Úvod > Aktuality > Chcete svým blízkým pořídit originální dárek?
Chcete svým blízkým pořídit originální dárek?
"> "> "> "> "> ">
Zážitky

Chcete svým blízkým pořídit originální dárek?

  • Vydáno14. prosince 2020
Nechcete letos na Vánoce kupovat to, co může mít každý? Inspirujte se na portále Kudy z nudy! Pokud nefandíte tuctovému zboží a nadělování praktických dárků, ale naopak rádi potěšíte své blízké něčím naprosto nečekaným a zároveň se sami něčemu novému naučíte, pak jsou tyto tipy určeny právě vám.

Ten hrnek je můj! Originál si vyrobíte v centru Oáza Maříž

dílnaKeramických dílen je v České republice celá řada, ale Maříž® je jen jedna. Sídlí ve stejnojmenné vesnici v srdci České Kanady na křižovatce velice vyhledávaných turistických, cyklistických, jezdeckých a běžeckých tras (např. Greenways Praha–Vídeň). Vyrábí se zde originální autorská keramika, hýřící pestrými barvami a veselými motivy.

Jednotlivci i skupiny si tady mohou sami namalovat keramický výrobek, zakoupit keramiku v prodejně, občerstvit se nápoji či jídlem ve stylové restauraci nebo rovnou uspořádat oslavu a poté se také ubytovat v útulném apartmánu ve stejném místě. Pro děti je před dílnou dětské hřiště s prolézačkami, k vidění jsou i oslíci, kozy a další domácí zvířátka.

Kromě dílny v Maříži je možné přijít i do další provozovny, která se nacházejí v Praze-Braníku (Ke Krči 17). Nutné je přihlásit a zarezervovat si své místo předem přes web provozovatele.
 

Gobelín, to je teprve originální dárek!

Pokud nekoupíte rovnou celý gobelín, i exkurze do gobelínové manufaktury rozhodně stojí za to! Moravská gobelínová manufaktura ve Valašském Meziříčí se již více než 110 let věnuje ručnímu tkaní klasických gobelínů, originálních koberců a uměleckých tapiserií. Pokud chcete nahlédnout do jejích dílen, jste srdečně vítáni.

kobercové dílně uvidíte, jak vzniká koberec – tedy jak se řeže barvená vlna, než se z ní začne cokoliv vyrábět, jak se vážou kobercové uzlíky, k čemu slouží člunek a jak se vzor z výtvarného návrhu přenáší do ručně vázané tapiserie. Zároveň si prohlédnete výstavní expozici gobelínů a koberců a čeká vás i pohled na zručnou práci odborných restaurátorek, které se s nesmírnou pečlivostí podílejí na záchraně historických gobelínů. Pokud se s gobelíny a tapiseriemi chcete seznámit důkladněji, vyberte si týdenní kurz tkaní. Otevřeno je zde pouze v pracovní dny od 8 do 14 hodin.
 

Vánoce po celý rok mají ve výrobně vánočních ozdob Rautis

perličky rautisZajímá vás, jak se vyrábí perličkové vánoční ozdoby? Navštivte tradiční ruční výrobu vánočních ozdob ze skleněných perlí. Vyzkoušet můžete i vlastní šikovnost v kreativní dílně Rautis. Při exkurzi můžete sledovat celý proces výroby, od ručního foukání skleněných perliček přes stříbření a barvení až k samotné montáži ozdoby. Okouzlí vás starobylá krása ozdob a obrovská zručnost těch, kteří je vyrábí.

A jako vzpomínku na tuto exkurzi si můžete zakoupit vánoční ozdobu v podnikové prodejně nebo si ji sami, pod vedením zručného pracovníka, smontovat v kreativní dílně. Všechny ozdoby jsou značené logem "Krkonoše – originální produkt®". Otevřeno je celoročně i o víkendech.

rautisFiremní prodejna a kreativní dílna je otevřena do 23. 12. 2020 každý den (po-ne) od 9 do 17 hodin, 24. – 25. 12. 2020 a 1. 1. 2021 bude zavřeno. Otevřeno mají opět od 26 do 31. 12. 2020 a od 2. 1. 2021. Každý den, kdy je otevřeno, probíhají i exkurze do perličkových dílen. Přesný den a čas doporučujeme zarezervovat pomocí našeho rezervačního systému – počet osob na jednu exkurzi je omezen na 10.
 

Ručně vyráběné papíry i pralinky z Velkých Losin

velké losinyMáte v rodině nadaného výtvarníka? Pak by mu určitě udělal radost originální ruční papír z Velkých Losin. Zdejší papírenská manufaktura nabízí také kreslící bloky, zápisníky s ručním papírem, kalendáře, alba i psací potřeby.

Když už se do Velkých Losin vypravíte, určitě zajděte také do samotné papírny na exkurzi. Prohlídka areálu se zasvěceným výkladem průvodců je ojedinělou příležitostí k seznámení se s dávnou historií ruční výroby papíru. Prohlídkové okruhy Muzea papíru vám představí tradiční výrobní techniku papíru, dějiny řemesla i řadu technických zajímavostí. Umožní vám nahlédnout do minulosti a současnosti kdysi velmi známého, ceněného a rozšířeného řemesla. Ruční papíry se více než čtyři staletí stále vyrábějí v autentických prostorách této technické a kulturní památky.

pralinkaKromě proslulé papírny se lidé často zastavují v jedinečné cukrárně, která láká zejména pravými Velkolosinskými pralinkami, které vznikají přímo v centru obce v dílně Jany Kašparové. Jde o pestrou nabídku čokoládových bonbonů s náplní. Vybere si opravdu každý. Od marcipánu, přes lískooříškový krém, až po tasmánský horský pepř. Kromě pralinek se tu vyrábí a prodávají zákusky mnoha druhů a jako místní specialita – velkolosinské koláče. V nabídce cukrárny naleznete i produkty z nedaleké palírny v Maršíkově, med přímo od včelařů, či originální marmelády a džemy s příběhem.
 

Mýdlárna Rubens v Českém Švýcarsku

mýdloMýdlárnu Rubens objevíte v kouzelné krajině Českého Švýcarska, v malebné vesnici Růžová. Podle vlastní rodinné originální receptury staré více než sto let se tu vyrábějí mýdla s blahodárným účinkem na pokožku, balená do přírodních materiálů. Všechny výrobky se vyrábí se ručně, tzv. zastudena, což zaručuje zachování všech výživných složek v mýdlech. Mýdla jsou balena pouze do přírodních materiálů.

Obchůdek je otevřený bez omezení, vypravit se sem můžete od úterý do soboty od 09:00 do 17:00 hod. Tvořivá dílnička je do odvolání uzavřena z důvodu nastalé situace.


Přísady do koupele, mýdla, sirupy a marmelády v Kokašicích

Amálčina mydlárnaAmálčina mydlárna je nedílnou součástí Dvora Krasíkova, který leží u Kokašic západně od Konstantinových Lázní. Do ruční mýdlárny a stylového obchůdku proudí na exkurze návštěvníci nejen z tuzemska, ale i z ciziny. Nevyrábějí se tu jen mýdla, ale také rozpustné koupele, vlastní zázvorový a levandulový sirup, možná dojde i na marmelády a další pochoutky.

Navíc v krámku vystavují své výrobky další místní i vzdálenější výrobci a nabídnou vám tu i občerstvení – horké a studené nápoje, medovinu a domácí koláč nebo bábovku. Jednou z hlavních výhod Amálčiny mýdlárny je, že se sem můžete vypravit kdykoliv, otevřeno je celoročně od pátku do soboty.


Marmelády, džemy, medy Šafránka z Posázaví

marmeládaKdo má rád "jedlé" dárky toho určitě potěší výrobek Romany Šafránkové, která se svou celoživotní lásku k přírodě a venkovu snažila přetvořit do reality, tak aby přinášela radost nejen jí a jejím nejbližším, ale i dalším lidem. Tak vznikla marmeládovna Šafránka, kterou naleznete ve vesničce Čtyřkoly. Marmelády Šafránka byly oceněny jako Nejlepší řemeslný výrobce marmelád na světě. Na Světovém marmeládovém mistrovství v Anglii pro rok 2015 získaly ocenění Šampión Šampiónů a dvojitou zlatou medaili, kterou vyhrála marmeláda Citronová Mojito.

Ovoce a zelenina pochází vždy od lokálních pěstitelů a musí dosahovat bio kvality. Doslova zapovězeny jsou chemické přípravky a pektin. Na výrobu 100 g džemu je potřeba 130 g ovoce, které je vařeno jenom krátce, čímž jsou zachovány téměř všechny vitamíny. Dobroty si můžete objednat přes internet.
 

Křehká krása českého skla

sklárnaPěkným dárkem je také sklenice, číše, mísa, váza, lampa či dekorativní předměty ze skla. Sklářské umění má u nás dlouhou tradici, kterou můžete poznat například ve sklárně Novosad Harrachov. Muzeum skla vystavuje sbírku historického skla z harrachovské produkce. Unikátní je 100 let stará historická brusírna skla, která je poháněná transmisemi a vodní turbínou. V areálu nechybí ani prodejna zdejších výrobků. Víkendové prohlídky sklárny jsou možné od soboty 12.12.2020. Momentálně jsou povolené max. 10-ti členné skupiny. V období Vánoc 24.12. - 26.12.2020 je sklárna pro veřejnost uzavřena. Pro ty, kdo ještě nemají dárek pod stromeček je otevřena firemní prodejna (nejen) se sklem až do středy 23.12.2020, každý den mezi 9:00 – 17:00.

sklenicePo předchozí domluvě lze navštívit Sklárnu Rückl v Nižboru, která se zaměřuje na křišťálové sklo. Denně je otevřena 10:00 – 20:00 v Praze (Malé náměstí 12) Debut Gallery, prodejna, kde je možné nakoupit výrobky sklárny Rückl.

Sklárna Ajeto v Lindavě nabízí nejen tradiční české sklo včetně luxusního a exkluzivního od světoznámých designérů a sklářů, ale i další služby včetně spousty informací a zážitků. Sklárna včetně exkurzí zůstává nadále otevřena od pondělí do pátku:30-13:00 hod. Komentované prohlídky sklárny pro skupiny jsou možné pouze po předchozím objednání.

skloPravým centrem sklářské výroby se stalo město Železný Brod. Po celý rok můžete navštívit zdejší sklářské dílny – ve firmě DT Glass uvidíte, jak vzniká foukané sklo. Výrobou dekoračního a technického skla se zabývá firma Detesk a nabízí hodinovou exkurzi za sklářskou prací. Do tradiční výroby foukaných figurek vás zasvětí pan Karel Sobotka. Pod jeho vedením si práci u kahanu lze také vyzkoušet. Prodejnu korálků, skleněných figurek a bižuterie s předváděním výroby najdete také u firmy Lampglas, jejíž výrobky nesou značku Regionální produkt Českého ráje. Všechny exkurze je třeba domluvit předem!

A zapomenout nesmíme ani na světoznámý Moser v Karlových Varech! Kromě exkurze do historie sklárny zde mají širokou nabídkou nápojového a dárkového křišťálového skla, tedy vázy, umělecké rytiny, designové objekty a nápojové sady. Na vámi vybrané předměty vám v Moseru zajistí také rytí monogramů na zakázku, poskytujeme certifikáty na výrobky Moser a mnoho dalších výhod.
 

Klasické dárky z porcelánu

porcelánPo „bílém zlatě“ v podobě nádherného křehkého porcelánu toužila Evropa od 13. století, kdy se první kousky objevily na stolech králů a knížat. První ryze český porcelán se začal vyrábět před dvěma sty lety. Některé z tehdejších manufaktur už dávno neexistují, ale jiné ano – například porcelánky, společně působící pod značkou Thun 1794Nové Roli. S ohledem na opatření Vlády České republiky je od 12.10. do odvolání Návštěvnické centrum Thun 1794 v Nové Roli pro návštěvníky uzavřeno.

Kdo si však touží výrobky zakoupit, může je získat například v Praze v Domě porcelánu (Jugoslávská 16), OD Kotva (3. patro) či OC Palladium (2. patro).
Marmelády Šafránka

Marmelády Šafránka

Svou celoživotní lásku k přírodě a venkovu se Romana Šafránková snažila přetvořit do reality, tak aby přinášela radost nejen jí a jejím nejbližším, ale i dalším lidem.

Sklárna Novosad v Harrachově – druhá nejstarší sklárna v Čechách

Sklárna Novosad v Harrachově – druhá nejstarší sklárna v Čechách

Muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi, to vše stihnete při jediné návštěvě sklárny Novosad. Sklárna byla založena na počátku 18. století a řadí se mezi ty nejstarší v Česku. Jejím unikátem je historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou.

Ajeto Sklárna & krčma – poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Ajeto Sklárna & krčma – poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Sklárna Ajeto v Lindavě u Cvikova produkuje luxusní a exkluzivní sklo, které můžete spatřit v uměleckých galeriích celého světa.

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru

Původně žerotínská manufaktura na výrobu papíru pracuje ve Velkých Losinách nepřetržitě od konce 16. století až do dnešních dnů. Je jedním z posledních evropských svědků starého papírnického řemesla, jediná svého druhu v České republice.

Amálčina mydlárna – čistě přírodní rostlinná mýdla

Amálčina mydlárna – čistě přírodní rostlinná mýdla

Amálčina mydlárna je výrobna přírodních mýdel s dobovým obchůdkem s úžasnou atmosférou umístěná v areálu historického Dvora Krasíkova u Konstantinových Lázní. Jedná se o výrobnu rostlinných mýdel na přírodním základě bez použití syntetických barviv, vůní a konzervantů.

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech

Sklo patří k nejoblíbenějším suvenýrům. Navštivte Museum Moser v Karlových Varech, kde jsou k vidění současné kolekce i historické sklářské kousky z rytecké dílny, kterou v Karlových Varech založil roku 1857 Ludwig Moser.

Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Zajímá vás, jak se vyrábí perličkové vánoční ozdoby? Navštivte tradiční ruční výrobu vánočních ozdob ze skleněných perlí. Vyzkoušet můžete i vlastní šikovnost v kreativní dílně Rautis. Výroba krkonošských ozdob ze skleněných perel je na seznamu UNESCO.

Mýdlárna Rubens v obci Růžová

Mýdlárna Rubens v obci Růžová

Mýdlárna Rubens se nachází v krásném prostředí Národního parku Českosaského Švýcarska, v malebné vesnici Růžová. Na co se k nám můžete těšit? Na vyprávění o výrobě našich mýdel a o bylinkách, které používáme, a jejich léčebných účincích. Také si u nás můžete ozdobit mýdlo.

Moravská gobelínová manufaktura ve Valašském Meziříčí

Moravská gobelínová manufaktura ve Valašském Meziříčí

Vydejte se do centra tkalcovského řemesla, umění a textilního designu. Moravská gobelínová manufaktura se již více než sto let věnuje ručnímu tkaní klasických gobelínů, originálních koberců a uměleckých tapiserií. V nabídce jsou kurzy, kde si vyzkoušíte kompletní realizaci vlastního koberce.

Po stopách porcelánu, skla a likéru v Karlovarském kraji

Po stopách porcelánu, skla a likéru v Karlovarském kraji

Zajímá vás historie i současná výroba porcelánu, skla a světoznámého likéru Becherovka? Do světa fabrik můžete nahlédnout v Karlovarském kraji, a to díky novému produktu cestovního ruchu pod mezinárodním názvem Porcelán & Glass Fabrik Tour, který je určený široké veřejnosti i školám.

Keramická dílna Oáza Maříž

Keramická dílna Oáza Maříž

Oáza Maříž nabízí mnoho možností k relaxaci. Jednotlivci i skupiny si zde mohou sami namalovat keramický výrobek, navštívit prodejnu s originální Mařížskou keramikou, poobědvat nebo oslavit společenskou událost ve stylové restauraci, ubytovat zde sebe i svého koně.

Prodejna korálků, skleněných figurek a bižuterie s předváděním výroby v Železném Brodě

Prodejna korálků, skleněných figurek a bižuterie s předváděním výroby v Železném Brodě

Podívejte se na tradiční výrobu u sklářského kahanu. Máte zájem se dozvědět zajímavosti o sklářství v tomto regionu? Vyzkoušejte si ruční výrobu na vlastní kůži! Každý kus je de facto originálem, skleněné výrobky si můžete také koupit.

Exkurze do výroby foukaného skla v Železném Brodě – jak vzniká křehká krása

Exkurze do výroby foukaného skla v Železném Brodě – jak vzniká křehká krása

Pokud vás zajímá, jak vzniká křehká krása dekoračního skla, zavítejte do Železného Brodu, který je sklářskou výrobou proslulý. Ve firmě DT GLASS uvidíte, jak vzniká foukané sklo.

Detesk Železný Brod – výroba dekorativního a technického skla

Detesk Železný Brod – výroba dekorativního a technického skla

Sklářská firma Detesk s.r.o. se zabývá výrobou foukaného dekoračního a technického skla. V rámci turistického programu můžete během hodinové prohlídky zhlédnout nejenom práci sklářů, ale také se v klidném prostředí výstavních prostor seznámit s historií sklářství na Železnobrodsku.

Velkolosinské pralinky – ručně vyrobený originál z dílny Jany Kašparové

Velkolosinské pralinky – ručně vyrobený originál z dílny Jany Kašparové

Velké Losiny už v současnosti nelákají jen zámkem, lázněmi nebo proslulou ruční papírnou. Lidé se tu zastavují v jedinečné cukrárně, která láká zejména pravými Velkolosinskými pralinkami, které vznikají přímo v centru obce v dílně Jany Kašparové.

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči

Prohlídka provozů sklárny s odborným výkladem skupinám i individuálním turistům. Během exkurze se návštěvníci seznámí s jednotlivými etapami výroby křišťálových výrobků ruční technologií, tedy hutním provozem, zpracováním, kreslením a broušením.