ÚvodAktualityAkce Cihelna 2023 se v Králíkách opět uskuteční po dvou letech
Památky

Akce Cihelna 2023 se v Králíkách opět uskuteční po dvou letech

  • 16. srpna 2023
Králická pevnostní oblast je pojem, zvlášť koncem srpna, kdy se tu koná Cihelna, vzpomínková akce zaměřená na oživenou vojenskou historii a vojenskou techniku. Naposledy se oblíbený event konal v roce 2020, letos se však příznivcům vojenské historie, techniky, historické a současné výzbroje vrací v plné síle. Těšit se mohou na víkend 18. a 19. srpna, kdy se Cihelna bude konat v prostoru u Vojenského muzea Králíky.
Každý rok koncem srpna se koná vzpomínková akce Cihlena zaměřená na oživenou historii, vojenskou historii a vojenskou techniku z minulého století. Letošní již 24. ročník významné historické akce opět potěší všechny fanoušky vojenské historie. Do příprav a realizace akce se letos zapojuje Armáda České republiky, která na louce nad vojenským muzeem Králíky vystaví statické ukázky moderní vojenské techniky. Nebude však chybět ani představení integrovaného záchranného systému, policie, vězeňské služby, celní správy nebo výstava vojenské historické techniky.

Letošní 24. ročník Cihelny začne v pátek 18. srpna ve 14.00 hodin generálním nácvikem akce. V sobotu 19. srpna od 9:30 hodin vystoupí Vojenská hudba Olomouc. Po výstřelu ze samohybné kanonové houfnice DANA (152 mm ShKH) a průletu letounů JAS-39 Gripen bude Cihelna 2023 oficiálně zahájena. Od 10:30 hodin bude následovat společné defilé vojenské techniky. Poté se v dynamických ukázkách představí složky Integrovaného záchranného systému, Celní správy ČR nebo Vězeňské služby ČR.

cihlenaHlavním bodem programu je několik bojových ukázek v režii vojenskohistorických klubů převážně s tématem druhé světové války. Ta letošní se uskuteční v sobotu 19. srpna a ve více než hodinové ukázce uvidíte poutavou historickou rekonstrukci bojů z roku 1944 souvisejících se Slovenským národním povstáním "Slovensko v plamenech". Toto téma bude na Cihelně vůbec poprvé. Organizátoři z řad klubů vojenské historie věří, že zásadní události tohoto povstání přiblíží co nejvíce tak, abyste si vychutnali opravdovou historickou podívanou.

Už od pátečního odpoledne budou v prostoru k vidění desítky kusů vojenské a historické techniky včetně kolových obrněných transportérů Pandur II, lehkých obrněných vozidel Iveco, samohybné kanonové houfnice DANA, tanku T-72, bojových vozidel pěchoty BVP 2, zdravotnické ale i podpůrné techniky. Dále se představí výstrojní součástky nebo moderní či historické zbraně.
 

Kralické pevnosti připravují speciální program

Diváci, kteří budou chtít vidět také proslulé vojenské pevnosti z první republiky, se mohou těšit na speciální prohlídky tvrze Bouda, K-S 11 Na Svahu nebo K-S 12b Utržený. Otevřená samožřejmě zůstává i tvrz Hůrka, a to v běžném režimu.

Muzeum čs. opevnění dělostřelecká tvrz Bouda navýší počty vstupů do podzemního systému pevnosti a zařadí speciální prohlídkové trasy. Garantované prohlídky tvrze budou v časech 10, 11, 12, 13, 14, 15 a 16 hodin, ve 12, 13 a 14 hodin lze přijít na mimořádně Velký okruh s časovou náročností 3 hodiny. Každý návštěvník tvrze, při zakoupení vstupného pod názvem Základní prohlídka nebo Velký okruh, uvidí model dělostřelecké otočné a výsuvné věže.

K-S 12b utrženýV sobotu 19. srpna bude možné navštívit dělostřelecký srub K-S 11 Na Svahu při tvrzi Hůrka, a to od 9:00 do 16:00 hodin. Objekt nese unikátní stopy zkoušek německých zbraní.

Mimořádně je v termínu od 14. do 20. 8. 2023 otevřena také dělostřelecká pozorovatelna K – S 12b „Utržený“. Objekt se nachází asi 2 km od pevnosti Hůrka na kótě, kam lze dojet autem (možnost parkování u objektu). Otevřeno je denně od 10:00 do 16:00 hodin.

Pro úplnost doplňujeme, že Vojenské muzeum Králíky bude uvedený víkend pro veřejnost zavřeno.
 

Naučná stezka vás naučí vojenské historii Králicka

Kolem většiny objektů Králické pevnostní oblasti a městem Králíky vede naučná stezka vojenské historie, která měří 6,5 kilometrů. Cestou vás čeká 10 zastavení, kde se dozvíte to nejdůležitější o vzniku a fungování československého vojenského opevnění a uvidíte velkou raritu této oblasti – protibetonové střely Röchling, které zůstaly dodnes zabořené ve stěnách dělostřeleckého srubu K – S 11 tvrze Hůrka.

Tam můžete navštívit další z muzeí oblasti, Muzeum opevnění. Komplex pěti objektů, vystavěných před podzimem 1938, spojuje 1,75 kilometru chodeb se sklady munice, kuchyní a ošetřovnou, které měly poskytnout bezpečné zázemí pro dlouhodobý pobyt až čtyř set mužů.

Cihelna 2024 v Králíkách

16. 8.17. 8.
Cihelna 2024 v Králíkách

Cihelna ve své obvyklé podobě proběhne ve dnech 16. – 17. srpna 2024 v Králíkách. Přijít můžete na Společný víkend muzeí v králické pevnostní oblasti, který se bude konat v pátek a sobotu. V neděli je možný vstup do muzeí.

Legiovlak 2024

16. 7.21. 7.
Legiovlak 2024

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.

Pěchotní srub K–S 14 U cihelny v Králíkách Památky

Pěchotní srub K–S 14 U cihelny v Králíkách

Muzeum čs. opevnění z let 1935-1938 – Pěchotní srub K-S 14 "U cihelny" v Králíkách je významnou památkou i pietním místem Pardubického kraje! Přijeďte se podívat do legendární pevnosti, kterou kráčela historie našeho státu.

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění Památky

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění

Tvrz Bouda je největším muzeem čs. opevnění na území České republiky. Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Bouda, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935-38. Raritou je objekt K-S22 Horymír pro výsuvnou otočnou dělovou věž.

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice Kultura

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Navštivte celoročně přístupné vojensko-historické expozice věnované armádě, obraně státu a československým opevněním. Muzeum představuje zároveň zázemí pro každoročně pořádané vzpomínkové akce Cihelna.

Orlické hory – dominanta východních Čech Příroda

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice. Celá oblast je protkaná hustou sítí pěších, cyklo i lyžařských tras.

Další aktuality

Na Veselém kopci bude veselo: chystá se Veselokopecký jarmark

V sobotu 20. a v neděli 21. července se v době od 9:00 do 17:00 v areálu Veselého Kopce u Hlinska uskuteční oblíbený Veselokopecký jarmark. Ten byl jeden z prvních pořadů, které se v areálu před desítkami let poprvé uskutečnil – v letošním roce je to již 39. ročník v 50leté historii muzea. Pozvání k účasti přijali vybraní lidoví výrobci z celé České republiky, včetně výrobců oceněných titulem Nositel tradice České republiky nebo Nositel Tradice Pardubického kraje.
17. červenec 2024 8:00
Památky, Pardubický kraj

Tajemství Ďáblovy bible: kdy vznikla, kdo ji napsal a kde si ji prohlédnete?

Codex gigas neboli Ďáblova bible, největší ručně psaná kniha na světě, je od července 2024 k vidění v Městském muzeu Žamberk. Přijeďte se podívat do stálé expozice a seznamte se s jedinečným příběhem díla, u jehož zrodu prý stál samotný ďábel. Nejvěrnější maketa Codexu Gigas, jaká kdy byla zhotovena, se stala hlavním exponátem ve zcela novém a moderním prostoru muzea, který připomíná historii žamberských knihařů.
16. červenec 2024 14:00
Kultura, Pardubický kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat v Pardubickém kraji

Písníky s příjemnými plážemi, tiché zatopené lomy na kámen s chladnou vodou, přehrady i populární akvaparky a koupaliště – taková je nabídka oblíbených koupacích míst v Pardubickém kraji. Udělejte si hezký den a vyrazte za slunečními paprsky k vodě!
15. červenec 2024 12:00
Letní sporty, Pardubický kraj

V Pardubicích se sešli nejlepší hráči šachu, deskových her i křížovek

Od 11. do 28. července 2024 hostí Pardubice mezinárodní festival šachu a her. Festival se skládá z několika desítek turnajů v různých hrách – např. šachy, bridž, scrabble, mariáš, piškvorky, poker, sudoku a luštění křížovek. Hlavních šachových turnajů by se mělo zúčastnit zhruba 4 500 hráčů z 43 zemí.
11. červenec 2024 11:00
Zážitky, Pardubický kraj

Král Vladislav Jagellonský bude pasovat rytíře na hradě Kunětická hora

Král Vladislav Jagellonský, cestující z Prahy do Uher, navštíví v neděli 14. 7. 2024 na Kunětické hoře svého rádce, pana Viléma z Pernštejna. V 11:00, 13:30, 15:00 a 16:30 může veřejnost zhlédnout kostýmované výklady vedené formou dialogu dvou historických postav – krále Vladislava Jagellonského a nejvyššího hofmistra Království českého Viléma II. z Pernštejna. Výklady budou spojeny s ceremonií pasování návštěvníků na rytíře.
11. červenec 2024 9:44
Zážitky, Pardubický kraj

Toulovcovy prázdninové pátky v Litomyšli jsou opět ve znamení pohody a dobré nálady

Také se vám zdá, že o prázdninách letí čas tak nějak rychleji? V Litomyšli se koná už 26. celoprázdninový festival pohádek a koncertů na Toulovcově náměstí. Prázdniny v Litomyšli jsou nyní opět ve znamení pohádek, folkových koncertů a hlavně dobré nálady. Program pro malé i velké bude probíhat každý pátek od 5. července do 30. srpna 2024.
4. červenec 2024 8:00
Zážitky, Pardubický kraj

Celníci a pašeráci: poznejte bývalé celnice jako hotely či zajímavá muzea

Na hranicích už dnes celníky nepotkáte, zato mnoho zajímavých muzeí, památníků a rozhleden ano. Ve Valticích, Králíkách nebo Rozvadově se například dozvíte, co a jak se pašovalo a jak celníci pašované předměty hledali. Pozveme vás ale i do jiných celnic: víte, že v jedné najdete hotel a v dalších zajímavé expozice, třeba o životě a službě na hranicích? Nechybí ani neobvyklý simulátor plavby na voru.
29. červen 2024 10:26
Památky, Pardubický kraj

Chrudim bude sedm dní patřit loutkám

Více než sto loutkových představení pro dětské i dospělé diváky, semináře, dílny pro veřejnost, přednášky a koncerty nabízí letošní festival Loutkářská Chrudim, který začíná v pátek 28. června a končí ve čtvrtek 4. července 2024. Kromě bohatého programu můžete dopoledne v ulicích potkat klauny a herce z improvizačního divadla Paleťáci, odpoledne pak členku skupiny Gaja Yritis na chůdách či žonglující a také performerky z interaktivní instalace Hemžení.
27. červen 2024 22:10
Kultura, Pardubický kraj