Úvod > Aktuality > Co nezmeškat v prosinci: šest nápadů, kam utéct před Vánocemi

Co nezmeškat v prosinci: šest nápadů, kam utéct před Vánocemi

Vydáno 3. prosince 2019 Zážitky
Advent ještě ani pořádně nezačal a už vám jde z Vánoc hlava kolem? Využijte naši nabídku zajímavých prosincových akcí, které mají jedno společné: stromečkům, Mikulášům, andělům, cukroví, vánočkám, kaprům a čertům se vyhýbají velkým obloukem!

Svět očima fotografů

Czech Press PhotoV Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice v Praze si prohlédnete výstavu Czech Press Photo 2019. Jedná se o soutěž a následnou výstavu přinášející nezávislé autentické obrazové svědectví o životě, tak, jak je vidí doma i ve světě profesionální fotožurnalisté žijící v České nebo Slovenské republice.

Výstavu bude možné navštívit do konce ledna 2020. Cílem soutěže i výstavy je umožnit veřejnosti být očitým svědkem událostí a jevů uplynulého roku. Mezi soutěžní kategorie patří: "Aktualita", "Reportáž", "Každodenní život", "Lidé, o kterých se mluví", "Umění a kultura", "Sport", "Portrét", "Příroda, věda a životní prostředí", "Feature" a "Investigation". Výstavu můžete navštívit denně od 10:00 do 19:00 hodin.

A nakonec dobrá zpráva pro všechny, kdo nestihli navštívit letošní výstavu Czech Nature Photo 2019 v Karolinu - výstava je k vidění v Národním zemědělském muzeu až do konce tohoto roku, tj. 31. prosince 2019.
 

První lyžovačka ve Špindlu

Skiareál Špindlerův mlýnOtevírání zimy spojené s pestrým doprovodným programem - to je již legendární Špindl Ski Opening. Víkend ve znamení lyžování a spousty zábavy i doprovodných programů se uskuteční 7. a 8. prosince 2019. I letos, stejně jako předešlý rok, se návštěvníci mohou těšit na skipasy za speciální cenu - tři dny za cenu jednoho.

Pro návštěvníky areálu, kteří pravidelně přijíždějí vychutnat si atmosféru prvního zimního víkendu ve Špindlu, je vedle zvýhodněného lyžování v celém středisku v areálu ve Svatém Petru vždy připravený bohatý doprovodný program: koncerty na sněhu, unikátní tanec roleb, laserová show, přehlídka nejlepších lyžařských instruktorů. Letos se můžete těšit například na Michala Hrůzu jeho Kapelu Hrůzy anebo open air premiéru filmu Poslední aristokratka.


Ledové sochy v Plzni

ledové sochy PlzeňNejvětší výstava ledových soch v České republice "Ledové sochy v Plzni" by vám neměla ujít. Začala už 1. prosince 2019 a bude pokračovat, až do 31. ledna 2020. Sochy vznikají v pivovarských sklepech Prazdroje a bude na ně použito více než 35 tun ledových bloků. Ledové sochy tvoří cestu kolem světa s interaktivní aplikací i výkladem o historii sklepů.

Pro návštěvníky je připravena i aplikace s možnosti výhry ledové sochy dle vlastního výběru. Podmínkou je správná odpověď na všechny soutěžní otázky. Výstava ledových soch je otevřena v týdnu ve 14:00, 16:00 a 17:00 hodin, o víkendech 10:00, 12:00 a 14:00, 15:00 a 17:00 hodin. Vstupné stojí 150 Kč.
 

Věstonická Venuše v Olomouci

věstonická venušeV předvánočním čase se můžete "podívat" do pravěku, a to na výstavě Věstonická Venuše ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Drobná, 11,5 centimetru vysoká soška nahé ženy vyrobená z pálené hlíny a datovaná do starší doby kamenné (29 000–25 000 let před naším letopočtem) je nejstarší a současně velmi hodnotný umělecký předmět z keramiky na světě. Patří mezi nejvýznamnější umělecká díla lovců mamutů a je uložena v trezoru Moravského zemského muzea v Brně.

Vystavována je jen při výjimečných příležitostech, jako byla například v roce 2013 výstavě Ice Age Art / Arrival of the Modern Mind v Britském muzeu v Londýně nebo v roce 2014 v rámci projektu 200 let muzejnictví v České republice.
 

Jak jsme tady žili? Na život v "osmdesátkách" vzpomínají v Říčanech

OsmdesátkyMuzeum Říčany připravilo poutavou expozici Výstava Osmdesátky – Jak jsme tady žili, která především dětské návštěvníky vtáhne do dějin. Z těch let nám zůstaly černobílé fotky… Doba ale černobílá nebyla. V Československu si tehdy leckdo poklidně existoval, jiní ale utíkali. Vrátíme vás do chvíle, kdy jste snili za dveřmi svého pokoje.

Pro školy je připraven zážitkový doprovodný program. Menší děti uvidí a vyzkoušejí si, s jakými hračkami si hráli jejich (pra)rodiče. Co je obklopovalo doma, jaké měli školní pomůcky… Starší žáci si po návštěvě výstavy dokážou vytvořit představu o tehdejší době a pojmenovat změny, které se ve společnosti udály. Budou pracovat s komiksy, audio a video nahrávkami, čeká je i zážitková hra s tématem svobody a nesvobody.
 

Giganti z pravěku v Ostravě

Gigantido 23. února 2019 mají návštěvníci v ostravském Trojhalí Karolina možnost si prohlédnout největší a nejzajímavější obyvatele naší planety, kteří žili před 10 tisíci lety. Kolekce vyhynulých zvířat, která je zde v rámci výstavy „Giganti doby ledové“ k vidění, je v současné době největší a nejucelenější kolekcí trojrozměrných modelů zvířat z doby ledové v životní velikosti ve střední Evropě. Na tvorbě paleontologických rekonstrukcí (tzv. PaleoArt) se podíleli nejen odborníci z řad vědců, ale také zkušení umělci – sochaři a modeláři.

Soubor modelů zvířat je českým unikátem, podobná putovní série věrných modelů se zatím neobjevila nikde ve světě. Zájem o výstavu už projevila Čína, Katar nebo Spojené arabské emiráty. Modely jsou společným výtvorem skupiny sochařů a paleontologů. Vyrobeny jsou z ocelových konstrukcí, polystyrenu a modelovací hmoty. Některé jsou dokonce pokryté zvěřinovou kůží jejich dnešních příbuzných.
Špindl Ski Opening 2019

Špindl Ski Opening 2019

Otevírání zimy spojené s pestrým doprovodným programem - to je již legendární Špindl SkiOpening. Víkend ve znamení lyžování a spousty zábavy i doprovodných programů.

Czech Nature Photo 2019

Czech Nature Photo 2019

Pokud jste nestihli navštívit letošní ročník výstavy Czech Nature Photo 2019 v Karolinu, máme pro vás skvělou zprávu! Výstava bude k vidění v Národním zemědělském muzeu až do konce tohoto roku.

Ledové sochy v Plzni - Cesta kolem světa

Ledové sochy v Plzni - Cesta kolem světa

Největší výstava ledových soch v České republice by vám neměla ujít. Bylo použito více jak 35 tun ledových bloků. Ledové sochy tvoří cestu kolem světa s interaktivní aplikací i výkladem o pivovarských sklepích.

Výstava Osmdesátky – Jak jsme tady žili / Až do sametové revoluce

Výstava Osmdesátky – Jak jsme tady žili / Až do sametové revoluce

Z těch let nám zůstaly černobílé fotky… Doba ale černobílá nebyla. V Československu si tehdy leckdo poklidně existoval, jiní ale utíkali. Vrátíme vás do chvíle, kdy jste snili za dveřmi svého pokoje.

Věstonická venuše poprvé v Olomouci

Věstonická venuše poprvé v Olomouci

V předvánočním čase bude tato 11,5 centimetru vysoká soška poprvé v historii představena olomouckému publiku, a to za mimořádných bezpečnostních opatření.

Czech Press Photo 2019

Czech Press Photo 2019

Výstava Czech Press Photo 2019 představí oceněné a vybrané fotografie 25. ročníku soutěže. Mezi tématy je řada jak domácích, tak mezinárodních událostí. Autoři pořizují snímky napříč celým společenským spektrem.