Úvod > Aktuality > Vodníci obsadí o víkendu Třeboň
Vodníci obsadí o víkendu Třeboň
"> "> "> "> ">
Zážitky

Vodníci obsadí o víkendu Třeboň

  • Vydáno13. srpna 2021
Děti mají prázdniny a spoustu volného času, vy zase chuť podniknout něco společně. Skvělým tipem k výletu bude Čochtanova Třeboň, která se letos koná po čtyřiadvacáté. V roce 2021 je akce naplánována na 13. až 15. srpna 2021. Místem konání je zámecký park a malé zámecké nádvoří.
Čochtanova TřeboňJste zvědaví na Čochtana, rusalky, víly, vodníky? Chcete si s nimi setkat? Čochtanova Třeboň je víkend pro vodnické děti a jejich rodiče a pro všechny další přátele vody a vodníků. Proč se vodníci scházejí právě v Třeboni? To proto, že Jan Werich usadil svého slavného vodníka Čochtana ze hry Divotvorný hrnec do zdejší Zlaté stoky. Od pátku 13. do neděle 15. srpna zkrátka zaplní její okolí i malebné jihočeské město stovky vodníků a jako každý rok si užijete spoustu legrace, soutěží i hezkých písniček.

Čochtan v TřeboniHlavním lákadlem pro děti je Čochtanův pohádkový svět, sobotní dopoledne v zámeckém parku spojené s plněním úkolů a odměněné cenami z cukrárny Pohádka. Čeká vás například vodnické kolo štěstí, vodnický salón krásy, malování vodnických hrníčků, dušiček, vodníků a rybiček a nebudou chybět soutěže s čerty, princeznami, čaroději a vodníky.

Odpoledne pak bude pokračovat vodnickou módní přehlídkou, pohádkou Až opadá listí z dubu a průvodem vodníků k rybníku Svět. Tam, v přístavišti lodí, se uskuteční oblíbené plavby, soutěž o nejhezčí kreslený hrníček nebo vypouštění dušiček se světýlky a zvonečky. Užijete si i vodnické písničky a tance. Vodníci se rozloučí s Třeboní v neděli dopoledne u kašny na Velkém zámeckém nádvoří.
Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zavítáte-li do Třeboně, neměli byste vynechat návštěvu místního zámku, který je spojován s takovými jmény, jako je Petr Vok z Rožmberka, panovnický rod Schwarzenberků, či Rudolf II., na které především upoutávají prohlídkové trasy.

Expozice třeboňského rybníkářského dědictví v Třeboni

Expozice třeboňského rybníkářského dědictví v Třeboni

Centrum třeboňského rybníkářského dědictví naleznete v Třeboni, v domě, kde bydlel sám Štěpánek Netolický. Jeho součástí je stálá interaktivní expozice věnovaná dvěma nejvýznačnějším osobnostem našeho rybníkářství – Štěpánkovi Netolickému a Jakubu Krčínovi.

Zlatá stoka – umělý kanál na Třeboňsku

Zlatá stoka – umělý kanál na Třeboňsku

Umělý kanál Zlatá stoka, vystavěný v letech 1505–1520, je mistrovským dílem Štěpánka Netolického. Dnešní funkcí je zabezpečení cirkulace vody z řeky Lužnice k jednotlivým rybníkům.

Třeboňská rybniční soustava

Třeboňská rybniční soustava

Základ třeboňské rybniční soustavy tvoří rybníky propojené stokami, vybudované podél řeky Lužnice severojižním směrem mezi městy Třeboň a Veselí nad Lužnicí. Tvoří ji Zlatá stoka, Stará řeka, Nová řeka, rybník Rožmberk, Rožmberská bašta a rybník Svět.

Rybníkářství Třeboň

Rybníkářství Třeboň

Většina rybníků na Třeboňsku byla postavena již koncem 15. a hlavně v 16. století za vlády českého šlechtického rodu Rožmberků. Nejslavnějšími staviteli těchto rybníků a vodních děl byli Mikuláš Ruthard z Malešova, Štěpánek Netolický a Jakub Krčín z Jelčan.

Naučná stezka Rožmberk

Naučná stezka Rožmberk

Naučná stezka Rožmberk je určena cyklistům. Začíná v Třeboni a vede po silnicích III. třídy, hrázích rybníků a polních cestách okolo největšího českého rybníku Rožmberk.