!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Čistírna odpadních vod Bubeneč usiluje o zápis UNESCO

Čistírna odpadních vod Bubeneč usiluje o zápis UNESCO

Vydáno 16. října 2019 Památky
Stará čistírna odpadních vod v pražské Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Čistírna, jenž byla uvedena do provozu v roce 1907 bude od letoška usilovat o zápis na seznam UNESCO. Ministerstvo kultury má už všechny potřebné dokumenty k podání žádosti, bude se však jednat o proces dlouhý několik let.
Stará čistírna BubenečVedení hlavního města usiluje od října 2019 o to, aby se stará čistírna odpadních vod v Papírenské ulici v Bubenči stala památkou světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Důvodem je její architektonická i technická hodnota. Město si však zároveň od nominace slibuje přilákání turistů do lokality mimo centrum Prahy, které je dlouhodobě turisticky přetíženo.

Čistírna je v dobrém stavu a nevykazuje žádné nedostatky ani poškození a je průběžně udržována. Nadzemní i podzemní části jsou zachovány v původní podobě. Provozuschopné jsou i původní stoje a technologická zařízení.

čistička bubenečAreál byl postaven, podle projektu inženýra sira Williama Heerleina Lindleyho, v letech 1901 – 1906 jako součást systematické stokové sítě v Praze. Provoz zde byl ukončen v roce 1967. Čistírna je od roku 2010 národní kulturní památkou a nabízí zajímavé prohlídky. Mimo nich je možné objednat jízdu na raftu v podzemí a jištěné výstupy na komín.
Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod v Praze - Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Byla postavena v letech 1901 – 1906 a k čištění odpadních vod sloužila až do roku 1967. Projekt čistírny vypracoval inženýr britského původu sir William Heerlein Lindley.