Úvod > Aktuality > Concentus Moraviae opět zahajuje koncertní putování po jižní Moravě a Vysočině

Concentus Moraviae opět zahajuje koncertní putování po jižní Moravě a Vysočině

Vydáno 29. května 2018 Kultura
V pátek 1. června 2018 bude slavnostně zahájen 23. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae, který zve během celého měsíce června na setkání s krásnou hudbou v unikátních prostorách hradů, zámků a dalších historických sálech. Festival, který bude letos věnován humoru v hudbě, obohatí neopakovatelnými zážitky v podání špičkových našich umělců i renomovaných zahraničních hostů kulturní život v bezmála dvaceti místech Moravy a Vysočiny, od Mikulova přes Boskovice, Třebíč, Tišnov či Náměšť nad Oslavou po Valtice, Kyjov či Slavkov u Brna. Festival bude probíhat od 2. do 27. června 2018.

V pořadí 23. ročník festivalu Concentus Moraviae se letos bude věnovat humoru. Vždyť humor je nezbytným, věčným a všudypřítomným kořením v životě i umění. Najdeme jej v hudbě středověku, u Wofganga Amadea Mozarta i u Antonína Dvořáka, jehož sedmá Humoreska bude znělkou festivalu. Humor nepřeberných forem nepostrádá ani tvorba řady
autorů 20. století, od Erika Satieho či Leoše Janáčka, přes Bohuslava Martinů, Johna Cagea, Györgyho Ligetiho po geniálního multižánrového mystifikátora Franka Zappu.

Během festivalu Concentus Moraviae se posluchačům dostane přehršel všemožných hudebních nonsensů, triků a švindlů, barokních rošťáren, od Hudebního žertu W. A. Mozarta až po skladby „ve tvaru hrušky“. Na festivalových pódiích se o hudbu s úsměvem postarají Iva Bittová a Ensemble Opera Diversa, duo fenomenálních hudebních klaunů Igudesman a Joo, ale také Collegium Marianum a Cracovia Danza s bachovským Baletem o kávě, Soňa Červená s klavíristou Karlem Košárkem či Orchestr Berg a další. Rezidenčním autorem XXIII. ročníku festivalu Concentus Moraviae je příznačně Miloš Štědroň, skladatel a muzikolog renesančního záběru, pro nějž je téma festivalu v jeho životě i tvorbě klíčové.
 

Nepropásněte TOP vystoupení celého programu

ZpěvVýpravné taneční představení inspirované Kávovou kantátou Johanna Sebastiana Bacha, ve kterém se vše točí kolem toho, co se může stát v souvislosti s popíjením kávy, zhlédnou nejen hudbymilovní vyznavači tohoto nápoje 10. června ve Velkém zámeckém sále v Mikulově v podání souborů Cracovia Danza a Collegium Marianum.

Klub Jupiter ve Velkém Meziříčí uvítá 13. června Malou noční hudební můru, sérií geniálních skečů světově proslulého dua Igudesman a Joo, pravděpodobně nejlepších hudebních klaunů současnosti.

Igudesman a Joo15. června se Slavnostní sál zámku v Rájci - Jestřebí rozezní Kantátami à la française. Takový je
podtitul programu, ve kterém se představí vynikající kontratenorista a fascinující herec Dominique
Visse. V komické kantátě Matróna z Efezu Nicolase Racota de Grandval sám zosobní všech pět postav. Svůj smysl pro humor potvrdí v dalších kantátách sopranistka Capucine Keller i členové souboru Ensemble Clément Janequin, kteří celý program doprovodí.

Ve foyeru divadla Pasáž v Třebíči vystoupí 26. června klavírista Karel Košárek a legenda světového
formátu Soňa Červená. Kuchyňská revue čili Pokušení svatouška Hrnce Bohuslava Martinů odhalí tajný život různých kuchyňských potřeb; podobně seriózně absurdní je i cyklus klavírních skladeb Erika Satieho Sporty a jiné kratochvíle, ve kterých se básně v próze prolínají s hudbou. Úvodem zazní i Chačaturjanův Šavlový tanec ve stylu boogie-woogie.
 

Kde se hudba plná humoru bude hrát?

ValticeNávštěvníky a umělce přivítají krásné historické sály a prostory zámků Mikulově, Náměšti nad Oslavou, Velkém Meziříčí, Boskovicích, Lysicích, Rájci nad Svitavou, Slavkově u Brna, Miloticích u Kyjova, Moravském Krumlově, Žďáru nad Sázavou, Valticích i na hradě Pernštejně. Hudbou se rozezní i další chrámy a místa v Brně, Třebíči, Hustopečích, Kyjově, Tišnově, Velkém Meziříčí a Brně.
 
Festival zavítá také do rakouského Retzu. Program bude obohacen o akci Hudba na kole, která bude pro hudbymilovné cyklisty připravena v sobotu 16. června na česko-rakouském pomezí.

Zámek Boskovice - empírový klenot Moravy

Zámek Boskovice - empírový klenot Moravy

V atraktivním prostředí empírového zámku v Boskovicích je možné kromě tradičních prohlídek historické instalace uspořádat svatební obřady i různé akce.

Zámek Lysice - s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Zámek Lysice - s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Tato barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.

Zámek a muzeum Velké Meziříčí

Zámek a muzeum Velké Meziříčí

Zámek ve Velkém Meziříčí vznikl četnými přestavbami původního hradu ze 13. století, který strážil důležitou křižovatku obchodních cest. Prohlédnout si můžete Sarajevský salon, orientální salonek či taneční sál se smutečním náhrdelníkem císařovny Marie Terezie.

Il canto del Sud - koncert v rámci festivalu Concentus Moraviae

Il canto del Sud - koncert v rámci festivalu Concentus Moraviae

Il canto del Sud - koncert v rámci festivalu Concentus Moraviae v Miloticích.

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek v Náměšti nad Oslavou, postavený na levém břehu řeky Oslavy, patří mezi významné doklady renesančního stavitelství na Moravě. Původní hrad ze 13. st. byl moravskými pány ze Žerotína přebudován v létech 1565-1578 na honosné renesanční sídlo, které se zachovalo v téměř nezměněné podobě dodnes.

Zámek Moravský Krumlov s novou expozicí Jana a Medy Mládkových

Zámek Moravský Krumlov s novou expozicí Jana a Medy Mládkových

Zámek v Moravském Krumlově v červenci 2015 otevřel novou stálou expozici, která představuje unikátní díla ze sbírky Jana a Medy Mládkových. K vidění jsou díla od klíčových představitelů českého a středoevropského umění druhé poloviny 20. století

Zámek Slavkov - Austerlitz - panské sídlo rodu Kouniců

Zámek Slavkov - Austerlitz - panské sídlo rodu Kouniců

Slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. K zámku patří i rozsáhlý zámecký park s několika bazény a sochařskou výzdobou Giovanni Giulianiho. Ve spodní části zahrady se nachází veřejné šestijamkové golfové hřiště.

Zámek Mikulov - jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Zámek Mikulov - jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Čeká tu na vás expozice "Od gotiky po empír", expozice "Víno napříč staletími" obrazy z rodové sbírky Dietrichsteinů, zámecká knihovna i obří sud.

Zámek Milotice - perla jihovýchodní Moravy

Zámek Milotice - perla jihovýchodní Moravy

Státní zámek Milotice, nazývaný perla jihovýchodní Moravy, je unikátně zachovaným komplexem barokních staveb a zahradní architektury v obci Milotice, asi 8 km od Kyjova, v regionu bohatých folklorních tradic a dobrého vína.

Zámek Rájec nad Svitavou  - architektonický skvost Moravy

Zámek Rájec nad Svitavou - architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763 – 1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Národní centrum divadla a tance Valtice v bývalé jízdárně valtického zámku

Národní centrum divadla a tance Valtice v bývalé jízdárně valtického zámku

Díky rozsáhlé rekonstrukci zchátralého divadla, zimní jízdárny a zahradního domku v areálu valtického zámku vzniklo Národní centrum divadla a tance, které bude poskytovat zázemí divadelním a tanečním souborům, ale také badatelům, které zajímají dějiny těchto umění.

Pohádkový hrad Pernštejn

Pohádkový hrad Pernštejn

Jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů je hrad Pernštejn, který láká turisty ze širokého okolí. Na skále nad městysem Nedvědice se tyčí bezmála osm století a za celou svoji historii nebyl nikdy dobyt.

Zámek Valtice - za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice - za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Mezinárodní hudební festival Concentus Moraviae 2019

Mezinárodní hudební festival Concentus Moraviae 2019

Skvostné zámecké i hradní sály, přívětivé kostelíky i impozantní katedrály jižní Moravy a Vysočiny vytvoří dokonalou kulisu hudebním programům.

Zámek Žďár nad Sázavou (1)

Zámek Žďár nad Sázavou

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských. Hledáte místo, které propojuje živou historii s živou přírodou a moderními prvky? Chcete podniknout výlet na jeden nebo více dní, který si užije úplně celá rodina?