Úvod > Aktuality > Cihelna 2020 bude letos filmová a televizní
Památky

Cihelna 2020 bude letos filmová a televizní

  • Vydáno21. srpna 2020
Králická pevnostní oblast je pojem, zvlášť koncem srpna, kdy se tu koná Cihelna, vzpomínková akce zaměřená na oživenou vojenskou historii a vojenskou techniku. Tradiční přehlídka vojenské techniky obohacená o každoroční historickou vojenskou ukázku se sice kvůli koronavirové situaci letos nekoná, avšak pořadatelé připravili spolu s Českou televizí filmové provedení akce – bez diváků v místě konání. Dále se zde bude 22. a 23. 8. 2020 konat Víkend muzeí v Králické pevnostní oblasti.
Každý rok koncem srpna se koná vzpomínková akce Cihlena zaměřená na oživenou historii, vojenskou historii a vojenskou techniku z minulého století. Letošní již 23. ročník významné historické akce bude však jiný. Díky koronavirové oandemii není možné uspořádat bojové ukázky tak, jak byli diváci zvyklí. Letos proběhnou bez účasti veřejnost, ale snímat je budou kamery České televize.

WehrmachtTelevizní podobu Cihelny představí Česká televize 22. srpna 2020 z uzavřeného areálu tankové arény v Králíkách. Spolky vojenské historie se zaměří na rekonstrukci osvobozovacích bojů za ostravské operace na jaře 1945. Má jít o přímý přenos bojové ukázky s tématem Ostravská operace na jaře 1945 s řadou dalších reportážních tematických vstupů prezentujících jednotlivá muzea, památky, obce a turistické cíle v Králické pevnostní oblasti, účastnící se kluby vojenské historie, vojenskou historickou techniku, historické zbraně.
 

Kralické pevnosti připravují speciální program

Diváci, kteří budou chtít vidět bojové scény a podpořit snahu organizátorů o dynamické ukázky Cihleny 2020 bez rušivých doprovodných jevů, zůstanou letos doma a budou je sledovat na televizní obrazovce. Kdo přesto dorazí do Králické pevnostní oblasti, má řadu možností i když se na vlastní „bojiště“ nedostane. Celý víkend 22. a 23. srpna je víkendem muzeí v KPO. Muzea připravují speciální program, včetně speciální prohlídkové trasy ve tvrzi Bouda a ve tvrzi Hůrka.

boudaHůrka rozšíří provozní dobu, navýší počty vstupů do podzemního systému pevnosti, zařadí speciální prohlídkové trasy. Proběhne akce „Oživená tvrz“, kdy dojde ke zřízení ležení čs. armády z r. 1938, bude vystavena výstroj, výzbroj, výbava a činnost bude návštěvníkům na různých místech předvádět na tři desítky dobově uniformovaných členů klubů vojenské historie a historických vojenských jednotek… Část jednotky doprovodí nostalgický parní vlak na trase Česká Třebová – Ústí nad Orlicí – Letohrad – Jablonné nad Orlicí – Těchonín – Mladkov – Lichkov – Prostřední Lipka – Červený Potok.

Muzeum čs. opevnění dělostřelecká tvrz Bouda rozšíří provozní dobu, navýší počty vstupů do podzemního systému pevnosti, zařadí speciální prohlídkové trasy, včetně těch nejdelších (360 min). Památník obránců vlasti – pěchotní srub K – S 8 „U nádraží“ rozšíří provozní dobu (v sobotu od 9 do 20 v neděli od 9 do 15 hod), navýší počty vstupů do objektu. U srubu bude vybudováno dobové ležení s výstavou výstroje a výzbroje od legií až po čs. armádu v r. 1938.
  • Králický řopík – lehký objekt č. 111 rozšíří provozní dobu od 10 do 18 hod, navýší počty vstupů do objektu.
  • Vojenské muzeum Lichkov – o víkendu otevře, v sobotu až do 19 hod.
  • Muzeum opevnění pěchotní srub K – S 5 „U potoka“ zajistí běžný provoz.
  • Muzeum vysoký kámen o víkendu mimořádně otevře, v neděli bude součástí Výročního nadstandardního okruhu tvrze Bouda (okruh 360 min).
  • Dělostřelecká pozorovatelna K – S 12b „Utržený“ – připravuje se mimořádné otevření objektu.
  • Pro úplnost doplňujeme, že Vojenské muzeum Králíky bude uvedený víkend pro veřejnost zavřeno.
 

Omezení a uzavírky během Cihelny 2020

cihlenaPříjezd k Vojenskému muzem Králíky a Muzeu čs. opevnění z let 1935–1938, Pěchotnímu srubu K – S 14 „U cihelny“ bude v sobotu 22. 8. zcela uzavřen. Muzeum čs. opevnění z let 1935–1938, Pěchotní srub K – S 14 „U cihelny“ mohou navštívit v sobotu 22. 8. objednané skupiny a zájemci, které přiveze nostalgický parní vlak (prokáží se jízdenkou), v neděli se počítá s rozšířenou provozní dobou.

Vojenské historické jednotky, kluby vojenské historie a majitelé historické vojenské techniky, kteří každoročně svou účastí projekt akce Cihelna podporují, přislíbili svoji účast i na letošní televizní a filmové Cihelně! A to i za situace, když jsou podmínky jiné a v řadě ohledů komplikovanější.
 

Naučná stezka vás naučí vojenské historii Králicka

Kolem většiny objektů Králické pevnostní oblasti a městem Králíky vede naučná stezka vojenské historie, která měří 6,5 kilometrů. Cestou vás čeká 10 zastavení, kde se dozvíte to nejdůležitější o vzniku a fungování československého vojenského opevnění a uvidíte velkou raritu této oblasti – protibetonové střely Röchling, které zůstaly dodnes zabořené ve stěnách dělostřeleckého srubu K – S 11 tvrze Hůrka.

Tam můžete navštívit další z muzeí oblasti, Muzeum opevnění. Komplex pěti objektů, vystavěných před podzimem 1938, spojuje 1,75 kilometru chodeb se sklady munice, kuchyní a ošetřovnou, které měly poskytnout bezpečné zázemí pro dlouhodobý pobyt až čtyř set mužů.

Pěchotní srub K–S 14

Pěchotní srub K–S 14 "U cihelny" v Králíkách

Muzeum čs. opevnění z let 1935-1938 – Pěchotní srub K-S 14 "U cihelny" v Králíkách je významnou památkou i pietním místem Pardubického kraje! Přijeďte se podívat do legendární pevnosti, kterou kráčela historie našeho státu.

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice. Celá oblast je protkaná hustou sítí pěších, cyklo i lyžařských tras.

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění

Tvrz Bouda je největším muzeem čs. opevnění na území České republiky. Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Bouda, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935-38.

Legiovlak 2022

5.4.
4.12.
Legiovlak 2022

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Navštivte celoročně přístupné vojensko-historické expozice věnované armádě, obraně státu a československým opevněním. Muzeum představuje zároveň zázemí pro každoročně pořádané vzpomínkové akce Cihelna.

Další aktuality

28.9.
2022
Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Pardubický kraj | Gurmánská turistika
5.8.
2022
Deset výletů na hradní rozhledny

Deset výletů na hradní rozhledny

Pardubický kraj | Památky