Úvod > Aktuality > CHKO Český kras letos oslaví 50 let!
CHKO Český kras letos oslaví 50 let!
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

CHKO Český kras letos oslaví 50 let!

  • Vydáno15. února 2022
Celých 50 let trvání oslavuje v letošním roce Chráněná krajinná oblast Český kras. Byla vyhlášena roku 1972 na rozloze 130 km² k ochraně nejcennější části barrandienské pánve. V rámci tohoto významného výročí se bude konat několik výstav, otevře se nový Dům přírody a vznikne nová naučná stezka okolo lomů Velká Amerika.
český krasV letošním roce oslaví CHKO Český kras již 50. let svého trvání. Chráněná krajinná oblast Český kras byla vyhlášena 12. dubna 1972, na rozloze 130 km2. Krajinu Českého krasu charakterizuje pestrý reliéf, zejména díky erozní činnosti Berounky a jejích přítoků (údolí Kačáku, Císařská rokle, Kodská rokle, údolí Bubovického potoka a Karlického i Radotínského potoka). Známé jsou zejména krasové kaňony, rokle a jeskyně či jeskynní systémy. V Českém krasu je téměř 700 jeskyní, z nichž pouze deset má délku větší než 300 metrů. Nejznámější je systém Koněpruských jeskyní na Zlatém koni s celkovou délkou chodeb přes dva kilometry. Je to nejdelší jeskynní systém v Čechách, částečně zpřístupněný.

český krasSpráva CHKO Český kras v průběhu celého roku chystá řadu akcí, setkání a tematických exkurzí. Muzeum Českého krasu v Berouně připravilo od 24. února do 8. května výstavu Krajinou krasu. K vidění budou díla známých autorů ze sbírek muzea či zapůjčená z několika velkých galerií. Svoji tvorbu zde budou vystavovat také současní autoři s vazbami k regionu, jako je Vydra, Šmejkal, Petříček, Smetanová nebo Tichá. Od března se otevřou dveře Informačního centra ve Svatém Janu pod Skalou, kde bude k vidění výstava fotografií Jiřího Jirouška Český kras z ptačí perspektivy. Jeho fotografie mají okouzlující atmosféru výšek, ranních mlh či slunečních paprsků. Stěžejní výstavou berounského muzea Českého krasu bude od 26. 5. do 31. 12. 2022 Český kras a jeho lidé o historii a přírodě tohoto unikátního regionu.
 

Dům přírody a nová naučná stezka okolo lomů

český kras malá amerikaVe druhé polovině letošního roku se otevře nový Dům přírody u Koněpruských jeskyní. V jeho přízemí bude stálá expozice o přírodě Českého krasu, která návštěvníky vtáhne například do příběhu o zrození trilobita, vzniku krasové krajiny a objevování jeskyní. Ukáže, že dnešní krajina a příroda Českého krasu vznikla a je dotvářená dlouhodobou činností člověka. Všechny seznámí s místními chráněnými druhy fauny a flóry a nutností jejich ochrany. Chybět nebudou různé mechanické aktivity, pokusy, tematická zákoutí či prolézačka s umělou jeskyní.

V průběhu roku vznikne také nová naučná stezka kolem lomů Velká Amerika a Mexiko (Trestanecký lom). Dlouhá bude tři kilometry a propojí vyhledávané staré lomy v okolí Mořiny i s lomem Malá Amerika, který se už nachází v Národní přírodní rezervaci Karlštejn.
Koněpruské jeskyně v Českém krasu – za tajemstvím penězokazců

Koněpruské jeskyně v Českém krasu – za tajemstvím penězokazců

Koněpruské jeskyně jsou zatím největším objeveným jeskynním systémem v Čechách. Vznikly v devonských vápencích starých až 400 milionů let. Jsou vyvinuty ve třech výškových úrovních s denivelací více jak 70 m. Jejich celková délka přesahuje 2 km, zpřístupněná trasa je dlouhá cca 620 m.

Chráněná krajinná oblast Český kras

Chráněná krajinná oblast Český kras

Od Prahy jihozápadním směrem k Berounu se rozkládá pestrá a mnohotvárná krajina, která zahrnuje téměř 700 jeskyní s nejdelším jeskynním systémem v Čechách, významná naleziště zkamenělin a cennou teplomilnou květenu i zvířenu.

Lom Mexiko nedaleko Mořiny

Lom Mexiko nedaleko Mořiny

Lom Mexiko byl prvním lomem, který byl byl v této oblasti otevřen. Je užší a hlubší než Malá Amerika, jeho délka je asi 300 metrů, šířka 100 m a hloubka rovných 80 m.

Dům přírody Českého krasu

Dům přírody Českého krasu

Návštěvnické středisko Českého krasu vzniká u Koněpruských jeskyní, v geologicky pozoruhodném území národních přírodních památek Kotýz a Zlatý kůň nad velkolomem Čertovy schody. Když se stavba podaří podle plánu, bude nový Dům přírody otevřen v průběhu roku 2022.

Vápencový lom Malá Amerika

Vápencový lom Malá Amerika

Malá Amerika se nachází nedaleko od hradu Karlštejna. Lom vznikl těžbou vápencového kamene na konci 19. století. Voda v jezeře je tak průzračná a čistá, že v ní žijí přísně chránění raci.

Muzeum Českého krasu Beroun

Muzeum Českého krasu Beroun

Muzeum využívá prostory v architektonicky nejcennějším domě Berouna, v tzv. Jenštejnském domě z počátku 17. století. Jednotlivé expozice muzea jsou věnovány nejen CHKO Český kras a světově významné geologické oblasti Barrandienu, ale také dějinám Berouna a jeho významným osobnostem.

Český Grand Canyon – Velká Amerika

Český Grand Canyon – Velká Amerika

Místo, kde se filmoval Limonádový Joe, ale také někdejší cílová stanice nepohodlných politických vězňů. To všechno jsou vápencové lomy Velká a Malá Amerika. Přijeďte poznat krásy Českého krasu, Karlštejna a okolí.

Další aktuality

19.8.
2022
Skanzen v Kouřimi rozveselí dožínky

Skanzen v Kouřimi rozveselí dožínky

Středočeský kraj | Kultura
18.8.
2022
Vyjeďte si parníkem na Mělník

Vyjeďte si parníkem na Mělník

Středočeský kraj | Zážitky
17.8.
2022
Noc na Kačině nabídne netradiční zážitky

Noc na Kačině nabídne netradiční zážitky

Středočeský kraj | Zážitky
16.8.
2022
Kutná Hora přivítá Veteran rallye a srpnové hodování

Kutná Hora přivítá Veteran rallye a srpnové hodování

Středočeský kraj | Zážitky