Úvod > Aktuality > Cihelna 2019 nabídne bohatý program všem příznivcům vojenské historie

Cihelna 2019 nabídne bohatý program všem příznivcům vojenské historie

Vydáno 13. srpna 2019 Památky
Králická pevnostní oblast je pojem, zvlášť koncem srpna, kdy se tu koná Cihelna, vzpomínková akce zaměřená na oživenou vojenskou historii a vojenskou techniku. Velká vzpomínková akce zaměřená na reenacting, living history, vojenskou historii a vojenskou techniku z minulého století se koná o víkendu 16. a 18. srpna 2019.
Každý rok koncem srpna se koná vzpomínková akce Cihlena zaměřená na oživenou historii, vojenskou historii a vojenskou techniku z minulého století. Letos již 22. ročník významné historické akce připomene klíčové historické okamžiky i současnost obrany státu. V roce 2019 s mottem: "Svoboda přichází přes Slezsko...". Na velkolepou podívanou se můžete těšit ve dnech 16. až 18. srpna 2019, hlavním ukázkovým dnem bude sobota 17. srpna 2019.

Kromě bojových ukázek v režii vojensko-historických klubů převážně s tématem druhé světové války, bude prezentace AČR, integrovaného záchranného systému, výstavy vojenské historické techniky a mnoho dalšího. Vše se odehrává v Králíkách, městečku u Ústí nad Orlicí nedaleko polských hranic.
 

Svoboda přichází přes Slezsko...

V pátek 16. srpna mezi 8:00 a 13:00 proběhne spanilá jízda vojenské historické a bojové techniky s osádkami v dobových uniformách okolními obcemi a městy. Od 14:00 do cca 18:00 bude následovat veřejnosti přístupný generální nácvik akce v prostoru "bojiště", a ve večerních hodinách pak kulturní program na náměstíKrálíkách (hlavní host skupina O5 a Radeček).

V sobotu 17. srpna vás čeká celodenní program na předváděcí ploše s ukázkami AČR, IZS, PČR, Celní správy, Vězeňské služby. Hlavním bodem budou dvě velké historicko-bojové rekonstrukce na téma těžkých osvobozovacích bojů v prostoru Ostravska na jaře 1945 - "Svoboda přichází přes Slezsko...".

WehrmachtBoje na přístupech k průmyslové oblasti Ostravska se vyznačovaly značnou urputností. Původní časové rozvahy Sovětské armády byly několikanásobně překročeny. Bránící se německá armáda využívala v obraně rozvodněných vodních toků, hustě zastavěné prostory, hustou dopravní síť a v neposlední řadě i objekty československého opevnění, vybudované zde v letech 1935-1938. Letošní historická ukázka bude dotována nebývalým počtem velké techniky (v poli se bojů zúčastní 8 tanků a samohybných děl), vystoupí více než 350 dobově uniformovaných, vystrojených a vyzbrojených účinkujících. Vlastní děj bude tvořen z drobných, historicky doložených epizod, spojených v rámci scénáře do logického a divácky atraktivního děje.

Akce CihelnaVe 13:00 hodin začne prezentace PČR. Téma dynamické ukázky je Zákrok proti fanouškům (demonstrantům) za využití služebních koní. Těch bude na Cihelně představeno 6 a protivníkem jim budou dvě desítky figurantů. Divácky velmi oblíbení koně tak na letošní Cihelně chybět nebudou.

Na čas 13:25 je plánován start prezentace Vojenského muzea Králíky. Pracovníci muzea a jejich kolegové z řad dobrovolníků předvedou v ukázce nazvané "Tatra ve službách armády" vozidla z expozic muzea. Některá z nich prošla náročnou rekonstrukcí a patří mezi "perly" zdejší sbírky… Na 14:50 je připravena repríza hlavní historické ukázky "Svoboda přichází přes Slezsko". V 16:10 pak dynamické ukázky akce Cihlena 2019 zakončí představení techniky, na které naváže slavnostní nástup všech jednotek na akci zúčastněných.

cihlenaBojové ukázky doplňují stacionární ukázky historické a současné vojenské techniky z expozic muzeí a sbírek soukromých sběratelů, dynamické ukázky historické vojenské techniky a jednotek - prezentace klubů vojenské historie, ukázky historické ho polního vojenského ležení.

Porovnávat uniformy, výstroj, výzbroj a taktiku budete moci u Československé armády, Četnictva a SOS, Wehrmachtu, armády sovětské a samozřejmě dobové české i německé civilisty.

Od pátku do neděle budou připraveny speciální prohlídkové trasy ve tvrzi Bouda a ve tvrzi Hůrka. V pátek a v sobotu budou k vidění jízdy těžké bojové techniky a vojenských vozidel pro návštěvníky na předváděcím polygonu Vojenského muzea Králíky, dobové tábory zúčastněných historických vojenských jednotek, moderní i historická vojenská technika.
 

Den muzeí v Králické pevností oblasti

boudaCihlena 2019 není jen program na "bojišti" a na velkém náměstí v Králíkách. Do jejího programu se zapojují rozšířenou nabídkou muzea čs. opevnění, která neděli 18. 8. 2019 slaví jako Den muzeí v Králické pevnostní oblasti. Přístupné budou i některé méně často zpřístupňované části tvrzí Bouda a Hůrka, provozní dobu prodlouží pěchotní srub K - S 8 U nádraží, K - S 14 U cihelny, K - S 25 Na sedle a lehký objekt č. 111 ležící v bezprostředním sousedství "bojiště".

Na Boudu a na srub K - S 25 zamíří v sobotu a v neděli speciální autobusová linka. V neděli obě muzea propojí Výroční nadstandardní prohlídka v délce trvání asi 6 hodin. Začátek je u vchodového srubu K - S 22 a Krok v 10:15 hodin.

V Králíkách na nádraží bude přistaven Legiovlak - toto unikátní muzeum na kolejích zde budou moci zájemci navštívit od 13. do 18. srpna 2019. V sobotu do Prostřední Lipky (na okraj "hlediště" a "bojiště") přijede nostalgický parní vlak jedoucí na trase Česká Třebová - Hanušovice a zpět.
 

Naučná stezka vás naučí vojenské historii Králicka

Kolem většiny objektů Králické pevnostní oblasti a městem Králíky vede naučná stezka vojenské historie, která měří 6,5 kilometrů. Cestou vás čeká 10 zastavení, kde se dozvíte to nejdůležitější o vzniku a fungování československého vojenského opevnění a uvidíte velkou raritu této oblasti – protibetonové střely Röchling, které zůstaly dodnes zabořené ve stěnách dělostřeleckého srubu K - S 11 tvrze Hůrka.

Tam můžete navštívit další z muzeí oblasti, Muzeum opevnění. Komplex pěti objektů, vystavěných před podzimem 1938, spojuje 1,75 kilometru chodeb se sklady munice, kuchyní a ošetřovnou, které měly poskytnout bezpečné zázemí pro dlouhodobý pobyt až čtyř set mužů.

Cihelna 2020 v Králíkách

Cihelna 2020 v Králíkách

23. ročník akce Cihelna proběhne ve dnech 21. až 22. srpna 2020 v Králíkách a okolí. Cihelna 2020 - jedna z největších akcí věnovaná tematu obrany státu kdysi i dnes. Vojensko-historické prezentace a ukázky, oživená historie, vojenská historie a vojenská technika z minulého století i ze současnosti.

Vojenské muzeum Králíky - nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Vojenské muzeum Králíky - nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Navštivte celoročně přístupné vojensko-historické expozice věnované armádě, obraně státu a československým opevněním. Muzeum představuje zároveň zázemí pro každoročně pořádané vzpomínkové akce Cihelna.

Dělostřelecká tvrz Bouda - muzeum čs. opevnění

Dělostřelecká tvrz Bouda - muzeum čs. opevnění

Tvrz Bouda je největším muzeem čs. opevnění na území České republiky. Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Bouda, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935-38.

Orlické hory - dominanta východních Čech

Orlické hory - dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice.

Pěchotní srub K–S 14

Pěchotní srub K–S 14 "U cihelny" v Králíkách

Muzeum čs. opevnění z let 1935-1938 - Pěchotní srub K-S 14 "U cihelny" v Králíkách je významnou památkou i pietním místem Pardubického kraje! Přijeďte se podívat do legendární pevnosti, kterou kráčela historie našeho státu.