!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Vydejte se do Koněpruských jeskyní s baterkou
Vydejte se do Koněpruských jeskyní s baterkou
"> "> Vydejte se do ocištených Konepruských jeskyní s baterkou "> Zažijete nevšední zážitek podobný tomu, jaký prožívají jeskynári pri objevování jeskyní "> Správa jeskyní využila zimního období k vylepšení trasy, opravám a údržbe zarízení
Příroda

Vydejte se do Koněpruských jeskyní s baterkou

Vydáno 27. dubna 2019
Máte rádi jeskyně, ale na obyčejné prohlídce jste již několikrát byli? Zkuste něco nového! Jeskyňáři z Koněpruských jeskyní pro vás přichystali speciální "baterkové pondělky". První z nich se bude konat už v podnělí 29. dubna 2019.
Koněpruské jeskyněKoněpruské jeskyně nabízejí každé poslední pondělí v měsíci netradiční prohlídky s baterkou. Zažijete nevšední zážitek podobný tomu, jaký prožívají jeskyňáři při objevování jeskyní. Pro letošní sezónu jsou prohlídky připraveny na 29. dubna, 27. května, 24. června, 30. září a 28. října. Pokud máte strach z baterek, přijeďte kterýkoliv jiný den na klasickou prohlídku, kdy je jeskyně standardně nasvětlena reflektory. Od dubna do konce září je otevřeno sedm dní v týdnu, od 10 do 16 hodin.

Koněpruské jeskyně leží ve středních Čechách 7 km jižně od Berouna v chráněném území CHKO Český kras nedaleko hradů Křivoklát a Karlštejn. Objeveny byly v roce 1950 a pro veřejnost zpřístupněny roku 1959. Vznikly v devonských vápencích starých až 410 miliónů let. Jsou vyvinuty ve třech výškových úrovních s denivelací více jak 70 m. Jejich celková délka přesahuje 2 km, zpřístupněná trasa je dlouhá cca 620 m a její prohlídka trvá cca 1 hodinu. Ve svrchním patru byla v 15. století tajná penězokazecká dílna. Jeskyně jsou jedinečné svou opálonosnou výzdobou a paleontologickými nálezy, dokládajícími vývoj přírody za posledních 1,5 miliónu let.
Muzeum Českého krasu Beroun

Muzeum Českého krasu Beroun

Muzeum využívá prostory v architektonicky nejcennějším domě Berouna, v tzv. Jenštejnském domě z počátku 17. století. Jednotlivé expozice muzea jsou věnovány nejen CHKO Český kras a světově významné geologické oblasti Barrandienu, ale také dějinám Berouna a jeho významným osobnostem.

Lom Čertovy schody v Českém krasu

Lom Čertovy schody v Českém krasu

Velkolom Čertovy schody je největším výrobcem vápenných a vápencových výrobků u nás. Vápenec jako hlavní surovina se těží v přilehlých ložiscích Koněprusy a Suchomasty I. Z hlediska chemického složení obsahuje tato geologicky významná oblast nejkvalitnější vápence v České republice.

Chráněná krajinná oblast Český kras

Chráněná krajinná oblast Český kras

Od Prahy jihozápadním směrem k Berounu se rozkládá pestrá a mnohotvárná krajina, která zahrnuje téměř 700 jeskyní s nejdelším jeskynním systémem v Čechách, významná naleziště zkamenělin a cennou teplomilnou květenu i zvířenu.