Úvod > Aktuality > Akce Cihelna 2023 se v Králíkách opět uskuteční po dvou letech
Památky

Akce Cihelna 2023 se v Králíkách opět uskuteční po dvou letech

  • Vydáno16. srpna 2023
Králická pevnostní oblast je pojem, zvlášť koncem srpna, kdy se tu koná Cihelna, vzpomínková akce zaměřená na oživenou vojenskou historii a vojenskou techniku. Naposledy se oblíbený event konal v roce 2020, letos se však příznivcům vojenské historie, techniky, historické a současné výzbroje vrací v plné síle. Těšit se mohou na víkend 18. a 19. srpna, kdy se Cihelna bude konat v prostoru u Vojenského muzea Králíky.
Každý rok koncem srpna se koná vzpomínková akce Cihlena zaměřená na oživenou historii, vojenskou historii a vojenskou techniku z minulého století. Letošní již 24. ročník významné historické akce opět potěší všechny fanoušky vojenské historie. Do příprav a realizace akce se letos zapojuje Armáda České republiky, která na louce nad vojenským muzeem Králíky vystaví statické ukázky moderní vojenské techniky. Nebude však chybět ani představení integrovaného záchranného systému, policie, vězeňské služby, celní správy nebo výstava vojenské historické techniky.

Letošní 24. ročník Cihelny začne v pátek 18. srpna ve 14.00 hodin generálním nácvikem akce. V sobotu 19. srpna od 9:30 hodin vystoupí Vojenská hudba Olomouc. Po výstřelu ze samohybné kanonové houfnice DANA (152 mm ShKH) a průletu letounů JAS-39 Gripen bude Cihelna 2023 oficiálně zahájena. Od 10:30 hodin bude následovat společné defilé vojenské techniky. Poté se v dynamických ukázkách představí složky Integrovaného záchranného systému, Celní správy ČR nebo Vězeňské služby ČR.

cihlenaHlavním bodem programu je několik bojových ukázek v režii vojenskohistorických klubů převážně s tématem druhé světové války. Ta letošní se uskuteční v sobotu 19. srpna a ve více než hodinové ukázce uvidíte poutavou historickou rekonstrukci bojů z roku 1944 souvisejících se Slovenským národním povstáním "Slovensko v plamenech". Toto téma bude na Cihelně vůbec poprvé. Organizátoři z řad klubů vojenské historie věří, že zásadní události tohoto povstání přiblíží co nejvíce tak, abyste si vychutnali opravdovou historickou podívanou.

Už od pátečního odpoledne budou v prostoru k vidění desítky kusů vojenské a historické techniky včetně kolových obrněných transportérů Pandur II, lehkých obrněných vozidel Iveco, samohybné kanonové houfnice DANA, tanku T-72, bojových vozidel pěchoty BVP 2, zdravotnické ale i podpůrné techniky. Dále se představí výstrojní součástky nebo moderní či historické zbraně.
 

Kralické pevnosti připravují speciální program

Diváci, kteří budou chtít vidět také proslulé vojenské pevnosti z první republiky, se mohou těšit na speciální prohlídky tvrze Bouda, K-S 11 Na Svahu nebo K-S 12b Utržený. Otevřená samožřejmě zůstává i tvrz Hůrka, a to v běžném režimu.

Muzeum čs. opevnění dělostřelecká tvrz Bouda navýší počty vstupů do podzemního systému pevnosti a zařadí speciální prohlídkové trasy. Garantované prohlídky tvrze budou v časech 10, 11, 12, 13, 14, 15 a 16 hodin, ve 12, 13 a 14 hodin lze přijít na mimořádně Velký okruh s časovou náročností 3 hodiny. Každý návštěvník tvrze, při zakoupení vstupného pod názvem Základní prohlídka nebo Velký okruh, uvidí model dělostřelecké otočné a výsuvné věže.

K-S 12b utrženýV sobotu 19. srpna bude možné navštívit dělostřelecký srub K-S 11 Na Svahu při tvrzi Hůrka, a to od 9:00 do 16:00 hodin. Objekt nese unikátní stopy zkoušek německých zbraní.

Mimořádně je v termínu od 14. do 20. 8. 2023 otevřena také dělostřelecká pozorovatelna K – S 12b „Utržený“. Objekt se nachází asi 2 km od pevnosti Hůrka na kótě, kam lze dojet autem (možnost parkování u objektu). Otevřeno je denně od 10:00 do 16:00 hodin.

Pro úplnost doplňujeme, že Vojenské muzeum Králíky bude uvedený víkend pro veřejnost zavřeno.
 

Naučná stezka vás naučí vojenské historii Králicka

Kolem většiny objektů Králické pevnostní oblasti a městem Králíky vede naučná stezka vojenské historie, která měří 6,5 kilometrů. Cestou vás čeká 10 zastavení, kde se dozvíte to nejdůležitější o vzniku a fungování československého vojenského opevnění a uvidíte velkou raritu této oblasti – protibetonové střely Röchling, které zůstaly dodnes zabořené ve stěnách dělostřeleckého srubu K – S 11 tvrze Hůrka.

Tam můžete navštívit další z muzeí oblasti, Muzeum opevnění. Komplex pěti objektů, vystavěných před podzimem 1938, spojuje 1,75 kilometru chodeb se sklady munice, kuchyní a ošetřovnou, které měly poskytnout bezpečné zázemí pro dlouhodobý pobyt až čtyř set mužů.

Legiovlak 2023

11.4.
3.12.
Legiovlak 2023

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.

Pěchotní srub K–S 14 U cihelny v Králíkách

Pěchotní srub K–S 14 U cihelny v Králíkách

Muzeum čs. opevnění z let 1935-1938 – Pěchotní srub K-S 14 "U cihelny" v Králíkách je významnou památkou i pietním místem Pardubického kraje! Přijeďte se podívat do legendární pevnosti, kterou kráčela historie našeho státu.

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění

Tvrz Bouda je největším muzeem čs. opevnění na území České republiky. Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Bouda, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935-38. Raritou je objekt K-S22 Horymír pro výsuvnou otočnou dělovou věž.

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Navštivte celoročně přístupné vojensko-historické expozice věnované armádě, obraně státu a československým opevněním. Muzeum představuje zároveň zázemí pro každoročně pořádané vzpomínkové akce Cihelna.

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice. Celá oblast je protkaná hustou sítí pěších, cyklo i lyžařských tras.

Další aktuality

České značky: ETA, spolehlivý parťák vašich domácností

V roce 2023 společnost ETA oslavila krásných 80 let. Vysavače, fény, žehličky, varné plotýnky nebo mixéry byly celou tu dobu součástí našich domácností! Pojďte s námi zavzpomínat a nahlédnout do kuchyní našich babiček, jestli tam takový zapomenutý poklad někde neleží!
Pardubický kraj | Kultura

Nenechejte si ujít Tlačenici perníku se svatým Václavem

Již tradičně se ve státní svátek svatého Václava sjíždějí do Perníkové chaloupky pod hradem Kunětická hora u Pardubic malí i velcí návštěvníci, aby si v rámci Svatováclavské tlačenice perníku sami mohli zkusit vytlačit, vykrojit a upéci staročeský perníček – třeba právě ten s motivem českého krále.
Pardubický kraj | Památky

V sobotu si užijete Loutkohrátky na Betlémě

V sobotu 23. září zamíří do památkové rezervace Betlém v Hlinsko opět loutky z Muzea loutkařských kultur v Chrudimi. Součástí programu Loutkohrátky na Betlémě jsou workshopy, kdy si malí i velcí návštěvníci budou moci na 4 stanovištích vyrobit vlastního maňáska či prstovou loutku z papíru.
Pardubický kraj | Památky

Užijte si poslední týdny nabitého letního provozu na Dolní Moravě

Podzim se kvapně přiblížil a horské kopce na Dolní Moravě se brzy vybarví. Ale ještě do konce října si můžete užít zážitky, za kterými mířili lidé po celé léto. Pak se hory začnou připravovat na další skvělou zimní sezónu. Využijte proto posledních týdnů letního provozu a vychutnejte si dolnomoravské babí léto. Co všechno nabízí?
Pardubický kraj | Zážitky

Veselým Kopcem zazní klapot vodního mlýna i tkalcovského stavu

Dvoudenní program s názvem Mlynáři a sekerníci je připraven na víkend 16. – 17. září 2023 v areálu Veselého Kopce. Vždy od 9:30 do 16:30 hodin můžete vidět v chodu veselokopecké technické památky na vodní pohon. V rámci komentovaných prohlídek s tkalcem Josefem Fidlerem, které začínají po oba dva dny v 10:30 a 14:00 hodin, můžete navštívit také novou stálou expozici Len na Veselém Kopci v usedlosti Pilných čp. 4.
Pardubický kraj | Památky

Přijeďte si užít zábavné odpoledne Kladruby naruby v Národním hřebčíně

Národní hřebčín Kladruby nad Labem připravil na sobotu 16. září 2023 bohatý program, který se snaží přiblížit chov starokladrubských koní nejširší veřejnosti. Pátý ročník akce Kladruby naruby nabídne odpoledne plné zábavy ale i poučení se odehraje na závodišti v Kladrubech nad Labem. Zábavnou formou představí význam Národního hřebčína a hodnoty krajiny zapsané na seznam na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Pardubický kraj | Zážitky

Pardubičtí Koně v akci oslaví koňské tradice i krajské dožínky

Na největší setkání koní a lidí v domově slavné Velké pardubické se můžete zajet podívat o víkendu 9. a 10. září 2023. Jedná se mezinárodní výstavu Koně v akci, která koná na Dostihovém závodišti v Pardubicích. Pořadatelé v rámci 25. ročníku výstavy připravili nabitý a rozmanitý program, jehož součástí se v neděli 10. září stanou také krajské dožínky. A protože pořadatel výstavy – Dostihový spolek – si letos připomíná 30 let svého založení, nemůže být tématem výstavy nic jiného než výročí.
Pardubický kraj | Letní sporty

Lanškrounská kopa zve na výlet i městské slavnosti

Tradiční dálkový pochod Lanškrounská kopa, při kterém můžete poznat zblízka lanškrounský region, se koná 9. září 2023. Turisté si mohou vybrat z pěších i cyklistických výletů různých délek a obtížností, pro děti je připraven pohádkový les. V pátek 8. září se navíc můžete poveselit na městských slavnostech, ty budou pokračovat i v sobotu.
Pardubický kraj | Letní sporty