Úvod > Aktuality > Chudobínská borovice z České republiky vyhrála anketu Evropský strom roku 2020

Chudobínská borovice z České republiky vyhrála anketu Evropský strom roku 2020

Vydáno 18. března 2020 Příroda
Evropským stromem roku je poprvé v desetileté historii ankety strom z České republiky! Stala se jím 350 let stará borovice, které se přezdívá Strážkyně zatopeného údolí. Českou borovici z Vysočiny podpořilo 47 226 hlasujících. Prastará borovice je jedinou památkou na zaniklou obec Chudobín, která dnes leží na dně Vírské přehrady.
chudobínská boroviceV anketě Evropský strom roku zvítězil poprvé v desetileté historii jejího konání zástupce z České republiky. Letošní vítězskou je Chudobínská borovice, které se přezdívá Strážkyně zatopeného údolí. Hlasující v letošním ročníku ankety vybírali z 16 národních stromů. Pro nádhernou českou borovici hlasovalo v anketě 47 226 účastníků, druhý jinan z chorvatského Daruvaru dostal 28 060 hlasů a třetí osamělý topol z Ruské federace 27 411 hlasů. Celkově se v anketě sešlo 285 174 hlasů.

chudobínská boroviceS nadsázkou by se dalo říct, že Chudobínská borovice je jediným obyvatelem, který dosud žije u zatopené vesnice. Nezdolný jehličnan, který tvarem nápadně připomíná bonsaj, ční nad hladinou přehrady, která svádí vodu z údolí řeky Svratky. Ke stromu není kvůli přísnému vodohospodářskému řádu, který chrání pitnou vodu, přístup. Neobvyklý solitér lze ale obdivovat či fotografovat z protějšího pravého břehu. V suchých létech pod skalou vzniká malá zátočina, naopak když je vody hodně, stojí borovice na maličkém ostrůvku uprostřed hladiny. Strom je navzdory drsným klimatickým podmínkám ve výborné zdravotní kondici.

K zajímavostem soutěže patří i "závazek" mikroregionu Bystřicko, který slíbil, že za každý hlas pro naší borovici v evropské soutěži vysadí nový strom. U přehrady by tak mělo přibýt několik hektarů obnoveného lesa.
Strážkyně zatopeného údolí – borovice v zaniklé vsi Chudobín

Strážkyně zatopeného údolí – borovice v zaniklé vsi Chudobín

Chudobínská borovice rostoucí těsně nad hladinou přehrady Vír vyhrála v roce 2019 anketu Strom roku. Tři sta padesát let stará borovice je totiž jedinou památkou na zaniklou obec Chudobín, která dnes leží na dně přehrady.

Vírská přehrada - vír v údolí Svratky

Vírská přehrada - vír v údolí Svratky

Vírská údolní nádrž přehradila svojí mohutnou hrází tok řeky Svratky v jednom z nejužších míst údolí, a obě její krajní stěny jsou pevně ukotveny ve skalních stěnách. Se stavbou se započalo roku 1947 a roku 1958 byla uvedena do plného chodu.