Úvod > Aktuality > Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: dokonale skryté historické skvosty
Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: dokonale skryté historické skvosty
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: dokonale skryté historické skvosty

  • Vydáno17. března 2022
Mezi novinkami roku 2022 objevíte dokumentární seriál Skryté skvosty o málo známých památkách. Cestopisný cyklus, který připravila Česká televize společně s Národním památkovým ústavem a portálem Kudy z nudy.
Podobně jako má seriál Technické památky českých zemí svého průvodce Tomáše Hanáka, známé i neznámé historické památky vám v seriálu Skryté skvosty představí Jaroslav Plesl. Cestuje po hradech, zámcích a dalších cenných památkách Česka a zúročuje tak své bohaté průvodcovské zkušenosti. Díky tomu vám prozradí zajímavosti, které při běžných prohlídkách zůstávají skryty a ukáže místa, o kterých kdekdo vůbec neví.
 

1. Praha a Clam-Gallasův palác

Perla baroka a jeden z nejkrásnějších paláců v Praze se stavěl na začátku 18. století podle plánů významného vídeňského architekta Jana Bernarda Fischera z Erlachu. Clam-Gallasův palác na nároží Husovy ulice a Mariánského náměstí na Starém Městě býval oblíbeným dějištěm plesů a koncertů, navštívil ho i Wolfgang Amadeus Mozart s manželkou Konstancií a Josefinou Duškovou, která prý byla blízkou přítelkyní Clam-Gallasů. Po revitalizaci se palác s krásnými interiéry a impozantním schodištěm poprvé otevře kolemjdoucím, a to včetně malého náměstíčka a dvou zahrad. A zajímavost? Za první republiky v budově sídlilo první ministerstvo financí mladého Československa.


 

2. Středočeský kraj a zámek Veltrusy

Téměř dvacet let po povodních z roku 2002 se otevřely interiéry zámku Veltrusy. Několik prohlídkových tras doplňuje Laboratorium, kde si vyzkoušíte práci badatele, archeologa i restaurátora, podívat se můžete i do parkuřadou romantických staveb. Je otevřený celoročně od úsvitu do soumraku, a protože je opravdu rozsáhlý, můžete ho prozkoumat třeba při cyklistické prohlídce s průvodcem anebo při projížďce s koňským povozem. Možná vás některé malebné zákoutí vrátí do srpna 1754, kdy na zámku hrabě Rudolf Chotek uspořádal Velký trh tovarů království českého, vůbec první vzorkový veletrh na světě. Trval dva dny, odehrával se v přízemí zámku a jeho nejbližším okolí a vystavovaly a prodávaly se nejlepší výrobky z českých manufaktur, především předměty z textilního odvětví, ale také sklo a šperky. Nejvýznamnějším veletržním hostem tehdy byla Marie Terezie.


 

3. Jihočeský kraj a zámek Rožmberk

„…Málo jest v Čechách hradů, kteří se Rožmberku krásnou svou polohou a starověkým rázem svým vyrovnají, jest tato kolébka rodu mocného, který po králi první v zemi místo míval, pravým obrazem staročeského mohutného hradu,“ napsal v roce 1884 historik August Sedláček. Měl pravdu: hrad Rožmberk, tedy komplex dvou rožmberských hradů, takzvaného Dolního hradu a Horního hradu, z něhož se zachovala pouze kamenná hláska Jakobínka, láká výletníky dodnes. Interiéry se sbírkami obrazů, zbraní, nábytku, porcelánu a skla doplňuje portrét Bílé paní Perchty z Rožmberka, která se zde podle pověsti zjevuje. V hlavní sezoně bývá otevřená i katovna, v Jakobínce si prohlédnete model věže včetně lešení a jeřábu, který se používal společně s dalšími historickými stavebními a řemeslnými postupy při její nedávné rekonstrukci. Bohužel další stavby se nedochovaly: zmizely ovocné sady a vinice na jižních svazích, gloriet, skleníky i vyhlídková zahrada s výhledem do krajinářského parku v údolí Vltavy.


 

4. Plzeňský kraj a zámek Manětín

Nechte se překvapit zázraky, které se skrývají v lesnaté krajině Postřelí. Jedním z nich je Manětín, městečko s půvabným barokním centrem. Jeho srdcem je zámek Manětín s kouzelnou zahradou a parkem. Unikátem je soubor třinácti portrétů zámeckého služebnictva v životní velikosti ze začátku 18. století, a také oranžerie. V době socialismu zažívala podobně jako zámek těžkou dobou úpadku, ale podařilo se ji zachránit. Bylo velkým štěstím, že se na jejím konci u domku zahradníka zachovala nejenom část střechy i původní dřevěné konstrukce prosklené stěny, ale také unikátní zděná voliéra pro hrdličky a jiné okrasné ptáky. Stavba byla obnovena v původní barokní podobě a zámecký areál tak získal nový atraktivní prostor pro pořádání koncertů, výstav a dalších akcí.


 

5. Karlovarský kraj a zámek Kynžvart

Dnešní podobu získal zámek Kynžvart v první polovině 19. století, kdy jej kancléř Metternich nechal přestavět do reprezentativní podoby ve stylu vídeňského klasicismu. Nejrůznější architektonické vrtochy a náročná přání mu plnil slavný vídeňský architekt Pietro Nobile. Dnes tu můžete vidět například slavný kabinet kuriozit, k procházce láká rozsáhlý park s několika rybníky, novogotickou kaplí, vyhlídkovým altánem, řadou plastik, pomníků a cizokrajných dřevin. Na zámku uchovávají i semena impozantní invazivní rostliny bolševníku, která kníže dostal darem na jedné ze svých diplomatických cest. Bolševník se vzápětí rozšířil nejenom po parku, ale i po okolní krajině, a dodnes ho tu a tam můžete zahlédnout. Ale pozor, pouhý dotyk může na pokožce vyvolat nepříjemné reakce.


 

6. Ústecký kraj a zámek Jezeří

Magické místo na úbočí Krušných hor s fantastickým výhledem: to je zámek Jezeří. Jeho poloha na hraně Mostecké hnědouhelné pánve jej málem odsoudila k demolici, nakonec ale přežil. Neobyčejná není jen samotná stavba, ale i její interiéry: uvidíte je totiž v původním stavu a stanete se svědky jejich postupné proměny. Každá návštěva zámku tak je jiná, i když vaše výlety třeba dělí jen pár měsíců. Říká se, že nad zámkem drží ochrannou ruku sám magistr Edward Kelley, dobrodruh a alchymista, který se otrávil na mosteckém hradě Hněvínu v listopadu 1597. Město kdysi proklel a řekl, že zmizí z povrchu země. V jeho době to zřejmě znělo jako nesmysl, ale po pár stovkách let skutečně ze starého Mostu nezbylo vůbec nic kromě přesunutého kostela. Dodnes také není jasné, kde skončilo jeho tělo; údajně ho pochovali někde v horách. Třeba někde u Jezeří: za prvé tu objevili pečeť se symbolem kamene mudrců, za druhé podle alchymistova proroctví mělo být místo jeho posledního odpočinku uchráněno zkáze. Možná tak magistr Kelley dodnes chrání i Jezeří.


 

7. Liberecký kraj a hrad Grabštejn

V srdci Trojmezí či Trojzemí, tedy tam, kde se stýkají hranice Česka, Německa a Polska, mezi Hrádkem nad Nisou a Chotyní stojí na strmém ostrohu hrad Grabštejn. Výhled do krajiny, kde řeka Nisa opouští hornatou krajinu severočeského pohraničí, si užijete přímo z ochozu hlavní věže. Hlavním klenotem Grabštejna je renesanční kaple svaté Barbory, která vznikla při velké renesanční přestavbě v 60. letech 16. století. Jejím iniciátorem byl Jiří Mehl ze Střelic, dvorní rada a místokancléř Království českého. Jeho velkolepá investice do starého gotického hradu přinesla ovoce a zejména hradní kaple se řadí mezi nejpůsobivější renesanční prostory českého venkova.


 

8. Královéhradecký kraj a zámek Hrádek u Nechanic

Když se mluví o pohádkovém zámku a kousku Anglie v Čechách, většinou bývá řeč o Hluboké. Ale kdepak, tentokrát míříme jinam: na zámek Hrádek u Nechanic, novogotické letní a lovecké sídlo hraběcího rodu Harrachů, ležící necelých patnáct kilometrů od Hradce Králové. Anna a František Arnošt z Harrachu si přáli luxusní, moderně vybavené sídlo, a tak zámek budovaný v letech 1839–1857 má na svou dobu neuvěřitelné technické vybavení, od horkovzdušného vytápění přes skleněné potrubí až po stahovací lustry. Postupně jejich potomci přidali výtah nebo zámecký bazén; ten nechal postavit poslední majitel pro svou novomanželku jako velkolepý svatební dar.


 

9. Pardubický kraj a hrad Kunětická hora

Hrad, kde se zabydlel Rumburak: tak se představuje Kunětická hora u Pardubic. V časech největší slávy hrad měl šest strážních bran, několik padacích mostů a tři rondely. Velkou proměnou prošel v době, kdy se jiné hrady už jen rozpadaly, a to ve dvacátých letech 20. století. Roku 1919 zříceninu koupil pardubický Muzejní spolek a zahájil rozsáhlou obnovu, na níž se výrazně podílel architekt Dušan Jurkovič. Hradní palác, kde spí oblíbený drak, a kaple sv. Kateřiny sice zůstanou letos zavřené, zato se po čtyřiceti letech otvírá západní část hradu. Kromě moderní expozice, která vás provede životem a dílem Dušana Jurkoviče a opravami Kunětické hory před sto lety si prohlédnete Jurkovičovy interiéry a můžete se podívat i na vyhlídku.


 

10. Vysočina a zámek Jaroměřice nad Rokytnou

Historie zámku Jaroměřice nad Rokytnou by mohla být stylově zapsaná v notách: barokní skvost Vysočiny zněl hudbou a zpěvem zejména v době, kdy tu byl pánem Jan Adam Questenberk (1678–1752). Hrabě sám hrál na loutnu, rád vystupoval i před svými hosty, a nakonec dal sestavit z talentovaného služebnictva početnou kapelu. Ta vystupovala nejenom v kostele, při hostinách a honech, ale také v zámeckém divadle. Jejím kapelníkem byl František Antonín Míča, mimochodem autor vůbec první české opery. A protože to bylo v Jaroměřicích nad Rokytnou, nikoho nepřekvapí, že se jmenovala O založení města Jaroměřic.


  

11. Jihomoravský kraj a brněnská vila Stiassni

Kde nocoval kubánský prezident Fidel Castro při své návštěvě jižní Moravy? V takzvané vládní vile v Brně neboli Vile Stiassni. V letech 1927–1929 si ji podle návrhu architekta Ernsta Wiesnera nechali postavit Alfred a Hermine Stiassni, společně s dcerou Susanne tu nakonec ale strávili pouhých devět let. Před hrozící okupací rodina uprchla již v roce 1938 do Londýna a následně přes Brazílii do Kalifornie, kde jejich potomci žijí dodnes. Po válce vila začala sloužit jako malý luxusní hotel pro ubytovávání slavných a významných návštěv Brna. Pokud jste se dívali na seriál Bohéma, viděli jste i vilu Stiassni: „zahrála“ si vilu Vlasty Buriana.


 

12. Olomoucký kraj a Zdíkův palác v Olomouci

Jedním z pokladů města Olomouce byl románský biskupský palác. Kdysi se mu říkalo Přemyslovský, podobně jako celému komplexu Přemyslovského hradu na Dómském návrší, ve skutečnosti ale šlo o rezidenci olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka, významné osobnosti našich dějin 12. století. Jindřich Zdík, pokládaný za syna kronikáře Kosmy, nebyl jen politik a reformátor, ale také milovník umění. Do Olomouce zval vynikající sochaře, kameníky nebo iluminátory, kteří pro něj vytvářeli obdivuhodná díla. Jedinečnou románskou stavbu po biskupově smrti opakovaně ničily požáry, až nakonec byla stržena a zbytky byly využity pro stavbu křížové chodby. Palác se v současné době opravuje, po dokončení rekonstrukce bude opět součástí Arcidiecézního muzea a poprvé bude možné projít si všechna čtyři ramena křížové chodby.


 

13. Moravskoslezský kraj a Důl Michal v Ostravě

Symbolem těžby černého uhlí v Ostravě a Moravskoslezském kraji je Důl Michal. Hloubit se začal v roce 1843, těžba skončila v roce 1993. O rok později vyjela nahoru poslední klec a v roce 1995 bylo dokončeno zasypání 600 metrů hluboké těžní jámy. Zdálo by se, že tím život průmyslového areálu skončil, ale Důl Michal měl štěstí: od přestavby dokončené v roce 1915 se totiž téměř nezměnil. Na povrchu se zachoval komplex budov z let 1912–1915, původní strojovna, staré elektrické stroje a další zajímavosti, a důl tak představuje jedinečný provozní, technický a architektonický celek. Přijeďte se podívat, jak památkářům vyšel jejich záměr zachovat celý areál v původní podobě. Budete mít pocit, že lidé, kteří tu pracovali, odešli teprve před pár hodinami a nechali vše na svém místě, a to včetně špinavých stěn, ohmataného zábradlí, ošlapaných schodů a oprýskaných nátěrů.


 

14. Zlínský kraj a zámek Buchlovice

Kousek od Buchlova můžete navštívit zámek Buchlovice, postavený kolem roku 1700. Protože hrabě Jan Dětřich Petřvaldský zámek plánoval jako dar své manželce Anežce Eleonoře z italského rodu Collona, stavěl se ve stylu italské barokní vily. Od samého začátku se také rodila okolní zahrada a anglický park. Terasy, pěšinky a sochy lákají k objevování, žijí tu pávi a objevíte i skleníky se sbírkou fuchsií. Děti ocení záchrannou stanici volně žijících živočichů a malou zoologickou zahradu s množstvím domácích i exotických zvířat.

Při prohlídce pak průvodce připomene jeden z nejdůležitějších dnů v dějinách zámku, kdy se tu rozhodovalo o osudech Evropy: v roce 1908 se tu konala schůzka ruského a rakousko-uherského ministra zahraničních věcí, která vedla k politickému rozdělení sfér vlivu na Balkáně a následné anexi Bosny a Hercegoviny rakouskou armádou.

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice, ležící nedaleko hradu Buchlova, patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kvalita architektury, rozsáhlé sbírky, proslulí majitelé i důležité místo v dějinách posledních let habsburské monarchie.

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.

Hrad Kunětická hora – Kuňka

Hrad Kunětická hora – Kuňka

Pozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů vznikl přestavbou starého opevnění na přelomu 15. a 16. století. Výrazně jej poničila švédská vojska. Kunětická hora byla veřejnosti nepřístupná od roku 1973 do roku 1993. Dnes se z Kunětické hory stalo kulturní centrum Pardubicka.

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách

Zámek Hrádek u Nechanic je jednou z nejvýznamnějších romantických staveb na území České republiky. Zámek vznikl v letech 1839-1857 ve stylu windsorské gotiky, jako reprezentační sídlo šlechtického rodu Harrachů. Zámecké interiéry mají převážně novorenesanční vzhled.

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Prohlídková trasa hradu Rožmberk přivádí návštěvníky nejen do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka, ale od sezóny 2010 představuje také slavný rod Buquoy, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války.

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.

Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích

Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích

Technicky a stavebně autenticky dochovaný areál kamenouhelného dolu Michal najdete v Ostravě, v městské části Michálkovice, kde se uhlí začalo dolovat v první polovině 19. století.

Zámek Jezeří se strašidelným sklepením a pokojem alchymistů

Zámek Jezeří se strašidelným sklepením a pokojem alchymistů

Zámek Jezeří poblíž Litvínova býval kdysi nazýván perlou Krušných hor. Pak ale přišla desetiletí, kdy se stal majetkem armády a dalších institucí, za kterých se proměnil v ruinu. Dnes je zámek díky rekonstrukci opět hojně vyhledávaným místem turistů.

Clam-Gallasův palác v Praze

Clam-Gallasův palác v Praze

Mohutná budova Clam-Gallasova paláce v Husově ulici na Starém Městě pražském leží na křižovatce důležité středověké spojnice Pražského hradu s centrem Starého Města, zvané též Královská cesta, a prastaré komunikace vedoucí k Vyšehradu.

Klášterní Hradisko v Olomouci

Klášterní Hradisko v Olomouci

Bývalý klášter Hradisko byl založen roku 1078 pro řád benediktýnů ze Strahova, který byl v roce 1150 vystřídán řádem premonstrátů. Klášterní komplex tvořila hlavní budova kláštera a kostel sv. Štěpána s řadou dalších objektů, z nichž se dodnes dochoval pouze bývalý hospodářský dvůr a letní refektář.

Zámek Manětín – historie rodu Lažanských

Zámek Manětín – historie rodu Lažanských

Při prohlídce zámku Manětín si návštěvníci prohlédnou bohatou sochařskou výzdobu a místnosti spojené především s historií Karla Maxmiliána Lažanského a jeho ženy Marie Gabriely, jako např. hraběnčinu pracovnu, velký a malý hraběnčin salon, ale i pánskou pracovnu či lovecký pokoj.

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Klenotem prohlídky hradu Grabštejn je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou z období pozdní renesance, která je v Čechách naprosto unikátní. Po rekonstrukci je opět k vidění v celé své kráse.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny

Barokní zámek v Jaroměřicích se řadí k nejmohutnějším stavbám první poloviny 18. století u nás i v Evropě. Reprezentační prostory zámku si zčásti zachovaly svou původní podobu, zčásti jsou volně instalovány v duchu šlechtického životního stylu 18. a 19. století.