Úvod > Aktuality > Co nezmeškat v lednu: ledové sochy, zajímavé výstavy i závody na lyžích
Co nezmeškat v lednu: ledové sochy, zajímavé výstavy i závody na lyžích
"> "> ">

Co nezmeškat v lednu: ledové sochy, zajímavé výstavy i závody na lyžích

Vydáno 2. ledna 2020 Zážitky
Kdekdo by si myslel, že po smršti adventních trhů a koncertů, vánočních akcí, předsilvestrovských i silvestrovských výstupů a dalších akcí koncem roku se dostaví nudný studený leden. Kdepak, na portálu Kudy z nudy to dál žije: přece byste si nenechali ujít nové ledové sochy, bláznivé zimní závody nebo třeba Džungli, která v zimě nespí?

Ledové a sněhové sochy

Velké pozornosti se jako každý rok těší ledové sochy. Od 11. do 26. ledna 2020 se můžete těšit na Ledové sochy na Pustevnách. Čeká vás 40 tun ledu, dva stany na téma z Pusteven do světa, světelné a zvukové efekty, ledový bar, fotopoint i sněhové sochy.

Až do konce ledna 2020 jsou k vidění Ledové sochy v Plzni - největší výstava ledových soch v České republice. Začala už 1. prosince 2019 a bude pokračovat, až do 31. ledna 2020. Sochy vznikly v pivovarských sklepech Prazdroje a bylo na ně použito více než 35 tun ledových bloků. Ledové sochy tvoří cestu kolem světa s interaktivní aplikací i výkladem o historii sklepů. Výstava  je otevřena v týdnu ve 14:00, 16:00 a 17:00 hodin, o víkendech 10:00, 12:00 a 14:00, 15:00 a 17:00 hodin. Vstupné stojí 150 Kč.

Otazníky je obklopen sněhový Krakonoš v Jilemnici: to, zda obří socha na hlavním náměstí vyroste nebo ne, záleží na sněhové nadílce a přízni počasí. Během posledních let vyrůstá v polovině ledna Krakonoš ze sněhu také ve Špindlerově Mlýně.
 

Kde něco pěkného končí a kde začíná?

poklad InkůSpousta zajímavých výstav končí právě v lednu: například Otto Gutfreund: Bod zlomu - zajímavá výstava v Galerii výtvarného umění v Ostravě. Už jen do 12. ledna 2020 představuje pomyslnou hranici mezi dvěma tvůrčími fázemi jednoho z nejtalentovanějších hybatelů české moderny sochaře Otto Gutfreunda.

V Pavilonu C brněnského výstaviště je k vidění do 31. ledna ohromný zlatý poklad nesmírné historické hodnoty - Poklad Inků. Jedná se o originální rituální předměty, které poprvé opustily území Jižní Ameriky.

czech press fotoVýstava vítězných a dalších vybraných fotografií a videí 25. ročníku soutěže Czech Press Photo bude ještě do 30. ledna 2020 k vidění v Křížové chodbě a Rytířském sále pražské Staroměstské radnice.

A co naopak v lednu nově začíná? Těšit se můžete například na Džungli, která nespí v trojském skleníku Fata Morgana, jenž začíná 10. ledna a potrvá až do 28. března. Od začátku roku 2020 je v bazilice Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi k vidění Palladium země české - malý kovový reliéf ze 14. století, legendou spjatý se sv. Václavem. Palladium je možné navštívit v době, kdy je přístupný kostel.

Máte vy nebo vaše děti rádi pravěká zvířata doby ledové? Pak si nenechte ujít Giganty doby ledové v Ostravě. Prostřednictvím výstavy se vydejte do minulosti staré 10 000 let. Přijďte se podívat, jak skutečně vypadal Yetti nebo mamut... Máte na to celý leden i únor, výstava končí 23. 2. 2020.

Červinka v ziměMilovníky vesmíru potěší Cosmos Discovery - největší výstava kosmonautiky v Praze. V prostorách vybraných pavilonů Výstaviště Praha v Holešovicích najdete největší putovní výstavu o kosmonautice současnosti. Výstava Cosmos Discovery, která byla připravena ve spolupráci s americkou Nasa, představí až do 30. 4. 2020 zásadní milníky cesty člověka do vesmíru.

Rádi pomáháte ptáčkům v zimě a chtěli byste se o nich dozvědět něco víc? Potom přijďte do Botanické zahrady hlavního města Prahy od 17. ledna do 1. března na výstavu Ptačí hodinka. Chybět nebude ani prezentace ptačích budek.


Zima v duchu sportovním: běhy, běžky, spřežení

Zimní BlaníkV lednu se koná mnoho sportovních akcí, ať už na lyžích nebo bez. Tak například v sobotu 11. ledna můžete vyrazit na 46. ročník tradičního běhu na Blaník. S běžkami zkuste o víkendu 25. a 26. ledna Jilemnickou 50, jeden z legendárních běžkařských závodů v Krkonoších.

Nevšední kratochvílí budou 11. ledna Mezinárodní závody na starých dřevěných lyžích v Olešnici v Orlických horách. V nedalekém Deštném se od 21. do 25. ledna koná tradiční závod psích spřežení Šediváčkův long 2020. Na start závodu sjede tradičně kolem 700 tažných psů a více než 100 musherů, které čeká 300 km dlouhá pěti etapová trať nevyzpytatelnou a krásnou přírodou Orlických hor.
Večerní prohlídky po Zoo Praha

3.1.
30.12.
Večerní prohlídky po Zoo Praha

Vydejte se v doprovodu zkušeného průvodce objevovat tajemství večerního života v Zoo Praha.

Palladium země české ve Staré Boleslavi

1.1.
31.12.
Palladium země české ve Staré Boleslavi

Palladium země české, mariánský reliéf, jemuž je připisována ochranná moc nad českými zeměmi je od 31. 12. 2019 vystaveno v bazilice Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi. Jedná se o malý kovový reliéf ze 14. století, legendou spjatý se sv. Václavem.

Cosmos Discovery - největší výstava kosmonautiky poprvé v Praze

27.12.
31.10.
Cosmos Discovery - největší výstava kosmonautiky poprvé v Praze

V prostorách vybraných pavilonů Výstaviště Praha v Holešovicích najdete největší putovní výstavu o kosmonautice současnosti. Výstava Cosmos Discovery, která byla připravena ve spolupráci s americkou Nasa, představí zásadní milníky cesty člověka do vesmíru.