Úvod > Aktuality > Co nezmeškat v lednu: ledové sochy, zajímavé výstavy i závody na lyžích

Co nezmeškat v lednu: ledové sochy, zajímavé výstavy i závody na lyžích

Vydáno 2. ledna 2020 Zážitky
Kdekdo by si myslel, že po smršti adventních trhů a koncertů, vánočních akcí, předsilvestrovských i silvestrovských výstupů a dalších akcí koncem roku se dostaví nudný studený leden. Kdepak, na portálu Kudy z nudy to dál žije: přece byste si nenechali ujít nové ledové sochy, bláznivé zimní závody nebo třeba Džungli, která v zimě nespí?

Ledové a sněhové sochy

Velké pozornosti se jako každý rok těší ledové sochy. Od 11. do 26. ledna 2020 se můžete těšit na Ledové sochy na Pustevnách. Čeká vás 40 tun ledu, dva stany na téma z Pusteven do světa, světelné a zvukové efekty, ledový bar, fotopoint i sněhové sochy.

Až do konce ledna 2020 jsou k vidění Ledové sochy v Plzni - největší výstava ledových soch v České republice. Začala už 1. prosince 2019 a bude pokračovat, až do 31. ledna 2020. Sochy vznikly v pivovarských sklepech Prazdroje a bylo na ně použito více než 35 tun ledových bloků. Ledové sochy tvoří cestu kolem světa s interaktivní aplikací i výkladem o historii sklepů. Výstava  je otevřena v týdnu ve 14:00, 16:00 a 17:00 hodin, o víkendech 10:00, 12:00 a 14:00, 15:00 a 17:00 hodin. Vstupné stojí 150 Kč.

Otazníky je obklopen sněhový Krakonoš v Jilemnici: to, zda obří socha na hlavním náměstí vyroste nebo ne, záleží na sněhové nadílce a přízni počasí. Během posledních let vyrůstá v polovině ledna Krakonoš ze sněhu také ve Špindlerově Mlýně.
 

Kde něco pěkného končí a kde začíná?

poklad InkůSpousta zajímavých výstav končí právě v lednu: například Otto Gutfreund: Bod zlomu - zajímavá výstava v Galerii výtvarného umění v Ostravě. Už jen do 12. ledna 2020 představuje pomyslnou hranici mezi dvěma tvůrčími fázemi jednoho z nejtalentovanějších hybatelů české moderny sochaře Otto Gutfreunda.

V Pavilonu C brněnského výstaviště je k vidění do 31. ledna ohromný zlatý poklad nesmírné historické hodnoty - Poklad Inků. Jedná se o originální rituální předměty, které poprvé opustily území Jižní Ameriky.

czech press fotoVýstava vítězných a dalších vybraných fotografií a videí 25. ročníku soutěže Czech Press Photo bude ještě do 30. ledna 2020 k vidění v Křížové chodbě a Rytířském sále pražské Staroměstské radnice.

A co naopak v lednu nově začíná? Těšit se můžete například na Džungli, která nespí v trojském skleníku Fata Morgana, jenž začíná 10. ledna a potrvá až do 28. března. Od začátku roku 2020 je v bazilice Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi k vidění Palladium země české - malý kovový reliéf ze 14. století, legendou spjatý se sv. Václavem. Palladium je možné navštívit v době, kdy je přístupný kostel.

Máte vy nebo vaše děti rádi pravěká zvířata doby ledové? Pak si nenechte ujít Giganty doby ledové v Ostravě. Prostřednictvím výstavy se vydejte do minulosti staré 10 000 let. Přijďte se podívat, jak skutečně vypadal Yetti nebo mamut... Máte na to celý leden i únor, výstava končí 23. 2. 2020.

Červinka v ziměMilovníky vesmíru potěší Cosmos Discovery - největší výstava kosmonautiky v Praze. V prostorách vybraných pavilonů Výstaviště Praha v Holešovicích najdete největší putovní výstavu o kosmonautice současnosti. Výstava Cosmos Discovery, která byla připravena ve spolupráci s americkou Nasa, představí až do 30. 4. 2020 zásadní milníky cesty člověka do vesmíru.

Rádi pomáháte ptáčkům v zimě a chtěli byste se o nich dozvědět něco víc? Potom přijďte do Botanické zahrady hlavního města Prahy od 17. ledna do 1. března na výstavu Ptačí hodinka. Chybět nebude ani prezentace ptačích budek.


Zima v duchu sportovním: běhy, běžky, spřežení

Zimní BlaníkV lednu se koná mnoho sportovních akcí, ať už na lyžích nebo bez. Tak například v sobotu 11. ledna můžete vyrazit na 46. ročník tradičního běhu na Blaník. S běžkami zkuste o víkendu 25. a 26. ledna Jilemnickou 50, jeden z legendárních běžkařských závodů v Krkonoších.

Nevšední kratochvílí budou 11. ledna Mezinárodní závody na starých dřevěných lyžích v Olešnici v Orlických horách. V nedalekém Deštném se od 21. do 25. ledna koná tradiční závod psích spřežení Šediváčkův long 2020. Na start závodu sjede tradičně kolem 700 tažných psů a více než 100 musherů, které čeká 300 km dlouhá pěti etapová trať nevyzpytatelnou a krásnou přírodou Orlických hor.
Zadovská 30

Zadovská 30

Atraktivní trasa vedoucí z lyžařského stadionu na Churáňově do centra Národního parku Šumava i výhledy na bývalý skokanský můstek. Závod byl z ledna přesunut na březen 2020.

Giganti doby ledové v Ostravě

Giganti doby ledové v Ostravě

Přijďte se podívat, jak skutečně vypadal Yetti nebo mamut... Prostřednictvím výstavy se vydejte do minulosti staré 10 000 let. Poznejte tehdejší největší a nejzajímavější obyvatele naší planety.

Výstava Poklad Inků

Výstava Poklad Inků

Po velkém úspěchu výstavy Titanic se v pavilonu C brněnského výstaviště uskuteční další světová výstava. Tentokrát posune návštěvníky časem do mnohem vzdálenější minulosti, až do předkolumbovské doby Jižní Ameriky, aby společně objevili Poklad Inků.

Večerní prohlídky po Zoo Praha

Večerní prohlídky po Zoo Praha

Vydejte se v doprovodu zkušeného průvodce objevovat tajemství večerního života v Zoo Praha.

Džungle, která nespí - večerní provázení skleníkem Fata Morgana

Džungle, která nespí - večerní provázení skleníkem Fata Morgana

Navštívit tropický deštný prales v noci, to se podaří opravdu jen málokomu. Ve skleníku Fata Morgana tuto možnost máte. Přijďte se projít džunglí, která nespí.

Vlastivědné vycházky Prahou - leden 2020

Vlastivědné vycházky Prahou - leden 2020

Pražská informační služba připravila na leden 2020 velký výběr vlastivědných vycházek po pražských památkách a zajímavých místech.

Palladium země české ve Staré Boleslavi

Palladium země české ve Staré Boleslavi

Palladium země české, mariánský reliéf, jemuž je připisována ochranná moc nad českými zeměmi je od 31. 12. 2019 vystaveno v bazilice Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi. Jedná se o malý kovový reliéf ze 14. století, legendou spjatý se sv. Václavem.

Cosmos Discovery - největší výstava kosmonautiky poprvé v Praze

Cosmos Discovery - největší výstava kosmonautiky poprvé v Praze

V prostorách vybraných pavilonů Výstaviště Praha v Holešovicích najdete největší putovní výstavu o kosmonautice současnosti. Výstava Cosmos Discovery, která byla připravena ve spolupráci s americkou Nasa, představí zásadní milníky cesty člověka do vesmíru.

Jak krmit ptáky? - výstava v Botanické zahradě Praha

Jak krmit ptáky? - výstava v Botanické zahradě Praha

Na výstavě představíme základní typy krmítek s doporučením, čím ptáky správně krmit a kdy s krmením začít.

Czech Press Photo 2019

Czech Press Photo 2019

Výstava Czech Press Photo 2019 představí oceněné a vybrané fotografie 25. ročníku soutěže. Mezi tématy je řada jak domácích, tak mezinárodních událostí. Autoři pořizují snímky napříč celým společenským spektrem.

Kluziště na Letné - největší ledová plocha v Praze

Kluziště na Letné - největší ledová plocha v Praze

Kluziště na Letenské pláni naleznete v blízkosti ulice Milady Horákové naproti fotbalovému stadionu Sparta. Mimo sportovního vyžití vás zde čeká také zajímavý doprovodný program.

Chebský hrad - zimní prohlídky

Chebský hrad - zimní prohlídky

Brána Chebského hradu se nezavírá ani v blížícím se zimním období.