Úvod > Aktuality > Chanukový svícen ze sbírek Židovského muzea v Praze opět ozáří Bílý dům
Chanukový svícen ze sbírek Židovského muzea v Praze opet ozárí Bílý dum
"> Chanukový svícen ze sbírek Židovského muzea v Praze opet ozárí Bílý dum "> Zápujcka se uskutecnuje z iniciativy velvyslance Spojených státu amerických J.E. Normana Eisena "> Židovské muzeum v Praze pro tuto výjimecnou príležitost vybralo svícen z moravského Hrušova
Kultura

Chanukový svícen ze sbírek Židovského muzea v Praze opět ozáří Bílý dům

  • Vydáno1. prosince 2013
V pondělí 2. prosince v 11 hodin převezme zástupce velvyslance Spojených států amerických Steven Kashkett v sídle Židovského muzea v Praze vzácný chanukový svícen. Tento jedinečný předmět ozdobí během letošních oslav Chanuky – židovského Svátku světel – reprezentační prostory Bílého domu, sídla 44. prezidenta Spojených států amerických Baracka Obamy.
ChanukaO posledním, osmém dnu svátku, který letos připadá na čtvrtek 5. prosince, na budou na svícnu během slavnostního ceremoniálu pořádaného prezidentským párem zapálena v přítomnosti mnoha hostů všechna jeho světla.

Židovské muzeum v Praze pro tuto výjimečnou příležitost vybralo svícen z moravského Hrušova, jehož příběh stejně jako osudy jeho dárců připomínají pohnutou historii židovské komunity v Čechách a na Moravě v první polovině 20. století. Světla zažehnutá na svícnu po více než sedmdesáti letech tak více než symbolicky vyjádří víru ve vítězství dobra nad zlem, svobody nad útlakem a poznání nad nevědomostí.

Zápůjčka se uskutečňuje z iniciativy velvyslance Spojených států amerických J.E. Normana Eisena. V roce 2009 do zámoří na prosbu první dámy Spojených států Michelle Obamové, vyslovenou během její návštěvy muzea, putoval chanukový svícen z moravského Prostějova.
Židovské muzeum v Praze – největší muzeum svého druhu v Evropě

Židovské muzeum v Praze – největší muzeum svého druhu v Evropě

Muzeum pečuje o jednu z nejrozsáhlejších sbírek judaik na světě. Ta obsahuje na 40 000 sbírkových předmětů a 100 000 knih.