Úvod > Aktuality > Varhany pro chrám svatého Víta aneb Katedrály pomáhají katedrále
Varhany pro chrám svatého Víta aneb Katedrály pomáhají katedrále
"> "> Chrám sv. Barbory v Kutné Hore prodlužuje otevírací dobu "> Díky tomuto prodloužení mají návštevníci jedinecnou možnost zažít atmosféru katedrály také po setmení "> V období od 21. prosince 2013 do 5. ledna 2014 dojde ke zprístupnení empor chrámu s expozicí
Památky

Varhany pro chrám svatého Víta aneb Katedrály pomáhají katedrále

  • Vydáno6. září 2018
Již tuto neděli 9. září se v chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře bude konat první koncert v rámci benefiční akce Katedrály pomáhají katedrále na podporu Národní sbírky pro svatovítské varhany. Další ze série koncertů budou moci posluchači prožít nejen v Chrámu sv. Barbory, ale také v Katedrále Nanebevzetí Panny Marie a v Chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně. Myšlenku výstavby nových varhan, kterou se rozhodly podpořit Kutnohorská a Kolínská farnost, inicioval sám kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský.
Chrám sv. Barbory v Kutné HořeBenefiční koncerty budou probíhat od září do prosince tohoto roku. V každém měsíci zazní dvě hudební performance, jež představí známí hudebníci z Kutné Hory a Kolína. Posluchači se můžou těšit například na kutnohorského varhaníka Michala Hanuše či Viktora Darebného, zazpívá také Učitelský smíšený pěvecký sbor Tyl společně s Městskou hudbou Františka Kmocha a mnozí další.

V dubnu roku 2017 byla podepsána smlouva se španělskou firmou Gerhard Grenzing, která má na starosti výrobu varhan. Na kontě sbírky je téměř 65 miliónu korun, což znamená, že se vybralo již téměř více než 85 % z předpokládané výše nákladů na financování stavby. Na sbírku je možné přispět také pomocí DMS zprávy. Adopce píšťaly je vyhledávaným dárkem, který se hodí při jakékoliv příležitosti.

Kromě šňůry koncertů v rámci akce Katedrály pomáhají katedrále se budou konat také dva velké benefiční koncerty přímo ve Svatovítské katedrále. Koncerty se uskuteční 28. října a 16. listopadu a vystoupí na nich například nejznámější česká varhanice Katta ve spolupráci s cimbálovou kapelou Hradišťan.
Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Další aktuality