Úvod > Aktuality > Chlév ve středověkém vodním mlýnu v Hoslovicích má novou doškovou střechu
Chlév ve stredovekém vodním mlýnu v Hoslovicích má novou doškovou strechu
"> Chlév ve stredovekém vodním mlýnu v Hoslovicích má novou doškovou strechu "> K této práci byl prizván mistr svého remesla, doškar František Pavlica z Hroznové Lhoty
Památky

Chlév ve středověkém vodním mlýnu v Hoslovicích má novou doškovou střechu

  • Vydáno23. srpna 2014
Budova chléva v areálu středověkého vodního mlýna v Hoslovicích na Strakonicku dostala novou střechu. Ta byla vyrobena tradičním způsobem ze slámoých došků. Výměnu krytiny provedl doškař František Pavlica z Hroznové Lhoty, držitel ocenění ministra kultury Nositel tradice lidového řemesla, který vyrábí došky prastarým způsobem.

Mlýn HosloviceAreál vodního mlýna v Hoslovicích na Strakonicku ožil na začátku srpna stavebními pracemi. V důsledku krupobití, které mlýn postihlo v červenci 2012 bylo nutné na objektu chléva vyměnit doškovou střechu. K této práci byl přizván mistr svého řemesla, doškař František Pavlica z Hroznové Lhoty, držitel ocenění ministra kultury Nositel tradice lidového řemesla. Pan Pavlica vyrábí ze žitné slámy došky starým způsobem, které jsou vázány pouze slámovým povříslem, bez použití jiného materiálu.

Nejstarší a jedinečně dochovaný vodní mlýn v Čechách najdete nedaleko od Strakonic. Areál unikátního hoslovického mlýna tvoří původní mlýnice s obytnou částí, chlévy s kolnou a stodola, všechny kryté došky, roubené či zděné ze smíšeného zdiva. K mlýnu také patří rybníček s náhonem, sad a louky. Mlýn byl poháněn vodou, přiváděnou vantroky z malého rybníka. V areálu s dobovým autentickým zařízením se konají akce s ukázkami tradičních řemesel, zemědělské výroby a místního zvykosloví.

Vodní mlýn Hoslovice

Vodní mlýn Hoslovice

Ve zvlněné krajině šumavského Podlesí, přibližně 17 kilometrů od Strakonic se v obci Hoslovice nachází unikátní areál vodního mlýna na horní vodu, jehož návštěva vás přenese do života dob dávno minulých.