!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti
Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti
"> "> ">
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Vydáno 14. listopadu 2019
Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.

Tancovačka až do rána

Kateřinskými slavnostmi to bylo podobné jako s masopustem: na svatou Kateřinu kolem 25. listopadu se konaly poslední tancovačky, protože pak začínal advent, doba půstu, zbožného rozjímání a příprav na vánoční svátky. Pár adventních lidových obřadů se tolerovalo, ale jinak platil podobně přísný zákaz tanců, zpěvů a zábav jako mezi masopustem a Velikonocemi.

Letos sice začíná advent až v prosinci, ale Svatokateřinské jarmarky, poutě a hody se slaví už od poloviny listopadu – a většinou se tancuje až do rána, aby si to všichni náležitě užili a nastřádali radost na dobu skromného, ztišeného adventu. Například v Huštěnovicích na Slovácku, pro které jsou Kateřinské hody největší každoroční událostí v životě místních obyvatel, se letos slaví už o víkendu 16. a 17. listopadu 2019.

sklep mutěniceŽe víno nemusí být je Svatomartinské, ale také Svatokateřinské, vás přesvědčí vinaři z Mutěnic: v sobotu 16. listopadu pořádají v areálu vinných sklepů Búdy devátý ročník Svatokateřinských vinařských slavností. Otevřeno bude přibližně dvacet sklepů a ochutnávat se bude i mladé víno letošního ročníku. Vstupenka za 800 Kč zahrnuje skleničku, mapku, ochutnávku, kupony na nákup vín v hodnotě 400 Kč a vstupenku na večerní posezení u cimbálové muziky.
 

Zábava na Krásném Dvoře

Chtěli jste se letos podívat na zámek Krásný Dvůr a nenašli jste volný termín v kalendáři? Možná to vyjde koncem listopadu: právě v neděli 24. listopadu na svátek sv. Kateřiny se zde pořádají Svatokateřinské slavnosti. Kromě prohlídek interiéru s výkladem o historii Svatokateřinských slavností a adventu se chystá divadelní pohádka a na nádvoří, kam bude vstup zdarma, si užijete jarmark a tancovačku.

Na Masarykově náměstí v Uherském Brodě se na sobotu 23. listopadu chystá Kateřinský jarmark, spojený se sobotním slavnostním rozsvícením vánočního stromu. Kdo chce být u toho, ten musí přijít v sobotu v 17:00 hodin! Jinak zde bude také jarmark lidových řemesel (už od 8 hodin), cimbálové muziky, zabijačkové dobroty a kulturní program od 9 až do 20:30 hodin.

Na sobotu 23. 11. před svatou Kateřinou chystají Kateřinský jarmark s velkým výběrem zboží a bohatým občerstvením také v Třebechovicích pod Orebem.
 

Co byste měli vědět o svaté Kateřině (a o chroustech)?

  • Svatá Kateřina žila kolem roku 300 v dnešním Egyptě a společně se svatou Barborou patřila mezi nejpopulárnější světice. Protože měla být umučena na speciálně vyrobeném kole s bodci, symbol kola ji doprovází i na obrazech a sochách, stala se patronkou mlynářů a kolářů. V den svaté Kateřiny se na její památku nepracovalo s ničím, co mělo kola – stály mlýny, nehrčely kolovraty.
 
  • Svatokateřinské posvíceníKateřinské zábavy mívaly a dodnes mají na starosti ženy – platily muzikantům za hudbu a svým partnerům za útratu, připravovaly občerstvení, dívky dávaly tanečníkům dárečky v podobě slavnostního obřadního pečiva a hlavně si samy vybíraly, s kým půjdou tančit. Pánská volenka se vyhlašovala jen jednou za večer, o půlnoci.
  •  
  • Zastavme se u vojenské pochodové písně začínající slovy Na tú svatú Katerinu. Podobně jako beskydský démon „černooky bača“ z písničky Beskyde, Beskyde kdekomu vrtá hlavou, co vlastně znamená populární, leč zcela nesrozumitelný popěvek „čobogaj, nebogaj, čáry nebogaj“. Podle badatele a sběratele, který zmapoval nejznámější vojenské pochody, se do písničky z neznámých důvodů dostal zkomolený úryvek oblíbené maďarské lidovky Csebogár, csebogár, sárga csebogár, podle níž vznikl pochod maďarského 26. pěšího regimentu Csebogár Induló od Hermanna Dostala. Přeloženo do češtiny tak prý zpíváme „chrouste, chrouste, žlutý chrouste“.
Folklorní i vinařské Mutěnice

Folklorní i vinařské Mutěnice

Nedaleko od Hodonína na jihovýchodě Moravy leží obec Mutěnice. Raritou Mutěnic je lokalita s téměř pěti sty vinnými sklepy v části obce zvané "Bůdy". Každý z těchto sklepů má osobitý ráz, většina z nich je zdobena slováckými ornamenty.

Zámek Krásný Dvůr

Zámek Krásný Dvůr

Barokní rezidence s klasicistními prvky, zámek Krásný Dvůr, je spojen s jménem jednoho z předních šlechtických rodů 18. století, rodem Černínů z Chudenic. Prohlédnout si můžete jak interiéry zámku, tak zámecký park s průvodcem a dozvědět se mnoho zajímavostí z historie parku.

Ochutnávka vína u sudů se sklepmistrem v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Ochutnávka vína u sudů se sklepmistrem v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Cyklistická vinařská stezka s možností návštěv snadno dostupných blízkých vinařskému městečku Blatnice v podhůří Bílých Karpat. V památkově chráněné viniční oblasti Staré Hory můžete ochutnet skvělá místní vína.

Další aktuality

4.4.
2021
Naučná stezka Turold letos projde proměnou

Naučná stezka Turold letos projde proměnou

Jižní Morava | Příroda
1.4.
2021
Moravská galerie slaví 60 let

Moravská galerie slaví 60 let

Jižní Morava | Kultura