Úvod > Aktuality > Co nezmeškat v lednu: ledové sochy, zajímavé výstavy i závody na lyžích

Co nezmeškat v lednu: ledové sochy, zajímavé výstavy i závody na lyžích

Vydáno 3. ledna 2019 Zážitky
Kdekdo by si myslel, že po smršti adventních trhů a koncertů, vánočních akcí, předsilvestrovských i silvestrovských výstupů a dalších akcí koncem roku se dostaví nudný studený leden. Kdepak, na portálu Kudy z nudy to dál žije: přece byste si nenechali ujít nové ledové sochy, bláznivé zimní závody nebo třeba Džungli, která v zimě nespí?

Ledové a sněhové sochy

Velké pozornosti se jako každý rok těší ledové sochy. Někde nečekali na leden a začali už v prosinci, třeba v Ledovém královstvíkempu Sport v Rožnově pod Radhoštěm, jinde ale akce vypukne až v novém roce. Třeba na Pustevnách, kde budou obří ledové a sněhové sochy k vidění od 12. do 27. ledna.

Otazníky je obklopen sněhový Krakonoš v Jilemnici: to, zda obří socha na hlavním náměstí vyroste nebo ne, záleží na sněhové nadílce a přízni počasí. Během posledních let vyrůstá v polovině ledna Krakonoš ze sněhu také ve Špindlerově Mlýně.
 

Kde něco pěkného končí a kde začíná?

EpopejSpousta zajímavých výstav končí právě v lednu: například výběr obrazů Muchovy Slovanské Epopeje v Obecním domě je k vidění už pouze do 19. ledna. Nesmíme zapomenout na dalšího velikána českého malířství, Františka Kupku, jehož výstava ve Valdštejnské jízdárně končí už za tři týdny, dne 20. ledna 2019, a ke konci se blíží i Kupkova výstava v Museu Kampa. Do konce ledna bude k vidění 200 z nejvýznamnějších a nejzajímavějších sbírkových předmětů na výstavě 2 x 100 v nově otevřené historické budově Národního muzea. Vstupné je od ledna za 250 korun. Výstava vítězných a dalších vybraných fotografií a videí 24. ročníku soutěže Czech Press Photo bude ještě do 30. ledna 2019 představí v Křížové chodbě a Rytířském sále pražské Staroměstské radnice.

Na Špilberku pomalu končí výstava Umění loutky, kterou lze zhlédnout do 20. ledna. Muzeum města Brna vystavuje sbírku manželů Jiráskových, která zahrnuje loutky z období let 1850 až 1950. Naopak prodloužení se dočkala výstava "Rok 1918 – co nám válka vzala a dala..." taktéž na Špilberku. K vidění bude až do 3. března.

Červinka v ziměA co naopak v lednu nově začíná? Těšit se můžete například na Džungli, která nespí v trojském skleníku Fata Morgana, jenž začíná 18. ledna a potrvá až do 31. března. Od 19. ledna se milovníci moderního umění mohou těšit na výstavu "Síla činu - Jan Palach a Jan Zajíc v umění v letech 1969 - 1989" v Muzeum Kampa. Rádi pomáháte ptáčkům v zimě a chtěli byste se o nich dozvědět něco víc? Potom přijďte do Botanické zahrady hlavního města Prahy od 24. ledna do 17. února na výstavu Ptáci naší zahrady. Chybět nebude ani prezentace ptačích budek.

Ti, kdož milují čokoládu by si neměli nechat ujít Čokoládový festival v Lysé nad Labem, který se na výstavišti bude konat od 25. do 27. ledna. Jestliže dáváte přednost spíše slanému, zajeďte do Mikulčic, kde se 19. ledna koná košt kysaného zelí a pálenek.


Zima v duchu sportovním: běhy, běžky, spřežení

Zimní BlaníkV lednu se koná mnoho sportovních akcí, ať už na lyžích nebo bez. Tak například v sobotu 12. ledna můžete vyrazit na 45. ročník tradičního běhu na Blaník. S běžkami zkuste o víkendu 12. a 13. ledna Krušnohorskou třicítku, o týden později se koná třicítka v Kašperských Horách na Šumavě.

Nevšední kratochvílí budou 19. a 20. ledna Mezinárodní závody na starých dřevěných lyžích v Olešnici v Orlických horách. V nedalekém Deštném se od 22. do 26. ledna koná tradiční závod psích spřežení Šediváčkův long 2019. Na start závodu sjede tradičně kolem 700 tažných psů a více než 100 musherů, které čeká 300 km dlouhá pětietapová trať nevyzpytatelnou a krásnou přírodou Orlických hor.
Večerní prohlídky po Zoo Praha

Večerní prohlídky po Zoo Praha

Vydejte se v doprovodu zkušeného průvodce objevovat tajemství večerního života v Zoo Praha.

Další aktuality