodlně vyjedete i s kočárky nebo invalidními vozíky. Z vrcholku stezky se otevírá výhled na Králický Sněžník s údolím řeky Moravy, v dálce zahlédnete i hlavní hřeben Jeseníků nebo Krkonoš. Z informačních tabulí se dozvíte zajímavosti o okolí, historii zdejšího údolí a o mracích jako meteorologickém jevu. Mají zde otevřeno denně od 10:00 do 15:30 hodin, v provozu je také Mamutí horská dráha. Za vstup zaplatíte 530 Kč, včetně jízdy lanovkou nahoru. Balíček pro vstup na Sky Bridge (Sky paket extra), Stezku a cesta lanovkou nahoru a dolů stojí 1220 Kč.
 

Stezka Valaška v korunách beskydských stromů

skywalkStezka Valaška v Beskydech se pro návštěvníky otevřela během ledna 2019. Najdete ji u horní stanice lanové dráhy na Pustevnách, hned kousek od běžeckého areálu, přibližně 250 metrů od lanovky směrem k vrcholu Tanečnica. Nadzemní část stezky je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí stezky je skleněná vyhlídková plošina Skywalk – 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník. Při výstupu na vrchol jsou odpočívárny s lavičkami. Po výstupu na nejvyšší bod ve výšce 1099 metrů nad mořem vás čeká nádherný výhled do dalekého okolí. Uvidíte Štramberskou trúbu, letiště, Ostravu, Havířov, Lysou horu a v dohledu je i Polsko. Za dobrého počasí je možné dohlédnout i na Jeseníky či Velkou Fatru. Otevřeno je zde denně od 9:00 do 16:00 hodin, vstupné na Valašku vyjde na 290 Kč.


Stezka Korunami stromů v Krkonoších

stezka kronošeStezka korunami stromů na okraji Janských Lázní v Krkonoších vznikla v roce 2018. Vyhlídková věž, která nabízí rozhledy do okolního stromoví i na Janské Lázně, je vysoká 45 metrů, vodorovná část stezky se nachází ve výšce 24 metrů. Po trase mezi korunami stromů ujdete 1 511 metrů, dolů se lze dostat tobogánem. Krkonošská Stezka korunami stromů má své kouzlo v tom, že návštěvníky zavede i do podzemní části. Tam mají možnost studovat mikrosvět půdy od kořenů po nejmenší živočichy. Dozví se tu vše o životě pod povrchem, o vlastnostech půdy a na vlastní oči tu také uvidí spletitý kořenový systém krkonošského lesa. Naopak nad zemí budou stoupat do výšky až 23 metrů. Asi ve dvou třetinách stezky pak bude k výstupu lákat vyhlídková věž, která je vysoká 45 metrů. Dolů se pak návštěvníci mohou svézt na suchém tobogánu, který má přes padesát metrů. Jedna jízda stojí padesát korun. Stezka korunami stromů v Janských Lázních je otevřená po celý rok denně, v prosinci od 9:30 do 16:00 hodin. Vstupné stojí 320 korun.
 

Stezka korunami stromů na Lipně

stezka korunami stromů LipnoČím se může pochlubit Stezka korunami stromů na Lipně? Především tím, že vznikla jako úplně první taková atrakce v České republice, a to již v roce 2012. Hlavní devizou lipenské lipenské Stezky jsou skvělé výhledy na Šumavu a na Lipenské jezero, a když se poštěstí, tak i na vzdálené vrcholky rakouských Alp. Součástí Stezky jsou naučné didaktické prvky, které obohatí a rozšíří znalosti v oblasti přírody, její ochrany a funkce lesa. Nejen pro malé návštěvníky, ale i pro ty, kteří zůstali stále mladí, a neopustila je chuť po dobrodružství, jsou určeny tři zážitkové stanice s lanovými prvky. Jsou umístěny ve výšce 24 metrů.

lipno stezkaStezka je zakončena 40metrovou devítihrannou vyhlídkovou věží, která je unikátní svým vzhledem, a to nejen díky vzdušné architektonické formě, ale také bezbariérovým přístupem, typem a metodou výstavby. Ke stezce, která je součástí Active Parku Lipno, se dostanete samozřejmě pěšky nebo na kole, ale můžete využít také lanovku nebo speciální autobus; obousměrná jízdenka pro dospělé stojí 85 Kč, vstupné na stezku pak 390 Kč. Otevřeno je celý rok, v listopadu a prosinci od 10:00 do 16:00 hodin.
Visutý most přes údolí na Dolní Moravě – Sky Bridge 721

Visutý most přes údolí na Dolní Moravě – Sky Bridge 721

Horský resort Dolní Morava se chlubí světovým unikátem Sky Bridge 721. Jedná se o nejdelší visutý most pro pěší na světě, který spojuje dva hřebeny hor. Lávka měří 721 metrů a procházet se po ní budete ve výšce 95 metrů nad zemí.

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Nadzemní panoramatická Stezka Valaška je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník.

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

První stezka korunami stromů v České republice je otevřená celoročně. Stezka v délce 372 m z dřevěné konstrukce je citlivě zasazena do smíšeného lesa a při maximálním stoupání 2 – 6% se dostanete až do 24 metrové výšky. Stezka je zakončena 40metrovou vyhlídkovou věží.

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích na Dolní Moravě návštěvníkům umožní projít se v korunách stromů s jedinečným výhledem na horské masivy v okolí. Svým tvarem má připomínat let nočního motýla. Stezku najdete poblíž horní stanice lanovky Sněžník ve výšce 1 116 metrů.

Stezka korunami stromů Krkonoše

Stezka korunami stromů Krkonoše

Stezka korunami stromů vznikla na okraji Janských Lázní v Krkonoších. Vyhlídková věž, která nabízí rozhledy do okolního stromoví i na Janské Lázně, je vysoká 45 metrů, vodorovná část stezky se nachází ve výšce 24 metrů. Po trase mezi korunami stromů ujdete 1 511 metrů, dolů se lze dostat tobogánem.

Další aktuality

15 tipů na nejkrásnější zimní vyhlídky

Máte rádi výlety do přírody spojené s pěkným pohledem na okolní krajinu? Pak by se vám mohly líbit naše tipy za pěknými výhledy v zimním období. Můžete si vybrat majestátní rozhledny, přírodní vyhlídky tyčící se vysoko nad řekami anebo pořádný výšlap na některé z našich nejvyšších hor.
Příroda

Šest kopců, které zůstávají teplé i v třeskutých mrazech

Zní to až magicky – kopce, které nikdy nezamrzají, a přece je to pravda. Ve většině případů je tento jev způsoben tzv. ventarolami. Jedná se vlastně o „výdechy“ teplého vzduchu, které kopce naakumulují v létě, a v zimě pak teplý vzduch vychází z kopce různými puklinami zase ven. V dnešních tipech vám přinášíme přehled takových míst, které se jistě stanou zajímavým cílem vašeho výletu.
Příroda

Oslavte Světový den mokřadů pěkným výletem

Ve čtvrtek 2. února 2023 si celý svět připomíná Světový den mokřadů. Ten označuje datum podepsání Úmluvy o mokřadech – biotopech vodního ptactva světového významu. Dokument je znám také jako tzv. Ramsarská úmluva a pochází z roku 1971. Česká republika má na seznamu zapsáno celkem 14 mokřadů. Jsou mezi nimi rybniční soustavy, říční nivy, rašeliniště, a dokonce i jeden ojedinělý podzemní mokřad. Udělejte si výlet k některému z nich a poznejte pestrý život zimujících ptáků.
Příroda

Mozaika romantických míst pro originální valentýnské procházky a výlety

Blíží se Valentýn, svátek všech zamilovaných. Květiny? Čokoláda? To všechno už tu bylo, jděte na to letos oklikou a darujte zážitek: společnou procházku nebo výlet do některého z romantických míst. A aby bylo vaše cestování co nejjednodušší, krásná místa jsme na portálu Kudy z nudy vytipovali ve všech koutech Česka.
Příroda