Úvod > Aktuality > Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: novinky v turistické nabídce
Zážitky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: novinky v turistické nabídce

  • Vydáno25. března 2022
Turistická nabídka novinek posledních let je mimořádně bohatá. Pokud rádi navštěvujete místa, o kterých zatím tolik lidí neví, která byla dlouho zavřená a teprve nedávno se nově vyloupla do krásy, udělá vám následující výčet velkou radost – a možná zároveň čáru přes rozpočet, protože bude potřeba překopat plány na další výlet či dovolenou.

1. Praha a Národní muzeum

O novinky v Praze sice nezakopnete na každém kroku, ale je jich opravdu hodně. Největší z nich, obrazně i doslova, je historická budova Národního muzea, jejíž světlá fasáda opět září na jižním konci Václavského náměstí jako okázalý novorenesanční šperk. Postupně se také otvírají další a další expozice – už jste navštívili Dějiny 20. století, Okna do pravěku nebo Zázraky evoluce?



Můžete se také opět projet vlakem po opraveném Negrelliho viaduktu, který za sebou má více než sto padesát let existence a byl prohlášen kulturní technickou památkou. Procházku po vltavských náplavkách zpestřují kobky, zrekonstruované kulaté prostory v nábřežních zdech; po revitalizaci slouží jako kavárny, bary, galerie a komunitní prostory. Ke konci se chýlí také rekonstrukce pražského Hlavního nádraží, jedné z nejvýstavnějších nádražních budov v Česku se secesní Fantovou kavárnou v kopuli nad příchodem k vlakům. Novotou září po rekonstrukci rovněž nedaleká Státní opera a o něco vzdálenější Španělská synagoga s novou stálou expozici včetně interaktivních prvků i moderním návštěvnickým zázemím. Poslední novinkou v našem pražském výčtu je Vila Lanna v Bubenči. Novorenesanční budovu si jako letní sídlo nechal postavil podnikatel a sběratel umění Vojtěch Lanna, nyní patří Akademii věd a ta ji pro veřejnost otevřela v létě 2021. Zahrada je otevřená celoročně, v budově je kavárna a dokonce se tu můžete ubytovat.
 

2. Středočeský kraj a hrad Karlštejn

Letos uvidíte hrad Karlštejn po rekonstrukci, s novým návštěvnickým centrem a moderními toaletami. Na místě těch starých v suterénu císařského paláce, v jedné z nejcennějších částí hradu, vznikl sál pro dětské vzdělávací programy, přednášky a komorní kulturní akce. Novinkou bude i malé občerstvení a dvě expozice ve sklepě purkrabství: jedna se věnuje stavebnímu vývoji hradu, druhá tradičnímu vinařství – ostatně na Karlštejně jsou vinice už od dob Karla IV. a víno tak k hradu neodmyslitelně patří.



Zatímco na Karlštejně se ještě pracuje, jinde už mají hotovo: třeba v Kutné Hoře, kde skončila obnova Vlašského dvora coby bývalé královské mincovny a blízkého parku, anebo na zámku Kačina, kde Národní zemědělské muzeum nachystalo několik nových expozic. Nově se můžete podívat také na zámek Veltrusy, kde se historické interiéry otevřely po bezmála dvaceti letech od ničivých povodní, anebo na Bartolomějské návršíKolíně. Po dvou letech také skončila rekonstrukce Sázavského kláštera: úpravy se týkaly fary, torza gotického trojlodí s věží, nádvoří a kostela s kryptou. V ní si prohlédnete například více než sto kilogramů vážící lustr od sklářů z Nového Boru, složený z ocelových prvků a skleněných staroslověnských liter, které se našly právě v Sázavě, nová je i expozice věnovaná svatému Prokopovi.
 

3. Jihočeský kraj a zámek Vimperk

Velkou proměnou prošel zámek Vimperk: zdevastovaná památka v roce 2015 přešla do správy Národního památkového ústavu a vzápětí začaly její opravy. Od léta 2021 zámek opět vítá návštěvníky, a i když další prostory na opravy teprve čekají, už nyní si můžete prohlédnout renesanční interiéry i expozice Muzea Vimperska; to navazuje na tradici muzea, jež na zámku bývalo od poloviny minulého století.



V sezoně 2022 se podíváte do úplně nových expozic Muzea středního Pootaví v části kompletně opraveného a zrestaurovaného Strakonického hradu. Hlavní expozice, úzce spjaté s historií regionu i samotných Strakonic, mapují textilní výrobu, loutkářské tradice, výrobu zbraní, historii řádu maltézských rytířů a samozřejmě dudáctví. K vidění bude přibližně stovka exponátů z Čech i zahraničí a zájemci budou mít možnost poslechnout si celou řadu nahrávek s dudami. Novinku chystá také hrad a zámek Český Krumlov, kde se otevře nový výstavní prostor v budově zvané Mincovna; provoz zahájí na jaře 2022 výstavou o šlechtických zábavách a slavnostech v 16. až 19. století.
 

4. Plzeňský kraj a vodní hamr Dobřív

Tři roky trvala revitalizace vodního hamru v Dobřívě na Rokycansku. Opravy významné technické památky, která patří k nejstarším v České republice, odhalily spoustu zajímavostí o historii zpracování železa v Brdech. Přijeďte si prohlédnout strojní vybavení, většinou pocházející z 19. století, i expozici zaměřenou na starou průmyslovou výrobu, případně naplánujte výlet na květen, kdy se tu pořádá oblíbený Hamernický den.



K zázrakům barokní architektury Plzeňského kraje patří areál bývalého cisterciáckého proboštství v Mariánské Týnici na Plzeňsku. Je dílem barokního architekta Jana Blažeje Santiniho (1677–1723), ze dvou původně plánovaných symetrických ambitů ale tehdy nakonec vznikl jen jeden. Na dokončení Santiniho myšlenky došlo až nyní. Mariánská Týnice díky tomu získala ideální podobu, jakou měla mít už před staletími.

Na jaře se v Plzni otevírá po dvouleté rekonstrukci Velká synagoga a sousední rabínský dům, kompletní rekonstrukce trvala dva roky. Už loni v létě skončila rekonstrukce katedrály svatého Bartoloměje na plzeňském náměstí Republiky, novinkou je expozice v monumentálních nově zpřístupněných krovech. V plném proudu zatím je rekonstrukce areálu cisterciáckého kláštera v Plasích; oprav se dočká opatská rezidence a opatské zahrady, v dosud nepřístupných částech nové prelatury vznikne nová prohlídková trasa. Už nyní si však můžete prohlédnout opravený kostel Nanebevzetí Panny Marie, vůbec nejstarší stavbu v areálu bývalého kláštera.
 

5. Karlovarský kraj a Bečov nad Teplou

O hradu a zámku v Bečově nad Teplou se mluví hlavně v souvislosti s relikviářem svatého Maura. Není divu, jde o druhou nejvzácnější zlatnickou památku po korunovačních klenotech a nejvýznamnější románskou klenotnickou památku na českém území. Relikviář našel nový domov v opravených Pluhovských domech v areálu Horního hradu, který patří k nejautentičtějším středověkým památkám u nás. Dalším pokladem, který Pluhovské domy uchovávají, je unikátní historická sbírka alkoholických nápojů z 19. století; podle odborníků svojí cenou snese srovnání s lahvemi šampaňského vylovenými z Titaniku.



Novou dominantou zámku Valeč se stane impozantní historický skleník; po opravě nebude sloužit jen pro pěstování květin, ale vznikne zde i restaurace a terasa s výhledem na malebné okolí.

Hotovo už hlásí Karlovy Vary, kde se po rekonstrukci otevřel lázeňský hotel Thermal, naopak na Chebském hradě se další etapa stavebních úprav teprve chystá. Letos se dočkají nových střech jihovýchodní kasematy a bastion, kde vznikne stálá výstava určená milovníkům vojenských dějin. Bude zaměřena na několik vybraných válečných epizod, které se v minulosti dotkly historie města Chebu. V prostoru takzvaného Kuchelhausu, kterému se též říká Gordonův dům, se naopak chystá venkovní expozice: ukáže vám, jak vypadala a fungovala pozdně středověká hradní kuchyně.
 

6. Ústecký kraj a zámek Jezeří

Za minulého režimu byl zámek Jezeří odsouzen k likvidaci, nyní obnovuje honosný divadelní sál: šestnáct metrů vysoký, vystavěný přímo nad zámeckou kaplí. Na začátku 19. století ho nechal vybudovat kníže Josef František Maxmilián z Lobkovic, ale podobně jako celý zámek byl v havarijním stavu a oprav se dočkal až po téměř 200 letech od svého vzniku. Po dokončení sálu dojde i na rekonstrukci císařských pokojů v bočních křídlech památky, v nichž jsou fresky a malby s hudební tematikou. Vše by mělo být součástí prohlídky, chystají se také výstavy a jiné kulturní akce.



Unikátní rekonstrukcí s využitím plaveného dřeva prošel Dům Kalich na Mírovém náměstí v Litoměřicích. Možná ho znáte: na střeše má neobvyklou vyhlídku, věž ve tvaru kalichu, která má připomínat zdejší vinařské tradice. Letos také přivítá návštěvníky další část hornického komplexu pod Mikulovem Krušných horách: kromě štoly Lehnschafter se otevře nová štola Liebefrauen, která v dobách provozu sloužila zejména jako dopravní a odvodňovací chodba.
 

7. Liberecký kraj a Kittelův dům v Krásné

Téměř patnáct let trvala rekonstrukce zničeného Kittelova domuKrásné na Pěnčínsku. Unikátní dvoupatrová roubená stavba slouží mimo jiné jako infocentrum a muzeum – a to velmi neobyčejné. Dům přezdívaný Burk je totiž spojený se slavným a významným lékařem Janem Josefem Antonínem Eleazarem Kittelem. Jako jedné z mála osobností kraje se mu dostalo té cti, že žije v lidové paměti, ne vždy jde ale o laskavé vzpomínky: mezi lidmi se vyprávělo, že Kittel financoval stavbu Burku z peněz od ďábla. V patrovém roubeném domě měl lékárnu, pokoje pro pacienty, pitevnu, místnost s lidskými kostrami a knihami. Zajeďte si do Krásné a sami v Burku zjistěte, jak to tenkrát bylo.



A kam se ještě můžete vypravit? Třeba do Horní Police na Českolipsku, kde se po dvouleté rekonstrukci k novému životu probudil zchátralý barokní skvost, poutní areál s kostelem Navštívení Panny Marie, anebo na zámek Frýdlant. Od letošní sezony bude mít základní prohlídku rozdělenou na dva okruhy, kdy jeden bude zaměřený na hrad a druhý na zámek. Výrazně se tak zkrátí doba prohlídky, na jejíž délku si řada lidí stěžovala.
 

8. Královéhradecký kraj a hrad Kost

Nejzachovalejší gotický hrad u nás, ukrytý v malebném romantickém údolí Českého ráje: to je hrad Kost. Letos se představuje v novém kabátku: revitalizace se dočkaly například parkány a povrchy nádvoří, novinkou je otevření přízemí Velké věže a expozice s 3D prezentací. Objednat si můžete pobyt v apartmánu přímo pod hradem a domů si z hradu odvézt originální suvenýr: některé z nové kolekce triček #jsemKost.



Zásadní proměnou prošlo také Muzeum východních ČechHradci Králové. Budova postavená podle návrhu architekta Jana Kotěry v letech 1909 až 1912 má novou fasádu, která barevně odpovídá původní, novinkou je též expozice Cesty města a návštěvnický okruh vedoucí na střešní terasu s vyhlídkou na město.

Mezi zajímavé turistické cíle Královéhradecka se zařadil také hrad Vízmburk, přezdívaný podkrkonošské Pompeje; hrad totiž byl stovky let schovaný pod nánosy zeminy a odkrýt se ho podařilo až v posledních desetiletích. Novinkou roku 2022 bude otevření opravené předválečné pevnosti Dobrošov na Náchodsku; první návštěvníci by ji měli vidět na přelomu dubna a května, ještě před zahájením hlavní turistické sezony. Ke 100. výročí zpřístupnění pak zámek Opočno na Rychnovsku od dubna 2022 otevře druhé patro, kam návštěvníci dosud nemohli. K vidění budou i tisíce dosud nepřístupných exponátů.
 

9. Pardubický kraj a hrad Kunětická hora

Největší slávy dosáhla Kunětická hora v době, kdy ji vlastnili páni z Pernštejna, ale pak až do začátku 20. století chátrala. Do její obnovy se pustil Muzejní spolek Pardubice, který si přizval na pomoc architekta Dušana Jurkoviče. Jak by podle něj kompletně dokončený hrad vypadal nikdy nezjistíme, se spolkem se totiž rozešel ve zlém kvůli penězům. Během 20. století se navíc Jurkovičovy úpravy téměř setřely, a tak se památkáři rozhodli, že Kunětické hoře vrátí podobu, kterou jí architekt dal téměř před sto lety. V rekonstruovaných prostorech čekají nové výstavy i prohlídkové okruhy a také skvělá vyhlídka.



Za Pernštejny se můžete vypravit také na zámek v Pardubicích, kde se po více než dvouleté rekonstrukci znovu otevřely rytířské sály s unikátní Štěstěnou vrtkavou, nejstarším aktem v dějinách českého výtvarného umění. Skvěle dopadla také revitalizace zámku Slatiňany, která mu vrátila původní kouzlo sídla Auerspergů. Opravy se dotkly celé zámecké budovy a přilehlého zámeckého parku, předlohou byly dobové fotografie a jednou z nejnáročnějších prací bylo obnovení půvabného litinového balkonu na západním průčelí zámku.
 

10. Vysočina a kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Dlouholetá rekonstrukce vrátila poutnímu kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou podobu, jakou měla slavná stavba ve stylu barokní gotiky kdysi, v letech 1719–1722, kdy ji žďárští cisterciáci vybudovali podle návrhu architekta Jana Blažeje Santiniho. Proměny zasáhly celý chrám, v roce 2022 probíhají ještě opravy ambitů. Na podzim si žďárská římskokatolická farnost připomene 300 let od vysvěcení Zelené hory: kostel byl vysvěcený v září 1722.



V minulých letech probíhaly opravy také v klášteře Želiv, který nyní nabízí nové expozice. První se věnuje psychiatrické léčebně, která se v klášterním areálu nacházela v letech 1956 až 1992, druhá ukáže zájemcům sbírku československých motocyklů a historii včelařství.

Až do roku 2022 je naplánovaná rekonstrukce zámku Telč. Po jejím ukončení zámek nejenže zahájí celoroční provoz, ale zároveň návštěvníkům umožní přístup do míst, kam se zatím nedostali. Těšit se můžete na nové informační centrum, novou expozici Zámeckého muzea, prohlídkovou trasu Pivovar či na procházku revitalizovanou zámeckou zahradou.
 

11. Jihomoravský kraj a Vrchnostenská zahrada na Pernštejně

Od roku 2017 probíhala na hradě Pernštejně obnova Vrchnostenské zahrady. Během tří let se povedlo zanedbanému svahu pod hradem vrátit podobu z roku 1806, kdy se podle dobového tisku pernštejnské zahrady řadily k nejkrásnějším na Moravě. Obnovu zahrady dokumentuje unikátní časosběrné video, které Národní památkový ústav (NPÚ) nabízí na webových stránkách hradu. Tři roky tvrdé práce proletíte za necelou půlhodinu!



Mezi další novinky patří slavná Slovanská epopej malíře Alfonse Muchy, která je od roku 2021 opět vystavená na zámkuMoravském Krumlově. Velké proměny také čekají zámek v Lednici, nejnavštěvovanější památku na jihu Moravy. Připravují se nejenom opravy katakomb pod skleníkem, kde by měla vzniknout nová výstavní síň, ale také obnova Maurského domku, soch a váz ve francouzské zahradě a vybudování nové cesty pro koňské povozy k minaretu.
 

12. Olomoucký kraj a hrad Helfštýn

Velkou proměnou prošel středověký hrad Helfštýn na Přerovsku: renesanční hradní palác s historií sahající až do 14. století nyní doplňuje skleněná střecha, nové průchozí ochozy a vyhlídková plošina. Za mimořádně citlivou rekonstrukci historické památky doplněnou o současné prvky získali architekti Miroslav Pospíšil a Martin Karlík z kanceláře atelier-r prestižní ocenění Cena za architekturu 2021.



Loni také začala dlouho plánovaná rekonstrukce jedné z nejcennějších románských památek ve střední Evropě, Zdíkova paláce v Olomouci. Arcidiecézní muzeum, které na Václavském náměstí tvoří jediný celek společně s Přemyslovským hradem a katedrálou svatého Václava, se tak otevře až v druhé polovině letošního roku. Novinkou bude stálá expozice mapující vývoj svatováclavského návrší v podkroví kapitulních budov s řadou audiovizuálních a multimediálních prvků.

V Čechách pod Kosířem se po několika letech podařilo dokončit budovu Muzea historických kočárů. Staré dopravní prostředky si tak můžete prohlédnout v do detailu propracované stavbě plné výjimečných uměleckých a řemeslných děl. Prostory muzea mají návštěvníky přenést o několik staletí zpět, sama expozice sama je ale veskrze moderní.
 

13. Moravskoslezský kraj a Svět Komenského ve Fulneku

Seznámit se s Janem Amosem Komenským tak, jak jej kdysi znali lidé z Fulneku, umožňuje nová stálá výstava Na prahu vichřice. Mladý správce sboru, rektor školy a kněz přišel do města na pomezí Moravy a Slezska v bouřlivém roce 1618. Podle Komenského vzpomínek byly tři roky ve Fulneku nejšťastnější v jeho životě. Poprvé mohl svobodně žít, učit a kázat, a také se oženil: jeho první ženou se stala Magdalena Vizovská, mladičká vdova, která po prvním manželovi Jiříkovi Loubském zdědila dva domy v Třebíči. Zde vychovávali své děti a Komenský připravil jedno ze svých největších děl Labyrint světa a Lusthaus srdce nebo mapu Moravy. Areál bývalého bratrského sboru je jedním z mála autentických míst, které pamatuje Komenského působení.



Nedávno se také po dlouhé rekonstrukci otevřela rozhledna na Cvilíně u Krnova, a replika dřevěného kostela Božího Těla v Gutech přivítala první věřící. Původní kostel ze 16. století lehl popelem poté, co jej v srpnu 2017 zapálili tři žháři.
 

14. Zlínský kraj a Památník Tomáše Bati ve Zlíně

Obuvnická firma Baťa proměnila Zlín v prosperující město, jedinečné svým architektonickým i urbanistickým pojetím. Jedním z jeho klenotů, který se dlouhá léta ukrýval před světem v nenápadné šedi, je památník Tomáše Bati. První prohlídky proběhly v den 100. výročí vzniku Československa, o něco později expozici doplnila maketa letadla Junkers F 13, v němž roku 1932 Tomáš Baťa zahynul. Nyní můžete krásnou stavbu ze skla, betonu a kovu opět vidět v její původní podobě, v návštěvní dny navíc bývá tento architektonický skvost ve večerních hodinách nasvícený.



Jezdíte rádi do lázní Luhačovice? Pak si prohlédněte lázeňskou kolonádu: při rekonstrukci byla obnovena mozaiková dlažba a dříve nepřístupná atria, obnovilo se prosklení i osvětlení. Ve středu kolonády také byl obnoven pramen: dříve tam lidé mohli popíjet Amandku, nyní tam ochutnáte slavnou Vincentku.

Novinkou roku 2022 se ve Zlínském kraji stane obnovený barokní hospodářský dvůr v Rymicích. Muzeum Kroměřížska tu buduje atraktivní skanzen, který nabídne exkurzi do života na venkově v minulosti. V obci je kromě toho areál lidových staveb východní Hané, poblíž také stojí rymická tvrz s expozicí věnovanou větrným mlýnům na Moravě a ve Slezsku a dějinám venkovského lidu na Hané.
Hrad Kunětická hora – Kuňka

Hrad Kunětická hora – Kuňka

Pozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů vznikl přestavbou starého opevnění na přelomu 15. a 16. století. Výrazně jej poničila švédská vojska. Kunětická hora byla veřejnosti nepřístupná od roku 1973 do roku 1993. Dnes se z Kunětické hory stalo kulturní centrum Pardubicka.

Historický areál Burk na Kittelovsku – místo tajuplných legend

Historický areál Burk na Kittelovsku – místo tajuplných legend

V obci Krásná, 5 km jižně od Jablonce n. Nisou, leží historický areál zvaný Burk vybudovaný v 18. století slavným doktorem Kittelem. Nově zrekonstruovaný tajuplný dům je opředený legendami spojenými s ďáblem i aktivitami samotného doktora.

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km. Je přirozeným kulturním centrem regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů "Hefaiston" se stálou expozicí. Po dlouhé rekonstrukci je hrad s torzem renesančního hradního paláce opět zpřístupněn.

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

Hrad Kost v Českém ráji

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Svět Komenského ve Fulneku

Svět Komenského ve Fulneku

Poznejte Jana Amose Komenského tak, jak jej měli možnost znát měšťané malého poddanského města na prahu třicetileté války. Stálá výstava Na prahu vichřice vám umožní setkat se s mladým správcem sboru, rektorem školy a knězem, který do města na pomezí Moravy a Slezska přichází v bouřlivém roce 1618.

Zámek Jezeří se strašidelným sklepením a pokojem alchymistů

Zámek Jezeří se strašidelným sklepením a pokojem alchymistů

Zámek Jezeří poblíž Litvínova býval kdysi nazýván perlou Krušných hor. Pak ale přišla desetiletí, kdy se stal majetkem armády a dalších institucí, za kterých se proměnil v ruinu. Dnes je zámek díky rekonstrukci opět hojně vyhledávaným místem turistů.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Vrchnostenská zahrada na hradě Pernštejn

Vrchnostenská zahrada na hradě Pernštejn

Hrad Pernštejn patří mezi naše nejzachovalejší a nejznámější památky, avšak málokdo zná zdejší komplex pernštejnských zahrad pod jeho hradbami. Ty prošly komplexní revitalizací a roku 2021 se otevřely veřejnosti.

Vodní hamr Dobřív – místo, kde se naučíte kovářskému řemeslu

Vodní hamr Dobřív – místo, kde se naučíte kovářskému řemeslu

Horní hamr je unikátní technickou památkou svého druhu v České republice s ukázkou dobového zařízení, které je stále v provozu. Bohaté strojní vybavení pochází z 19. století. Původně se v hamru zkujňovalo vysokopecní surové železo, ze kterého se vykovávaly tyčové polotovary.

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk je památkovým objektem, který prochází rozsáhlou obnovou. V roce 2021 byla ukončena její první etapa a zámek nyní nabízí tři prohlídkové trasy (v opravených i neopravených prostorách) a nové expozice Muzea Vimperska.

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Udělejte si výlet na jeden z nejzachovalejších českých hradů, který se může pyšnit unikátní památkou evropského významu – relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům.

Památník Tomáše Bati ve Zlíně

Památník Tomáše Bati ve Zlíně

Památník Tomáše Bati patří k vrcholným dílům zlínského funkcionalismu. Tuto výjimečnou architektonickou stavbu je možno navštívit formou komentované prohlídky ve stanovené provozní dny.

Další aktuality

Seznamte se: 24. dubna má svátek Jiří

Jiří je oblíbené jméno mnoha českých mužů: podle odhadu jich v České republice žije přes 300 tisíc. Význam jména Jiří se odvozuje z řeckého slova géorgos, tedy rolník či pěstitel. Se stejným jménem se setkáváme po celém světě, i když má různé varianty: na Slovensku je to Juraj, v Polsku Jerzy, v Maďarsku György, v němčině Jürgen, v angličtině George a ve španělštině Jorge. Všem Jiřím, Jirkům a Jiříčkům přeje Kudy z nudy 24. dubna vše nejlepší k svátku!
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 , Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Čarodějnické pohádky na zámku Úsov. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (27.4. – 28.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Den ve vzduchu 2024, Flora Olomouc 2024, Ekojarmark Ekologických dnů Olomouc 2024, Festival klášterních pivovarů v Břevnovském klášterním pivovaru, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Brynzové halušky, jeskyně, Nízké i Vysoké Tatry, Roháče, Jánošík, termální bazény, lázně, víno, Slovenský ráj, Bratislava, husacina ze Slovenského Grobu nebo trdelník: je tolik věcí, které milujeme na Slovensku! Nový seriál o evropských zemích proto nemůže začít nikde jinde než u našich východních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Slovensko!
Zážitky

50 tipů, kam na výlet, když prší (nejen pro děti)

Co dělat, když předpověď hlásí déšť? Už si nemusíte hlavu, kam vyrazit na výlet, když počasí právě neukazuje svou vlídnou tvář. I v deštivém počasí se dají podnikat výlety, které si užije celá rodina. Pro inspiraci jsme pro vás připravili několik tipů na zábavní parky, interaktivní muzea i pohádkové a strašidelné expozice, kde se rozhodně nebudete nudit vy a ani vaše děti.
Zážitky

Tipy na nejkrásnější výlety vlakem aneb cesta je cíl: projeďte se výletními vláčky po krásách Česka

Jízda vlakem v sobě skrývá pro mnohé specifické nostalgické kouzlo. Vydejte se proto na výlet po půvabných lokálkách nejrůznějšími kouty Česka, nebo vezměte s sebou kolo a popojeďte speciálním cyklovlakem. Portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů na výletní vláčky, kterými se o letních víkendech můžete svézt. Mezi oblíbené výletní cíle všech milovníků železnic patří také železniční muzea a všechny naše semmeringy, připomínající rakouskou horskou železnici.
Zážitky

Motýlí ráje v Česku: objevte místa, kde vám budou létat motýli kolem hlavy

I když jste už viděli řadu motýlích výstav, jejich křehká krása a úžasné barvy křídel vás nepřestanou fascinovat. Kde tedy právě nyní můžete obdivovat zářivý svět exotických motýlů? To vám prozradí Kudy z nudy.
Zážitky

Užijte si Mezinárodní den památek a historických sídel – tipy na prohlídky s průvodcem

Mezinárodní den památek a historických sídel se na celém světě slaví každoročně 18. dubna. Podporuje naše znalosti o rozmanitosti kulturního dědictví, upozorňuje na křehkost památek a podporuje úsilí potřebné k péči o ně, jejich ochraně a zachování.
Zážitky