Úvod > Aktuality > Chudobínská borovice z České republiky vyhrála anketu Evropský strom roku 2020
Příroda

Chudobínská borovice z České republiky vyhrála anketu Evropský strom roku 2020

  • Vydáno18. března 2020
Evropským stromem roku je poprvé v desetileté historii ankety strom z České republiky! Stala se jím 350 let stará borovice, které se přezdívá Strážkyně zatopeného údolí. Českou borovici z Vysočiny podpořilo 47 226 hlasujících. Prastará borovice je jedinou památkou na zaniklou obec Chudobín, která dnes leží na dně Vírské přehrady.
chudobínská boroviceV anketě Evropský strom roku zvítězil poprvé v desetileté historii jejího konání zástupce z České republiky. Letošní vítězskou je Chudobínská borovice, které se přezdívá Strážkyně zatopeného údolí. Hlasující v letošním ročníku ankety vybírali z 16 národních stromů. Pro nádhernou českou borovici hlasovalo v anketě 47 226 účastníků, druhý jinan z chorvatského Daruvaru dostal 28 060 hlasů a třetí osamělý topol z Ruské federace 27 411 hlasů. Celkově se v anketě sešlo 285 174 hlasů.

chudobínská boroviceS nadsázkou by se dalo říct, že Chudobínská borovice je jediným obyvatelem, který dosud žije u zatopené vesnice. Nezdolný jehličnan, který tvarem nápadně připomíná bonsaj, ční nad hladinou přehrady, která svádí vodu z údolí řeky Svratky. Ke stromu není kvůli přísnému vodohospodářskému řádu, který chrání pitnou vodu, přístup. Neobvyklý solitér lze ale obdivovat či fotografovat z protějšího pravého břehu. V suchých létech pod skalou vzniká malá zátočina, naopak když je vody hodně, stojí borovice na maličkém ostrůvku uprostřed hladiny. Strom je navzdory drsným klimatickým podmínkám ve výborné zdravotní kondici.

K zajímavostem soutěže patří i "závazek" mikroregionu Bystřicko, který slíbil, že za každý hlas pro naší borovici v evropské soutěži vysadí nový strom. U přehrady by tak mělo přibýt několik hektarů obnoveného lesa.
Strážkyně zatopeného údolí – borovice v zaniklé vsi Chudobín

Strážkyně zatopeného údolí – borovice v zaniklé vsi Chudobín

Chudobínská borovice rostoucí těsně nad hladinou přehrady Vír vyhrála v roce 2019 anketu Strom roku. Tři sta padesát let stará borovice je totiž jedinou památkou na zaniklou obec Chudobín, která dnes leží na dně přehrady.

Vírská přehrada – vír v údolí Svratky

Vírská přehrada – vír v údolí Svratky

Vírská údolní nádrž přehradila svojí mohutnou hrází tok řeky Svratky v jednom z nejužších míst údolí, a obě její krajní stěny jsou pevně ukotveny ve skalních stěnách. Se stavbou se započalo roku 1947 a roku 1958 byla uvedena do plného chodu.

Další aktuality

Advent ve stylu UNESCO: co zažijete v předvánoční Telči, Třebíči a ve Žďáru nad Sázavou?

Tři krásná místa, tři památky UNESCO a k tomu advent a vánoční programy: portál Kudy z nudy vás tentokrát zve na Vysočinu, a to do Telče, Třebíče a do Žďáru nad Sázavou. Poradíme vám, kde navštívíte ty nejkrásnější vánoční trhy, živý betlém anebo kde se vyplatí zastavit se s dětmi.
Kraj Vysočina | Památky

Hrad Kámen zve na adventní prohlídky, poté se na čtyři roky uzavře

Hrad Kámen nedaleko Pelhřimova čeká dlouhá rekonstrukce s razantní změnou expozic. Ta měla původně probíhat už vloni, ovšem nakonec se správa hradu rozhodla termín posunout. Návštěvníkům je hrad ještě otevřen během adventních prohlídek do 18. prosince 2022, poté se na čtyři roky zcela uzavře kvůli úplné rekonstrukci.
Kraj Vysočina | Památky

Návštěvu v Zoo Jihlava si užijete v zimě i za tmy

Zoo Jihlava je otevřená každý den po celý rok, tedy i v zimě. Počátkem listopadu pouze začaly platit zimní změny v otvírací době a vstupu do zoo. Nejvýraznější z nich je ta, že od začátku listopadu do konce února je otevřen pouze hlavní vstup do zoo! To znamená, že spodní pokladna – od města, nebo lesoparku Heulos, se na zimu uzavírá. Hlavní pokladna je otevřena v období od listopadu do března včetně, od 9 do 16 hodin. I po zavření hlavní pokladny v 16:00 hodin mohou návštěvníci v areálu zoo setrvat minimálně další dvě hodiny.
Kraj Vysočina | Příroda

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava zve na včely, Dalajlámu i etiku

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava nabídne od 25. do 30. října 2022 tři stovky filmů a přinese objevnou retrospektivu americké oscarové avantgardistky Shirley Clarke, sondu do partnerských vztahů od režisérky Jany Počtové, filmovou esej o včelách dokumentaristy Miroslava Janka nebo snímek o neobvyklém přátelství mezi duchovním vůdcem Tibetu Dalajlamou a jihoafrickým arcibiskupem Desmondem Tutu. Chybět nebude ani reflexe ruské agrese na Ukrajině nebo konference věnovaná etice v dokumentu.
Kraj Vysočina | Zážitky