Úvod > Aktuality > Císař František Josef: 100. výročí úmrtí
Památky

Císař František Josef: 100. výročí úmrtí

  • Vydáno18. listopadu 2016
Večer 21. listopadu 1916 zemřel ve vídeňském zámku Schönbrunn František Josef I., rakouský císař, český a uherský král. Zatímco výstavy v Rakousku v tento den symbolicky končí, u nás se bude vzpomínat dál. Portál Kudy z nudy vás zve například do Olomouce, do Terezína a na zámky Zákupy a Konopiště.
František Josef I., narozený 18. srpna 1830, se stal jedním z nejdéle vládnoucích panovníků na světě a dožil se nejvyššího věku ze všech habsburských panovníků. Zemřel v úctyhodném věku 86 let – a když obě číslice prohodíme, vyjde nám doba jeho vlády, tedy 68 let.
 

1848: nástup na trůn

Příběh vlády Františka Josefa I. začal v Olomouciprosinci 1848, když na radu předsedy vlády Schwarzenberka abdikoval jeho strýc Ferdinand I. Dobrotivý. Ke známé historické události došlo v rezidenci olomouckých arcibiskupů, v Arcibiskupském paláci. Do místa, kde se tehdy osmnáctiletý císař ujal vlády, se můžete podívat od konce října do konce března jen na objednávku. Za vidění ale stojí i samotné město, kam se císař později ještě několikrát vrátil, hlavně při pořádání vojenských manévrů. Víte například, že roku 1851 se jich zúčastnil i ruský car Mikuláš I. a o dva roky později zažila Olomouc opět za účasti obou těchto panovníků největší manévry ve své historii? Znovu se tu rakouský mocnář zastavil v roce 1866 na své cestě po územích postižených rakousko-pruskou válkou.
 

Za strýčkem do Zákup

Zajímavé osudy čekaly i posledního korunovaného českého krále, Ferdinanda I. Dobrotivého – ano, toho, který se vzdal vlády ve prospěch Františka Josefa. Ačkoliv mu lékaři již v dětství předpovídali krátký život, žil ještě 27 let, a to převážně v Čechách. Společně se svou ženou Marií Annou bydlel na Pražském hradě, Pražané ho potkávali při procházkách po Příkopech a Národní třídě, dětem rozdával bonbony a chudým almužnu. Praze postupně věnoval na 450 000 zlatých. Zemřel v červenci 1875 na Pražském hradě.

Známá jsou i letní sídla abdikovaného panovníka, zámky Ploskovice a Zákupy. Právě do Zákup se o víkendu 19. a 20. listopadu můžete vypravit na mimořádné prohlídky spojené s povídáním o každodenním životě císaře Františka Josefa I. Začínají v 10, 11, 12, 13 a 14 hodin a Františka Josefa I. poznáte jako předposledního majitele zámku. Povídat se bude jak o jeho dětství, nástupu na trůn, sňatku s bavorskou princeznou Sissi a soukromém životě, tak o jeho zálibě v lovectví.
 

Císař na Konopišti

Lásku k lovu ostatně sdílel se svým následníkem Františkem Ferdinandem d´Este. Jeho osudy také dobře známe: v červnu 1914 se zúčastnil manévrů rakouské armády v Bosně a společně s manželkou Žofií se stal obětí atentátu v Sarajevu. Měsíc poté vyhlásil František Josef I. Srbsku válku, ovšem jejího konce se už nedožil.

Na stařičkého mocnáře se bude vzpomínat také na zámku Konopiště, který František Ferdinand d´Este koupil společně s panstvím roku 1887. Díky následníkově zálibě ve sběratelství a také díky dědictví po jeho italských předcích se na Konopišti dochovala řada vzácných předmětů, dokumentujících historii Habsburků. Řadu z nich můžete vidět při vzpomínkové akci ke 100. výročí úmrtí císaře Františka Josefa I., která se koná ve výroční den úmrtí císaře, v pondělí 21. listopadu. Dobové zajímavosti a archiválie, doprovázené poutavým vyprávěním o životě Františka Josefa I., budou k vidění od 10 do 18 hodin každou celou hodinu, nutná je rezervace předem.
 

Za císařem do Terezína

Císaře, který provedl své země následky revolučního roku 1848, válkami s Francií, Itálií i Pruskem a prvními roky první světové války tu poznáte díky tisícovkám uměleckých předmětů. Vystaveny jsou jak sériově vyráběné suvenýry, tak unikáty, které prošly přímo jeho rukama. Kuriozitou na závěr je busta stařičkého mocnáře, která od letošního srpna zdobí náves v Pohledi na Havlíčkobrodsku. Víte, že jde o vůbec první obec, která v Česku vztyčila někdejšímu císaři pomník?
Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec.

Arcibiskupský palác Olomouc

Arcibiskupský palác Olomouc

Oficiální sídlo olomouckých biskupů a arcibiskupů, místo, kudy kráčely dějiny, i budova, která hostila mnoho významných osobností – to vše je Arcibiskupský palác v Olomouci, významný příklad barokní palácové architektury na Moravě.

Další aktuality

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnoha zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Kromě střípků historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?
Památky

Kastelánské křídlo na Frýdlantu a nový ochoz na Troskách – Mezinárodní den památek zve na neobvyklé prohlídky

Na hradě a zámku Frýdlant byla po dvou letech dokončena kompletní reinstalace prohlídkových okruhů – hradu, zámku a nyní kastelánského křídla. Na hradě Trosky začne v pondělí 15. dubna budování nového ochozu na věži Baba – hrad zůstane otevřen, ale v omezeném režimu se sníženým vstupným. Mezinárodní den památek, který letos připadá na čtvrtek 18. 4. připomenou kasteláni zajímavým programem už tento i příští víkend.
Památky

Nad hlavou jen nebe: 10 tipů na nejzajímavější stavby se skleněnými střechami

Mít nad hlavou jen nebe, a přesto být v bezpečí a v teple. Tak by se stručně dal popsat pobyt v originálně navržených stavbách, které mají místo klasické krytiny neobyčejnou skleněnou střechu. Staveb takového druhu není mnoho, většinou se jedná o církevní budovy anebo o drobné architektonické počiny, které byly vystavěny v souladu s přírodou. V některých případech se jedná o prestižní přístavby související se sklářskou tradicí a není od věci nahlédnout také do elegantních exotických skleníků. Většina těchto míst je otevřená návštěvníkům po celý rok, takže se může jednat o zajímavý výletní cíl i mimo sezónu.
Památky

Pohádkové památky: 50 starobylých mlýnů, které najdete u nás v Česku

Víte, jak se v minulosti mlela mouka? A že slavné větrné mlýny nejsou jen v Holandsku, ale můžete je vidět i u nás? Využijte našich tipů a vydejte se poznávat krásné technické památky, které přibližují život v minulosti. Na některých místech vám nabídnou i doprovodný program, třeba ukázky mlynářského řemesla či komentované prohlídky, interaktivní hry pro děti i dospělé.
Památky