ÚvodAktualityCo nás čeká a nemine aneb nejžhavější tipy pro rok 2019
Zážitky

Co nás čeká a nemine aneb nejžhavější tipy pro rok 2019

  • 19. ledna 2019
Česko i svět si v roce 2019 připomene řadu výročí. Kromě toho nás čeká spousta zajímavých akcí, výstav a festivalů i nová turistická lákadla: například na beskydských Pustevnách láká k výletu nová stezka Valaška, která doplní další stezky v korunách stromů i v oblacích.

Velká výročí a stovky akcí

Patnáct let od vstupu do Evropské unie, třicet let od Sametové revoluce a pádu totalitních režimů v zemích komunistického bloku, padesát let od upálení Jana Palacha a osmdesát let od okupace českých zemí nacistickým Německem a začátku druhé světové války: to je souhrn významných výročí, které Česko bude slavit v roce 2019. Na portálu Kudy z nudy najdete i letos pozvánky na stovky oblíbených akcí, od tradičních i netradičních festivalů přes klasiku a vážnou hudbu až po akce, které by neměly vaší pozornosti uniknout během první poloviny roku; už teď si je můžete zapsat do diářů. Anebo vás osloví spíš výběr akcí po jednotlivých měsících?
 

Výstavy a umělecké expozice

Co chystá Pražský hrad? Například otevření domku sokolníka a také výstavu 100 let česko-slovenské koruny, kde se seznámíte s vývojem československých a českých platidel, bankovek, státovek a mincí. Začíná v Císařské konírně 1. února a naše platidla se v takovém rozsahu představí vůbec poprvé. Co uvidíte? Například originální návrhy československých bankovek od Alfonse Muchy, Maxe Švabinského a Karla Svolinského nebo zlatou minci v hodnotě 100 milionů korun, vyrobenou speciálně ke 100. výročí zavedení československé měny.

Na Hrad se během roku můžete nechat pozvat také na výstavu slovinského impresionismu, výstavu věnovanou 600. výročí úmrtí českého a římského krále Václava IV. a výstavu Portrét v Čechách pohledem dvou století. Pozadu nezůstane ani Národní galerie Praha, která v krátkodobých výstavách představí významné osobnosti českého i světového umění, například Stanislava Suchardu, Václava Hollara, Stanislava Kolíbala, Alberta Giacomettiho a francouzské impresionisty. V září 2019 pak galerie otevře ve Schwarzenberském paláci na Hradčanech novou expozici Starých mistrů, v listopadu začne ve Veletržním paláci výstava Havel na Hrad!

Retrospektivní výstavu přední české architektky a designérky Evy Jiřičné, která letos oslaví 80. narozeniny, můžete od března do června vidět v pražském Centru současného umění DOX. Sté narozeniny sběratelky a zakladatelky Musea Kampa Medy Mládkové připomene výstava MEDAmbasadorka umění; navštívit ji můžete od června do září.
 

Pandur Trenck a funkcionalismus

Nudit se nebudete ani v Brně; Masarykova univerzita slaví rovnou stovku od svého vzniku, uplyne 150 let od zahájení provozu městské hromadné dopravy a Muzeum města Brna chystá velkou výstavu k 270. výročí úmrtí barona Trencka. Nejslavnějšího vězně hradu Špilberku si díky moderní technice prohlédnete tváří v tvář (a možná s překvapením zjistíte, že k ideálu krásy měl opravdu hodně daleko).
Novou výstavu v Místodržitelském paláci chystá Moravská galerie; bude vznikat během následujících tří let a první část věnovaná umění kolem roku 1900 se otevře na podzim. V Brně by se také letos měly otevřít dvě prvorepublikové stavby: palác Jalta na Dominikánském náměstí, jehož historie sahá do roku 1929, a hotel Avion v České ulici, postavený podle projektu Bohuslava Fuchse.
 

Leonardo, cesta kolem světa a čínský rok prasete

Na co bychom také neměli zapomenout? Například na génia renesance, malíře, architekta, vynálezce a technika Leonarda da Vinciho; v květnu uplyne od jeho smrti rovných 500 let. V červenci to bude rovných 50 let od „velkého kroku pro lidstvo“ aneb prvního kroku Neila Armstronga po povrchu Měsíce a v srpnu 500 let od chvíle, kdy portugalský mořeplavec Fernão de Magalhães vyplul na plavbu kolem světa. Sám sice cestou zahynul, ale jednou provždy dokázal, že Země je kulatá.
A co menší kroky pro lidstvo? Například před sto lety v srpnu 1919 se uskutečnil první mezistátní dopravní let na lince z Londýna do Paříže a zpět, v listopadu by měl být dokončen kilometr vysoký mrakodrap, nejvyšší budova světa, v saúdskoarabské Džiddě a v březnu Barbíny oslaví šedesátku. Navíc nás všechny čeká čínský rok prasete. Oficiálně začne 5. února 2019, potrvá až do 24. ledna 2020 a všem znamením čínského zvěrokruhu předpovídá vlnu radosti, přátelství a lásky, bohatství a štěstí. Tak ať je váš rok 2019 právě takový!
 
Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy Příroda

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoo a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originální je členění areálu podle kontinentů. Projděte si Jaguar Trek, zastavte se u supí voliéry, prozkoumejte expozici Amazonie a pohlaďte si rejnoky!

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli Památky

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Monumentální stavební komplex Klementina, po Pražském hradě druhý největší komplex v Praze, byl vždy živým centrem vzdělanosti a kultury. V areálu sídlí již přes dvě stě let Národní knihovna. Jsou zde uloženy nejcennější rukopisy a všechny knihy, vydané od roku 1807 na území Čech.

Hrad Špilberk v Brně Památky

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Hornický skanzen Žacléř – důl Jan Šverma Památky

Hornický skanzen Žacléř – důl Jan Šverma

Areál dolu Jan Šverma je poslední dochovalou památkou na hlubinné uhelné hornictví ve východních Čechách, které je písemně dokumentováno již od 16. století. Důl je přístupný veřejnosti jako hornický skanzen.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou Kultura

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí, plaket a vánočních ozdob ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada – České sklo sedmi století a nově též Svět zázraků ve skleněném krystalu. Vydejte se za třpytivou krásou!

Muzeum dr. Aleše Hrdličky v Humpolci Kultura

Muzeum dr. Aleše Hrdličky v Humpolci

Nová antropologická expozice. Mimo jiné zde uvidíte postavu neandrtálce v životní velikosti.

21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap Památky

21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap

Správní budova číslo 21 Baťových závodů, dokončená roku 1938 dle projektu V. Karfíka, byla jednou z prvních výškových staveb v Evropě. Raritou, kterou jinde v Česku nespatříte, je výtah a zároveň kancelář šéfa firmy Baťa o rozměrech 6 x 6 m s umývadlem a klimatizací.

Holiday World & Region World 2025 – veletrhy cestovního ruchu v Praze

14. 3.16. 3.
Holiday World & Region World 2025 – veletrhy cestovního ruchu v Praze

33. ročník tradičních veletrhů Holiday World & Region World se uskuteční 14. až 16. března 2025. Oblíbená akce se uskuteční v moderním výstavišti PVA Expo Praha v Letňanech. Na doprovodný program se mohou těšit odborníci i široká veřejnost.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky Kultura

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Bertiny lázně – místo, kde pohladíme vaše tělo i duši Lázně a wellness

Bertiny lázně – místo, kde pohladíme vaše tělo i duši

Lázeňská péče v Třeboni má svou tradici trvání téměř 140 let. Lázně se zaměřují na léčbu poruch pohybového aparátu, léčebnou rehabilitaci a wellness. Součástí lázeňského komplexu je také Sportpark s venkovními kurty a tenisovou halou.

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny Příroda

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Nadzemní panoramatická Stezka Valaška je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: tradice a výročí vzniku známých pražských klášterů

Podobně jako letopočty končící čtyřkou patří Rokům české hudby, trojky na koncích letopočtů spojují vznik pražského biskupství a několika klášterů. Jde například o klášter sv. Jiří na Pražském hradě, Břevnovský, Anežský a Strahovský klášter. Pojďte se tam podívat s Kudy z nudy!
10. prosinec 2024 8:26
Památky, Praha

7 věcí, které nevíte o… Pražském Jezulátku a jeho příbuzných

Jedna z hlavních pamětihodností Prahy. Magnet pro věřící a poutníky z celého světa. Fascinující světový fenomén, leckde známější než Jan Nepomucký, české pivo, Hradčany nebo Antonín Dvořák. Tím vším je Pražské Jezulátko, drobná soška opředená mnoha mýty.
9. prosinec 2024 20:06
Památky, Praha

Gorila Moja ze Zoo Praha oslaví 20. narozeniny

První a nejslavnější v Česku narozená gorila, legendární Moja, oslaví v pátek 13. prosince 2024 své 20. narozeniny. Zástupci Zoo Praha jí v zoo ve španělském Cabárcenu předají speciální dárek. Pražská zoo ve svém areálu současně uvede fotografickou výstavu mapující Mojin život. Její vernisáž proběhne v sobotu 14. prosince v 11 hodin v Rezervaci Dja spolu s dalším bohatým programem.
9. prosinec 2024 16:00
Příroda, Praha

Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

V didaktickém testu z češtiny mají maturanti uvést příjmení českého držitele Nobelovy ceny za literaturu. Mnozí si na Jaroslava Seiferta nevzpomenou, a tak tipují Čapka, Kafku, Máchu nebo Nerudu. Anebo Heyrovského, i když ten ji získal za chemii. Kolik Nobelových cen ale vlastně do Česka putovalo a čí jméno se objevilo mezi nominovanými?
9. prosinec 2024 9:50
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (14.12. – 15.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: FMX Gladiator Games 2024, Advent v Národním zemědělském muzeu na Letné, Knihex 14½, Oslava narozenin Moji v Zoo Praha, Staroměstská radnice dětem – Cesta do doby Lucemburků. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
9. prosinec 2024 7:00
Zážitky, Praha

V botanické zahradě v Troji vás čeká barevný advent a Vánoce plné vůní

Botanická zahrada hl. m. Prahy pro období adventu a Vánoc připravila svým návštěvníkům skutečně bohatý program. Výstava Křišťálová zahrada přináší zážitek pro celou rodinu, a to jak během denní otevírací doby, tak i v rámci večerní návštěvy, která je možná vždy od čtvrtka do neděle. Ve čtvrtek 12. prosince se navíc zájemci mohou těšit na komentovanou prohlídku s uměleckým sklářem Jiřím Pačinkem. Až do 5. ledna se lze vypravit za příběhem nápoje, který změnil svět – seznámí s ním výstava Sedmý šálek čaje. Během víkendů je také otevřena stylová čajovna. Své potěšení si mohou dopřát i milovníci vína. Vinotéka sv. Kláry si připravila veřejné degustace. V pondělí 16. prosince návštěvníci ochutnají vína z Vinice sv. Kláry a před Silvestrem, v pondělí 30. prosince, pak jako první novou kolekci sektů. V botanické zahradě se dají také pořídit originální vánoční dárky v podobě dárkových vstupenek, voucherů, lahví vína nebo exkluzivního ginu Fata Morgana a milých drobností.
8. prosinec 2024 15:00
Příroda, Praha

Užijte si předvánoční plavby lodí po Vltavě v Praze

Velká okružní plavba Prahou, občerstvení v ceně a hlavně únik z předvánočního shonu. To jsou hlavní lákadla projížďky na Vltavě v adventním čase, které pro vás nachystaly Pražské Benátky. Plavba probíhá na patentních celodřevěných lodích typu Vodouch, které jsou postaveny v duchu nejlepší tradice 19. století. Vyhlídkové plavby jsou v prosinci Na lodích je vždy teplo a není nutné se obávat větru, deště či zimy.
7. prosinec 2024 12:00
Zážitky, Praha

Znáte dobře Prahu? Objevte zajímavosti, které nevíte o Starém Městě v Praze

Jak se pražské středověké ghetto proměnilo v luxusní obchodní třídu? Kolikrát, odkud a kam se stěhovala kašna na Uhelném trhu? Kde stávala tajemná Foglarova Stínadla a které stavby navždy zmizely při asanaci historického centra? A víte, že Zlatou uličku nenajdete jen na Pražském hradě, ale i v srdci Starého Města? Na všechny tyto všetečné otázky odpoví portál Kudy z nudy.
7. prosinec 2024 9:12
Zážitky, Praha